Jump to content
RookFPV

Zwiększenie zasięgu RC???

Recommended Posts

Witam mam taranisa x9d+se i pytanie dotyczące anteny 5dbi.

Więc tak używam odbiornika R-XSR w quadzie racingowym, gdy odlecę na ok 400 metrów RSSI zaczyna spadać lub oscylować w okolicy 50ciu (lot odbywa się blisko terenów zamieszkałych sporo sieci trakcji i przekaznikow gsm) ale to tak na marginesie. w dronie anteny odbiornika zamontowane są klasycznie jak to pod racera na tylnych ramionach tyrtytki i anteny w koszulce termokurczliwej kąt anten zachowany 90 stopni  i teraz moje pytanie brzmi czy wymiana stockowej anteny na 5dbi w taranisie przyniesie jakieś sęsowne rezultaty? zastanawiam się nad zakupem R9 i odbiornika R9MM do dalszych lotow jednak ograniczać mnie będzie FPV 5.8gh max 800mw. więc czy sęsowny byłby zakup anteny 5dbi na korzyść RSSI w lotach dookolnych i kawałek dalej czy od razu przejść na R9 ?

Jeśli tak, i jeśli zależy Ci na istotnym zwiększeniu zasięgu, to szedłbym w R9.

Antena 5dB zwiększy nieco zasięg, ale kosztem zawężenia stożka promieniowania. Czyli będzie bardziej kierunkowo. Osobiście nie jestem fanem tego rozwiązania, aczkolwiek znam osoby, które używają i (chyba) sobie chwalą. Przynajmniej nie słyszałem, żeby narzekali :).

Posted (edited)

MAK Czyli do latania dookólnego między gęstymi drzewami antena 5dbi odpada, nie wiedziałem że tak działa ta antena, poczekam na R9 2019 tylko dlatego ze mam wolny pakiet 3s bo zakładam że moduł troszkę żłopie energii ;) pomimo bardzo dobrej promocji na BG poczekam aż pojawi się w 77hobby wolę mieć pewniaka z PL jak szarpać się z chińczykami w razie "W" :D

Edited by RookFPV

Dzięki za zaufanie :).

Antena 5dB jest elementem pasywnym, nie ma swojego zasilania. Jeśli ma zwiększyć zasięg, musi zrobić to kosztem czegoś. Cudów nie ma :).

Zobacz, czy faktycznie potrzebujesz R9M 2019:

https://forum.77hobby.pl/topic/274-frsky-r9m-vs-r9m-2019/

Różnica względem wersji pre-2019 jest kosmetyczna. Chyba, że faktycznie bardzo zależy Ci na użyciu posiadanego pakietu 3S.

Pamiętaj też, że moc 25mW w paśmie 868MHz, ma i tak znacząco większy zasięg niż 100mW przy 2.4GHz. Długość fali ma kolosalne znaczenie, moc nadawcza ma znaczenie wtórne. Jeśli nie chcesz bić rekordów odległości 10km+ to nie ma sensu używać 500mW, czy nawet 200mW. Ergo, moduł może wcale nie brać tyle energii ile by się wydawało. Do tego pasmo 8868MHz jest o wiele mniej zajęte.

Przy 25mW moduł można spokojnie zasilać ze standardowego, wewnętrznego akumulatora. Przy 200/500mW też, ale wtedy można już pomyśleć o zwiększeniu jego pojemności. Zasilanie z zewnątrz to ostateczność i nie bardzo wygodne w obsłudze.

Mam jeszcze pytanie jak to jest ze spadkiem RSSI w odbiornikach FrSky ? 

Gdy robiłem test zasięgu dron ok 1m. nad ziemią, apka oczywiście w trybie do testowania zasięgu 1do30 anteny w dronie obie pod kątem 45 stopni w strone apki i po odejściu ok 10m. pojawiają się i znikają pierwsze alerty o niskim RSSI gdy odchodzę na ok 25m. dopiero pojawiają się krytyczne ostrzeżenia a zanim usłyszę komunikat o utracie telemetrii musiałbym pokonać jeszcze parenaście ładnych metrów.

