Jump to content

MAK

Moderators
 • Posts

  536
 • Joined

Everything posted by MAK

 1. Programator warto mieć pod ręką, choć teraz to już niekoniecznie FrUSB3 i SPC. Większość przypadków da się jednak obsłużyć bezpośrednio z radia, w szczególności upgrade modułu wewnętrznego.
 2. To oznacza tylko tyle, że OpenTX jest w wersji EU (w menu bindowania wyłączono możliwość wybrania trybu D8). Nie mówi to nic o wersji firmware modułu nadawczego (w radiach ACCST nie można sprawdzić wersji firmware modułu nadawczego). Jeśli w odbiorniku jest faktycznie firmware ACCST 2.1.2 EU-LBT, to do modułu nadawczego w radiu (moduł XJT) trzeba wgrać zgodny firmware (obecnie XJT 2.1.0 EU-LBT). Rozwiąże to problem.
 3. Nie wykonujemy usługi zmiany regionu. Poza tym, jak pisałem, nie ma to żadnego uzasadnienia i rodzi ew. problemy natury zgodności z przepisami. Zatem po co sobie tym głowę zawracać? Oczywiście jest wujek google i jak bardzo Ci zależy, to zrobisz co chcesz – na własną odpowiedzialność.
 4. MAK

  Powitanie

  Cześć, witaj na forum 🙂.
 5. MAK

  Witam

  Witaj na forum. Chyba jednak udało się skontaktować 🙂.
 6. Tak, aby używać odbiorników D8 trzeba zakupić zew. moduł XJT. Opcje bindowania trybu D8 pojawią się w menu OpenTX non-EU.
 7. Moduł ISRM przychodzi fabrycznie skonfigurowany dla danego regionu. W Polsce oczywiście EU-LBT (można to podejrzeć w konfiguracji radia). W trybie ACCESS odbiornik i nadajnik wzajemnie wykrywają region i się bindują. Dzieje się to w sposób przeźroczysty dla użytkownika. Dla ACCST D16 do odbiornika trzeba wgrać firmware zgodny z regionem radia. Region radia można ewentualnie zmienić (np. w serwisie), ale A) nie ma to żadnego sensu, brak korzyści z używania softu FCC; B) używanie radia niezgodnego z regionem jest niezgodne z przepisami i może spowodować problemy np. przy egzekwowaniu ew. odszkodowania.
 8. MAK

  Archer XM+

  Nawet gdyby dało się go naprawić, to koszt naprawy i przesyłek byłby wyższy niż cena tego odbiornika.
 9. Wygląda OK. Zakładam, że aktywujesz funkcję przełącznikiem SH trenera w radiu master. Czasem problemem jest kabel mini jack-jack. Wtyki jack powinny być 3 (stereo) lub 2 polowe (mono). Niektóre wtyczki mini-jack trzeba lekko wysunąć z gniazda, żeby poprawnie działały. Taki kabel docelowo trzeba wymienić.
 10. Nic nie piszesz o konfiguracji, a zapewne przydało by się sprawdzić konfigurację master-slave. Przecież może nie wystarczyć połączyć radia kabelkiem. Jedno radio musi być ustawione jako master, drugie jako slave, muszą używać zgodnych parametrów PPM, etc. Jeśli ustawienia party aparatur są odpowiednie, to działają. Jeśli nie, to nie.
 11. Pin "S" odbiornika GR6 to Smart Port. SD1 trzeba podłączyć do SBUS OUT.
 12. Przydało by się więcej informacji: w jaki sposób SD1 jest podłączony do GR6 (prosty schemat podłączania lub dokładny opis, jaki port z jakim jest połączony) ? Gdzie podłączone jest serwo CH7 (zakładam, że do SD1 - do którego pada, czy na pewno do PWM) ? Czy w układzie jest zapewniona wspólna masa? Czy SD1 jest na pewno skutecznie ustawiony na CH7? (pomocne byłoby wideo) Co to znaczy, że CH1/CH7 są sprzężone w mikserze? czy monitor kanałów pokazuje zmianę wartości na CH7? (najlepiej zrobić najprostsze przyporządkowanie jakiegoś wejścia - np. potencjometru - do wyjścia CH7
 13. Tam gdzie wszystkie pliki download OpenTX: https://downloads.open-tx.org/ Companion nie wgrywa obrazu karty SD podczas instalacji OpenTX. Trzeba to zrobić ręcznie.
 14. Sprawdziłbym czy wersja obrazu karty SD jest odpowiednia dla danej wersji OpenTX i wybranego języka.
 15. MAK

  Witam z południa

  Pozdrowienia i witaj na Forum :).
 16. MAK

  Tandem X20

  @MarioM – tutaj masz w szczegółach: https://77hobby.pl/telemetria-opentx-21-n-18.html
 17. Na już pewnie kilka tysięcy sprzedanych odbiorników FrSky nie mieliśmy przypadku reklamacji na nie polutowane piny. Sugerowałbym jednak prawidłowe i zgodne z instrukcją przygotowanie odbiornika do pracy. To normalne, że bez ustawienia zakresów i przeprowadzenia procedury self-check stabilizowane kanały nie działają poprawnie lub wcale nie reagują. Throttle nie jest stabilizowany i dlatego ten właśnie działa poprawnie. Tutaj krok po kroku opisałem procedurę ustawiania odbiorników S:
 18. Dokładnie, odbiornik nie ma pojęcia czy i ile serw jest do niego przyłączonych. Sugeruję nie podawać na forum publicznym numerów zamówień (usuwam z oryginalnego posta).
 19. MAK

  Witam wszystkich :)

  Witaj na forum 🙂. Forum jest otwarte dla wszystkich i prawie zawsze ktoś odpowie. Także pytaj śmiało. Jedynie dział Wsparcia Technicznego zarezerwowany jest dla klientów sklepu.
 20. Downgrade do V1 nie polecam, mimo że oczywiście to działa. Tutaj pisałem o powodach przejścia na V2: https://77hobby.pl/wazne-uaktualnienie-firmware-frsky-accst-d16-v2-n-51.html Z wyjątkiem szczególnych sytuacji (np. nie ma firmware V2 dla odbiornika XMR, konieczność korzystania z trybu D8 w X8R) nie ma sensu korzystać z V1. Po co się narażać na co prawda mało prawdopodobne, ale jednak nie zerowe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu?
 21. Najlepiej ujednolicić wszystko do ACCST V2 EU-LBT. Po prostu ściągnij najnowsze wersje do XJT, R-XSR i X8R ze stron FrSky i zrób upgrade. OpenTX w kontekście bindowania to rzecz nieco wtórna, ale zawsze warto mieć aktualną wersję.
 22. MAK

  Cześć!

  Witaj na Forum .
 23. Nie do końca rozumiem czego dotyczy problem. Ale zacząłbym od sprawdzenia, czy dane telemetryczne pojawiają się w radiu, w zakładce TELEMETRY OpenTX. Potem ewentualnie można diagnozować dalej, np. jeśli jakiś skrypt LUA ich nie interpretuje.
 24. Wybór R9M ACCESS w opcjach modelu w OpenTX powinien być dostępny. Ja testowałem R9M 2019 z firmware Access z Horusem X10S Express, który Access wspiera standardowo i tutaj problemu nie było. X12S standardowo protokołu Access nie wspiera i o ile wymiana wewnętrznego modułu nadawczego daje wsparcie dla Access dla modułu wewnętrznego właśnie, to X12S w trybie Access nie jest w stanie komunikować się odpowiednio szybko z zewnętrznym modułem R9M 2019 (w trybie ACCST jak najbardziej może). Aby komunikacja w trybie Access mogła się odbywać, konieczne jest dołożenie dwóch szybkich inwerterów do X12S. Instalacja tych inwerterów nie jest trudna (lutuje się do padów na płycie głównej, nie np. bezpośrednio do nóżek procesora), ale mod jest jednak konieczny i co za tym idzie także włączenie wsparcia dla niego w OpenTX (externalaccessmod). Kwestia wykonania modyfikacji dla różnych nadajników (także dla X12S) jest szczegółowo opisana tutaj: https://github.com/opentx/opentx/wiki/Externalaccessmod Natomiast w trybie ACCST moduł ten działa bez problemu, przy czym informacja o wersjach modułu w zakładce "MODULES / RX VERSION" nie będzie widoczna. Wynika to z faktu, że firmware ACCST nigdy nie umożliwiał odczytywania wersji wgranego firmware. Informacja o wersji firmware jest dostępna jedynie jeśli moduł pracuje w trybie (z firmware) Access. Reasumując - moduł R9M 2019 będzie z X12S działać w trybie ACCST. Moduł R9M 2019 może także działać z X12S w trybie Access, ale tutaj wymagane jest dołożenie szybkich inwerterów do płyty głównej X12S i potem wgranie OpenTX z opcją externalaccessmod - co umożliwi wybór R9M ACCESS w opcjach modelu i będzie pokazywało wersję firmware Access modułu R9M 2019 w zakładce "MODULES / RX VERSION" OpenTX. To samo tyczy się Horusów X10 / X10S (nie Express).
 25. [usunięte, patrz wyjaśnienie niżej]
×
×
 • Create New...