Jump to content

komarkus

Modellers
 • Content Count

  115
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Kolego, Twój "problem" jest dziwaczny, wynika chyba ze słabej orientacji w temacie, dlatego trudno pomóc. Skoro z X9E wszystko działa, to wystarczy teraz zbindować XSR-SIM z QX7 i wszystko będzie działało dalej z nowym nadajnikiem. Przy firmware raczej nic nie musisz robić, cyferki 2.2.2 i 2.2.4 to wersje OpenTX, które w tym przypadku nie mają żadnego znaczenia. Problem może się zdarzyć z kompatybilnością wersji protokołu (NonEU, FCC, EU-LBT, LBT, ACCST v1/v2 ....itd.), ale o tym chyba już przeczytałeś w podanym wyżej linku. Jeśli nadajnik i XSR-SIM masz z tutejszego sklepu, to wszystko masz kompatybilne. Binduj i pisz o sukcesie albo konkretnie o problemie. Bindowanie masz opisane w instrukcji od XSR-SIM.
 2. Ty napisz co dokładnie wgrywałeś i do czego, i jak to robiłeś. Prawdopodobnie masz niekompatybilność firmware odbiornika z nadajnikiem (module nadawczym). Jeśli nie wiesz o co pytam, zajrzyj do "Bazy Wiedzy" : https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html
 3. To napisz, jak rozwiązałeś problem, będzie dla potomnych.
 4. To działa przy przechodzeniu pomiędzy fazami lotu. W ramach jednej fazy (przełącznikiem) mi nie udało się tego zrobić, chyba się nie da.
 5. Jeśli nie chcesz być "poszkodowany", wystarczy, puki co, że zapomnisz o istnieniu D16 v2. I wszystko będzie po staremu i raczej dobrze. Na v1 mi osobiście nic nie spadło z winy sprzętu, pomimo czasem zaśmieconego elektronicznie środowiska. Mi v2 nie przeszkadza, a może kiedyś pomoże, więc korzystam. Wydaje mi się, że jesteś zainspirowany "forami", gdzie nieprzychylna konkurencja stara się jak może. A wystarczy nic nie zrobić - pozostać na v1 i dylematy znikają.
 6. Ja np. nie mam problemu, bo moje wszystkie odbiorniki są FrSky i zaczynają się od X... i po aktualizacji wszystkiego nie muszę nawet myśleć o "V1". Cel zmiany na D16 v2 nie jest do końca oczywisty, można snuć różne teorie - nawet spiskowe (co zwykle chętnie robi konkurencja). Zostaje mi wierzyć, że v2 rzeczywiście poprawia jakość protokołu komunikacji, a za tym idzie bezpieczeństwo. Jako człowiek techniczny wiem, że kontrola poprawności "ramki" może być zrobiona na różne sposoby. Proste sprawdzenie parzystości jest zawodne, zwykła suma kontrolna potrafi tylko "ramkę" odrzucić (a samolot leci), ale suma kontrolna nadmiarowa często potrafi odtworzyć prawidłowy sygnał pierwotny. Co i jak poprawiono w v2 raczej nie wiemy, bo producent pisze lakonicznie, bo nie znamy algorytmów, nie mamy możliwości pomiarowych. Zostaje mieć zaufanie do FrSky, że v2 jest lepsze. Z drugiej strony, nikt nie zmusza do zmiany firmware. Kilka lat na rynku z dynamicznym rozwojem i sporą ilością użytkowników (z D16 v1) coś znaczy. I jakoś nie było masowego spadania modeli. Jest wybór, nikt nic nie musi. Szkoda tylko, że nie ma kompatybilności wstecznej, to by zupełnie likwidowało dylemat. No i trzeba pamiętać, że każdy producent, mniej lub bardziej agresywnie, pilnuje swojego interesu. FrSky nie jest żadnym wyjątkiem, a wystarczy popatrzeć na produkty "bardziej markowych" producentów rc, tamte ceny, możliwości, jakość i kompatybilność. Mamy wybór! @RookFPV, zostań przy v1 i nie będziesz miał dylematu. Do tej pory nic Ci nie spadło (?), to jest duża szansa, że tak już zostanie
 7. Nadajnik i odbiornik muszą mieć tę samą wersję ACCST i tę samą wersję lokalizacyjną (europejska LBT=EU=LBT-EU, lub nieeuropejska FCC=NEU=NONEU). Prawdopodobnie masz coś pomieszane, nie podałeś plików aktualizacyjnych. Jeśli dasz poniższe, będzie dobrze - z nowym ACCST i w wersji EU: RX8R_ACCST_V2.0.1_LBT.frk IXJT_ACCST_V2.0.1_LBT.frk
 8. Zaktualizowałem do ACCST v2: X12S, X4R, X8R i S6R - nadajnik z karty SD a odbiorniki z pomocą PC i STK. Poszło gładko. Nawet nie trzeba było ponownie bindować.
