Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. https://forum.77hobby.pl/topic/101-jak-zadawac-pytania/
  3. Yesterday
  4. Witam kupiłem u was w sklepie w zeszłym tygodniu odbiornik frsky xsr-r z bindowałem odbiornik podłączyłem Drona do komputera. Po połączeniu się z Dronem i włączeniu Aparatury ruszają z drążkami nic się nie dzieje aparatura posiada soft Er9x oraz moduł Frsky XJT
  5. Last week
  6. Jedną z zalet FrSky ESC Neuron (obecnie 40/60/80A) jest ich praca z bardzo dobrym i popularnym firmware BLHeli32: https://github.com/bitdump/BLHeli/tree/master/BLHeli_32 ARM BLHeli32 jest projektem niezależnym od FrSky. Możliwość użycia BLHeli32 ma wiele zalet, ale oznacza to także, że ustawianie parametrów ESC Neuron musi odbywać się w sposób właściwy dla BLHeli32, tj. przez programator z BLHeli32 Bootloader oraz oprogramowanie BLHeliSuite32. Programatorem BLHeli32 może być fizyczny interfejs 4way, 1-wire lub kontroler lotu Betaflight / Cleanflight (ew. pochodne) w trybie pass-trough. Standardowe programatory FrSky (STK, AirLink, etc.) nie moga być użyte jako programator BLHeli32. W tym FAQ w dużym skrócie opiszę, jak podłączyć ESC Neuron przez Arduino, który zaprogramujemy jako interfejs 1-wire. W przykładzie użyję Arduino Uno, ale tak samo robi się to dla wszystkich popularnych płytek Arduino (być może dla innych płytek zmieni się numeru pinu Digital). Ze stron projektu BLHeli32 ściągamy plik ZIP z najnowszą wersją BLHeli32. Rozpakowujemy ZIP i uruchamiamy BLHeliSuite32.exe (najlepiej jako Administrator, aby uniknąć ewentualnych problemów z uprawnieniami przy dostępie do portów szeregowych). Podłączamy Arduino do komputera i sprawdzamy numer portu COM w menedżerze urządzeń Windows: W BLHeli32 Suite przechodzimy do zakładki Make interfaces i zaznaczamy poniższe opcje, wybierając oczywiście posiadany rodzaj płytki Arduino oraz właściwy numer portu COM: Klikamy Arduino BLHeli Bootloader. Po tej operacji mamy już gotowy do użycia programator BLHeli32 Bootloader. Upewniamy się, że ESC Neuron NIE jest zasilany (oraz, że jego kable wyjściowe do silnika nie są zwarte). Łączymy piny GND oraz Digital 11 Arduino z ESC Neuron. Pin GND Arduino podłączamy do pinu oznaczonego "minus" ESC Neuron, a pin Digital 11 podłączamy do pinu sygnałowego portu PWM ESC Neuron (UWAGA: nie do pinu sygnałowego Smart Port): UWAGA: w ogóle nie łączymy pinu zasilania (oznaczony symbolem "plus" w ESC Neuron). W zakładce Select BLHeli_32 Interface programu BLHeliSuite32 wybieramy rodzaj interfejsu: Przechodzimy do zakładki ESC Setup. Sprawdzamy, czy wybrany jest właściwy port COM, prędkość 19200 i klikamy Connect. BLHeliSuite32 rozpocznie proces wykrywania podłączonego ESC: Dopiero w tym momencie włączamy zasilanie ESC Neuron, z dowolnej akceptowanej baterii, np 3S (podłączamy ją do czarnego i czerwonego kabla ESC Neuron, tak jak normalnie ESC będzie zasilany w modelu). Jeśli ESC Neuron zostanie poprawnie wykryty, przycisk Connect zmieni się na Disconnect. Można teraz kliknąć Read Setup. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, BLHeli32 Suite wyświetli komunikat o zakończonym z sukcesem odczytaniu konfiguracji: Voila! Jako uzupełnienie napiszę, że o ile parametry pracy ESC Neuron ustawia się za pomocą BLHeliSuite32, to Neuron jest także standardowym czujnikiem Smart Port, który podaje mnóstwo informacji telemetrycznych do OpenTX lub FrOS: Wbudowany w ESC Neuron SBEC nie jest programowany przez BLHeliSuite32. Wartość napięcia wyjściowego wbudowanego SBEC można zmieniać w zakresie 5.0-8.4V przy pomocy skryptu LUA: Odpowiedni skrypt LUA załączony jest w standardowym obrazie karty SD OpenTX serii 2.3 i jest dostępny w zakładce Tools OpenTX w radiu (można go także uruchomić standardowo, tj. z poziomu przeglądarki zawartości karty SD). Skrypt ten jest także dostępny do pobrania ze stron FrSky. ESC serii FrSky Neuron mamy w ciągłej sprzedaży w sklepie 77Hobby.
  7. Zakupiłem ostatnio kontroler FrSky Taranis X9 Lite w celu nauki latania dronem na komputerze w symulatorze. Podczas podłączania do komputera kontroler nie jest widoczny jako kontroler i nie da sie go skonfigurować. Widoczny natomiast jest w panelu sterowania jako inne urządzenia. Niby łączy się z komputerem bo podczas podłączania kabla jest wydawany dzwięk podłączania przez Windows, więc nie wiem czy jest to wina kabla USB czy coś innego. Czy ktoś już miał taką sytuację lub wie jak sobie z nią poradzić?
  8. Cześć - witaj na forum!
  9. Earlier
  10. MAK

