Jump to content
gucio72

Jak zmiksować klapy z sterem wysokości ?

Recommended Posts

Witam.

W swoim FunCub"ie mam zamontowane klapy i działają, ale chciałbym je zmiksować z sterem wysokości, aby po otwarciu klap model zaczął sam "schodzić", a nie jak teraz "wznosić się" 🙂

P.S.

Bardzo proszę o "gotowiec", gdyż jestem słaby z tego tematu.

Z takim podejściem daleko nie polecisz. Użytkowany sprzęt trzeba trochę poznać, aby "operacje powietrzne" były w miarę bezpieczne dla Ciebie, innych i Twojego sprzętu. "Gotowiec" na niewiele się zda, jeżeli jesteś "słaby z tego tematu". Nie napisałeś nawet jaki posiadasz sprzęt, z jakim systemem operacyjnym (może było w innych Twoich postach, nie pamiętam), jak włączasz klapy (przełącznik, potencjometr, drążek gazu ...?).

Spróbuj sam. Taka kompensacja klap wysokością, to podstawa wykorzystania mikserów. Trzeba domiksować do kanału wysokości niewielką korektę, gdy klapy są wychylone. Jeden ze sposobów: możesz dodać do kanału wysokości linię z niewielką wagą np. 3%, ze źródłem z kanału klap. W ten sposób do standardowych wychyleń wysokości z drążka, dodasz korektę z kanału klap. Przykład poglądowy (Companion), klapy na kanale CH5 i wysokość na kanale CH2:
CH2  I2:SW Weight (+100%)   {standardowa linia dla steru wysokości, drążek od wysokości się wychyla, to i ster wysokości się wychyla}
        += CH5 Weight (-3%)   {domiksowana linia kompensująca wysokość, gdy klapy wychylą się z położenia 0, to wysokość dostaje 3% korektę z wychylenia klap, źródłem korekty jest kanał klap CH5}
Zasada jest taka, że gdy klapy w dół, to ster wysokości w górę. Jeśli w modelu wyszło odwrotnie, to "-3" trzeba zamienić na "+3". Wielkość kompensacji (tutaj -3%) trzeba dobrać doświadczalnie w modelu. Poeksperymentuj. Zamiast stałej kompensacji, można użyć też krzywej CV albo robić to za pomocą potencjometru, ale to na później.

PS. Nie jestem ekspertem OpenTX.

Dzięki za odpowiedź.

Mam Taranis x9d plus z softem OpenTX 2.1.9

Problem jest taki, że nie znam Angielskiego 😞 a wszystkie informacje są właśnie po Angielsku. Nie znam też nikogo z kim mógłbym się spotkać, aby "na żywo" pokazał z czy to się je. 

Wcześniej w innym temacie podawałm link do "biblii" OpenTX i do innej strony. One są po polsku. Tak samo, jak i tutejszy Warsztat.

Muszę sprostować głupotę z mojego poprzedniego postu. Oczywiście, gdy klapy idą w dół, to kompensujemy je sterem wysokości też W DÓŁ. Zaćmę miałem. Może da się moderatorowi to poprawić?

Dzięki.

Będę próbował 🙂

31 minut temu, komarkus napisał:

Muszę sprostować głupotę z mojego poprzedniego postu. Oczywiście, gdy klapy idą w dół, to kompensujemy je sterem wysokości też W DÓŁ. Zaćmę miałem. 

Domyśliłem się tej pomyłki 🙂

Witam

Dzięki Komarkusowi i Biblii  ustawiłem mojego horusa jak chciałem(oczywiście nie jestem ekspertem).

Weź nowy model w apce i kombinuj bo to nie jest takie straszne jak się wydaje.

Komarkus faktycznie można wyświetlać napięcie odbiornika tylko trzeba trochę ginnastyki😁.

Witam.

Udało mi się zrobić ten mix :-)

Co do wyświetlania napięcia, to u mnie się wyświetla, ale nie mam komunikatu/alarmu o niskim stanie pakietu. Ale chyba się zdecyduję na czujnik telemetryczny.

2 godziny temu, kkdarch napisał:

Dzięki Komarkusowi i Biblii  ustawiłem mojego horusa jak chciałem (oczywiście nie jestem ekspertem).  [...]

Na ten miodek na serce czekałem. Tzn. że jak zechcesz, to panujesz nad sprzętem   :)

1 godzinę temu, gucio72 napisał:

Udało mi się zrobić ten mix 🙂
Co do wyświetlania napięcia, to u mnie się wyświetla, ale nie mam komunikatu/alarmu o niskim stanie pakietu. Ale chyba się zdecyduję na czujnik telemetryczny.

Pisałeś, że odbiornik jest zasilany z BEC-a. Twój odbiornik mierzy to napięcie i standardowo podaje telemetrią do nadajnika i to masz z marszu. Napięcie z BEC jest prawie niezmienne, puki pakiet nie dokona zejścia. Dlatego, w tym przypadku, o stanie pakietu dowiesz się, kiedy model będzie już swobodnie spadał lub na chwilę wcześniej. Alarm napięcia BEC-a się nie sprawdzi. Tutaj musisz mieć zewnętrzny czujnik napięcia pakietu (i cel) MLVSS lub FLVSS. 
Jeśli odbiornik jest zasilany bezpośrednio z pakietu, do określenia jego stanu wystarczy standardowy czujnik w odbiorniku. 
Na życzenie jeszcze raz linki:
"biblia" OpenTX:  http://www.open-tx.org/2014/01/03/opentx-frsky-manual-pl
"inna strona" pl:  https://kowalscyrc.wordpress.com/opentx-motoszybowiec/

4 godziny temu, gucio72 napisał:

Nabędę czujnik bez wyświetlacza czyli MLVSS.

Ja brałem FLVSS. Wyświetlacz przydaje się, w ten sposób mam podręczny woltomierz do pakietów. Czujnik mam luzem i wkładam go do modelu, którym aktualnie latam.

Dnia 27.06.2018 o 13:52, komarkus napisał:

Muszę sprostować głupotę z mojego poprzedniego postu. Oczywiście, gdy klapy idą w dół, to kompensujemy je sterem wysokości też W DÓŁ. Zaćmę miałem. Może da się moderatorowi to poprawić?

Z tego co pamiętam to może zależeć od konkretnego modelu - górnopłat vs. dolnopłat, etc.

8 godzin temu, MAK napisał:

Z tego co pamiętam to może zależeć od konkretnego modelu - górnopłat vs. dolnopłat, etc.

Może tak być, ale nie spotkałem się z taką sytuacją praktycznie, klapy czy klapolotki bez korekty powodowały mi wznoszenie modelu.

Dnia 8.07.2018 o 18:21, komarkus napisał:

Może tak być, ale nie spotkałem się z taką sytuacją praktycznie, klapy czy klapolotki bez korekty powodowały mi wznoszenie modelu.

Teraz nie mogę tego sprawdzić (jestem w podróży), ale sprawdzę w swoich modelach w Companion i dam tutaj znać. Mocno mi się wydaje, że w jednym modelu tak miałem.

Niezależnie od powyższego warto sobie zmiksować wagę kompensacji (ile % steru wysokości wmiksować) na jednym z potencjometrów. Po oblataniu modelu można tę wartość przepisać na stałe. Ideałem jest zmiksowanie % zależnego od prędkości w powietrzu + alarmu na przeciągnięcie :).

Przy wypuszczeniu klap teoretycznie powinno być tak:

• górnopłat – pochylenie w górę (nos do góry / pitch up)
  • dolnopłat – pochylenie w dół (nos do dołu / pitch down)

Zatem korekta sterem wysokości odpowiednio.