Skocz do zawartości
Lech

G-RX6 nie działają porty PWM

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam przygodę z FRSKY. Jestem posiadaczem nadajnika Taranis QX7 oraz dwóch odborników RX4R i G-RX6.

Nadajnik - open TX 2.2.2 2018-07-28. W odbiorniku z vario (G-RX6) nie działają mi serwa. Odbiornik binduje się bez problemu, telemetria działa, niestety serwa nie działają  po podłączeniu do poszczególnych kanałów. Po włączeniu odbiornika tylko na starcie wykonują ruch na środek zakresu i cisza przy ruchach drążkami. Pomyślałem, że może powinienem wgrać nowy firmware, co zrobiłem z sukcesem (G-RX6_LBT-181025.frk). Niestety nic się nie zmieniło, bindowanie, telemetria- OK, serwa nie reagują.

Poproszę o wsparcie zanim wyślę formalną reklamację. Doddam , że nie mam problemu z RX4R. Działa od pierwszego podłączenia zasilania.Dzięki: Lech.

Edytowane przez Lech

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj na naszym forum i w świecie FrSky :).

To odbiorniki nie mają stabilizacji, więc kanały przenoszone są z nadajnika wprost. Jeśli nie działają porty PWM, a przy tej samej konfiguracji OpenTX działają z innym odbiornikiem, to być może trzeba będzie odbiornik reklamować.

Sprawdziłbym dwie rzeczy:

1. Czy bindowanie nie było przeprowadzane w trybie 9-16? Wtedy nadajnik wysyła kanały 1-4 (przynajmniej domyślnie, być może więcej), ale na portach PWM odbiornik podaje kanały zaczynając od CH9, gdzie prawdopodobnie nie jest skonfigurowane żadne wejście nadajnika (drążek, przełącznik, etc). Centrowanie serw podczas startu może wskazywać na taką sytuację.

2. Skonfigurować zupełnie nowy, domyślny model w OpenTX (pominąć wizard). Zbindować odbiornik w trybie z telemetrią, z kanałami 1-8. Podczas bindowania nie powinno być żadnych zworek na odbiorniku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję za miłe powitanie. Bindowanie zrobiłem w trybie 9-16. Zgodnie z zaleceniem skonfigurowałem nowy, domyślny model, zbindowałem odbiornik w trybie 1-8 z telemetrią i pomogło. Sprzęt działa poprawnie. Mogę studiować system dalej 😊. Dziękuję. Pozdrawiam:Lech

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cieszę się, że mogłem pomóc.

W pełni wyczerpując temat:

Odbiorniki FrSky pracujące w trybie D16 (X, XM, RX, S, etc.) odbierają „wewnętrznie” wszystkie kanały wysyłane przez nadajnik (ilość wysyłanych kanałów ustawiana jest parametrem Channel Range w nadajniku, domyślnie CH1-16). Te maksymalnie szesnaście kanałów dostępnych jest przez port SBUS odbiornika (lub CPPM, ale wtedy do ośmiu), podczas gdy na porty PWM odbiornika są podawany jest podzbiór kanałów, w ilości zależnej od danego odbiornika, licząc od kanału CH1 lub CH9 (zgodnie z trybem bindowania).

Bindowanie w trybie CH9-16 przydaje się szczególnie przy współpracy z kontrolerami lotu (FC), gdzie portem SBUS lub CPPM przesyła się do FC np. pierwsze osiem kanałów (w przypadku SBUS tak naprawdę wszystkie szesnaście, ale w FC wykorzystuje się tylko pierwsze załóżmy osiem). Kanały CH9 i kolejne podawane są w takim trybie na porty PWM odbiornika, gdzie można podłączyć serwa i realizować jakieś funkcje niezależne od FC (np. sterowanie klapami, gimbalem, etc.).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta