Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Yesterday
 2. mundek

  Horus X12S

  Witam , mam pytanie odnośnie nadajnika Horus X10S , jakoś nigdzie tego nie doczytałem . Czy nadajnik ten obsłuży kartę pamięci 32 GB ? Mam też drugie pytanko odnośnie odbiornika XM+ , czy w wersji ACCST V 2.1.0 ma RSSI na kanale 16 ?
 3. Last week
 4. Do QX7/S ACCESS wchodzą dwa 18650 (nie 18500). Odpadają też akumulatory inne niż LiPo / LiIon – wbudowana ładowarka obsługuje tylko LiPo / LiIon własnie (nie obsługuje NiMH, ani innych).
 5. Dziękuję za info. Aktualnie jeszcze mam FrOS. Na razie małymi kroczkami wkraczam w ten świat
 6. W nowym OpenTX (i jeśli firmware odbiornika jest odpowiednio nowy) można to też wybrać z menu, z trakcie bindowania (np. TELEMETRY CH9-16).
 7. Już sprawdziłem. Tak jak pisałem wyżej, należy włączyć Mode 4 w X8R.
 8. Cześć. Zakupiłem hexacopter DJI, w którym użyty został odbiornik X8R. Poprzedni właściciel do jego sterowania wraz z gimbalem 3D używał jednego nadajnika (jeśli dobrze pamiętam) Taranis X9. Na standardowych wyjściach PWM odbiornika X8R podpięte są: 1 - chowane podwozie 2-5 - gimbal Złącze SBUS z X8R jest podpięte do kontrolera lotu WooKong M. Czyli sterowanie lotem z użyciem odbiornika X8R było realizowane przez SBUS, a sterowanie podwoziem i gimbalem przez standardowe porty PWM. Zbindowałem odbiornik X8R z moim HORUS X10S w trybie D16 i próbuję ustawić tak samo sterowanie dronem jak przez poprzedniego właściciela. Na przykładzie sygnału Aileron, wytłumaczę z czym mam problem. Fragment instrukcji kontrolera lotu WooKong M: Kontroler WooKong oczekuje Aileron na kanale pierwszym SBUS (DBUS). Gdy w aparaturze ustawię Aileron na kanale 1 to zamiast wysyłać to na kanał 1 w SBUS, wysyła na kanał 1 standardowy PWM. Skutek jest taki, że steruję podwoziem ponieważ jest podpięte do standardowego kanalu nr 1 PWM w X8R. Gdy bindowałem odbiornik po prostu przytrzymałem F/S w trakcie włączania zasilania. Nie uwzględniałem zworek, o których jest mowa w instrukcji: Czy mój problem związany jest z niewłaściwym zbindowaniem odbiornika X8R nie uwzględniający w/w zworek? Jeśli tak to, który tryb powinienem wybrać? Proszę o podpowiedź.
 9. Warsztat. Dowiesz sie np. jak zamiast czujnika napiecia za 50zl, zrobic czujnik za 50gr.
 10. Skoro "klamka zapadła", warto zawczasu zapoznać się z artykułami w tutejszym "Warsztacie". Sporo wiedzy w jednym miejscu, rozwiejesz wiele wątpliwości. Jest tam m.in. opis uaktualniania firmware w odbiornikach. Stąd dowiesz się, że można to zrobić z nadajnika za pomocą przerobionego kabelka serwowego, albo zastosować "kabelek" STK czy AirLink. Z zasilaniem odbiornika nie ma problemu, możesz użyć portu dowolnego kanału czy też nawet SPORT. Możesz też zastosować kabelek serwowy "Y". W sprawie regulatora, mogę polecić Neuron 40, 60, 40s, 60s. Trochę duże, ale dają super telemetrię napędu, m.in. V i A dla silnika i BEC, rpm, ilość energii zużytej, temperaturę ...
 11. Odbiorniki: pkt. 1 - będą pracowały pkt. 2 - czujnik zasilania np. https://77hobby.pl/frsky-mlvss-czujnik-napiecia-lipo-2s-6s-smart-port-p-134.html w ramach oprogramowanie openTX w nadajniku po wykryciu czujnika będziesz miał wskazania napięcia całego pakietu i możesz zdefiniować np. monitoring najsłabszej celi pkt. 3 Zasilanie z regulatora najlepiej podłączać pod kanał, którym sterowany jest silnik (np. kanał 3 w odbiorniku). W szybowcu (nie moto) też może być. Oczywiście nie jest sztywna reguła. Zasilanie wpięte w wolny kanał w odbiorniku spełni te same zadanie. Nadajnika jako tako nie znam, ale prócz zasilania sama "skrzynka" nie powinna się różnić.
 12. Ja mam ten soft o ktory ci chodzi. Podaj maila.
 13. Dzień dobry Modelarstwem zajmowałem się ostatnio jakieś 15 lat temu, teraz wracam, ale sprzęt którym dysponuje nie do końca przystaje obecnym realiom. Koledzy z lotniska skierowali mnie w kierunku rozwiązań oferowanych przez FrSky, ale tu też jest dużo opcji. Nadajnik Ustaliłem już, że nadajnik FrSky Taranis Q X7 Access wystarczy do moich potrzeb. Przy tym nadajniku są dwie opcje związane z bateriami: Pakiet akumulatorów FrSky do aparatury Taranis Q X7 oraz Q X7S Zestaw 2 akumulatorów 18500 Panasonic 2040mAh Li-Ion 3.7V Czy poza ceną i rodzajem ogniw są jakieś różnice? Czy do aktualizacji oprogramowania nadajnika potrzebuję jakiegoś dodatkowego, dedykowanego kabla/urządzenia? Odbiornik Do modelu elektrycznego wybrałem FrSky RX6R odbiornik 6/16ch z telemetrią. Czy ten odbiornik będzie współpracował ze starymi serwomechanizmami Hitec HS81 lub HS55? Czego potrzebuję dodatkowo, żeby monitorować napięcie akumulatora silnika (mam regulator Jeti JES 30-3p) Czy odbiornik będzie zasilany z portu do którego podłącze regulator (tam mam w starym odbiorniku Hitec) Do szybowca wybrałem FrSky G-RX6 odbiornik szybowcowy z wariometrem. Czy ten odbiornik będzie współpracował ze starymi serwomechanizmami Hitec HS81 lub HS55? W starym odbiorniku miałem dodatkowy port, do którego mogłem podłączyć zasilanie, czy jest jakiś dedykowany port do zasilania? Jeżeli odbiornik da się zasilać tym samym portem co AIN2, SBUS_IN, SBUS_OUT to gdzie mogę znaleźć pasującą wtyczkę do gniazda w odbiorniku? Czy jest w zestawie? Czy do aktualizacji oprogramowania odbiorników potrzebuję jakiegoś dodatkowego, dedykowanego kabla/urządzenia? Dziękuję Tomek
 14. Zico

