Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. Osobiście bardzo się cieszę, że firma na którą postawiłem sprzętowo, nie śpi, rozwija się, poprawia dobre produkty na jeszcze lepsze. Myślę, że ACCST D16 v2 powinien nas błyskawicznie opanować bez marudzenia. Ale ... W zeszłym roku pojawił ACCESS - rozwiązanie technologicznie bardziej zaawansowane od ACCST również v2. Nowe odbiorniki (np. G-RX6, G-RX8, R-XSR, R-X4R) mogą być flaszowane na oba standardy. A nadajniki (droższa część naszej zabawy) muszą być modelami 2019 (X-Lite Pro/S, X10/S Express, X9DP/SE 2019) lub "kitowane" X10, X10S. A mój dylemat jest taki: Czy jest szansa na pojawienie się modułów zewnętrznych z ACCESS (lub "kitów") do starszych nadajników? Kupując kolejne odbiorniki wylałbym wiedzieć.
 3. Witam i dzięki za odpowiedź . Mam jeszcze jedno pytanie w związku z aktualizacją . Po ściągnięciu ostatniej zalecanej aktualizacji do Horusa X10S na FrOS , jest dostępna aktualizacja tylko dla wersji z MODE 2 . We wcześniejszych aktualizacjach była wersja zarówno dla MODE 1 i 2 . Czy ma to jakieś znaczenie ? W menu nadajnika na początku programowania nowego modelu jest możliwość wyboru MODE 1 - 4 . Jestem dinozaurem i latam w MODE 1 .
 4. Dziękuję za odpowiedź , za zasugerowanie w którą stronę pójść . Poradziłem sobie w ten sposób że robię podmiankę fotki która się wyświetla , w jej miejsce wklejam nową i działa . W podobny sposób spróbuję z plikami dźwiękowymi WAW . Pozdrawiam .
 5. Czasem problemem jest format pliku JPG i WAV. Miałem już przypadki, że pliki JPG generowane jakimś przypadkowym programem (niestety nie pamiętam jakim) się nie otwierały. Ten sam plik zapisany przez Photoshop działał. Podobnie i jeszcze częstsze jest to w przypadku plików audio. Warto podejrzeć jakie są parametry plików działających i tak samo zapisywać pliki generowane.
 6. W FrOS też można uaktualnić. Jeśli dobrze pamiętam, w menu System / Update.
 7. Last week
 8. W związku z informacją o zalecanej aktualizacji wszystkiego co pracuje w systemie Frsky D16 , mam pytanie . Czy można aktualizować z poziomu nadajnika z FrOs , po wcześniejszym ściągnięciu aktualizacji i zapisanych na karcie SD , odbiorniki ? Z nadajnika z OpenTX wiem że można przy pomocy zwykłego kabelka .
 9. FrSky ogłosił publikację uaktualnienia do protokołu radiowego FrSky ACCST D16. Aktualizacja jest zalecana dla wszystkich użytkowników. Artykuł dostępny tutaj: Masz pytania lub komentarze? Zapraszamy do dyskusji :).
 10. Witam , posiadam nadajnik Horus X10S z oprogramowaniem FrOs i dwa problemy . Pierwszy to wgrywanie zdjęć modeli , udało mi się zapisać 11 zdjęć modeli i dalej ni w ząb nie mogę więcej . Fotki pomniejszone do rozdzielczości 155 na 100 . Nadajnik włączony podłączam do laptopa , wchodzę na dysk USB nadajnika , IMAGES _ MODELIMAGES , zapisuję pomniejszone zdęcie i zamykam program . Plik jest zapisany w SYSTEM _ FILES _ FLASH _IMAGES _ MODELIMAGES i widoczny jest np. SUKHOY.JPG w nadajniku . Gdy chcę dodać fotkę do zaprogramowanego modelu - MODEL SEL _ MODIFY _ IMAGE , fotka nie jest widoczna . Poprzednie fotki zapisywałem w ten sam sposób z rezultatem pozytywnym . Nie wiem w czym problem , miejsce na dysku jeszcze jest . Podobnie jest z polskimi komunikatami głosowymi , kilka zapisanych w FILES _ FLASH _ SOUNDS _ EN _ TRACK i zaprogramowane w funkcjach specjalnych nadajnika , odtwarzają się prawidłowo . Po jakimś czasie zapisałem ich jeszcze kilka , tak samo jak poprzednio . Niestety nie są widoczne w funkcjach specjalnych nadajnika , gdy próbuję je przypisać do jakiegoś przełącznika . Soft w nadajniku 1.3.06 , najnowszy , po za tym wszystko ok . Robię coś nie tak ?
 11. Earlier
 12. Mam tylko dwa odbiorniki pracujące w systemie D8 , pozostałe już w trybie D16 . Oczywiście przyjrzę się bliżej tematowi aktualizacji odbiorników .
 13. Obecnie wszystkie urządzania mają firmware, w którego nowszych wersjach poprawiane są znane usterki, wprowadzane nowe funkcjonalności, etc. Dlatego warto uaktualniać firmware do najnowszej dostępnej wersji, nawet na wszelki wypadek. Nie jest to może bardzo krytyczne w odbiornikach pracujących w trybie D16, ale np. seria R9 miała sporo poprawek (obecnie jest już stabilna).
 14. Dzięki za szybką odpowiedź , odnośnie odbiorników , to jeżeli nie mam z nimi żadnych problemów , nie chcę nic zmieniać . Nie jestem być może świadomy tego , dlaczego warto uaktualniać oprogramowanie odbiorników , muszę doczytać temat . Nadajnik uaktualniam do najnowszej wersji , na razie FrOs
 15. Wszystkich użytkowników FB zapraszam do dołączenia do grupy OpenTX & FrSky Polska. Mam nadzieję, że będzie to fajne uzupełnienie Forum – być może czasem szybsze i łatwiejsze w użyciu :).
 16. MAK

  Witam szanowne grono .

  Witaj na forum! Heliki - miło to słyszeć .
 17. Wersja oprogramowania systemowego radia (FrOS vs. OpenTX) nie ma związku kompatybilnością odbiorników. Spokojnie możesz przejść na OpenTX. Niezależnie od powyższego firmware odbiorników warto uaktualniać do najnowszej wersji dostępnej na stronach FrSky. Nie jest to skomplikowana ani ryzykowna operacja. W naszym Warsztacie FrSky mamy szczegółowe poradniki na ten temat.
 18. Witam , posiadam nadajnik Horus x10s z oprogramowaniem FrOs wersja Eu i sporą ilość odbiorników kompatybilnych z tą wersją . Moje pytanie , czy po wgraniu do nadajnika oprogramowania Open Tx w wersji Eu będę musiał przeprogramować odbiorniki ? Trochę przeraża mnie myśl gdy będę musiał to zrobić i od tego uzależniam swoją decyzję . Czytając to forum i nie tylko jestem już bardzo zmotywowany do tego kroku . Czy jest jakaś duża różnica w zasięgu między wersją europejską a Non Eu ?
 19. Witam kolegów , modelarstwem zajmuję się już z 25 lat . Modele szybowców , samoloty , heliki i drony .
 20. Faktycznie literówka (powinno być "6.7A", już poprawiłem). Chodzi o to, że przy wyższej temperaturze pracy próg zadziałania zabezpieczenia się obniży – nie, że RB20 w jakikolwiek sposób ingeruje w poziom napięcia zasilania.
 21. RB-20 ma regulację napięcia czy "czeski" błąd?
 22. Może się przydać:
 23. Zabezpieczenia FrSky Redundancy Bus per port serwa: Redundancy Bus 10 (przy 25°C): do 2.5A – normalna praca 2.5-5.0A – do 1 minuty, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie powyżej 5A – do 10 sekund, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie Redundancy Bus 20 (przy 23°C) do 5A – normalna praca 5-10A – do 1 minuty, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie powyżej 10A – natychmiast odcina port serwa, które powoduje przeciążenie Każdy powrót poniżej progu resetuje licznik czasu. Progi aktywacji zabezpieczeń będą się obniżać wraz ze wzrostem temperatury pracy (np. dla RB20 przy 70°C próg 10A obniży się do 6.7A).
 24. RB10 zezwala na ciągły pobór 2.5A per serwo. To dosyć sporo, ale w przypadku naprawdę dużych serw może faktycznie okazać się nie wystarczające. RB20 ma ten sam limit podwojony - 5A.
 25. Zmieniłem język na angielski i rzeczywiście komunikat brzmi jak napisałeś. Tak, RB został wykryty jako kilka sensorów i nic nie było konfigurowane w wymienionych zakładkach. Komunikat występuje przy szybkich ruchach serw (2-3 jednocześnie) przy w pełni naładowanych akumulatorach. W zakładce telemetrii wartości czujników prądu (RB1(2)A i RB1(2)C) wskazują zero, zapewne wymagana jest konkretna konfiguracja by wskazywały jakieś wartości, ale nie parałem się tym jeszcze, nie było mi to potrzebne. Jak dotąd do kontroli wystarczały mi wartości napięcia akumulatorów. Nadmienię że model w tej konfiguracji już latał a jedyną zmianą była wymiana odbiornika slave z X8R na XM+, to jednak w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Z tego co napisałeś w pierwszym zdaniu wnioskuję że w tym przypadku konieczna będzie przesiadka na RB-20 (serwa <11kg), widocznie RB-10 pracuje na skrajnych wartościach dopuszczalnego prądu.
 26. W oryginale ten komunikat brzmi "Servo overload", co należałoby tłumaczyć jako "Przeciążenie serwa", nie jako "serwo poza zakresem". To uwaga nieco na boku, ale – jak pisałem – polskie komunikaty czasami nie są najlepiej przetłumaczone i mogą być nieco mylące. Rozumiem, że RB został wykryty jako kilka sensorów w zakładce telemetrii - ale nic nie było konfigurowane w zakładkach przełączników logicznych ani funkcji specjalnych? W jakich okolicznościach występuje ten komunikat? Z tego co piszesz występuje nie tylko przy inicjacji konfiguracji modelu w OpenTX? Jakie są wartości czujników prądu w zakładce telemetrii radia w momencie występowania tego komunikatu? Może dałbyś radę wrzucić krótkie wideo pokazujące ekran czujników i serwa w trakcie pracy? (najprościej na na YT i link tutaj)
 27. Tak, to komunikat głosowy. W konfiguracji modelu nic takiego nie ustawiałem, jeśli o to chodzi. Trudno jest mi określić jak brzmi w oryginale, angielski jest mi obcy. Sprawdziłem w plikach karty SD ściągniętej ze strony OpenTX i tam brzmi "serwo poza zakresem". Moje pliki dźwiękowe są zbiorem przeróbek ale chodzi o to samo. Plik dźwiękowy na karcie SD jest w katalogu SOUNDS\pl\SYSTEM\ servoko.wav.
 28. W jaki sposób otrzymujesz ten komunikat? jako komunikat głosowy? Pytam, bo z wyjątkiem ostrzeżeń o utracie zasięgu, wszelkie komunikaty są wyzwalana funkcjami specjalnymi. Jeśli tak, to warto by zobaczyć konfigurację modelu. Niezależnie od powyższego, proponowałbym sprawdzić, jak ten komunikat brzmi w oryginale, tj. po angielsku. Polskie tłumaczenia nie zawsze są dokładne.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...