Skocz do zawartości

MAK

Moderatorzy
 • Zawartość

  190
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralna

Informacje osobiste

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Wszystkie urządzenia FrSky Smart Port (odbiorniki, czujniki telemetryczne) można w jakiś sposób programować: wgrywać nowy firmware, zmieniać ich ustawienia i konfigurację. Aby przeprowadzić uaktualnienie firmware lub zmianę konfiguracji urządzenia Smart Port z poziomu komputera potrzebny jest programator USB oraz odpowiednie aplikacje – w chwili pisania tego artykułu dostępne programy pracują pod Windows oraz na urządzeniach mobilnych Apple i Android. ... Artykuł dostępny tutaj: Programatory i aplikacje FrSky Smart Port Masz pytania lub komentarze? Zapraszamy do dyskusji :). 
 2. MAK

  Telemetria X4R

  Czujniki są dynamiczne, per odbiornik lub sensor (jedno urządzenie Smart Port może prezentować wiele czujników i często tak jest). Jak napisał komarkus A1 jest to czujnik napięcia zasilania odbiornika. A1 jest bardzo użytecznym czujnikiem przy użyciu serwomechanizmów High Voltage. Można całkowicie zrezygnować z BEC i zasilać odbiornik (serwa i inne komponenty HV) bezpośrednio z pakietu 2S, eliminując BEC jako potencjalny punkt awarii. Wtedy czujnik A1 będzie pokazywał wartość napięcia tego pakietu właśnie. Przy zasilaniu z BEC czujnik A1 nie jest już tak użyteczny, gdyż jest to napięcie stabilizowane. Można jednak ciągle go sprawdzać, aby wykryć nieprawidłowości w pracy BEC, np. spadki napięcia powstałe w wyniku przeciążenia BEC. A2 to taki sam czujnik analogowy, ale wyprowadzony na zewnątrz odbiornika. Mierzy napięcie w zakresie 0-3.3V, więc trzeba zastosować np. czujnik FBVS-01 żeby badać nim napięcie akumulatora.
 3. MAK

  Witam

  Witaj Jarek. Pozdrowienia dla modelarzy z Opola :).
 4. MAK

  Odbiornik S6R padł

  Częstotliwość pulsowania zielonej diody (po zbindowaniu) jest wskaźnikiem siły odbieranego sygnału. Jeśli jest mniejsza może to wskazywać na problemy z zasięgiem. Możesz spróbować ponownie wgrać firmware. Jeśli to nie pomoże, a wszystko inne jest ok (zasilanie!), to nic więcej nie można zrobić.
 5. MAK

  Odbiornik S6R padł

  Jeśli jesteś pewien, że zasilanie jest w porządku, to OK. Ale fakt, że inny odbiornik działa nie jest jednoznacznym potwierdzeniem. Poszczególne egzemplarze mają różną brzegową tolerancję i może się zdarzyć, że np. przy krytycznie niskim lub niestabilnym napięciu jeden egzemplarz będzie działał, a inny nie. Test miernikiem nie boli. Co to znaczy "dziwnie pulsuje" ? Napisz coś więcej, bo trudno Ci pomóc przy tak zdawkowych informacjach.
 6. MAK

  Odbiornik S6R padł

  Sugerowałbym zacząć jednak od sprawdzenia pakietu aku oraz BEC/SBEC, najlepiej jakimś w miarę dobrym miernikiem. Jakie napięcie dociera do odbiornika?
 7. MAK

  Startujemy z Forum 77Hobby!

