Jump to content

komarkus

Modellers
 • Content Count

  87
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by komarkus

 1. komarkus

  Taranis X9D+ S2

  To jeszcze nie przetestowałeś?! Powinno zadziałać w układzie tak jak piszesz. W X8R nic nie poustawiasz, za wyjątkiem mapowania kanałów (bindowanie ze zworką). W takim układzie jak u Ciebie - nic nie trzeba ponad ustawienia domyślne odbiornika.
 2. komarkus

  Taranis X9D+ S2

  Edit: Tak myślę, że powyżej zagmatwałem sprawę. Przecież SBUS w X8R jest podawany na osobne gniazdo, a kanały PWM są jakby "zrównoleglone" z tymi z SBUS. Więc wystarczy kanał np. 8-smy przeznaczyć dla modułu oświetlenia (i podłączyć moduł do CH8) i nie wykorzystywać tego kanału w kontrolerze modelu. Jego istnienie w sygnale SBUS nie będzie miało znaczenia.
 3. komarkus

  Taranis X9D+ S2

  Miałem podobny problem w hexa - kanały do Naza poszły po CPPM, a podwozie potrzebowało zwykłego kanału PWM. Wykorzystałem odbiornik X4R, on taką potrzebę potrafi zrealizować. Wystarczy bindować ze zworką na CH2-CH3, wtedy uzyskujemy 8 kanałów CPPM (1-8) na wyjściu CH1 i trzy zwykłe kanały PWM (9-11) na wyjściach CH2-4. W X8R tak się nie da, wg mojej wiedzy. Możesz zastosować FrSky SD1 SBUS dekoder albo FrSky dekoder SBUS/CPPM. One potrafią wydzielić zwykły kanał PWM z SBUS-a. Nie robiłem praktycznie, więc szczegółów nie podpowiem.
 4. PS. Uprzedzając, plik powitalny na SD: SOUNDS\pl\SYSTEM\hello.wav
 5. Można podmieniać dowolnie, nawet z innej wersji językowej. Można też nagrać własny komunikat własnym głosem. Ma być zachowana nazwa i parametry pliku dźwiękowego (było już pisane w tym wątku, są linki).
 6. Uprawnienia administratora są dalej potrzebne, inaczej program w ogóle się nie uruchamia. Nie warto wybierać propozycji uaktualnienia programu, bo pojawia się failed i pasek postępu pozostaje na ekranie zasłaniając część programu. Trochę mnie dziwi, że FrSky traktuje po macoszemu oprogramowanie wspomagające swoje produkty. Jest kilka programów "pchełek", są niedopracowane i mało intuicyjne. Np. Frsky_update_sport zadziała tylko wtedy, gdy urządzenie upgradowane podłączy się dopiero po wyborze firmware. Można się zamęczyć, jeśli tego się nie wie. Powinien być jeden program kombajn do konfiguracji i upgrade, z opisem co jest do czego i jak postępować, a nowe firmware powinno być proponowane i automatycznie ściągane od producenta. Obecnie trzeba wszystko sprawdzać "ręcznie". Może FreeLink pójdzie w tym kierunku. PS. wydano stabilny OpenTX 2.3.0. Nie działa mi dobrze symulacja telemetrii.
 7. Na stronie producenta jest nowa wersja FreeLink20190830. Nie ma już krzaczków (prawie). Jako, że nie znalazłem oczywistej informacji, czy z FreeLink będzie działał z programatorem STK - sprawdziłem to. Z S6R wszystko dobrze - łączy się, zapisuje, odczytuje, ale tylko w trybie "config". Więc rozpędziłem się i sprawdziłem też Vario, GPS i VoltageSensor. I tutaj działa, ale tylko w trybie "upgrade". Trochę to dziwne.
 8. Twoja wersja OTX jest sprzed 5 lat, należałoby się uaktualnić do najnowszej wersji stabilnej 2.2.4. Dźwięki pl w miarę działające masz powyżej w linkach. Sprawdź w opisie na open-tx.org czy nie musisz uaktualniać przechodząc kolejno przez wersje 2.1.0 czy 2.2.0
