Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Yesterday
  2. dodam jeszcze, że użyty konwerter sBUS-CPPM został zakupiony w 77 hobby
  3. Witam, zainstalowałem moduł nadawczy r9m 868MHz w aparaturze Turnigy 9x. Moduł nadawczy poprawnie zbindował się z odbiornikiem R9 mini w trybie o mocy nadawczej 0.5W. Następnie podłączyłem wyjście odbiornika r9 mini (port sBUS) poprzez konwerter sBUS-CPPM do kontrolera lotu APM 2.8 (założyłem zworkę, by kontroler odbierał sygnał PPM zamiast tradycyjnego PWM). W Mission Planner w zakładce kalibracji radia mogę poruszać jedynie czterema pierwszymi kanałami (lotki, wysokość, gaz i kierunek), bez możliwości korzystania z przełącznika kanału piątego oraz pokręteł. druga sprawa Przy takiej konfiguracji jak powyżej w Mission Planner nie jestem w stanie ustawić funkcji Failsafe. Po wyłączeniu nadajnika, nie pojawia się spadek wartości gazu. Proszę o podpowiedź co może być ograniczeniem, że mogę korzystać jedynie z czterech kanałów oraz brak jest funkcji Failsafe przy takiej konfiguracji urządzeń? pozdrawiam Paweł
  4. pol4565

Hej

Witam, chcę spróbować nowej dziedziny modelarstwa - FPV pzdr Paweł
  5. Last week
  6. Mam jeszcze pytanie jak to jest ze spadkiem RSSI w odbiornikach FrSky ? Gdy robiłem test zasięgu dron ok 1m. nad ziemią, apka oczywiście w trybie do testowania zasięgu 1do30 anteny w dronie obie pod kątem 45 stopni w strone apki i po odejściu ok 10m. pojawiają się i znikają pierwsze alerty o niskim RSSI gdy odchodzę na ok 25m. dopiero pojawiają się krytyczne ostrzeżenia a zanim usłyszę komunikat o utracie telemetrii musiałbym pokonać jeszcze parenaście ładnych metrów. W praktyce to wygląda tak że gdy odlecę na ok 400m. i widzę że RSSI oscyluje w granicach 45-50 po prostu zawracam nigdy nie czekałem na alerty o niskim RSSI. Więc moje pytanie jak poprawie odczytywać RSSI w odbiornikach FrSky spadek zdaje się nie jest liniowy ? Im większy dystans i mniejsze RSSI tym wolniej ono spada ? Czy można spokojnie kontynuować lot do momentu pierwszego ostrzeżenia? (Chodzi mi oto jaka jest granica pomiędzy alarmem o niskim RSSI a krytycznym alarmem ?) btw.nadajnik taranisx9d+se odbiornik R-XSR
  7. Dzięki serdeczne za pomoc. Ogarnięte.
  8. RookFPV

FOTO/VIDEO

Może by tak zrobić gdzieś osobny dział na FOTKO/VIDEO od użytkowników forum? Np.: zaliczyłem kreta A jeśli obsługa nie widzi w tym sensu to proszę o wykasowanie posta .
  9. Dzięki za zaufanie :). Antena 5dB jest elementem pasywnym, nie ma swojego zasilania. Jeśli ma zwiększyć zasięg, musi zrobić to kosztem czegoś. Cudów nie ma :). Zobacz, czy faktycznie potrzebujesz R9M 2019: https://forum.77hobby.pl/topic/274-frsky-r9m-vs-r9m-2019/ Różnica względem wersji pre-2019 jest kosmetyczna. Chyba, że faktycznie bardzo zależy Ci na użyciu posiadanego pakietu 3S. Pamiętaj też, że moc 25mW w paśmie 868MHz, ma i tak znacząco większy zasięg niż 100mW przy 2.4GHz. Długość fali ma kolosalne znaczenie, moc nadawcza ma znaczenie wtórne. Jeśli nie chcesz bić rekordów odległości 10km+ to nie ma sensu używać 500mW, czy nawet 200mW. Ergo, moduł może wcale nie brać tyle energii ile by się wydawało. Do tego pasmo 8868MHz jest o wiele mniej zajęte. Przy 25mW moduł można spokojnie zasilać ze standardowego, wewnętrznego akumulatora. Przy 200/500mW też, ale wtedy można już pomyśleć o zwiększeniu jego pojemności. Zasilanie z zewnątrz to ostateczność i nie bardzo wygodne w obsłudze.
  10. MAK Czyli do latania dookólnego między gęstymi drzewami antena 5dbi odpada, nie wiedziałem że tak działa ta antena, poczekam na R9 2019 tylko dlatego ze mam wolny pakiet 3s bo zakładam że moduł troszkę żłopie energii pomimo bardzo dobrej promocji na BG poczekam aż pojawi się w 77hobby wolę mieć pewniaka z PL jak szarpać się z chińczykami w razie "W"
  11. Jeśli tak, i jeśli zależy Ci na istotnym zwiększeniu zasięgu, to szedłbym w R9. Antena 5dB zwiększy nieco zasięg, ale kosztem zawężenia stożka promieniowania. Czyli będzie bardziej kierunkowo. Osobiście nie jestem fanem tego rozwiązania, aczkolwiek znam osoby, które używają i (chyba) sobie chwalą. Przynajmniej nie słyszałem, żeby narzekali :).
  12. MAK Nie ma podejrzenia o wadliwe działanie według tej procedury quad powinien mieć zasięg ok 1 km w polu, pisałem ze ułożenie anten nie jest najlepsze dla takiego quada ale to dla mnie najlepsze ustawienie dla racera. MAK Czy jesteś w stanie odpowiedzieć mi na pytania które zawarłem w pierwszym poscie ?
  13. Można też zaktualizować radio w trybie STM32 i wtedy bootloader też się zaktualizuje: https://77hobby.pl/uaktualnienie-opentx-w-trybie-stm32-n-14.html BTW: Bootloadera nie trzeba koniecznie aktualizować, nie ma on wpływu na działanie OpenTX. Ale oczywiście warto. Osobiście zawsze aktualizuję radia w trybie STM32, trwa to nieco dłużej, ale przecież nie robi się tego co 5 minut.
  14. Mnie też X12S służy już długo i (odpukać) zero problemów. Coś nie tak może zawsze pójść. Pamięć może być uszkodzona, procesor może sfiksować, głupia wtyczka w modelu może źle stykać albo coś się rozlutować. Przed wszystkim się nie zabezpieczmy. Dlatego na koniec pozostaje rozsądek i dobre ubezpieczenie OC :).
  15. Problemem zapewne był brak kalibracji ESC.
  16. Warto zrobić test wg tej procedury: https://77hobby.pl/sprawdzanie-zasiegu-rc-n-44.html Jeśli jest podejrzenie wadliwie działającego odbiornika, to poza modelem, zasilanie z baterii. Miejsce też lepiej wybrać raczej bez wielu sieci WiFi i różnych podobnych w pobliżu.
  17. MAK

