Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Last week
 2. Wielkie dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia! Muszę jednak poszukać specjalisty który podejmie się wykonania opisanej modernizacji. Dla mnie to trochę za trudne.
 3. Wybór R9M ACCESS w opcjach modelu w OpenTX powinien być dostępny. Ja testowałem R9M 2019 z firmware Access z Horusem X10S Express, który Access wspiera standardowo i tutaj problemu nie było. X12S standardowo protokołu Access nie wspiera i o ile wymiana wewnętrznego modułu nadawczego daje wsparcie dla Access dla modułu wewnętrznego właśnie, to X12S w trybie Access nie jest w stanie komunikować się odpowiednio szybko z zewnętrznym modułem R9M 2019 (w trybie ACCST jak najbardziej może). Aby komunikacja w trybie Access mogła się odbywać, konieczne jest dołożenie dwóch szybkich inwerterów do X12S. Instalacja tych inwerterów nie jest trudna (lutuje się do padów na płycie głównej, nie np. bezpośrednio do nóżek procesora), ale mod jest jednak konieczny i co za tym idzie także włączenie wsparcia dla niego w OpenTX (externalaccessmod). Kwestia wykonania modyfikacji dla różnych nadajników (także dla X12S) jest szczegółowo opisana tutaj: https://github.com/opentx/opentx/wiki/Externalaccessmod Natomiast w trybie ACCST moduł ten działa bez problemu, przy czym informacja o wersjach modułu w zakładce "MODULES / RX VERSION" nie będzie widoczna. Wynika to z faktu, że firmware ACCST nigdy nie umożliwiał odczytywania wersji wgranego firmware. Informacja o wersji firmware jest dostępna jedynie jeśli moduł pracuje w trybie (z firmware) Access. Reasumując - moduł R9M 2019 będzie z X12S działać w trybie ACCST. Moduł R9M 2019 może także działać z X12S w trybie Access, ale tutaj wymagane jest dołożenie szybkich inwerterów do płyty głównej X12S i potem wgranie OpenTX z opcją externalaccessmod - co umożliwi wybór R9M ACCESS w opcjach modelu i będzie pokazywało wersję firmware Access modułu R9M 2019 w zakładce "MODULES / RX VERSION" OpenTX. To samo tyczy się Horusów X10 / X10S (nie Express).
 4. Wgrałem nowa wersję OPEN TX w wersji bez externalaccessmode Niestety nadal brak identyfikacji R9M2019 wersja bez externalaccessmode przy aktywacji modułu zew RF w ustawieniach modelu pozwala wybrać: R9M FCC R9M EU R9M 868MHz - wersja wybrana do sprawdzeń R9M 915MHz Nie ma możliwości wyboru R9M ACCESS, która to wersje można było wybrać wgrywając OPEN TX z externalaccessmode Sprawdzeń dokonałem zarówno dla R9M ACCESS w wersji Flex jak również dla przeprogramowanego R9M w wersji ACCST i Flex Po aktywowaniu zew RF słychać delikatny dźwięk z modułu R9M 2019 który wzrasta się wraz z wyborem coraz wyższych mocy nadawczych ale tylko przy wgraniu oprogramowania ACCST Flex do R9M 2019. Dla wersji R9M2019_Flex.frk v 1.3.0 zmiana wyboru mocy w nadajniku nie wywołuje żadnej widocznej reakcji.
 5. Wgrywałem OPEN TX w konfiguracji najpierw w wersji eu, następnie jw, czyli flexr9m. Efekt identyczny, czyli X12S nie widzi R9M 2019 ACCESS - jak na powyższych zdjęciach.
 6. Dzień dobry Zmodernizowałem Horusa X12S kartą FrSky ISRM / ACCESS moduł nadawczy i Bluetooth dla Horus X10 / X10S https://77hobby.pl/frsky-isrm-access-modul-nadawczy-i-bluetooth-dla-horus-x10-x10s-p-799.html . Wydaje sie, że modernizacja wg instrukcji Komarkusa przebiegła pozytywnie - Kolejnym etapem modernizacji miało być zamontowanie R9M 2019 ACCESS. I tu pojawiły sie problemy. Do X12S został wgrany OPEN TX 2.3.14 najpierw w wersji eu, następnie w wersji flexR9m. R9M 2019 ACCESS także został odpowiednio zaprogramowany najpierw R9M2019_LBT.frk, następnie po wgraniu do nadajnika wersji flexR9, wersją R9M2019_FLEX.frk i nadajnik nie widzi modułu - zdjęcia poniżej. Sprawdziłem także montaż płytki ISRM - wydaje sie, ze jest wykonany OK. Piny sa także czyste i proste. Po włożeniu do nadajnika X12S, moduł R9M2019 ACCESS udaje sie prawidłowo sflashować z nadajnika. Czy ktoś z kolegów miał podobny problem? Może jakaś podpowiedź jak dalej próbować?
 7. Witam, opisze swój przypadek z jakim miałem do czynienia, a mianowicie, zamówiłem odbiornik R-XSR w wer europejskiej do radia Taranis Q ACCESS ... wersja oprogramowania w Taranisie to 2.3.9 - EEPR 219 z 2020-06-14, próbowałem bindować z modułem wew. jak i zewnętrznym MULTI 4IN1, niestety Taranis nie widział odbiornika..... Postanowiłem zmienić Firmware w Odbiorniku R-XSR.... wgrałem to RXSR_ACCST_2.1.0_LBT... efekt ten sam głucho, trzy kontrolki zapalone na RXSR i nic (wybrałem w Taranisie MODE - ACCST D16)...; Krok kolejny: wgrałem do RXSR to RXSR_ACCESS_2.1.7.. wybierając odpowiedni MODE ACCESS w Taranisie ... i jak powyżej. Ostatecznie zadziałał Firmware wgrany RXSR o oznaczeniu "RXSR_LBT_ACCST_191112.frk"... wybieramy MODE: ACCST D16 Chanel CH1-CH16 Bind ... czerwona dioda zaczyna mrugać - sukces. Dla podpietego zewnetrzego nadajnika do Taranisa MULTI 4IN1 wybrałem - Mode: MULTI Type: FrSky LBT(EU) Ch1 - Ch16 ...działa A cha, dobrze jest skorygować długość anteny, wówczas sygnał jest silniejszy - bynajmniej na wskazaniu telemetrycznym w Taranisie.
 8. Dobra panowie odpowiem sobie sam jakby ktoś potrzebował pomocy. Dostałem odpowiedź na discordzie ExpressLrs. Przez program od st-linka musimy wgrac bootloader z pliku https://drive.google.com/file/d/1-DNNjMjOx6KMuTcVAVQG-0jEjXN8gt1Q/view?usp=sharing , potem robimy sobie plik w expressLRS configurator taki jaki powinien być(wiadomo zaznaczmy stlink i tylko build) i wgrywamy przez program od st-linka,ważne ,od adresu(wpisujemy w okienku do programowania) 0x08008000. U mnie pomogło :).
 9. Dzień dobry. Panowie prośba o pomoc, już drugi rx chyba uwaliłem. Próba wgrania express lrs przez stlinka. Według instrukcji trzeba ustawić read out protection na Level 0. Po ustawieniu program stm32 st-link utility chyba zeruje procka i nie moge go flashować przez ExpressLrs configurator(Unable to connect MCU). Pytanie wystarczy ,że wgram wsad z express configurator przez program stm32 st-link utility i będzie śmigało? Nigdzie nie ma typowo instrukcji jak wgrać tego bina, czy tylko przez expressLRS configurator czy można innym programem. Jak podłączam zasilanie to żadna dioda się nie pali jak wcześniej. Dziękuję z góry za pomoc.
 10. Earlier
 11. Jeśli chodzi o zasięg to nie dokońca jest ok. O ile można wierzyć rssi bo wyczytałem że dla xm+ wskazania na poziomie ok. 45% to już prawie utrata sygnału a ja takie wskazania mam przy odległości ok 100m w otwartej prestrzeni. Aparatura jest ok. bo latam na niej samolotami i nie ma problemu.
 12. Witamy [emoji846]
 13. MarioM

  telemetria frsky

  Bardzo dziekuje za podpowiedz
 14. Może lepiej ustawić failsafe na kontrolerze? Łańcuch sterowania (braku sterowania) będzie krótszy. A odbiornik ogólnie (w testach zasięgu) zachowuje się poprawnie?
 15. komarkus

  telemetria frsky

  Aaa, to masz ARCHER R8 PRO. Czujniki podane wyżej zadziałają.
 16. MarioM

  telemetria frsky

  Nie wiem jak jest w frsky, na odbiornIku jest napisane R8pro,a nie RX8pro,przeeglądalem opis czujników ,ale w każdym jest napisane że kompatybilne z X, a na moim nie ma oznaczenia X,w opisie odbiornika jest napisane archer 8R pro,czy bedą działały te czujniki wariometru i gps z moim odbiornikiem ?
 17. komarkus

  telemetria frsky

  Sądzę, że masz jednak odbiornik RX8R Pro - GPS v2 da Ci pomiar szybkości i wysokości wg GPS-a https://77hobby.pl/frsky-czujnik-smart-port-gps-v2-p-22.html - ASS-70, ASS-100 za pomocą rurki Pitota da pomiar prędkości względnej wg powietrza https://77hobby.pl/frsky-ass-100-czujnik-predkosci-w-powietrzu-p-83.html - czujnik-wariometr da pomiar wysokości i prędkości pionowej https://77hobby.pl/frsky-czujnik-wariometr-wersja-wysokiej-rozdzielczosci-smart-port-p-21.html Tu masz dostępne sensowne czujniki: https://77hobby.pl/czujniki-smart-port-c-1_10.html Nie postarałeś się Wszystko tam napisane.
 18. MarioM

  telemetria frsky

  Witam,chciałem zacząć stosować w szybowcu telemetrie,mam odbiornik R8PRO jakie czujniki bedą mi potrzebne żeby znać wysokość i prędkośc modelu
 19. Nawet nie wiedziałem, że nie jestem tu zarejestrowany. Więc już jestem No. To chyba tyle ode mnie, jak na razie 👊
 20. Witam. Mam zamontowany ten odbiornik w dronie i ciągle mam komunikat ze strony kontrolera o braku sygnałów z odbiornika co powoduje nagły upadek. Chciałem ustawić w odbiorniku failsafe ale nie działa. Według instrukcji wystarczy przy zbindowanym odbiorniku ustawić żądane parametry na aparaturze (mnie interesuje gaz i uzbrojenie drona) i przycisnąc na mniej niż sekundę przycisk na odbiorniku a prawidłowy proces zostanie potwierdzony dwukrotnym mignięciem zielonej diody i tak się dzieje u mnie lecz failsafe nie działa. Z poziomu aparatury X9 lite też ustawiałem i zero reakcji. Oprogramowanie w odbiorniku wgrałem najnowsze i nic to nie zmieniło. Co może być nie tak?
 21. Nowa wersja FreeLink już jest – https://www.frsky-rc.com/app/
 22. Również, powitać szanownego pana!
 23. Całkiem możliwe. Pawelsky czasem prosi mnie o pomoc w nagrywaniu przykładowych ramek. Chyba, że ma ten czujnik, to może jest w stanie dodać obsługę od ręki.
 24. Dzięki - niestety FAS100S chyba jeszcze jest zbyt nowy. Trzeba będzie samemu rozcyfrować ramkę.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...