Skocz do zawartości
TiEm

Kontrola napięcia pakietu z Taranis X9D Plus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich.

Jestem początkujący i proszę o rozwianie moich wątpliwości i doradztwo w wyborze odbiorników.

Mam Taranis X9D Plus i kupiłem do szybowca odbiornik X8R https://77hobby.pl/frsky-x8r-odbiornik-816ch-z-telemetria-p-3.html  W jaki sposób mogę kontrolować napięcie na pakiecie?

Czy jestem zmuszony na dodatkowy czujnik? Znalazłem dwa:

FBVS-01 (analog)  https://77hobby.pl/frsky-fbvs-01-czujnik-napiecia-p-37.html 

FLVS (Smart Port)  https://77hobby.pl/frsky-flvss-czujnik-napiecia-lipo-2s-6s-smart-port-p-25.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj na Forum.

Niby proste pytanie, ale nie do końca 🙂.

Przypadek 1

Zasilasz odbiornik bezpośrednio z pakietu, bez BEC; zwykle np. z pakietu 5 x NiMh (6V) lub LiPo 2S (7.4V) – w obu przypadkach podaję napięcie nominalne, maksymalne będzie wyższe. Jeśli inne elementy wyposażenia modelu (serwomechanizmy, czujniki, kontrolery lotu) mają być zasilane w taki sam sposób, muszą one akceptować maksymalne napięcie jakie może wystąpić w układzie (dla LiPo 2S będzie to 8.4V). Odbiorniki i inne produkty FrSky we większości akceptują napięcie do 10V (zalecane do stałej pracy 8.4V).

W tym przypadku nic nie trzeba kupować. Napięcie zasilania odbiornika jest standardowo widoczne w systemie telemetrii jako RxBt.

Ponieważ w takim układzie brak BEC / SBEC, to ma od dodatkowe zalety:

• eliminacja jednego z punktów możliwej awarii (jeden element mniej, który może ulec awarii)
  • brak zakłóceń radiowych od SBEC (liniowe BEC prawie nie wprowadzają zakłóceń)
  • brak ograniczenia wydajności prądowej (BEC / SBEC mają zwykle do kilku amperów; oczywiście pozostaje ograniczenie samego akumulatora)
  • serwa pracują szybciej i silniej

Wada jest w zasadzie tylko jedna: wszystkie zasilane w ten sposób komponenty muszą akceptować bezpośrednie napięcie akumulatora. Szczególnie serwa mogą być przez to droższe (serwa z oznaczeniem HV, ang. High Voltage).

Przypadek 2

Zasilasz odbiornik przez BEC / SBEC. W takim przypadku napięcie zasilania odbiornika jest stabilizowane, zwykle do 5V lub 6V, niezależnie od aktualnego napiecia akumulatora (w granicach pracy BEC oczywiście). Zatem pomiar RxBt nie ma w tym przypadku większego sensu (można je mierzyć, aby wykryć jakieś nieprawidłowości w pracy BEC, ale raczej i tak nic nie zostanie wykryte, albo będzie za mało czasu na reakcję, bo napięcie od razu spadnie do zera).

W takim przypadku trzeba wyposażyć się w dodatkowy czujnik.

Czujnik analogowy FBVS-01 może mierzyć napięcie w jednym punkcie, np. na zaciskach głównych akumulatora. Trzeba go skalibrować, a sam odbiornik musi mieć port analogowy (X8R nie ma, choć z tym można sobie poradzić). Tym niemniej to ciągle całkiem dobre rozwiązanie i we wielu przypadkach wystarczające.

Czujnik Smart Port FLVSS / MLVSS nie wymaga kalibracji i podłącza się go do portu balansera akumulatora. Dzięki temu czujnik "widzi" wszystkie poziomy napięć na poszczególnych ogniwach pakietu zasilającego. W systemie telemetrii wykorzystuje się zwykle informacje o napięciu ogniwa, które w danym momencie jest najniższe. Dzięki temu można precyzyjnie ustalić bezpieczny poziom (np. 3.7V)  i mieć pewność, że alarm zostanie wyzwolony, jeśli którekolwiek ogniwo całego pakietu osiągnie tak niski poziom. Takie czujniki są bardzo łatwe w użyciu, nie wymagają kalibracji, i dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo (ewentualna awaria nawet tylko jednego ogniwa pakietu zostanie natychmiast wykryta).

Osobiście ostatnio staram się eliminować BEC / SBEC ze swoich modeli. Serwa HV nie są już tak drogie jaki kiedyś, a brak BEC ma w zasadzie wyłącznie zalety, włącznie z brakiem konieczności kupowania czujnika napięcia (przynajmniej do badania napięcia zasilania odbiornika).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wszystko jasne ;)

Pokuszę się na zastosowanie czujnika analogowego FBVS-01 ale nie będę kombinować zastosuje któryś odbiornik  z "WE/WY analogowe". Jego wymiary są dużym atutem a wartość napięcia całego pakietu w zupełności mi wystarczy. 

Mam nadzieje że sobie poradzę z podłączeniem i kalibracją :) 

Jestem po lekturze "Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium" , "Tabela najważniejszych parametrów i kompatybilności odbiorników FrSky " Mam problem z zrozumieniem do czego służą i jak się je wykorzystuje. Oznaczenia i skróty wyjaśniają działanie ale dla początkującego to za dużo żeby zrozumieć do czego służą i w jakim celu się je używa. Czy można prosić o wyjaśnienie?     

SBUS

CPPM

RSSI

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 16.09.2018 o 09:23, TiEm napisał:

[...] Jestem po lekturze "Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium" , "Tabela najważniejszych parametrów i kompatybilności odbiorników FrSky " Mam problem z zrozumieniem do czego służą i jak się je wykorzystuje. Oznaczenia i skróty wyjaśniają działanie ale dla początkującego to za dużo żeby zrozumieć do czego służą i w jakim celu się je używa. Czy można prosić o wyjaśnienie?     

SBUS

CPPM

RSSI

Nikt nie odpowiada, bo wszyscy, pełni nadziei,  czekają na Twoje "eureka!", znalazłem. W Warsztacie masz bardzo dobry artykuł twórców 77hobby.pl i tego forum:
https://77hobby.pl/porty-nie-tylko-frsky-n-33.html
Możesz wpisać też do Google: SBUS CPPM RSSI
Wynik jest taki: https://www.google.com/search?q=SBUS++CPPM++RSSI&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta