Jump to content
mundek

Horus X10S Expres problem

Recommended Posts

Witam . Nadajnik jak w tytule , mam problem . Próbowałem zaktualizować wersję OpenTx  2.3.7 do wersji 2.3.11 . Z poziomu companion pobrałem wesję 2.3.11 , zapisałem i po kliknięciu zapisz firmware do radia , pasek stanu pokazuje zapis ale na końcu komunikat ; nie może zapisać , powód nieznany błąd . Co zauważyłem to że pamięć wewnętrzna nadajnika jest pełna 0 B wolnych z 2 MB .Wcześniej pamiętam że niewiele tej pamięci było zajętej , podejrzewam że tu jest problem . W obecnej wersji nadajnik pracuje prawidłowo , sprawdzałem  na modelu , wydaje się być ok. Poniżej załączam zrzuty z ekranu . Jakieś pomysły ?

OpenTx 1.png

OpenTx 2.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym tam wlazł z ciekawości i zobaczył co tyle zajmuje. Może to jakieś tempy albo inne badziewie, które można wywalić? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ponownie . Okazało się że popełniałem błędy podczas aktualizacji nadajnika , dawno tego nie robiłem i musiałem sobie parę spraw przypomnieć . 

Udało się i mam wersję OpenTx 2.3.11 . Martwi mnie jednak nadal zapełniona pamięć wewnętrzna nadajnika . Nadajnik pracuje poprawnie , ale nie wiem czy w związku z tym nie pojawią się jakieś problemy w przyszłości .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok , dzięki za uspokajającą odpowiedź . Prawdę mówiąc nie przyglądałem się specjalnie zawartości tego dysku . Nie pamiętam jak było wcześniej . Ale jeżeli kolega komarkus ma tak samo i jest prawidłowo to ok . Nie wykonywałem na tym dysku żadnych czynności , nadajnik odłączałem od komputera zgodnie z zalecaną procedurą . Zajętych mam 2 101 248 bajtów z 2,00 MB .Trochę to jednak dla mnie dziwne .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zajmuj się tym dyskiem. On jest "systemowy", zawiera obraz OpenTX. Jest zapisywany podczas aktualizacji i użytkownik tam nie ma nic do roboty. W zasadzie powinien być ukryty, żeby nie korcił użytkownika. Tam jest tylko firmware.bin (obraz) i firmware.txt z krótkim opisem wersji. Nie dotykaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest zapewne jakaś pozostałość ( nie poprawiona) po tym jak kiedyś pliki bin. były dużo mniejsze i system Open TX widział max. 2MB i z tego przeliczał wolne miejsce. Teraz pliki są większe więc nie widzi wolnego miejsca i pokazuje 0.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To raczej jest problem sztuczek przeliczania pojemności. Producenci (szubrawcy) używają przelicznika decymalnego - np. 1000B=1kB. A poprawnie zgodnie ze sztuką jest 1000B=1,024kB. W ten sposób przy granicy pojemności czasem mogłaby się pojawić pojemność "ujemna". Wtedy trzeba to sprowadzić do "0", żeby user nadmiernie się nie dziwił. W ten sposób, gdy coś skasujesz, coś dokopiujesz - a na dysku ciągle może być "0" wolnego miejsca.
Firmware konkretnego nadajnika jest skorelowany przez twórców OpenTX z pojemnością pamięci tego dysku w nadajniku. I nie ma tam żadnych temp ani innych śmieci.
Nie dotykać tego dysku, nie dziwić się!  Jest dobrze. Tak ma być. Zapomnieć o istnieniu.
W OTX jest masa dużo lepszych problemów do rozkminiania.

Edited by komarkus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie , dzięki za fachową odpowiedź . Nie zwracałem specjalnie  na niego uwagi , dopiero jak robiłem aktualizację i coś tam mi nie wyszło za pierwszym razem , zwróciłem uwagę na ten dysk  i tak jakoś skojarzyłem z tym moje problemy . Myślałem że coś namieszałem tą nieumiejętną próbą aktualizacji , ale po ponownym przestudiowaniu materiału ze strony 77Hobby wszystko wydało się proste . Ale ok , odpuszczam sobie , cieszyć się dalej możliwościami OpenTxa , taka studnia bez dna jeżeli chodzi o możliwości .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...