Jump to content

komarkus

Modellers
 • Content Count

  174
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No masz ... W takim razie googluj albo wykorzystaj plik z SD "SOUNDS/en/SYSTEM/en-US-taranis.csv", ale trzeba by przerobić na format dla Speakera.
 2. Pobierz zip z ostatniego linku przed komentarzami: https://kowalscyrc.wordpress.com/opentx-komunikaty/
 3. Dobrze, że się odnalazłeś i intensywnie działasz! Szkoda, że nie przetestowaliśmy, ale jeszcze zdążymy Tylko nie zgub się znowu Musimy mieć winowajcę pod ręką - dla dobra społeczności.
 4. komarkus

  Horus X12S

  Cały świat w nadajniku
 5. komarkus

  Horus X12S

  Ale który nadajnik, ten z tematu czy z treści? X12S obsłuży 32 GB na pewno, a X10S jako nowszy tym bardziej powinien. W zasadzie wystarcza 1 GB, ja mam ileś wersji komunikatów pl, jakieś kopie wcześniejszych zawartości i do 1 GB jest jeszcze sporo miejsca. Jak dasz 4 GB, to masz przyszłościowo na zaś. Po co przepłacać? Sam mam 32 GB w X12S i nie wiem po co Cytat z: https://77hobby.pl/frsky-xm-odbiornik-16ch-do-dronow-wyscigowych-p-183.html "ilość kanałów: 16 przez SBUS (CH1~CH15 do dowolnego wykorzystania, CH16 zwraca poziom RSSI dla kontrolera lotu) " Nie napisano, żeby wersja firmware coś w tym zakresie zmieniała.
 6. Skoro "klamka zapadła", warto zawczasu zapoznać się z artykułami w tutejszym "Warsztacie". Sporo wiedzy w jednym miejscu, rozwiejesz wiele wątpliwości. Jest tam m.in. opis uaktualniania firmware w odbiornikach. Stąd dowiesz się, że można to zrobić z nadajnika za pomocą przerobionego kabelka serwowego, albo zastosować "kabelek" STK czy AirLink. Z zasilaniem odbiornika nie ma problemu, możesz użyć portu dowolnego kanału czy też nawet SPORT. Możesz też zastosować kabelek serwowy "Y". W sprawie regulatora, mogę polecić Neuron 40, 60, 40s, 60s. Trochę duże, ale dają super telemetrię napędu, m.in. V i A dla silnika i BEC, rpm, ilość energii zużytej, temperaturę ...
 7. Takiej sytuacji nie zaznałem. Albo Ch1-4 w PWM na fizycznych Ch1-4, albo CPPM 1-8 + 9-11.Dublowania kanałów w żadnym przypadku nie spotkałem. Chyba myślimy o różnych rzeczach.
 8. Potwierdzam za wyjątkiem SBUS, nie wykorzystuję, nie sprawdzałem. Nie rozumiem. Po CPPM są kanały 1-8 na fizycznym Ch1 odbiornika.
 9. Sprawdziłem jeszcze jedno. Bindowanie firmware v. CPPM w trybie Ch1-8 OTX - daje cztery standardowe kanały PWM. Więc? Nie potrzeba dwóch wersji firmware, ale z kolei aby uzyskać kanały 9-12 chyba jednak drugie firmware będzie potrzebne (o ile nie załatwi tego jakaś zworka).
 10. Na ile to rozumiem, to wszystko się zgadza w zakresie CPPM i trzech zwykłych kanałów - działa tak jak było na starym firmware. Bindowałem ze zworką na Ch2-3 i w OTX wybrałem tryb "Ch9-16 Telem ON" - to dało sukces. W Readme nic nie piszą o zworce/jumperze, więc sprawdziłem. Firmware CPPM nie potrzebuje zworki, na fizycznym Ch1 odbiornika zawsze jest CPPM z kanałami 1-8, i na kolejnych kanałach fizycznych Ch2-4 są kanały Ch9-11. Z tego wniosek, że teraz będą funkcjonowały dwa firmware, jedno dla czterech zwykłych kanałów PWM (1-4 lub 9-12) , drugie dla CPPM + 3 kanały PWM. Zabrakło miejsca w procku na firmware uniwersalne, jak było po staremu
