Skocz do zawartości
tomeks

Jestem zainteresownay FRSKY HORUS X12S. Mam kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Mam teraz graupnera mx20 hott. Mysle o nowym radiu i tu albo Horus lub np Graupner mc26 HOTT.

Mam kilka pytań odnośnie Horusa?

Czy można do niego wsadzić moduł HOTT np https://www.graupner.com/Transmitter-module-M-G2-Graupner-HoTT-fo-r-mx-22-mx-24-mc-24/33302/ ?
Czy można dokupić dłuższe drążki?
W moich modelach czasem wykorzystuje 10 kanałów. Jakie są możliwości podpięcia więcej niż 8 serw analogowych?
Chciałem się dowiedzieć czy ten sprzęt jest wykorzystywany przez modelarzy latającymi modelami powyżej 10Kg? Pytam bo miałem kiedyś moduł DHT-U i musiałem przelutować gniazda bo się odlutowały. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie znam tego modułu, ale ze zdjęć wygląda, że jest to moduł w standardzie JR/Graupner (firmy Graupner, więc bez zaskoczenia) i jako taki powinien pasować do Taranisa / Horusa. Dla pewności można sprawdzić rozkład pinów:

Ale jeśli to standardowy moduł JR, to nie powinno być problemów.

Drążki akcesoryjne są dostępne: https://77hobby.pl/szukaj.html/szukaj=drążek x12s/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak

System FrSky bez problemy wspiera do 16 kanałów, które możne wyprowadzić na porty PWM w modelu. Można to zrobić na wiele sposobów:

Polecam pokrewne artykuły naszego Warsztatu FrSky:

System FrSky wykorzystywany jest przez modelarzy latającymi modelami dowolnej skali. Generalnie nie jest to już nowy system. Jest na rynku od kilku dobrych lat i zdążył wyrobić sobie markę. DHT-U to produkt już nie produkowany. Nie do końca rozumiem jednak, jaki związek ma moduł nadawczy z wielkością modelu (jeśli to miałeś na myśli).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, MAK napisał:

Nie do końca rozumiem jednak, jaki związek ma moduł nadawczy z wielkością modelu (jeśli to miałeś na myśli).

Chodziło mi o jakość wykonania. Rozbicie małego modelu przez np źle przylutowaną antenę nie spwoduje dużych  strat materialnych. Ale uderzenie 6kg szybowcem w samochód to już inna bajka. Poprostu miałem złe doświadczenia z dht-u (jak już przelutowałem połączenia do anteny i gniazda sygnałowego to służył mi kilka lat bez problemowo)  i dlatego chciałbym się upewnić , że ten system ma teraz lepszą jakość i jest dla mnie odpowiedni. Dlatego też pytałem czy jest używany przez modelarzy którzy latają większymi modelami. Ja przeważnie latam makietami szybowców lub holówką. Wśród moich znajomych nikt nie lata na tym systemie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 minuty temu, tomeks napisał:

Chodziło mi o jakość wykonania. Rozbicie małego modelu przez np źle przylutowaną antenę nie spwoduje dużych  strat materialnych. Ale uderzenie 6kg szybowcem w samochód to już inna bajka. Poprostu miałem złe doświadczenia z dht-u (jak już przelutowałem połączenia do anteny i gniazda sygnałowego to służył mi kilka lat bez problemowo)  i dlatego chciałbym się upewnić , że ten system ma teraz lepszą jakość i jest dla mnie odpowiedni. Dlatego też pytałem czy jest używany przez modelarzy którzy latają większymi modelami. Ja przeważnie latam makietami szybowców lub holówką. Wśród moich znajomych nikt nie lata na tym systemie.

Trudno mi odnieść się do DHU-T. Już jak rozpoczynaliśmy działalność, pod koniec 2014, był to produkt wycofany ze sprzedaży. O problemach z rozlutowywaniem się połączeń nigdy nie słyszałem. Oczywiście najlepiej sprawdzić i przekonać się samemu, lub u kolegów modelarzy. Jeśli nikt w Twoim środowisku nie lata, poczytaj na forach i YT – dostępnych jest naprawdę sporo informacji, opinii, testów.

W chwili obecnej FrSky jest bardzo popularnym systemem. W niektórych dziedzinach modelarstwa wiedzie nawet prym. Jakość wykonania nie odbiega od uznanych firm niemieckich, czy japońskich. Sam latam modelami spalinowymi 30-50cc, rozpiętość ok. 2m, wagowo blisko, choć jednak poniżej 10kg. Niedawno także heli klasy 600 – także bez problemów. Do wyboru jest wiele opcji zwiększających bezpieczeństwo: standardowo telemetria i failsafe, Redundancy Bus (z powiadomianiemi o przeciążeniach prądowych na poszczególnych portach), od niedawna odbiorniki z funkcją redundancji (drugi odbiornik w trybie podległym). Moja opinia jest jednak na pewno subiektywna. Jak pisałem sprawdź fora, YouTube, a może jednak któryś z kolegów używa?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta