Jump to content

MAK

Moderators
 • Content Count

  222
 • Joined

Community Reputation

1 Neutral

Personal Information

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dzięki za zaufanie :). Antena 5dB jest elementem pasywnym, nie ma swojego zasilania. Jeśli ma zwiększyć zasięg, musi zrobić to kosztem czegoś. Cudów nie ma :). Zobacz, czy faktycznie potrzebujesz R9M 2019: https://forum.77hobby.pl/topic/274-frsky-r9m-vs-r9m-2019/ Różnica względem wersji pre-2019 jest kosmetyczna. Chyba, że faktycznie bardzo zależy Ci na użyciu posiadanego pakietu 3S. Pamiętaj też, że moc 25mW w paśmie 868MHz, ma i tak znacząco większy zasięg niż 100mW przy 2.4GHz. Długość fali ma kolosalne znaczenie, moc nadawcza ma znaczenie wtórne. Jeśli nie chcesz bić rekordów odległości 10km+ to nie ma sensu używać 500mW, czy nawet 200mW. Ergo, moduł może wcale nie brać tyle energii ile by się wydawało. Do tego pasmo 8868MHz jest o wiele mniej zajęte. Przy 25mW moduł można spokojnie zasilać ze standardowego, wewnętrznego akumulatora. Przy 200/500mW też, ale wtedy można już pomyśleć o zwiększeniu jego pojemności. Zasilanie z zewnątrz to ostateczność i nie bardzo wygodne w obsłudze.
 2. Jeśli tak, i jeśli zależy Ci na istotnym zwiększeniu zasięgu, to szedłbym w R9. Antena 5dB zwiększy nieco zasięg, ale kosztem zawężenia stożka promieniowania. Czyli będzie bardziej kierunkowo. Osobiście nie jestem fanem tego rozwiązania, aczkolwiek znam osoby, które używają i (chyba) sobie chwalą. Przynajmniej nie słyszałem, żeby narzekali :).
 3. Można też zaktualizować radio w trybie STM32 i wtedy bootloader też się zaktualizuje: https://77hobby.pl/uaktualnienie-opentx-w-trybie-stm32-n-14.html BTW: Bootloadera nie trzeba koniecznie aktualizować, nie ma on wpływu na działanie OpenTX. Ale oczywiście warto. Osobiście zawsze aktualizuję radia w trybie STM32, trwa to nieco dłużej, ale przecież nie robi się tego co 5 minut.
 4. Mnie też X12S służy już długo i (odpukać) zero problemów. Coś nie tak może zawsze pójść. Pamięć może być uszkodzona, procesor może sfiksować, głupia wtyczka w modelu może źle stykać albo coś się rozlutować. Przed wszystkim się nie zabezpieczmy. Dlatego na koniec pozostaje rozsądek i dobre ubezpieczenie OC :).
 5. Problemem zapewne był brak kalibracji ESC.
 6. Warto zrobić test wg tej procedury: https://77hobby.pl/sprawdzanie-zasiegu-rc-n-44.html Jeśli jest podejrzenie wadliwie działającego odbiornika, to poza modelem, zasilanie z baterii. Miejsce też lepiej wybrać raczej bez wielu sieci WiFi i różnych podobnych w pobliżu.
 7. MAK

  Ustawienia s8r...

  Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem pytanie o "ręczne wprowadzanie danych z tabelki", ale zapewne ten wątek będzie pomocny: https://forum.77hobby.pl/topic/37-podstawowa-konfiguracja-kanalow-w-opentx-dla-s6r-s8r/ Warto przeczytać także dalsze dyskusje, nie tylko początkowy post. Częstym problemem jest brak kalibracji i brak przeprowadzania self-check.
 8. MAK