W praktyce to wygląda tak że gdy odlecę na ok 400m. i widzę że RSSI oscyluje w granicach 45-50 po prostu zawracam nigdy nie czekałem na alerty o niskim RSSI.

Więc moje pytanie jak poprawie odczytywać RSSI w odbiornikach FrSky spadek zdaje się nie jest liniowy ?

Im większy dystans i mniejsze RSSI tym wolniej ono spada ? 

Czy można spokojnie kontynuować lot do momentu pierwszego ostrzeżenia?

(Chodzi mi oto jaka jest granica pomiędzy alarmem o niskim RSSI a krytycznym alarmem ?)

btw.nadajnik taranisx9d+se odbiornik R-XSR

10m to za mało. Tak jak pisałem w procedurze sprawdzania zasięgu, radio powinno reagować (i nie powinno być komunikatów o utracie telemetrii) przy 30m.

RSSI to wskaźnik ("I" w nazwie to Indicator), nie precyzyjny miernik. Nie ma reguł typu "granica między alarmem o niskim RSSI a krytycznym". Zresztą przecież zależy to od czynników zewnętrznych. Osobiście latam nie patrząc na RSSI, polegam na ew. alarmach głosowych. Ale ja latam tradycyjne RC, nie FPV, więc zapewne bliżej i nie muszę śledzić RSSI. Tym niemniej, w normalnych warunkach, przy sprawnie działającym sprzęcie, można latać do pierwszego ostrzeżenia głosowego. Nawet po całkowitej utracie telemetrii jeszcze jeszcze zapas do utraty linku RC (sterowania modelem).

Powtórzyłem dziś test w wolnej przestrzeni, przy 20-30m zaczęły pojawiać się alarmy krytyczne do utraty telemetrii musiałem przejść do ok 50 metrów, wtedy rssi spadało do 35 i potem tylko było "telemetry lost".

W praktyce gdy odleciałem na 500m w polu na wysokości ok50-100m. RSSI oscylowało w granicach 60, przy gwałtownym zawracaniu tylko w OSD mrygneło na ok 50 +- z tego co czytałem RSSI w odbiornikach frsky spada logarytmicznie więc opis zasięgu 1.5km w odbiornikach R-XSR jest zgodny pod warunkiem ze mamy "czysty" teren do latania i dobrze ustawione anteny...

Nie jestem pewien jednak czy mam dobrze ustawione RSSI w apce ponieważ aby mieć je w OSD musiałem puścić RSSI na jeden kanał i odpowiednio wyskalować w apce, zrobiłem wszystko tak jak na swojej stronie Oscar Liang czy Joshua Bradwell.

W zasadzie niemiałem nigdy problemów z zasięgiem przy lataniu do okoła "śmietnika" byłem po prostu ciekaw jaka jest granica miedzy alarmem o niskim RSSI a utratą telemetrii w praktyce. czasem się zdarza że gdy latam miedzy gęstymi drzewami i wracam do "bazy" apka wskazuje ze największy spadek RSSI wynosił 42 natomiast podczas lotu zadnego alertu niebyło a kątem oka obserwując rssi w osd nie widziałem aby spadało poniżej 60 max 55

ps. po tym zwątpiłem czy apka na pewno informuje o alertach  więc zostawiłem włączonego quada w domu zamkniętego w osobnym pomieszczeniu z dala od okien i wyszedłem z apką poza dom, musiałem przejść kilkadziesiąt metrów za inny dom aby usłyszeć sugnał o niskim rssi 44 (nie powtarzałem testu 1do30 specjalnie chciałem doprowadzić do alarmów w normalnym trybie)

MAK z tego co piszesz to powinienem bez obaw latać na tym odbiorniku do pierwszego alarmu lub spokojnie do 1km powinno dać rade

13 godzin temu, RookFPV napisał:

(...)

MAK z tego co piszesz to powinienem bez obaw latać na tym odbiorniku do pierwszego alarmu lub spokojnie do 1km powinno dać rade 

Tak jak Ci pisałem na początku, mnie się wydaje, że coś jest nie tak. Nie wiem czy z odbiornikiem, czy z instalacjami w modelu, czy faktycznie latasz w miejscu gdzie jest tak dużo zakłóceń. Ale 400m zasięgu (albo 20m w trybie sprawdzania), to nie jest dobry wynik.

