Jump to content

MAK

Moderators
 • Content Count

  317
 • Joined

Community Reputation

2 Neutral

Personal Information

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dawno się aktywnie nie zajmowalem quad-copterami, ale z tego co piszesz możesz mieć źle założone śmigła względem kierunku obrotu silników.
 2. Niestety nie mam możliwości śledzić wszystkich kontrolerów lotu – zrobiło się tego za dużo na rynku. Trzeba zajrzeć do dokumentacji tego konkretnego FC i zobaczyć, czy pad / pin telemetrii wymaga sygnału zwykłego, czy odwróconego. Odbiornik MM FC OTA posiada odwrócony Smart Port (na diagramie oznaczony jako Inverted S.Port).
 3. Jaki dokładnie firmware wgrywasz w module nadawczym, a jaki w odbiorniku?
 4. W trybie D8 powinno działać. D16 ma tryb EU oraz FCC. Prawdopodobnie w odbiorniku drona masz firmware FCC i w takim przypadku odbiornik nie będzie się bindował z modułem nadawczym z firmware EU. Więcej szczegółów https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html
 5. Funkcjonalnie to bardzo podobne odbiorniki. Oczywistą różnicą są wymiary i waga. Wszystkie mają telemetrię. W zależności od kontrolera lotu może być przydatny odwrócony sygnał Smart Port, który nie wszystkie odbiorniki mają.
 6. Komarkus bardzo ładnie wszystko opisał. Dodam jeszcze, że miernik uniwersalny nie zawsze wyłapie krótkotrwałe spadki napięcia, bo po prostu nie próbkuje ani nie wyświetla pomiarów wystarczają często. W razie wątpliwości najlepiej zasilić model z pominięciem BEC, np. z pakietu NiMH 4.8V lub LiPo 2S (ale LiPo tylko, jeśli wszystkie elementy w modelu tolerują napięcie 8.4V). Generalnie odbiorniki modelarskie nie ingerują w zasilanie, nie mają parametru maksymalnej mocy, etc. Z punktu widzenia obwodów zasilania modelu odbiornik to kawałek drutu, plus i minus, na płytce PCB oczywiście. Ścieżki PCB mają jakiś maksymalny limit przesyłanego prądu, wynikający z ich przekroju, ale to ma znaczenie w przypadku naprawdę dużych modeli, z serwami 20-30kg.
 7. Tak jak piszesz, włączenie zasilania modułu wewnętrznego bez podłączonej anteny może się skończyć spaleniem końcówki mocy. Niestety nie wiem jakie obciążenie podłączyć zamiast.
 8. Ależ próbuję pomóc. Tyle, że po otrzymaniu wskazówki i linku do artykułu z bardzo szczegółowym opisem kwestii firmware modułów nadawczych i odbiorników vs. OpenTX piszesz, że niczego nie mylisz (mimo, że ewidentnie mylisz). Przecież nie będę Cię na siłę przekonywał — nie ma obowiązku korzystania z pomocy. Tylko nie pisz proszę, że pomocy nie otrzymujesz.
 9. Skoro wiesz lepiej, to się nie wtrącam. Powodzenia.
 10. Najprawdopodobniej mylisz wersję OpenTX z firmware modułów nadawczych i odbiorników. Poczytaj tutaj: https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html
 11. Na temat działań FrSky mieliśmy fajną dyskusję z kolegami z PFMRC: https://pfmrc.eu/topic/83304-frsky-accst-d16-v2/?do=findComment&comment=770529 więc nie będę się powtarzał tutaj. Warto przeczytać - sporo ciekawych argumentów i kontr-argumentów. W skrócie fakty są takie, że FrSky był otwarty na wszelkie ruchy open source i DIY, nawet w zakresie swoich protokołów. Do czasu aż jedna firma postanowiła zrobić 1:1 bezmyślny klon ich radia. D16 nigdy nie był otwartym protokołem, nie miał API. Odkryty niedawno błąd objawia się w EU-LBT, niezwykle rzadko, ale jest realnie potwierdzony i zreplikowany także przez team MPM (Multi Protocol Module). Zatem nie jest to udawany problem, jak sądzili zwolennicy teorii spiskowych (zresztą jaka firma udawałaby błąd w protokole RF?!). Przy okazji poprawki D16v2 FrSky wprowadził szyfrowanie transmisji (w sumie to do końca nie wiadomo, czy szyfrowanie). Czy było to konieczne do naprawy błędu? Nie wiadomo (Mike z MPM napisał ostatnio, że być może jednak tak i że FrSky wie, że D16v2 zostanie rozpracowany). Tak czy siak D16 to protokół FrSky i to oni decydują jak wypuszczać poprawki / kolejne wersje. FrSky dostarczył D16v2 do wszystkich swoich produktów, także tych już nierozwijanych. Zatem użytkownicy oryginalnych produktów FrSky nie mają żadnego problemu. Niezależnie od powyższego, to wszystko zostało zainicjowane przez sprzedawanie 1:1 klonów radia FrSky z niecertyfikowanym modułem MPM zawierającym D16. Nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby nie to. Same moduły MPM były na rynku od kilku już lat i FrSky nigdy nic z tym nie zrobił.
 12. Odbiorniki działają podobnie, mają te same porty. Nie ma istotnej różnicy pomiędzy nimi, poza częstotliwością. Przy czym R9 wymaga dodatkowego modułu w radiu, więc jeśli się nie potrzebuje zasięgu znacząco większego od 1km, to nie ma sensu używać R9.
 13. W trybie ACCST D16 można zbindować dwa odbiorniki do jednego modelu w radiu, aczkolwiek tylko jeden z telemetrią. W nowszym ACCESS będzie można zbindować do trzech odbiorników, wszystkie z telemetrią. Co do G-RX8 to po pierwsze nie jest dobrym pomysłem użycie wariometru do pomiaru wysokości. Wariometr jest urządzeniem do mierzenia prędkości wznoszenia / opadania, nie wysokości. Wskazania wariometru 0m pomiędzy startem a lądowaniem mogą się znacząco różnić. Do pomiaru wysokości znacznie lepiej użyć czujnika GPS. Telemetria Smart Port umożliwia podłączenie wielu czujników. W przypadku stosowania czujników innych niż FrSky czasem trzeba pobawić się z ustawianiami ich ID, czasem odświeżania, etc. Ale nie ma z tym większych problemów. Nie ma problemów z OpenTX dot. kontroli nad modelem. FrSky opublikował niedawno komunikat o zalecanym uaktualnieniu dla ACCST D16 EU-LBT (uaktualnienie do D16 v2). Jest to uaktualnienie dla modułów nadawczych i odbiorników. Nie ma nic wspólnego z OpenTX: https://77hobby.pl/wazne-uaktualnienie-firmware-frsky-accst-d16-v2-n-51.html
 14. MAK

  Witajcie

  Witaj na forum! Może jakieś coptery dwu-wirnikowe? np. z wirnikiem głównym i ogonowym? 😉
 15. D8 w ogóle nie jest objęty aktualizacją, więc tutaj wszystko pozostaje bez zmian. Aczkolwiek tryb D8 w odbiornikach D16 nie będzie już działał, np. w X8R, X6R - przy czym i tak mało kto wykorzystywał te odbiorniki w trybie D8.
×
×
 • Create New...