Skocz do zawartości
yowojtas

S8R - poprawianie zasięgu wzmacniaczem 2W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy któryś z użytkowników używał wzmacniacza (2W 2.4 GHz) do modułu XJT ? Co wtedy z telemetrią? Czy przez wzmacniacz przechodzi sygnał "z powrotem" do radia czy stracę telemetrię? Chciałem przedłużyć sobie zasięg odbiornika S8R ponieważ dziś przeleciałem tylko na 450m i straciłem zasięg. Na teście Range wyszło 50 kroków (czyli teoretycznie 1500m) ale w realu wyszło jak wyszło. Podejrzewam że antenki są za blisko plątaniny kabli i stąd taki krótki zasięg. A jak tam wasze osiągi na tym odbiorniku? Jakieś sugestie?

Warunki lotu: 

Sucho, Taranis Q X7 (wewnętrzny XJT, antenka standardowa 2dB), radio na poziomie 1.2 m, antenki bez osłonek, jedna wisi swobodnie pod modelem.

Jak podłączę wzmacniacz opiszę tutaj wyniki. 

Pozdrawiam

zasiegS8R.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Proponuję odpuścić te wzmacniacze. Raz, że nielegalne, dwa niepotrzebne. Jeśli problem jest w modelu (kable, zasilanie) zastosowanie wzmacniacza może i tak nic nie dać.

Odbiorniki FrSky mają zasięg 1-2km, w zależności od warunków, co starcza aż nadto to zastosowań modelarskich. Do dalekiego latania FPV można zastosować inne rozwiązania (L9R, seria R9).

Tutaj piszemy o sprawdzaniu zasięgu i możliwych przyczynach problemów:

https://77hobby.pl/sprawdzanie-zasiegu-rc-n-44.html

Oczywiście może zdarzyć się także wadliwy odbiornik, ale najpierw należy sprawdzić zasięg poza modelem, wg. podanej procedury. Wtedy będzie wiadomo gdzie leży problem i odpowiednio zadziałać. Jeśli testy wyszły pomyślnie, a w locie zasięg był słaby, to przyczyny szukałbym raczej w modelu (zakładając, że nie ma w pobliżu zewnętrznych źródeł zakłóceń).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jednakowoż dużo osób używa tych wzmacniaczy :) 

Przyjrzałem się faktycznie modelowi. Udało mi się poprawić umieszczenie elektroniki i kabli z wysoki prądem. Dużo dało również po prostu przyklejenie antenek do modelu co polecił mi jeden ze znajomych modelarzy, a nie jak do tej pory pozostawienie ich zwisających (około 20dBm poprawy) teraz spokojnie latam w kole o promieniu 700 metrów na poziomie 45-55 dBi. Na razie tyle wystarczy, dalej nie odlatywałem ponieważ jeszcze nie mam zamontowanego autopilota. 

Właśnie szukam informacji o systemie FrSky R9 i oceny są pozytywne, jednak w odbiorniku pełnowymiarowym nie ma wyjścia RSSI :/ . Jedyna sprawa z dostępnością odbiorników. Nigdzie ich nie można dostać. Nawet u was w sklepie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 8.08.2018 o 21:12, yowojtas napisał:

Jednakowoż dużo osób używa tych wzmacniaczy :) 

Przyjrzałem się faktycznie modelowi. Udało mi się poprawić umieszczenie elektroniki i kabli z wysoki prądem. Dużo dało również po prostu przyklejenie antenek do modelu co polecił mi jeden ze znajomych modelarzy, a nie jak do tej pory pozostawienie ich zwisających (około 20dBm poprawy) teraz spokojnie latam w kole o promieniu 700 metrów na poziomie 45-55 dBi. Na razie tyle wystarczy, dalej nie odlatywałem ponieważ jeszcze nie mam zamontowanego autopilota. 

Właśnie szukam informacji o systemie FrSky R9 i oceny są pozytywne, jednak w odbiorniku pełnowymiarowym nie ma wyjścia RSSI :/ . Jedyna sprawa z dostępnością odbiorników. Nigdzie ich nie można dostać. Nawet u was w sklepie

Dużo osób robi różne rzeczy. Oczywiście na koniec dnia to wybór każdego z nas :).

W tym przypadku jednak naprawdę nie ma większego sensu, na zwykłym odbiorniku lata się spokojnie powyżej kilometra, oczywiście nie przy ziemi.

Serię R9 mieliśmy jeszcze niedawno. Wkrótce spodziewany się dostawy i będą w większej ilości.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta