Jump to content

komarkus

Modellers
 • Posts

  206
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by komarkus

 1. Bo blinda tandetna i ryksztosuje (zabytkowy cytat Pana Majstra) 🤣 . Zaśmiecam, ale nie dałem rady się powstrzymać.
 2. Może lepiej ustawić failsafe na kontrolerze? Łańcuch sterowania (braku sterowania) będzie krótszy. A odbiornik ogólnie (w testach zasięgu) zachowuje się poprawnie?
 3. komarkus

  telemetria frsky

  Aaa, to masz ARCHER R8 PRO. Czujniki podane wyżej zadziałają.
 4. komarkus

  telemetria frsky

  Sądzę, że masz jednak odbiornik RX8R Pro - GPS v2 da Ci pomiar szybkości i wysokości wg GPS-a https://77hobby.pl/frsky-czujnik-smart-port-gps-v2-p-22.html - ASS-70, ASS-100 za pomocą rurki Pitota da pomiar prędkości względnej wg powietrza https://77hobby.pl/frsky-ass-100-czujnik-predkosci-w-powietrzu-p-83.html - czujnik-wariometr da pomiar wysokości i prędkości pionowej https://77hobby.pl/frsky-czujnik-wariometr-wersja-wysokiej-rozdzielczosci-smart-port-p-21.html Tu masz dostępne sensowne czujniki: https://77hobby.pl/czujniki-smart-port-c-1_10.html Nie postarałeś się Wszystko tam napisane.
 5. Nie widzę nic szczególnego. Spróbuj podmiany karty SD na nie większą jak 32GB i świeżo sformatowaną na FAT32. Upewnij się, że nadajnik potrafi czytać pliki z SD. Spróbowałbym jeszcze aktualizacji modułu RF na ACCESS. Na obudowie nadajnika masz co prawda napisane ACCST, ale Q X7 występują w obu wersjach i być może coś się zamieszało ...
 6. Nagraj telefonem filmik i wrzuć na YT - co i jak robisz. Unikniemy zgadywanki.
 7. Wydaje mi się, że pobrałeś i użyłeś lua dla aparatur z wyświetlaczem tekstowym (Taranisy). Dla X12s potrzebny jest skrypt "przerobiony" na wyświetlacz graficzny, który zamieszczono w komentarzach dla podanej strony. Daj na prv swój mail, to podeślę Ci dobry działający skrypt dla X12s.
 8. Nie opisałeś sposobu, w jaki robisz aktualizację. Trudno coś podpowiedzieć. A baza wiedzy jest Ci znana? https://77hobby.pl/warsztat-frsky-nc-1.html PS. Coś podobnego pojawia się podczas niepoprawnej aktualizacji za pomocą programatora (np. STK) i programu "frsky_update_sport". W procedurze jest taki haczyk, polegający na tym, że aktualizowany odbiornik podłącza się dopiero po wybraniu fw.
 9. Przeprowadziłem eksperyment na X9E i X12S. Nie udało mi się uzyskać "efektu" wyłączenia. "Ale będę apelował ... "
 10. Szukałem o gimbalach, a znalazłem to: Autor filmu miał podobny problem, jak opisany przez Jerzego. W locie OK, po lądowaniu i przy podnoszeniu modelu czasem następowało nagłe samoczynne zejście nadajnika. Autor pokazuje eksperyment ... z elektrostatyką. Jestem w szoku. Nie latajcie X9E w sweterkach plastikowych! Może jakiś uziom załatwiłby problem Powtórzcie eksperyment na swoich nadajnikach, nie tylko X9E.
 11. Dzięki za link. Dokonam analizy i jeszcze zastanowię się nad tą opcją. PS. Wpis zrobiłeś po polsku, zrozumiale. Nie łap się za głowę, bo wytrzesz sobie włosy. Trzynasto-zgłoskowiec nie jest wymagany Zdarza mi się robić podobne wpisy i wiem ile potrzeba zachodu.