  Powitanie

  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów Marek
 15. Earlier
 16. Takiej sytuacji nie zaznałem. Albo Ch1-4 w PWM na fizycznych Ch1-4, albo CPPM 1-8 + 9-11.Dublowania kanałów w żadnym przypadku nie spotkałem. Chyba myślimy o różnych rzeczach.
 17. Sorry, chyba za bardzo uprościłem :). Chodziło mi o to, że po porcie 1 (na którym jest CPPM 1-8), są porty 2-4 z kanałami 9-11. W przeciwieństwie do sytuacji, gdy na portach 2-4 są – niejako zdublowane – kanały 1-3.
 18. Potwierdzam za wyjątkiem SBUS, nie wykorzystuję, nie sprawdzałem. Nie rozumiem. Po CPPM są kanały 1-8 na fizycznym Ch1 odbiornika.
 19. Wg tego co piszą, bindowanie bez zworki, w trybie CH1-8, powinno dać czyste PWM (oczywiście z SBUS na porcie 4 dla wersji SB). Natomiast bindowanie w trybie CH9-16 powinno dać CPPM na porcie 1 i CH9-11 na pozostałych portach (CH9-10 + SBUS dla wersji SB). Zworki zbędne. Z tego co piszesz tak właśnie to działa. Podoba mi się, że na portach po CPPM są kanały CH9+. Można bardziej naturalnie wykorzystać kanały CH1-8 na SBUS i na kanałach CH9+ załatwiać jakieś dodatkowe funkcjonalności.
 20. Sprawdziłem jeszcze jedno. Bindowanie firmware v. CPPM w trybie Ch1-8 OTX - daje cztery standardowe kanały PWM. Więc? Nie potrzeba dwóch wersji firmware, ale z kolei aby uzyskać kanały 9-12 chyba jednak drugie firmware będzie potrzebne (o ile nie załatwi tego jakaś zworka).
 21. Na ile to rozumiem, to wszystko się zgadza w zakresie CPPM i trzech zwykłych kanałów - działa tak jak było na starym firmware. Bindowałem ze zworką na Ch2-3 i w OTX wybrałem tryb "Ch9-16 Telem ON" - to dało sukces. W Readme nic nie piszą o zworce/jumperze, więc sprawdziłem. Firmware CPPM nie potrzebuje zworki, na fizycznym Ch1 odbiornika zawsze jest CPPM z kanałami 1-8, i na kolejnych kanałach fizycznych Ch2-4 są kanały Ch9-11. Z tego wniosek, że teraz będą funkcjonowały dwa firmware, jedno dla czterech zwykłych kanałów PWM (1-4 lub 9-12) , drugie dla CPPM + 3 kanały PWM. Zabrakło miejsca w procku na firmware uniwersalne, jak było po staremu
 22. Czasem nam się udaje 🙂. Faktycznie może być już krucho z pamięcią w sprzęcie ACCST, bo jest oddzielny plik firmware z CPPM. Czy działa to jak piszą w README?
 23. Dron lata, wszystko działa! MAK, jestem po raz kolejny mile zaskoczony Waszym szybkim, konkretnym i kompetentnym wsparciem technicznym klienta. Ja bardzo to cenię. Dziękuję! Nie odpuszczajcie!
 24. Witam 1) Jaki typ zlacza Smart Port jest w odbiorniku X4R (starym). Musze kupic gniazdo i nie wiem czego szukac. Czy to jakis typ JST? 2) Czy w RX-*R jest ten sam typ zlacza? Pozdrawiam
 25. Cała rolka foli aluminiowej kuchennej założona na taranisa 2019 powoduje wzrost swr do ok 17 natomiast przy starszej wersji szybko podbija na 50+ po czym wyskakuje komunikat o defekcie anteny. Fajnie że jest takie zabezpieczenie. Ciekawy też jest spektrum analizer w nowej wersji, wydaje się że działa bo gdy zbliżę się do mojego domowego wifi to widać lecące ramki, wiadomo to nie oscyloskop ale w zatłoczonym mieście gdzie jest sporo BTSów i różnych wifi można coś wywnioskować. Nie sprawdzałem czy ten spektrum działa z modułem na pasmo 868mhz to by było fajne ale pewnie z obcym organem we wnęce modułowej działać nie będzie.
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...