  Witaj na Forum :).
 8. MAK

  Problem z uaktualnieniem firmware w HORUS X12S

  Zapoznaj się z tym wątkiem: w szczególności:
 9. MAK

  6 pozycyjny przełącznik obrotowy

  Musiałbym sprawdzić, ale z tego co pamiętam w QX7 nie ma niewykorzystanego portu na płycie głównej, jak to jest np. w X9D. Po wymianie przełącznika trzeba to uwzględnić w konfiguracji radia (wskazać, że w danym miejscu jest inny typ przełącznika), a także - jak pisał JerzyR - go skalibrować. Warto także pamiętać, że przełącznik 6-pozycyjny nie jest liniowy:
 10. MAK

  G-RX6 nie działają porty PWM

  Cieszę się, że mogłem pomóc. W pełni wyczerpując temat: Odbiorniki FrSky pracujące w trybie D16 (X, XM, RX, S, etc.) odbierają „wewnętrznie” wszystkie kanały wysyłane przez nadajnik (ilość wysyłanych kanałów ustawiana jest parametrem Channel Range w nadajniku, domyślnie CH1-16). Te maksymalnie szesnaście kanałów dostępnych jest przez port SBUS odbiornika (lub CPPM, ale wtedy do ośmiu), podczas gdy na porty PWM odbiornika są podawany jest podzbiór kanałów, w ilości zależnej od danego odbiornika, licząc od kanału CH1 lub CH9 (zgodnie z trybem bindowania). Bindowanie w trybie CH9-16 przydaje się szczególnie przy współpracy z kontrolerami lotu (FC), gdzie portem SBUS lub CPPM przesyła się do FC np. pierwsze osiem kanałów (w przypadku SBUS tak naprawdę wszystkie szesnaście, ale w FC wykorzystuje się tylko pierwsze załóżmy osiem). Kanały CH9 i kolejne podawane są w takim trybie na porty PWM odbiornika, gdzie można podłączyć serwa i realizować jakieś funkcje niezależne od FC (np. sterowanie klapami, gimbalem, etc.).
 11. MAK

  G-RX6 nie działają porty PWM

  Witaj na naszym forum i w świecie FrSky . To odbiorniki nie mają stabilizacji, więc kanały przenoszone są z nadajnika wprost. Jeśli nie działają porty PWM, a przy tej samej konfiguracji OpenTX działają z innym odbiornikiem, to być może trzeba będzie odbiornik reklamować. Sprawdziłbym dwie rzeczy: 1. Czy bindowanie nie było przeprowadzane w trybie 9-16? Wtedy nadajnik wysyła kanały 1-4 (przynajmniej domyślnie, być może więcej), ale na portach PWM odbiornik podaje kanały zaczynając od CH9, gdzie prawdopodobnie nie jest skonfigurowane żadne wejście nadajnika (drążek, przełącznik, etc). Centrowanie serw podczas startu może wskazywać na taką sytuację. 2. Skonfigurować zupełnie nowy, domyślny model w OpenTX (pominąć wizard). Zbindować odbiornik w trybie z telemetrią, z kanałami 1-8. Podczas bindowania nie powinno być żadnych zworek na odbiorniku.
 12. MAK

  S6R serwo wychyla się tylko w jedną stronę

  Zapewne nie przeprowadziłeś kalibracji. Zajrzyj tutaj: https://forum.77hobby.pl/topic/37-podstawowa-konfiguracja-kanalow-w-opentx-dla-s6r-s8r/ oraz do naszej polskiej instrukcji.
 13. MAK

  Pixhawk X9D RX8R 16ch

  Nie ma sprawy. Powodzenia w lotach.
 14. MAK

  Pixhawk X9D RX8R 16ch

  Zrobiłem test i potwierdzam: w X8R z firmware 170210 (lub nowszy) można ustawiać tryb pracy w OpenTX podczas bindowania (np. CH9-16 Telem ON), nie ma konieczności użycia zworek w X8R z firmware 151118 (lub starszy) należy tryb pracy ustawiać na zworkach, a w OpenTX podczas bindowania wybierać standardowy "CH1-8 Telem ON" Oczywiście w obu przypadkach należy upewnić się, że zakres wysyłanych kanałów (ang. Channel Range) jest adekwatny.
 15. MAK

  Pixhawk X9D RX8R 16ch

  X8R ze starszym firmware może nie rozpoznawać ustawiania trybu pracy przez OpenTX. Załóż zworki CH1-2 oraz CH3-4 podczas bindowania, a w radiu wybierz standardową opcję, to znaczy "CH1-8 Telem ON". Upewnij się też, że zakres wysyłanych kanałów jest ustawiony na CH1-CH16.
×