Jump to content

MAK

Moderators
 • Content Count

  243
 • Joined

Community Reputation

1 Neutral

Personal Information

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak pisałem wcześniej, firmware należy wgrać najnowszy. To ważne dla każdego odbiornika, czy modułu nadawczego, ale w przypadku serii R9 to szczególnie istotne. Powyższy komentarz od Inv jest równie istotny, nie wiem czemu mi to umknęło. Seria R9 jest wspierana od OpenTX 2.2., ale oczywiście należy wgrać najnowszą w danym momencie wersję. Uaktualnienia w ramach jednej serii OpenTX (np. 2.2.1 do 2.2.4) nie wymagają żadnej rekonfiguracji modeli i zajmują minutę. Warto uaktualniać OpenTX, poza nowymi możliwościami są także poprawiane drobne błędy, które każde oprogramowanie ma.
 2. Szczegółowe informacje dot. EU / nie-EU wersji firmware modułu nadawczego i OpenTX (uwaga, to dwie różne rzeczy!) znajdziesz tutaj: https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html W skrócie Taranisy i Horusy ACCST (modele pre 2019) posiadają moduł nadawczy XJT obsługujący tryb D8, który to tryb jest jednak domyślnie wyłączony w europejskich odmianach oprogramowania systemowego tych aparatur, tj. OpenTX / FrOS. Tryby D8 / D16 / LR12 są trybami pracy modułu nadawczego i jako takie nie mają bezpośredniego związku z OpenTX / FrOS (poza tym, że OpenTX i FrOS sterują pracą modułu nadawczego XJT przez Smart Port). Sam tryb D8 nie ma wersji EU / nie-EU, w przeciwieństwie do trybu D16. Tyle tytułem wstępu. Moduł nadawczy DJT natomiast nie jest sterowany przez Smart Port z poziomu OpenTX / FrOS, tylko na przełącznikach. Będzie zatem pracował w takim trybie, w jakim na tych przełącznikach zostanie ustawiony (V8 lub D8, zgodnie z tabelką z instrukcji obsługi). https://77hobby.pl/polskie-instrukcje-frsky-n-31.html Odbiorniki zarówno serii D jak i V pracują w trybie D8. Tylko BARDZO stare wersje odbiorników serii V używają wyłącznie trybu V8. Są one jednak praktycznie już niespotykane, na pewno nie do kupienia.
 3. Teoretycznie można zbindować bez aparatury, choć nigdy tego nie próbowałem. Szczególnie w przypadku modułów R9 nie zalecałbym jednak tej metody. W R9 ustawia się parametry bindowania przez Smart Port, więc lepiej, żeby moduł był sterowany radiem. Seria R9 (zarówno moduły nadawcze jak i odbiorniki) jest stosunkowo nowym produktem i jako taki, jest szybko rozwijana. Uaktualnienia firmware pojawiają się o wiele częściej, niż w przypadku innych linii produktowych FrSky. Dlatego – szczególnie dla R9 – jakiekolwiek prace polecamy rozpocząć od uaktualnienia firmware modułu nadawczego oraz odbiorników do najnowszej wersji firmware EU w danej chwili dostępnej na stronach FrSky. Procedury uaktualniania opisałem tutaj: https://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-n-15.html https://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-przez-opentx-21-n-20.html
 4. Nie ma sensu wyłączać aparatury, to nic nie daje. Jak pisałem w dziale Wsparcia Technicznego - problem najprawdopodobniej jest z niekompatybilnością firmware międzynarodowego w module nadawczym radia vs. EU w odbiorniku dongla. Firmware modułu i wszystkich odbiorników trzeba ujednolicić, najlepiej do wersji EU. https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html (nie mylić z wersją OpenTX)
 5. MAK

  Liczba satelit Tmp2

  Wg mojej wiedzy OpenTX nie ma narzędzi do manipulacji na zmiennych typu string (a to w zasadzie chcesz zrobić, skonwertować liczbę do ciągu znaków i wyświetlić dwa ostatnie znaki). Rozwiązaniem jest użycie skryptów LUA, które do Betaflight są już gotowe i do pobrania stąd: https://github.com/betaflight/betaflight-tx-lua-scripts/releases Nie latam quadami, ale z tego co wiem te skrypty umożliwiają konfigurowanie parametrów BF z poziomu radia, ale także wyświetlania ich w ładnej graficznej postaci. Tego ostatniego nie jestem pewien, ale jeśli nie te, to jest co najmniej kilka skryptów wyglądających na ekranach telemetrii mniej więcej tak: Te konkretne skryptu są dostępne tutaj: https://github.com/iNavFlight/LuaTelemetry i wspierają także BF (choć jak pisałem, nie testowałem tych skryptów - quady nie moja bajka).
 6. Flashowanie przez radio nigdy nie było oficjalnie wspierane przez FrSky. Jeśli działa (a we większości działa) to OK. Jeśli nie działa, to FrSky zaleca użyć jednego z programatorów.
 7. Tak, procedura jest taka sama. Można mieć obie przejściówki, albo jeden z programatorów, tak jak to opisałem w artykule podlinkowanym powyżej.
 8. W takim razie standardowa procedura upgrade firmware przy pomocy programatora USB powinna pomóc: https://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-n-15.html
 9. MAK

  Multiplex Fox RC

  Na pewno XM+ z dekoderem będzie wielokrotnie cięższy niż XMR. Dodatkowo minimalne napięcie zasilania XMR to 3.5V, więc przy odrobinie rozwagi można używać 1S. XMR będzie najlepszym wyborem do zadanej aplikacji.
 10. Spróbuj nie ok. 1 sekundę, ale zdecydowanie krócej niż 1 sekundę.
 11. MAK

  Złącze IPEX

  Kleić, bo się może odłączyć w wyniku wibracji. To całkiem prawdopodobne i się zdarzało. Z tym wpływem odsłoniętego łącza (cokolwiek to znaczy, toż to i tak ekran przecież) na odbiór sygnału, to totalna bzdura.
 12. https://77hobby.pl/telemetria-opentx-21-n-18.html
 13. Uaktualnialiśmy już pewnie setki odbiorników FrSky, w tym co najmniej kilka tuzinów XM+. Nie pamiętam ani jednego przypadku, żeby nam odbiornik przestał działać po flashowaniu. Nie twierdzę, że to nie możliwe (to w końcu elektronika i soft, może zawieść), ale jeśli to loteria, to prawdopodobieństwo zdarzenia jest takie jak na loteriach.
 14. Na podstawie takiego filmu nic Ci nie doradzę. Zrób test w kontrolowanych warunkach, zgodnie z procedurą z powyżej, z dala od źródeł zakłóceń. Szkoda czasu na inne testy.
×
×
 • Create New...