 9. Wracając jeszcze do obrazków i dźwięków, dla X10S z FrOS, jest manual u FrSky: https://www.frsky-rc.com/wp-content/uploads/Downloads/Manual/X10-X10S/Manual-X10 X10S.pdf "Model images: The size should be equal or smaller then 50K, 100 is the maximum allowed images in the folder, located in the folder “IMAGE/MODELIMAGES/”. The recommended size is 155x100 (colour: 16bit, RGB 565, 72DPI), smaller images will be displayed in the top left corner, larger images will be cut to fit the available space. Up to 50 characters are available to name the created image file, but 20 is recommended as a maximum in order for it to fit on the menu screens. Track files: located in the folder “SOUNDS/en/TRACK/”. The size should be equal or smaller then 100K, 100 is the maximum allowed images in the folder name length should be less than 10 characters and must have the .wav format." I jeszcze sprostowanie. Wyżej napisałem, że dla RX8R (Pro) jest dostępny ACCESS, na razie nie ma, choć dla RX6R i RX4R jest.
 10. W kwestii "obrazków" w tym dokumencie: https://www.frsky-rc.com/wp-content/uploads/Downloads/HOW TO/FrSky Horus X12 Production System Firmware Flashing Companion 10-29-17.pdf napisano dla FrOS w X12S: "Size 50K or less, max number <100, name length up to 30 chars (.jpg extensions not included), format jpg 155x100 (larger or smaller size will not display as well, cut off, etc.." Z kolei dla dźwięków w https://opentx.gitbooks.io/manual-for-opentx-2-2/content/advanced/audio.html napisano: "Audio File Format File Name: 123456.wav (up to 6 characters plus .wav) Sample Rate: 32 kHz (or 16 Khz, 8Khz) Bits / Sample: 16 (or 8 ) Tracks: 1, mono Compression Codec: PCM (or u-law, a-law)" Co do problemów z bindowaniem po upgrade, upewnij się, że masz kompatybilne wersje firmware w nadajniku i odbiorniku. Opisy plików firmware są niejednoznaczne. Wersja "światowa" może być opisana jako FCC albo jako NEU (No EU), a europejska jako EU, LBT, EU-LBT, można się łatwo pomylić. Dodatkowo Twój RX8R ma dostępne firmware dla ACCST jak i ACCESS, jeśli z rozpędu wybrałeś to drugie, to nie zbindujesz się z X10S (zakładam, że nie montowałeś "kitu" rozszerzającego). Dalej, jeśli pomieszasz ACCST z ACCST v2, też nie zbindujesz. PS. Dlaczego wybrałeś FCC a nie wersję europejską?
 11. Osobiście bardzo się cieszę, że firma na którą postawiłem sprzętowo, nie śpi, rozwija się, poprawia dobre produkty na jeszcze lepsze. Myślę, że ACCST D16 v2 powinien nas błyskawicznie opanować bez marudzenia. Ale ... W zeszłym roku pojawił ACCESS - rozwiązanie technologicznie bardziej zaawansowane od ACCST również v2. Nowe odbiorniki (np. G-RX6, G-RX8, R-XSR, R-X4R) mogą być flaszowane na oba standardy. A nadajniki (droższa część naszej zabawy) muszą być modelami 2019 (X-Lite Pro/S, X10/S Express, X9DP/SE 2019) lub "kitowane" X10, X10S. A mój dylemat jest taki: Czy jest szansa na pojawienie się modułów zewnętrznych z ACCESS (lub "kitów") do starszych nadajników? Kupując kolejne odbiorniki wylałbym wiedzieć.
 12. Widać, że napięcie ma wpływ. Ja bym potestował zachowanie samego Taranisa, a potem razem z modułem. Będą jakieś wnioski. Potem przyjrzałbym się winowajcy po zdjęciu obudowy. Częsty problem, to nie trzymanie parametrów przez kondensatory elektrolityczne. Czasem puchną - co widać, czasem nie, ale pomierzyć można zawsze. Tutaj sporo zależy od Ciebie, na ile elektronika to Twój "brat". Jak użyjesz niższego napięcia zasilania, wszystko może działać długo i bezproblemowo, i to bez wnikania w szczegóły. Ja bym tak zrobił (w drugiej kolejności :).
 13. Spróbuj zasilić nadajnik niższym napięciem, tak 7-10 V. Moduł Crossfire micro TX ma przepisowo 3,5-13 V. Być może, że zasilanie dla niego 3s (max 12,6 V) jest na krawędzi albo już poza. Któryś element modułu TX (np. kondensator filtrujący zasilanie) może mieć już parametry gorsze od znamionowych i nie wytrzymuje, albo i już "poległ" od nadmiaru napięcia.
 14. Sprawdziłem na Ubuntu 19.10 live (z płyty DVD). Companion22 nie startuje, żąda libQt5Multimedia.so.5
 15. Drugi link jest OK. Ale ja na razie poległem. Mam zainstalowany Ubuntu 18.04 LTS. Wywala mi którąś bibliotekę, po najnowszych aktualizacjach mam 2.27, a companion żąda 2.29. Nie chcę zmieniać LTS na wersję "zwykłą" 19.10. Szkoda, że źródła companion wziąłeś nieświeże, a kompilowałeś na najnowszym Ubu. To potencjalne problemy. Pokombinuję jeszcze, może spróbuję na 19.10 live. Na virtualnej maszynie nigdy nie robiłem. A ktoś dał radę?
×
×
 • Create New...