 9. Na razie pozostaliśmy na rozwiązaniach połowicznych, było o tym wyżej. Zabrakło prądu, "orzeł" nie nadleciał. Istotne jest też to, że konwencja wykorzystania dźwięków w OpenTX jest raczej jeszcze nie ustabilizowana. Zmiany nastąpiły po wersji 2.1, a teraz w v. 2.3.0RC5 w opisie stoi, żeby pliki dźwiękowe kopiować z aktualnej wersji, bo znowu są zmiany (ja nic szczególnego nie zauważyłem). Nasze dotychczasowe pliki pl (już w kilku wersjach) spełniają zadanie, pomimo drobnych błędów gramatycznych.
 10. Czy może "konsultowałeś" swoje wnioski z forami zagranicznymi? Problem, jeśli istnieje, byłby dość ważny dla użytkowników S6R, byłby prawdopodobnie już rozkminiany "na świecie". Sam posiadam, ale jeszcze nie używałem.
 11. Ja mam włączone logowanie na SD ważnych parametrów, w tym RSSI. Po lataniu logi można na spokojnie przeanalizować na Logs w Companion, na wykresie. Widać wtedy co się działo z RSSI i jakie były w tym czasie inne parametry. Bardzo dobre, polecam, ja często analizuję loty. Do analizy RSSI przydaje się posiadanie na pokładzie GPS, wtedy możemy mieć ważne dane o odległości 2D, 3D i wysokości. Dla Horusów z graficznym ekranem jest dodatek/skrypt LUA - "Graph", który na bieżąco podczas lotu rysuje wykres przebiegu wybranego parametru, np. RSSI. Łatwiej jest wtedy śledzić podczas lotu zadany parametr i wyciągać wnioski.
 12. Dzięki, czuję się uspokojony. Przez 2,5 roku z Horusem nic mi nie "spadło", i niech tak zostanie Ale jeżeli model się wczyta z uszkodzonej SD z błędem i nie będzie np. rewersu na drążku? Można nie zauważyć przed starem.
 13. Prawda, ale niepokój pozostaje, skoro SD potrafiła "zawinąć" ikonki z ekranu. Po jednym z uruchomień nawet drążki nie reagowały. To dopiero tajemnica. Kilkukrotnie wgrywałem różne firmware różnymi sposobami (ikonek ciągle brakowało), zanim stwierdziłem problem z SD.
 14. Od kilku dni mamy stabilny OpenTX 2.2.4 Miałem z nim na Horusie x12s mały problem. Zginęły mi prawie wszystkie ikonki zakładek w SYS i MDL. Problem tkwił w karcie SD, trochę kiksowała. Trochę to dziwne. Sformatowałem SD, wgrałem zawartość na nowo, na razie jest OK. Kiedyś już inna SD padła mi całkowicie, jest nieodwracalnie uszkodzona. Trochę mnie SD niepokoją.
 15. Po prostu dodaj kolejny tryb włączany tym "innym" przełącznikiem dwu-pozycyjnym, w którym będziesz aktywował Home Lock.
 16. Trochę to dziwne, że poprzez kabelek możesz manipulować plikami na SD, a tymczasem Horus nie widzi tej karty. Moim zdaniem albo robisz jakiś katastrofalny błąd, albo masz niesprawny nadajnik. Spróbuj powalczyć z kartą SD, ona może wprowadzać zamieszanie. Musi być widoczna dla nadajnika. Spróbuj ją sformatować z nadajnika, z PC, ma być Fat32. Podmień kartę na inny egzemplarz. Napisz jeszcze, czy już wcześniej aktualizowałeś radio z powodzeniem i jaki masz aktualnie system w Horusie.
 17. Skoro zadig i kabelek USB jest dobry, to powinno zadziałać. Może robisz jakiś rutynowy błąd z zadigiem? Pomęcz go (deinstalacja, instalacja, opcje). Nie mam pomysłu. Może napisz więcej, jak robisz, jaki masz sprzęt i wersje oprogramowania, może coś się nasunie. Aktualizację można przeprowadzić też poprzez kartę SD. Ale ja tak nie robiłem, więc nic nie podpowiem.
 18. Potrzebny jest Ci "zadig". Szczegóły są np. tu: https://77hobby.pl/uaktualnienie-opentx-w-trybie-stm32-n-14.html Skoro zmieniło się u Ciebie dużo, zacznij od: https://77hobby.pl/warsztat-frsky-nc-1.html
 19. komarkus