 12. Jerzy, zrobiłeś super opis. Mam również dylemat z niestabilnymi gimbalami w X9E. Powtórzę Twoją operację. Chciałbym pójść dalej i wsadzić drążki akcesoryjne do X12s: https://77hobby.pl/frsky-drazek-do-horus-x12s-z-przyciskiem-i-przelacznikiem-2-poz-p-154.html plus drugi z potencjometrem (aktualnie nie widzę w sklepie). Gwint M4 w gimbalach M9 zapewne jest, ale czy jest przelot do wnętrza na kabelki przełączników/przycisków/potencjometru? MAK, może lepsze będą drążki przeznaczone dla X9E: https://77hobby.pl/frsky-drazek-do-taranis-x9e-z-potencjometerem-p-150.html
 13. Change FrSky ISRM Mode (EU/LBT & FCC) via LUA Script Ewentualnie daj na PW swój mail, to podeślę. Tam jest kilka skryptów, nie pamiętam, który wziąłem.
 14. FW najnowsze mam oczywiście. Dla porządku dodam, że dla RSSI w trybie ACCESS zaleca się zmianę "Low alarm" / "Critical alarm" na wartości 35/32.
 15. Kusiło mnie, więc w końcu: - przejrzałem w necie, jak robili to pionierzy (da się); - kupiłem kit ISRM + BT Para z założenia przeznaczony dla Horusów X10/X10S; - rozebrałem Horusa i podmieniłem płytkę iXJT na ISRM (BT Para zaczeka); - ISRM wymaga 3 anten, więc jako 3-cią podłączyłem antenę od BT, a BT dostał antenę zapasową od odbiornika, opaprałem klejem na gorąco; - zaktualizowałm OpenTX do 2.3.13 z konieczną opcją "internalaccess"; - za pomocą karty SD zaktualizowałem firmware ISRM do wersji ISRM-S-X10S 1.1.0/2.1.6 FCC; - domyślne FCC dla D16 zmieniłem na EU za pomocą skrytu LUA (nie ma go u FrSky, podobno na życzenie wysyłają na maila), wziąłem z netu. Na ziemi wszystko DZIAŁA! Zasięgi dla ACCESS jak i D16 wyglądają dobrze. Archer działa dobrze, zaktualizował się poprzez OTA. Odbiorniki ACCST jak i ACCST/ACCESS też działają poprawnie. Doznałem jedynie zamieszania z czujnikami, trochę się pozamieniały. Jest jedna rzecz, która mnie zadziwia. W trybie ACCST D16 z zakresem kanałów CH1-CH16 serwa działają skokowo. Wygląda na to, że aktualizacja ich położenia odbywa się jakieś do 10x na sekundę, nie ma płynności. Na starym RF czegoś takiego nie zauważyłem. Zmiana zakresu nadawanych kanałów na CH1-CH8 zdecydowanie poprawia sytuację. W ACCESS takie zjawisko nie występuje. Może ktoś potrafi to wyjaśnić.
 16. Wyłącz tryb FAI, on blokuje Ci ten czujnik. FAI jest przeznaczony do zawodów i bardzo ogranicza telemetrię.
 17. Mój 60s zachowuje się naturalnie i logicznie, dane z telemetrii są wiarygodne. Jeszcze nie latał, ale trochę go pomęczyłem. Jest super. "Mode" do czego może być potrzebne - nie wiem. Projekt BLHeli jest ogromiasty, Suite jest uniwersalne, więc niektóre opcje dla konkretnego regla mogą być dostępne albo i nie. Tu nie pomogę. PS. Święta racja, nie pomyślałem i zapamiętam: w czasie lotu nie należy odwijać drutu z uzwojenia silnika
 18. Co Ty rozumiesz w pojęciu "mode"? Silnik ma swoje parametry, które wynikają z jego konstrukcji mechanicznej, to jest dla niego sztywne i niezmienialne. Regulator może sterować i mierzyć wielkość, kształt i czas przepływu prądów przez uzwojenia silnika. W ten sposób regulator może dopasowywać się do zaistniałej zastanej sytuacji - aby użytkownik był zadowolony . I tu możesz w Suite korygować i zmieniać niektóre parametry, a także wprowadzać swoje potrzeby dotyczące np. szybkości narastania prądu w uzwojeniach (aby nie szarpało po dodaniu gazu), czy reakcji hamulca po zdjęciu gazu (aby nie szarpnęło modelem albo śmigło składane złożyło się). Jak coś jest zablokowane, to jest niedostępne dla tego hardware albo software. Nie szukaj sobie niepotrzebnych problemów, procek z coraz lepszym społecznościowym oprogramowaniem w regulatorze wie co ma robić, możesz go dopasować poprzez Suite do swoich potrzeb. Możesz mu nawet kazać, aby kręcił silnikiem w przeciwną stronę ... Ale mode ... ? PS. 42 000 rpm to niezły wyczyn dla spalinowca, ale nie dla nieobciążonego elektryka. Ale ustawienia w opcjach telemetrii rpm możesz sprawdzić, może jest tam jakiś babol.
