Jump to content
jack-33

Wyświetlanie trybu lotu

Recommended Posts

Cześć,

a jam mam taką kwestię do rozwiązania:

jak wyświetlić na ekranie (np. ekranie telemetrii) pozycję przełącznika (3-pozycyjnego)  obsługującego kanał 10 i 11 do sterowania trybem stabilizacji, ale w formie nadanej przez siebie nazwy ?

... czyli:

• w poz. dolnej (-100%), żeby wyświetlała mi się na ekranie telemetrii zamiast wartości przełącznika -100% nazwa STABILIZACJA
  • w poz. środkowej (0%), żeby wyświetlała mi się na ekranie telemetrii zamiast wartości przełącznika 0% nazwa AUTO-POZIOMOWANIE
  • w poz. górnej (+100%), żeby wyświetlała mi się na ekranie telemetrii zamiast wartości przełącznika +100% nazwa BRAK STABILIZACJI

Nie ma problemu, żeby zrobić to w formie dźwiękowej, ale radio i tak już "dużo gada" przy telemetrii, wiec dobrze byłoby aby na ekranie telemetrii można wyświetlić położenie przełącznika (czyli aktualny tryb stabilizacji) nie w jego wartości, a w nadanej przez siebie nazwie...... nie mogę tego rozgryźć....

Na ekranie telemetrii to chyba tylko skryptem LUA.

Natomiast na ekranie głównym można to zrobić bez problemu za pomocą flight mode - nazwa aktualnego trybu jest standardowo wyświetlana.

No tak, na ekranie głównym pokazuje położenie przełącznika, ale jak nadać mu swoją nazwę w zależności od jego położenia, np:

-dół - STAB ON

-środek - AUTO

-góra - STAB OFF

żeby nie pamiętać, który do czego i w jakim modelu....... (przy wielu modelach ma to juz znaczenie)

W trybach lotu nie mam możliwości zaprogramowania CH10 i CH11, a tym bardziej nadania im nazw..

Proszę o wyjaśnienie, co autor miał na myśli: "Natomiast na ekranie głównym można to zrobić bez problemu za pomocą flight mode - nazwa aktualnego trybu jest standardowo wyświetlana"?

Zrobił się off-topic – wyodrębniłem temat jako oddzielny.

Ponoć jeden obraz to tysiąc słów. Zatem załączmy parę obrazków.

Definiujesz trybu lotu (ang. flight mode). Zerowy– domyślny (gdy żaden inny tryb lotu nie jest aktywowany, uwaga: tryby lotu liczymy od zera, nie od jeden) – STAB ON:

image.thumb.png.127954cdf00b3fe4a7d61b59d60ea7b2.png

pierwszy, gdy przełącznik SA- (w pozycji centralnej) – AUTO:

image.thumb.png.f13106e1b37bfe4961b064a03da8937f.png

drugi, gdy przełącznik SA↓ – STAB OFF:

image.thumb.png.82d443e4d31da76446bcb41383250012.png

W zasadzie już – na ekranie głównym wyświetlana jest nazwa trybu lotu, w zależności od położenia przełącznika SA:

image.thumb.png.dfe8ccf44498f137c51c0e4eda094aa1.png

Żeby jednak coś się działo po stronie odbiornika, to załóżmy, że chcemy, aby kanał CH5 reagował na zmiany trybu lotu:

• Flight mode 0 (SA↑) = CH5 -100%
  • Flight mode 1 (SA-) = CH5 0%
  • Flight mode 2 (SA↓) = CH5 +100%

W mikserze definiujemy następujące linie, wszystkie dla CH5, w zależności od wybranego trybu lotu:

image.thumb.png.9b48e59d9af695699dbe6400c564947e.png

Konfiguracja pierwszej linii dla CH5 (STAB ON):

image.png.8fb3e3f17ced4cb1f0883e88355a516b.png

Ta linia aktywna jest dla trybu lotu nr 0 – STAB ON – czyli aktywowanego SA↑. Jako wartość źródłową bierzemy abstrakcyjne wejście MAX, co oznacza po prostu pełen zakres (rozumiany jako 100%). Jako wagę (ang. weight) wpisujemy -100%. W praktyce jeśli ta linia jest aktywna mamy na wyjściu -100%, bo pełen zakres (100%) * -100% = -100%.

Konfiguracja drugiej linii dla CH5 (AUTO):

image.png.91287a5a676c7a6b86c3bb21543cae0d.png

Ta linia będzie aktywna dla trybu lotu nr. 1 – AUTO – aktywowanego SA-. Wszystko to samo, tylko wagę ustawiamy jako zero. W efekcie co by nie było źródłem, na wyjściu kanału mamy 0%, bo cokolwiek pomnożone przez zero daje zero.

W tym przykładzie nie ma to większego znaczenia, ale dla porządku tryb multipleksowania (ang. multiplex) ustawiamy na podmianę (ang. replace).

Konfiguracja trzeciej linii dla CH5 (STAB OFF):

image.png.c100744a7894e722e4502e3025021090.png

Lina aktywna dla trybu lotu nr 2 – STAF OFF – aktywowanego SA↓. Tak samo jak powyżej, ale wagę ustawiamy na 100%. W wyniku mnożenia źródła (100%) i wagi (100%) na wyjściu pojawia się 100%, czyli tak jak pierwotnie zakładaliśmy.

Dla pewności możemy sprawdzić działanie w konfiguracji w symulatorze OpenTX Companion:

image.thumb.png.8111061b9b0660b41ff375018982a261.png

image.thumb.png.1289db1655abc12185c5b7fc5a520592.png

... i tak dalej (można przełączać wirtualny przełącznik SA, aby zobaczyć co dzieje się na wyjściu kanału CH5).

Mam nadzieję, że opis jest jasny i się przyda ☺️.

Tak, wielkie dzięki przydało się !!!!

Zrobiłem to bez powiązania łącznie 3  trybów lotu z przełącznikiem i kanałami na mikserze (potrójne powiązanie).

Zrobiłem to: łącząc CH10 i CH11 z przełącznikiem (na mikserze brak powiązania z trybem lot, a  tylko z przełącznikiem np. SA) i oddzielnie tryby lotu z tym samym przełącznikiem (np. SA) i opisem i działa....

Czy może tak być , czy raczej to błąd ???

Inna sprawa , że szukam albo gotowego skryptu LUA, który przedstawi stan przełącznika zamiast w formie wartości, to w formie tekstu

lub edytora skryptów LUA, wówczas sam spróbuje coś wymyślić.....

Z modelarskim pozdrowieniem

Jacek

2 godziny temu, jack-33 napisał:

Tak, wielkie dzięki przydało się !!!!

Zrobiłem to bez powiązania łącznie 3  trybów lotu z przełącznikiem i kanałami na mikserze (potrójne powiązanie).

Zrobiłem to: łącząc CH10 i CH11 z przełącznikiem (na mikserze brak powiązania z trybem lot, a  tylko z przełącznikiem np. SA) i oddzielnie tryby lotu z tym samym przełącznikiem (np. SA) i opisem i działa....

Czy może tak być , czy raczej to błąd ???

Działać będzie, więc to nie błąd. Inna sprawa, że bardziej elegancko jest użyć trybów lotu, skoro się już je skonfigurowało. Także bardziej praktycznie, bo ew. zmianę przełącznika będzie trzeba zrobić tylko w jednymi miejscu. Na koniec bardziej logicznie, co ułatwi ewentualne "czytanie" konfiguracji w przyszłości.

Korzystając z okazji nazwałem sobie tryby lotu

Dotyczy to quadrocoptera - tryby: FLS; ATT; GPS

Chciałbym jeszcze zrobić to samo ale dla inego przełącznika, dwupozycyjnego - np. tryby blokady: Wyłączony; Home Lock

Istnieje taka możliwość

Z wyjątkiem domyślnego, do każdego trybu lotu można, a nawet należy, przypisać przełącznik aktywujący dany tryb. Chyba nie do końca rozumiem Twoje pytanie.

Dnia 8.04.2019 o 15:28, A_skot napisał:

...  Chciałbym jeszcze zrobić to samo ale dla inego przełącznika, dwupozycyjnego - np. tryby blokady: Wyłączony; Home Lock

Po prostu dodaj kolejny tryb włączany tym "innym" przełącznikiem dwu-pozycyjnym, w którym będziesz aktywował Home Lock.