 11. Dron lata, wszystko działa! MAK, jestem po raz kolejny mile zaskoczony Waszym szybkim, konkretnym i kompetentnym wsparciem technicznym klienta. Ja bardzo to cenię. Dziękuję! Nie odpuszczajcie!
 12. To super. Może zabrakło miejsca w pamieci procka. Ilość sprawdzeń i testów pozwoliła mi na sformułowanie powyższych wniosków niemalże autorytatywnie. Ale babole się zdarzają. Jest jeszcze możliwość, że OpenTX (v. 2.3.9) podczas bindowania czegoś nie uwzględnia, co może nie pozwalać/nakazywać odbiornikowi na użycie CPPM. Można ten problem też przetestować niezależnie. Robota nie wymaga dużo czasu ani wiedzy.
 13. Zrobiłem drugie podejście. Wykopałem odbiornik z drona. Po kolei posprawdzałem jeszcze raz wszystko. Po bindowaniu ze zworką na Ch2-Ch3, na kanale fizycznym Ch1 odbiornika powinien pojawić się CPPM, a jest zwykły kanał serwowy PWM (1-szy w trybie bindowania 1-8, 9-ty w trybie 9-16). Zworka nie ma znaczenia podczas bindowania. Jestem już prawie pewien, że firmware 2.1.0 po prostu nie obsługuje CPPM w odbiorniku X4R. Szkoda.
 14. X4R mam w dronie hexa z Naza M v2. Odbiornik kiedyś, na starym firmware, zbindowałem ze zworką na Ch2-Ch3, Naza dostawała kanały 1-8 po CPPM, a na Ch9 nadajnika miałem osobne bezpośrednie sterowanie podwoziem (poprzez zwykłe PWM - na odbiorniku kanał 2). Taka ciekawa właściwość tego odbiornika. Wszystko zgodnie z instrukcją X4R, działało to dobrze. Po aktualizacji odbiornika do ACCST 2.1.0 - Naza nie reaguje, nawet zwykły kanał podwozia nie działa. Zbindowałem (wielokrotnie) na nowo w różnych konfiguracjach. I tak: - bindowanie zwykłe, bez zworki, kanały fizyczne 1-4 działają w PWM poprawnie, czyli raczej odbiornik sprzętowo sprawny - bindowanie ze zworką w odbiorniku na Ch2-3, w trybie Ch1-8 w OpenTX Telem ON/OFF (bez znaczenia) - zwykłe kanały 1-4 działają w PWM j.w., CPPM brak - bindowanie ze zworką w odbiorniku na Ch2-3, w trybie Ch9-16 w OpenTX Telem ON/OFF (bez znaczenia) - CPPM brak, na kanale Ch2 odbiornika powinien być Ch9 z nadajnika, a jest Ch10. Dzieją się jakieś cuda. Nie wygląda to na awarię sprzętu, raczej problem (lub inne działanie) firmware ACCST v2.1.0 odbiornika X4R (odbiornik dla pewności też przeflaszowałem). Nie działa to teraz zgodnie z instrukcją X4R. Może coś ktoś słyszał w temacie. Dopuszczam własny babol. Jeśli ktoś ma niewykorzystany X4R i chciałby pomóc, to proszę o sprawdzenie: odbiornik zbindować w trybie "CPPM (Ch1-8) + Ch9-11", czyli zworka na piny sygnałowe Ch2-Ch3 plus włączenie odbiornika z F/S. Po udanym bindowaniu, kanał 9 nadajnika (skonfigurowany np. na przełącznik) powinien pojawić się na fizycznym Ch2 odbiornika, a Ch10 nadajnika na fizycznym CH3 odbiornika. CPPM trzeba mieć na czym sprawdzić, więc pomińmy to. Twierdzę, że firmware 2.1.0 w X4R nie ma funkcjonalności starego. Ktoś to obali? Może zrobiłem jakiś błąd logiczny/techniczny?
 15. Zabrakło kompatybilności modułu nadawczego z odbiornikiem. Tiny whoop "nie zna" nowego ACCST 2.1.0. Musiałbyś wrócić do starej pierwotnej wersji oprogramowania RF. Tego whoopa nie znam, ale wiedza ogólna tak wskazuje. Moduł RF z firmware 2.1.0 zadziała tylko z odbiornikiem z firmware 2.1.0 (jeśli dla whoopa powstanie).
×
×
 • Create New...