Jump to content

MAK

Moderators
 • Content Count

  297
 • Joined

Community Reputation

1 Neutral

Personal Information

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Czasem problemem jest format pliku JPG i WAV. Miałem już przypadki, że pliki JPG generowane jakimś przypadkowym programem (niestety nie pamiętam jakim) się nie otwierały. Ten sam plik zapisany przez Photoshop działał. Podobnie i jeszcze częstsze jest to w przypadku plików audio. Warto podejrzeć jakie są parametry plików działających i tak samo zapisywać pliki generowane.
 2. W FrOS też można uaktualnić. Jeśli dobrze pamiętam, w menu System / Update.
 3. FrSky ogłosił publikację uaktualnienia do protokołu radiowego FrSky ACCST D16. Aktualizacja jest zalecana dla wszystkich użytkowników. Artykuł dostępny tutaj: Masz pytania lub komentarze? Zapraszamy do dyskusji :).
 4. Obecnie wszystkie urządzania mają firmware, w którego nowszych wersjach poprawiane są znane usterki, wprowadzane nowe funkcjonalności, etc. Dlatego warto uaktualniać firmware do najnowszej dostępnej wersji, nawet na wszelki wypadek. Nie jest to może bardzo krytyczne w odbiornikach pracujących w trybie D16, ale np. seria R9 miała sporo poprawek (obecnie jest już stabilna).
 5. Wszystkich użytkowników FB zapraszam do dołączenia do grupy OpenTX & FrSky Polska. Mam nadzieję, że będzie to fajne uzupełnienie Forum – być może czasem szybsze i łatwiejsze w użyciu :).
 6. MAK

  Witam szanowne grono .

  Witaj na forum! Heliki - miło to słyszeć .
 7. Wersja oprogramowania systemowego radia (FrOS vs. OpenTX) nie ma związku kompatybilnością odbiorników. Spokojnie możesz przejść na OpenTX. Niezależnie od powyższego firmware odbiorników warto uaktualniać do najnowszej wersji dostępnej na stronach FrSky. Nie jest to skomplikowana ani ryzykowna operacja. W naszym Warsztacie FrSky mamy szczegółowe poradniki na ten temat.
 8. Faktycznie literówka (powinno być "6.7A", już poprawiłem). Chodzi o to, że przy wyższej temperaturze pracy próg zadziałania zabezpieczenia się obniży – nie, że RB20 w jakikolwiek sposób ingeruje w poziom napięcia zasilania.
 9. Może się przydać:
 10. Zabezpieczenia FrSky Redundancy Bus per port serwa: Redundancy Bus 10 (przy 25°C): do 2.5A – normalna praca 2.5-5.0A – do 1 minuty, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie powyżej 5A – do 10 sekund, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie Redundancy Bus 20 (przy 23°C) do 5A – normalna praca 5-10A – do 1 minuty, potem odcina port serwa, które powoduje przeciążenie powyżej 10A – natychmiast odcina port serwa, które powoduje przeciążenie Każdy powrót poniżej progu resetuje licznik czasu. Progi aktywacji zabezpieczeń będą się obniżać wraz ze wzrostem temperatury pracy (np. dla RB20 przy 70°C próg 10A obniży się do 6.7A).
 11. RB10 zezwala na ciągły pobór 2.5A per serwo. To dosyć sporo, ale w przypadku naprawdę dużych serw może faktycznie okazać się nie wystarczające. RB20 ma ten sam limit podwojony - 5A.
 12. W oryginale ten komunikat brzmi "Servo overload", co należałoby tłumaczyć jako "Przeciążenie serwa", nie jako "serwo poza zakresem". To uwaga nieco na boku, ale – jak pisałem – polskie komunikaty czasami nie są najlepiej przetłumaczone i mogą być nieco mylące. Rozumiem, że RB został wykryty jako kilka sensorów w zakładce telemetrii - ale nic nie było konfigurowane w zakładkach przełączników logicznych ani funkcji specjalnych? W jakich okolicznościach występuje ten komunikat? Z tego co piszesz występuje nie tylko przy inicjacji konfiguracji modelu w OpenTX? Jakie są wartości czujników prądu w zakładce telemetrii radia w momencie występowania tego komunikatu? Może dałbyś radę wrzucić krótkie wideo pokazujące ekran czujników i serwa w trakcie pracy? (najprościej na na YT i link tutaj)
 13. W jaki sposób otrzymujesz ten komunikat? jako komunikat głosowy? Pytam, bo z wyjątkiem ostrzeżeń o utracie zasięgu, wszelkie komunikaty są wyzwalana funkcjami specjalnymi. Jeśli tak, to warto by zobaczyć konfigurację modelu. Niezależnie od powyższego, proponowałbym sprawdzić, jak ten komunikat brzmi w oryginale, tj. po angielsku. Polskie tłumaczenia nie zawsze są dokładne.
 14. MAK

  D8 w EU LBT

  Chyba ciągle jeszcze mylisz wersje OpenTX i firmware modułu nadawczego. Przeczytaj uważnie mój artykuł, do którego link podałem wcześniej. Tam wszystko jest wyjaśnione. W skrócie: Wersje OpenTX i firmware modułu nadawczego nie są ze sobą powiązane (!). OpenTX ma wersje EU i nie-EU. Wersja EU OpenTX wyłącza możliwość wybrania trybu D8 w menu bindowania. To ograniczenie odbywa się na poziomie OpenTX i nie ma związku z tym, co obsługuje moduł nadawczy. Firmware modułu nadawczego może być EU-LBT albo FCC (zwany także non-EU). Obie wersje firmware modułu nadawczego obsługują wszystkie tryby. tj. D8, D16 i LR12. Przy czym tryb D16 różni się pomiędzy wersjami EU-LBT i FCC. Dlatego należy zdecydować się na jedną wersję firmware (EU-LBT lub FCC) w module nadawczym i odbiornikach D16 (serie odbiorników X, XM, RX, S). W Europie powinno się używać firmware EU-LBT (modułu nadawczego i odbiorników D16).
 15. MAK

  D8 w EU LBT

  No i super. Pomysł z wgrywaniem firmware modułu TX w zależności od modelu byś szybko zarzucił .
×
×
 • Create New...