 19. No nie. Interfejs daje dostęp do wszystkich ustawień albo nie działa wcale. To nie jest komplikacja, jak np. w samochodach, gdzie jest szereg modułów komunikujących się po różnych protokołach i interfejs coś ogarnia a coś nie. KV w nowoczesnych regulatorach nie konfiguruje się. To są automaty, które trochę "zauważają" co mają podłączone i dopasowują się. Silniki 3F zwane niesłusznie 3-fazowymi wykorzystują dwie fazy/uzwojenia do napędu, a trzecią do sprawdzania - co się dzieje. Procek sterujący w regulatorze daje radę i dopasowuje parametry do potrzeb. W Suite masz pokazane, co możesz zmienić.
 20. Mam Neuron 60s, firmware jak i obsługa są raczej identyczny jak w 60. Do zmiany ustawień czy firmware konieczny jest interfejs, ja mam BLHeli32 USB Linker. Widziałem w gdzieś w necie interfejs BLHeli32 zrobiony na Arduino. Dodatkowo napięcie SBEC można ustawić za pomocą skryptu LUA, o ile używa się OpenTX. Firmware nie musisz zmieniać aby zmienić ustawienia. Prawdopodobnie w Suite będzie dostępna nowsza wersja fw, ale to jest tylko opcja, a nie wymóg.
 21. To raczej jest problem sztuczek przeliczania pojemności. Producenci (szubrawcy) używają przelicznika decymalnego - np. 1000B=1kB. A poprawnie zgodnie ze sztuką jest 1000B=1,024kB. W ten sposób przy granicy pojemności czasem mogłaby się pojawić pojemność "ujemna". Wtedy trzeba to sprowadzić do "0", żeby user nadmiernie się nie dziwił. W ten sposób, gdy coś skasujesz, coś dokopiujesz - a na dysku ciągle może być "0" wolnego miejsca. Firmware konkretnego nadajnika jest skorelowany przez twórców OpenTX z pojemnością pamięci tego dysku w nadajniku. I nie ma tam żadnych temp ani innych śmieci. Nie dotykać tego dysku, nie dziwić się! Jest dobrze. Tak ma być. Zapomnieć o istnieniu. W OTX jest masa dużo lepszych problemów do rozkminiania.
 22. Nie zajmuj się tym dyskiem. On jest "systemowy", zawiera obraz OpenTX. Jest zapisywany podczas aktualizacji i użytkownik tam nie ma nic do roboty. W zasadzie powinien być ukryty, żeby nie korcił użytkownika. Tam jest tylko firmware.bin (obraz) i firmware.txt z krótkim opisem wersji. Nie dotykaj!
 23. W Horusie x12s mam też 0 B i jest prawidłowo.
 24. Mój Horus toleruje karty SD do max 32GB, a potrzeby nie przekraczają 4GB. A Twój nadajnik ile da radę? Po co dałeś aż 128GB? Prosisz się o problem i go dostajesz. W Windows prawdopodobnie Twój czytnik kart SD nie potrafi obsłużyć takiej pojemności, pytaj na "benchmark".
 25. Miałem to samo w X9E po wymianie płyty głównej. Zdziwiłem się, zrobiłem kilka operacji, ale nie pamiętam, co pomogło. Kilkakrotnie fleszowałem firmware w trybie STM32 (z Companion - nadajnik wyłączony) i z SD. Użyłem też wcześniejszych wersji firmware 2.2, bo płyta miała oryginalnie OTX 2.1.9. Gdzieś coś było pisane, że nie było można przeskoczyć niektórych wersji. Zmieniałem też kartę SD, bo nadajnik nie czytał wszystkich plików. Po godzinie kombinowania wszystko wróciło do normy, nadajnik sprawny.
×
×
 • Create New...