Witam

Witaj na forum Lem. Jak widać modelarstwo może cieszyć w każdym wieku .
  11. Dobry dzień;) Wszystkim
  12. Cześć, odpowiadając na problem, wykorzystałem identyczny poradnik jak ten z którego korzystałeś i..... z nadajnikiem świeżo kupionym XJT oraz odbiornikiem X8R oraz oprogramowaniem er9 telemetria zrobiona z projektu tego ... https://openxsensor.github.io/ ... czyli płytka arduino plus czujnik BME180 oraz GPS Ublox .... działa poprawnie. Oczywiście cały mod aparatury także był wykonany i co ciekawe z converterem MAX323 to TTL niestety XJT współpracować przy mojej konfiguracji nie chciał :). .. taka była oto moja przygoda.
  13. lem

Witam

Witam, jestem po 70 - tce, zaczynałem od nadajnika na 27,12 MHz na lampach 3S4T (własnoręcznie zbudowany), teraz OPTC 6 z mod DHT. Jestem przekonany, że jeszcze dużo się dowiem od Szanownych Kolegów.
  14. Jeśli mimo wszystko bardzo Ci zależy na bezpośrednim odczycie z odbiornika, można jeszcze sprawdzić, czy jeden z padów na płytce drukowanej R-XSR nie podaje RSSI jako funkcji wartości napięcia 0-3.3V albo PWM (wiele odbiorników na takie pady, które nie są oficjalnie udokumentowane i które podają RSSI, nie odwrócony SBUS, etc.). Jeśli R-XSR ma pad RSSI, to można ten pad podłączyć do przetwornika ADC w kontrolerze i w ten sposób odczytywać wartość RSSI (jeśli sygnał byłby PWM to trzeba użyć filtra RC albo odczytywać sygnał PWM bezpośrednio, jeśli FC potrafi). Czy jest to lepsza metoda, niż "zawracanie" wartości RSSI w aparaturze? wg mnie nie, ale to Twój model i setup .
  15. OK, teraz rozumiem o co chodzi. Wydzieliłem temat. Nie pamiętam, czy firmware dla R-XSR podaje RSSI na jednym z kanałów, ale z tego co piszesz nie. Dla niektórych odbiorników FrSky udostępnia firmware, które to umożliwia, ale nie ma na stronach FrSky tak opisanego firmware dla R-XSR. Trzeba będzie "zawracać" sygnał w aparaturze. BTW: Co jest nie tak z tą metodą? Wprowadza dodatkowe opóźnienie, ale w tym zastosowywaniu nie jest to istotne. RSSI nie zmienia się na tyle dynamicznie, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie.
  16. Przepraszam chodzi o wystawienie RSSI na SBUS do kontrolera lotu. R9 mini po podłączeniu do płytki z Betaflight sam na kanale 12 wystawił poziom RSSI i można go użyć do OSD ale on nie pochodzi zwrotnie z aparatury tylko bezpośrednio z odbiornika. R-XSR wpuszcza RSSI do telemetrii co odbieram w aparaturze ale nie o to chodzi. Natomiast kontroler lotu tego RSSI nie widzi na żadnym kanale (z R9 mini widzi). Nie chcę odebranego RSSI w aparaturze wysyłać do góry na wybrany kanał (do odbiornika) bo wcześniej zginie sygnał telemetrii niż rzeczywisty sygnału odbierany przez odbiornik. W skrócie czy jakimkolwiek sposobem z odbiornika R-XSR da się wydobyć poziom RSSI do użycia w OSD ale bez zawracania sygnału z telemetrii w aparaturze?
  17. Co rozumiesz przez samodzielne wystawianie RSSI na Smart Port odbiornika? W modelu Smart Port odbiornika odbiera informacje z podłączonych czujników. Być może ten artykuł wyjaśni nieco więcej: https://77hobby.pl/porty-nie-tylko-frsky-n-33.html Tak samo z failsafe. Generalnie odbiorniki niczego nie "wystawiają" na Smart Port. Failsafe można natomiast skonfigurować i wykryć w różny sposób: https://77hobby.pl/failsafe-niedoceniana-funkcjonalnosc-n-27.html Na potrzeby współpracy z kontrolerami lotu zwykle konfiguruje i wykrywa się failsafe typu "no pulses".
  18. Cześć. Czy może jest jakiś alternatywny firmware aby R-XSR sam wystawił na S.port RSSI tak jak to robi R9 mini? Wysyłanie RSSI z aparatury tego co otrzymujemy z telemetrii nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli można prosić jeszcze o wsparcie czy w S.port odbiorniki wystawiają jakiś osobny sygnał failsafe czy tylko to co na widać na kanałach np. w Betaflight?
  19. MAK

