Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mój poprzedni, wysłużony nadajnik (9 kanałowy (!) Hitek Optik 6 z modułem Assana 2,4 GHz) zaczął się dziwnie zachowywać zdecydowałem się na jego wymianę

Przesiadłem się na Taranisa QX7

Nie miałem jeszcze okazji wypróbować go "na żywo". Skonfigurowałem go, wykonałem pulpit i szykuję się do otwarcia sezonu 🙂

W swoim wielowirnikowcu zamontowałem odbiornik X4R. Przy okazji konfiguracji telemetri i detekcji czujników oprócz RSSI oraz RXbat pojawił się czujnik oznaczony jako A2 - podaje wartości w woltach

Co to jest za czujnik?

Istnieje może "rozpiska" czujników z ich krótką charakterystyką?

I jeszcze jedno pytanie - istnieje możliwość wizualizacji zakresu gazu (Thr) w postaci cyfrowej ale w formie procentowej od 0 - 100%?

Pozdrawiam Jarek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A1 - to zaszłość z czasów odbiorników "analogowych" poprzedniej generacji, to port pomiaru napięcia na odbiorniku,
A2 - jak wyżej, port pomiaru napięcia pakietu napędowego.
W nowych odbiornikach X i S one zasadniczo nie mają zastosowania.
O podstawach czujników napisano tu: https://77hobby.pl/telemetria-opentx-21-n-18.html
Nie mam Q X7, ale gaz da się ustawić jako pasek z opisem w %.  Zdaje się, że to powinno być w "Display", "Screen" ustawiony na "Bars", poniżej wybrany "Thr" z parametrami zakresu. Popróbuj. Może ktoś podpowie dokładniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czujniki są dynamiczne, per odbiornik lub sensor (jedno urządzenie Smart Port może prezentować wiele czujników i często tak jest).

Jak napisał komarkus A1 jest to czujnik napięcia zasilania odbiornika. A1 jest bardzo użytecznym czujnikiem przy użyciu serwomechanizmów High Voltage. Można całkowicie zrezygnować z BEC i zasilać odbiornik (serwa i inne komponenty HV) bezpośrednio z pakietu 2S, eliminując BEC jako potencjalny punkt awarii. Wtedy czujnik A1 będzie pokazywał wartość napięcia tego pakietu właśnie.

Przy zasilaniu z BEC czujnik A1 nie jest już tak użyteczny, gdyż jest to napięcie stabilizowane. Można jednak ciągle go sprawdzać, aby wykryć nieprawidłowości w pracy BEC, np. spadki napięcia powstałe w wyniku przeciążenia BEC.

A2 to taki sam czujnik analogowy, ale wyprowadzony na zewnątrz odbiornika. Mierzy napięcie w zakresie 0-3.3V, więc trzeba zastosować np. czujnik FBVS-01 żeby badać nim napięcie akumulatora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×