  Witam wszystkich

  Cześć Paweł i witaj na forum :).
 9. FrSky wypuścił lekko uaktualnioną wersję modułu nadawczego dalekiego zasięgu serii R9 868MHz – R9M 2019. Względem oryginalnej wersji modułu R9M (bez oznaczenia 2019) wersja R9M 2019 różni się wyłącznie zakresem akceptowanego zakresu napięcia zasilania zewnętrznego (czyli przez żółte gniazdo XT30 umieszczone na module). Napięcie zasilania zewnętrznego w module R9M pre-2019 musi zawierać się w zakresie 4.0 - 12.0V. Oznacza to, że do zasilania zewnętrznego nie można użyć pakietów 3S (gdyż maksymalnie naładowany pakiet LiPo 3S ma 12.6V). Może być to problemem, gdy ktoś – nie czytając dokumentacji – użyje pakietu 3S do zasilania zewnętrznego modułu. Działając zgodnie ze starym powiedzeniem "gdy wszystko zawiedzie, przeczytaj dokumentację" zdarzało się, że moduły R9M pre-2019 ulegały uszkodzeniu w wyniku użycia baterii 3S do ich zasilania. Dlatego FrSky wypuścił uaktualnioną wersję R9M 2019, która akceptuje napięcie zasilania zewnętrznego przez gniazdo XT30 do 12.6V, umożliwiając zewnętrzne zasilanie modułu z baterii LiPo 3S. W obu modułach zakres akceptowanego napięcia zasilania wewnętrznego (czyli zasilania z akumulatora radia) jest taki sam i wynosi 12.6V. Czy zasilanie pakietem LiPo 3S jest lepsze niż 2S? Nie, obie wersje modułu R9M i tak wewnętrzne stabilizują napięcie zasilania na dużo niższym poziomie. Wyższe napięcie zasilania zewnętrznego nie przełoży się na większy zasięg, ani żadne inne korzyści funkcjonalne. Czy warto zatem kupić wersję R9M 2019? Jeśli cena jest taka sama lub gdy cena nie ma znaczenia, to oczywiście tak. Większy zakres napięcia zasilania zewnętrznego na pewno niczemu przecież nie zaszkodzi. Jeśli cena R9M 2019 będzie wyższa od oryginalnego R9M – i jeśli będzie się pamiętało o użyciu baterii 2S (lub innego źródła zasilania o napięciu do 12V i odpowiedniej wydajności prądowej) do zasilania przez zewnętrzne gniazdo XT30 – nie ma to żadnego znaczenia, czy kupi się wersję R9M czy R9M 2019. Tym bardziej nie ma to żadnego znaczenia, gdy moduł jest zasilany z akumulatora radia. Moduł R9M można kupić już teraz w dobrej cenie: https://77hobby.pl/frsky-r9m-modul-nadajnika-dalekiego-zasiegu-typu-jr-p-242.html Moduł R9M 2019 będzie dostępny wkrótce.
 10. Ikonki są częścią schematu graficznego (theme) przechowywanego w Horusach na karcie SD. Ich ewentualny brak nie ma jednak żadnego wpływu na działanie podstawowych funkcji, czyli sterowania modelem. Mało tego, jak pamiętasz układ menu to możesz normalnie używać radia. Konfiguracja danego modelu jest wczytywana przy aktywacji modelu (w Horusach też z karty SD) i następnie wykonywana z pamięci procesora. Po aktywacji modelu kartę SD można nawet wyjąć w trakcie działania i nie wpłynie to na sterowanie modelem. Jeśli karta SD nie daje się jednak czytać w trakcie aktywacji modelu, to i drążki mogą nie działać (np. nie wczyta się konfiguracja miksera). Ale wtedy nie wystartujesz przecież... Nie ma się czym martwić, jeśli chodzi o kartę SD. Nawet w Horusach, gdzie większość rzeczy jest zapisywana na karcie SD.
 11. To dobra wiadomość, przeoczyłem 2.2.4 . Na szczęście Companion zawsze podpowie, że jest nowa wersja. Co do kart SD, to problemu wielkiego nie ma. W razie awarii przestaną działać logi, komunikaty głosowe. Ale sterowanie modelem pozostanie niezakłócone. Nawet w przypadku Horusów, jeśli model załaduje się do pamięci, to w trakcie lotu awaria karty nie spowoduje problemów z kontrolą modelu. Warto jednak krytyczne alarmy ustawiać także jako wibracyjne. W razie awarii karty SD, i związanej z tym utraty komunikatów głosowych, OpenTX będzie w stanie poinformować o ważnym alarmie poprzez wibracje właśnie.
 12. Wersję OpenTX zawsze najnowszą, stabilną – obecnie 2.2.3. Do uaktualnienia OpenTX wystarczy standardowy kabel USB. W przypadku QX7 mini-USB. Specjalne kabelki i programatory są potrzebne (ewentualnie) dopiero przy uaktualnianiu firmware modułu nadawczego i odbiornika. Polecam lekturę (uważną i do końca): https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html Są tam wszystkie potrzebne informacje, także linki do kolejnych artykułów.
 13. Definiujesz logiczny przełącznik za pomocą funkcji AND: i dopiero od niego uzależniasz działanie odtwarzania komunikatu: Polecam lekturę: opisuję i wyjaśniam tam wiele więcej.
 14. Ten odbiornik standardowo nie wysyła RSSI na żadnym kanale. Może wysyłać na dowolnym (załóżmy, że na CH12), ale musisz to skonfigurować w OpenTX (w mikserze, na wybranym kanale, jako wejście wybierz parametr telemetryczny RSSI, wyjście musisz przeskalować do zakresu -100% / +100%).
 15. MAK

  Powitanie

  Witaj na forum!
×
×
 • Create New...