Powitać

Witaj na forum :).
  20. Witam wszystkich 🙂
  21. I zgodnie z waszymi przewidywaniami mimo s-bus kanały pwm także działają w tym samym czasie. Ogarnięte i działa.
  22. Procedura przywrócenia FrOS dla X10 / X10S może wyglądać tak: 1. Naładować do pełna akumulator Horusa! 2. Ściągasz i rozpakowujesz do jakiegoś tymczasowego katalogu plik ZIP zawierający pliki najnowszej wersji FrOS: 3. Formatujesz kartę SD, jako FAT32 (najlepiej bezpośrednio na komputerze, używając jakiegoś czytnika kart): Dla bezpieczeństwa można nawet bez zaznaczania opcji "Quick Format", żeby upewnić się, że karta nie jest uszkodzona (zostanie przeprowadzone pełne formatowanie karty). 4. Na świeżo sformatowanej karcie zakładasz katalog FIRMWARE i do tego założonego katalogu (nigdzie indziej!) wgrywasz plik .bin FrOS. Musi to być jedyny plik w katalogu FIRMWARE. Żadne inne katalogi ani pliki w tym momencie nie są potrzebne. Wgrywaj najnowszą, aktualnie dostępną wersję pliku BIN, ściągniętą ze stron FrSky w pakiecie ZIP (w tej chwili dla X10 / X10S FrOS wersja 1.2.03), z właściwym układem drążków (w przykładzie MODE 2) i wersją firmware modułu nadawczego (EU dla Europy i NEU dla reszty świata). Odłącz kartę od komputera, uprzednio wysuwając ją w bezpieczny sposób z systemu Windows (ważne!). W tym kroku mamy przygotowaną kartę. Nie wkładaj jej jeszcze do Horusa. Jeśli w Horusie jest jakakolwiek inna karta (np. z OpenTX) wyjmij ją. 5. Przyłączasz wyłączonego Horusa do komputera. W menedżerze urządzeń Windows powinien być widoczny w taki (lub podobny) sposób: Jeśli tak nie jest, trzeba użyć narzędzia Zadig (szczegóły w artykule Uaktualnienie OpenTX w trybie STM32). 6. Przy użyciu OpenTX Companion wgrywasz do Horusa plik bootloader (znajduje się on w uprzednio ściągniętym pakiecie ZIP), odpowiedni dla danej wersji FrOS dla X10 / X10S: (w zasadzie wybór konkretnego radia w tym miejscu nie powinien mieć większego znaczenia, ale też nie zaszkodzi...) 7. Wysuwasz w bezpieczny sposób urządzenie STM32 BOOTLOADER: Dopiero teraz można bezpiecznie odłączyć Horusa od komputera (ważne!). 8. Wkładasz do Horusa uprzednio przygotowaną kartę SD. 9. Przyciskając ENTER (środek obrotowego enkodera z prawej strony ekranu) jednocześnie krótko wciskasz włącznik zasilania. Horus zacznie zapisywać obraz FrOS z karty SD do pamięci programu procesora: Jeśli nic się nie dzieje, to znaczy, że źle została przygotowana karta SD (np. jest więcej niż jeden plik w katalogu FIRMWARE, może jakiś ukryty plik?). 10. Jeśli widzisz ekran jak powyżej ("Successfull"), wyłączasz Horusa, krótko wciskając włącznik zasilania. Ekran zgaśnie. 11. Przytrzymujesz włącznik zasilania, aż pojawi się ekran uaktualniania firmware wewnętrznego modułu nadawczego IXJT: Uaktualnienie firmware modułu nadawczego przebiegnie samoczynnie. Postęp uaktualniania pokazywany jest przez dodawane kropki za napisem "This will take a few seconds". Faktycznie trwa to poniżej minuty. Po zakończeniu uaktualniania Horus automatycznie wyłączy się (ekran znowu zgaśnie). 12. Przytrzymaj włącznik zasilania, aż do normalnego uruchomienia Horusa, tym razem już pod FrOS: 13. Włączonego Horusa można podłączyć do komputera, aby upewnić się, że jest on widoczny jako dwa dyski (urządzenia pamięci masowej). Jeden dysk to pamięć flash Horusa, drugi to karta SD: W moim przypadku pamięć flash Horusa widoczna jest jako dysk "J". Zawartość tego dysku powinna być następująca: Jeśli taka nie jest, to można ją ściągnąć ze stron FrSky i podmienić, uważając by były tam tylko te pliki, które dostarcza FrSky w pliku ZIP: To tyle. Ciesz się FrOS, choć jak zwykle namawiam do OpenTX :). Wydaje się, że jest to wiele kroków do wykonania, ale to tylko dlatego, że opisałem procedurę naprawdę szczegółowo. Tak naprawdę sprawa polega na wgraniu bootloadera do pamięci programu procesora, po czym Horus wykonuje program zawarty w bootloaderze, wgrywając z karty właściwy plik BIN obrazu FrOS. Następnie przeprowadzana jest jeszcze aktualizacja firmware wewnętrznego modułu nadawczego IXJT, ale to już Horus robi sam, jako pierwszą czynność wykonywaną z pamięci programu. Całość zajmuje poniżej 5 minut, i to razem ze ściąganiem odpowiednich plików.
  23. 22.30 kończyłem pracę. Już nie kombinowałem. Ale jutro z samego rana przy kawce obadam temat. Napewno podzielę się spostrzeżeniami. Dzięki.
  24. komarkus