  Telemetria X4R

  A1 - to zaszłość z czasów odbiorników "analogowych" poprzedniej generacji, to port pomiaru napięcia na odbiorniku, A2 - jak wyżej, port pomiaru napięcia pakietu napędowego. W nowych odbiornikach X i S one zasadniczo nie mają zastosowania. O podstawach czujników napisano tu: https://77hobby.pl/telemetria-opentx-21-n-18.html Nie mam Q X7, ale gaz da się ustawić jako pasek z opisem w %. Zdaje się, że to powinno być w "Display", "Screen" ustawiony na "Bars", poniżej wybrany "Thr" z parametrami zakresu. Popróbuj. Może ktoś podpowie dokładniej.
 20. Trochę potestowałem Twoją produkcję cz. Uważam, że ichnia gramatyka jest za mało podobna. Lepsze jest pl, mimo błędów. Co mamy na cz: - minus zero przecinek dwie metra (volta) - dwie przecinek dwie metra - dwadzieścia dwa metrów, pięćdziesiąt dwa metrów, sześćdziesiąt trzy metrów - jeden godzina trzydzieści minut - pięć przecinek dwie wolta - dwadzieścia dwa metrów na sekundę, dwadzieścia dwa woltów, dwadzieścia dwa przecinek dwie wolta - dwadzieścia dwa decybeli (ów) Głos jest OK, jednak trzeba się oprzeć na pl (... iż swój język mają). Potrzebny jest kumaty człowiek, który to rozpracuje w dobry algorytm i zrobi nowe (lub poprawi stare) tts_pl.cpp dla OpenTX 2.2.3? Robota "tylko dla orłów". PS. Zmień db2.wav z "decybelów" na "decybeli".
 21. Crow to inaczej butterfly (motyl), czyli hamowanie klapami i lotkami w szybowcu (klapy w dół, lotki w górę). Co do tłumaczeń, możesz sobie porównać swoje z "mapkami" do programu OpenTXSpeaker: https://drive.google.com/open?id=148JNXcoOlq9H4gn3ZkUTi95OXBecvvPU A opis masz na dole strony tutaj: https://kowalscyrc.wordpress.com/opentx-komunikaty/
 22. Z tego co widzę, poszedłeś drogą tłumaczenia komunikatów systemowych en na pl 1:1. Czyli ustawienie języka dajesz na en i rezygnujesz z gramatyki polskiej? Dobrze rozumiem? Komunikaty niesystemowe mocno spersonalizowałeś (chodzi mi o nazewnictwo). W ten sposób dotychczasowe oprogramowanie komunikatów trzeba poprawiać, np. tryby lotu w oryginale nazywają się "fm-1.wav" (do 8), a u Ciebie "Tr-1.wav" (4-8, brakuje 1-3). Jest tego więcej. Wydaje mi się, że bezwzględnie warto trzymać się nazewnictwa plików z oryginału (en), bo powstanie spore zamieszanie i każdy będzie miał swoją wersję, która będzie niekompatybilna z innymi. Trudno będzie skorzystać z paczki, bo konieczne będzie przeprogramowanie części komunikatów w nadajniku lub pozmienianie nazewnictwa plików. Opisz swoją "technologię" tworzenia komunikatów, może jest nowatorska, może komuś się przyda.
 23. Masz komunikat, że zawartość karty SD jest stara, spodziewana wersja to 2.2V0018. Znajdziesz to tutaj: https://downloads.open-tx.org/2.2/release/sdcard/opentx-x9d%2B/ Z nową wersją firmware radia zwykle idzie nowa zawartości SD.
 24. Sprawa ucichła. Zadanie tylko dla orłów. Szkoda, że nie ma następcy Kolegi Jacka. Ja tymczasem zrobiłem eksperymentalną mapę dźwięków dla OpenTXspeaker. Dźwięki, których potrzeba istnienia jest niepewna, zawierają treść "eee numer", gdzie numer to nazwa pliku. Jeśli w jakiś okolicznościach wystąpi "eee numer", będzie to świadczyło o potrzebie istnienia i zaimplementowania komunikatu. Zachęcam do testowania i wskazywania udoskonaleń. Pliki i opis jest na: https://kowalscyrc.wordpress.com/opentx-komunikaty/ (dół strony) Może ktoś znajdzie sposób na poprawienie płynności odgrywania kolejnych plików/komunikatów, coś lepszego od skracania wygenerowanych plików wav. Odstępy są zbyt długie.
 25. Na github przy projekcie OTX kolega Jacek ma ksywę driver33. Ostatnia jego aktywność, jaką znalazłem, to kwiecień 2017. Ślady są tu: https://github.com/opentx/opentx/tree/driver33/pl_translation/radio/src/translations https://github.com/opentx/opentx/commits?author=driver33 Jest tam tts_pl.cpp w wersji z początku 2017. To był czas OTX 2.2.0 RC. Podejrzewam, że to są aktualnie obowiązujące wersje plików. W Branch 2.3 (jak rozumiem, chodzi o przyszły OTX 2.3.x) jest to: https://github.com/opentx/opentx/tree/2.3/radio/src/translations I na koniec jakoweś fix'y do translacji: https://github.com/opentx/opentx/commit/d4ed05c98c12d4ad3a08d9b0521fa474d1022fa7 Podaję linki bez wniosków, na razie nie ogarniam, może ktoś da radę to podsumować. Ja muszę się najpierw zakolegować z githubem.
×
×
 • Create New...