Ustawienia s8r...

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem pytanie o "ręczne wprowadzanie danych z tabelki", ale zapewne ten wątek będzie pomocny: https://forum.77hobby.pl/topic/37-podstawowa-konfiguracja-kanalow-w-opentx-dla-s6r-s8r/ Warto przeczytać także dalsze dyskusje, nie tylko początkowy post. Częstym problemem jest brak kalibracji i brak przeprowadzania self-check.
  18. gucio72

Ustawienia s8r...

Przesyłam fotki ustawień kanałów 9, 10, 11 oraz krzywej.
  19. gucio72

Ustawienia s8r...

Witam. Bardzo proszę o pomoc/podpowiedzi. Borykam się z w/w odbiornikiem i mam mały problem.... Otóż przy starcie (FunCub) odbiornik cały czas miesza sterem kierunku i nie ma możliwości wystartować, bo cały czas skręca. próbowałem wyłączać, włączać tryby i zmieniać wartości potencjometrem i żadnych zmian 😞 Moje pytanie brzmi... Czy dane znajdujące się w tabelce na stronie 3 polskiej instrukcji obsługi w/w odbiornika trzeba jakoś ręcznie wprowadzać ?
  20. gucio72 jak aktualizujesz OpenTx przez companiona to ten plik *.bin który pobiera companion do aktualizacji OpenTxa musisz wrzucić na kartę SD Taranisa do folderu "FIRMWARE" a następnie w menu Taranisa odpalić go i gotowe. Warto zmienić nazwę tego pliku przed wrzuceniem na karte SD np.: "OpenTx224"
  21. Jaki jest sposób na aktualizację botloader'a ?
  22. Witam mam taranisa x9d+se i pytanie dotyczące anteny 5dbi. Więc tak używam odbiornika R-XSR w quadzie racingowym, gdy odlecę na ok 400 metrów RSSI zaczyna spadać lub oscylować w okolicy 50ciu (lot odbywa się blisko terenów zamieszkałych sporo sieci trakcji i przekaznikow gsm) ale to tak na marginesie. w dronie anteny odbiornika zamontowane są klasycznie jak to pod racera na tylnych ramionach tyrtytki i anteny w koszulce termokurczliwej kąt anten zachowany 90 stopni i teraz moje pytanie brzmi czy wymiana stockowej anteny na 5dbi w taranisie przyniesie jakieś sęsowne rezultaty? zastanawiam się nad zakupem R9 i odbiornika R9MM do dalszych lotow jednak ograniczać mnie będzie FPV 5.8gh max 800mw. więc czy sęsowny byłby zakup anteny 5dbi na korzyść RSSI w lotach dookolnych i kawałek dalej czy od razu przejść na R9 ?
  23. Dokładnie tak jak komarkus napisał ale warto dodać że botloader na końcu też trzeba zaktualizować
  24. RookFPV

Problem z RSSI

Rozumiem że OpenTx nowy content SD botloader potem firmware XJT EU LBT i firmware EU LBT odbiornikowi tez wgrałeś ? Ja bym zrobił to wszystko od nowa i na nowo wyszukał sensory to pomogło by cokolwiek zdiagnozować, telemetria działa ?
  25. RookFPV

Problem z RSSI

A odbiorniki też flashowane na EU ? może po aktualizacji softu warto w apce wykasować i na nowo wyszukać sensory ? telemetria działa ?
  26. MAK

Witam wszystkich

Cześć Paweł i witaj na forum :).
  1. Load more activity
  • Create New...