Taranis X9D+ S2

To jeszcze nie przetestowałeś?! Powinno zadziałać w układzie tak jak piszesz. W X8R nic nie poustawiasz, za wyjątkiem mapowania kanałów (bindowanie ze zworką). W takim układzie jak u Ciebie - nic nie trzeba ponad ustawienia domyślne odbiornika.
  25. Nadajnik jest ustawiony na D16. Sam X8R fizycznych pin-out ma 8 kanałow. Z tąd pytanie czy właśnie trzeba by go jakoś dodatkowo ustawiać. Ale jeśli S-bus jest wysyłany równolegle do pwm i mimo tego polączenia jednym kabelkiem na fizycznych pinach też jest sygnał no to 8 kanał mam wolny. Wszystko mam zrealizowane na 1-7 a wybrane mam 1-8 więc 8 .
  26. MAK

Taranis X9D+ S2

W X8R można też wystawić kanały 9-16 na porty PWM, zamiast 1-8. Wystarczy zajrzeć do instrukcji i założyć odpowiednią zworkę w trakcie bindowania . W każdym przypadku wszystkie 16 kanałów są równolegle dostępne przez SBUS (zakładając, że 16 kanałów jest wysyłanych przez nadajnik).
  27. komarkus

Taranis X9D+ S2

Edit: Tak myślę, że powyżej zagmatwałem sprawę. Przecież SBUS w X8R jest podawany na osobne gniazdo, a kanały PWM są jakby "zrównoleglone" z tymi z SBUS. Więc wystarczy kanał np. 8-smy przeznaczyć dla modułu oświetlenia (i podłączyć moduł do CH8) i nie wykorzystywać tego kanału w kontrolerze modelu. Jego istnienie w sygnale SBUS nie będzie miało znaczenia.
  28. Dziękuję za odpowiedź. No to biorę się za sprawdzanie co z czym uda się połączyć.
  29. komarkus

Taranis X9D+ S2

Miałem podobny problem w hexa - kanały do Naza poszły po CPPM, a podwozie potrzebowało zwykłego kanału PWM. Wykorzystałem odbiornik X4R, on taką potrzebę potrafi zrealizować. Wystarczy bindować ze zworką na CH2-CH3, wtedy uzyskujemy 8 kanałów CPPM (1-8) na wyjściu CH1 i trzy zwykłe kanały PWM (9-11) na wyjściach CH2-4. W X8R tak się nie da, wg mojej wiedzy. Możesz zastosować FrSky SD1 SBUS dekoder albo FrSky dekoder SBUS/CPPM. One potrafią wydzielić zwykły kanał PWM z SBUS-a. Nie robiłem praktycznie, więc szczegółów nie podpowiem.
  1. Load more activity
  • Create New...