Posted (edited)

Ja mam włączone logowanie na SD ważnych parametrów, w tym RSSI. Po lataniu logi można na spokojnie przeanalizować na Logs w Companion, na wykresie. Widać wtedy co się działo z RSSI i jakie były w tym czasie inne parametry. Bardzo dobre, polecam, ja często analizuję loty. Do analizy RSSI przydaje się posiadanie na pokładzie GPS, wtedy możemy mieć ważne dane o odległości 2D, 3D i wysokości.
Dla Horusów z graficznym ekranem jest dodatek/skrypt LUA - "Graph", który na bieżąco podczas lotu rysuje wykres przebiegu wybranego parametru, np. RSSI. Łatwiej jest wtedy śledzić podczas lotu zadany parametr i wyciągać wnioski.

Edited by komarkus

Dzięki panowie za odpowiedzi.

MAK tak jak pisałem powyżej przy 500m RSSI ok 60 mógłbym je poprawić ale...latałem w terenie zabudowanym dookoła pełno sieci trakcji itp.

Do znacznej poprawy linku RC doszło w zasadzie dzięki temu ze nie siedziałem pod drzewkiem w cieniu(apka bardzo blisko ziemi) poza tym antenki mógłbym dać na górę ale nie chcę ponieważ to racer typowy i wolę mieć je na tyrkotkach przy ramionach (dodatkowo osłonięte folią termokurczliwą nie wiem czy ona powoduje pogorszenie linku nie sprawdzałem)

KOMARKUS przyznam szczerze że nigdy nie zapisywałem loga na karcie sd w taranisie, zawsze korzystałem z BlackBoxa a co do GPSa to pewnie fajna sprawa ale nie chce wagi dokładać niedawno kupiłem ramę kopisa2 aby go odchudzić dron bez kamery zapisuje w BlackBoxie przyspieszenie dochodzące do 7G kop jest niesamowity z kamerką i mocowaniem ok 130gram dodatkowej wagi już tylko 5,6G max, można flipy kręcić frajda jest.  Poprzednia rama była cięższa tylko o niecałe 40 gram.

a żeby tego było mało pakiety których używam nie wykorzystują w pełni potencjału latam na 1300mAh 75c a powinienem co najmniej 1500mAH 100-120c

mam jeden pakiet 1550mAh 75c i pomimo że jest ciut cięższy od 1300mAh to latam ciut dłużej i odczuwalnie jest więcej mocy nie jest to jakiś kosmos ale jest to już wyczuwalne.

Na tylnym ranieniu z lewej i prawej antenki wzdłuż tyrkotek pod folią termokurczką

aaaa.jpg

Posted (edited)

MAK Na początku odlatuję na ok 450 metrów zobacz na RSSI czy twoim zdaniem jest w porządku.

ps.Odbiornik to RXSR a na wierzy kościelnej jest masa przekaźników GSM i prywatnych dostawców internetowych LTE itp. Dodatkowo siedzę na krzesełku apka na kolanach za drzewkami tymi małymi)

Edited by RookFPV

Na podstawie takiego filmu nic Ci nie doradzę. Zrób test w kontrolowanych warunkach, zgodnie z procedurą z powyżej, z dala od źródeł zakłóceń. Szkoda czasu na inne testy.

Prawdę powiedziawszy testowałem nagrywarkę i True-D nie mniej jednak wyciąłem ten odcinek prostego przelotu ok 450 metrów, myślałem że jakieś wnioski wyciągnąć można z tego no ale ok następnym razem zrobię test w polu na stałych wysokościach filmik podeślę nawet jeśli wynik będzie zadowalający na tym paśmie tylko trochę bojęsię odlatywać do momętu w którym dostanę pierwsze ostrzeżenie ponieważ zawsze gdy zawracam to RSSI spada podczas zawracania.

Boję się efektu w którym dostanę pierwsze ostrzeżenie a podczas zawracania nastąpi zbyt durzy spadek RSSI i stracę łączność,  po tym materiale który wrzuciłem można jednak zauważyć że RSSI z 90+ na 60+ spada błyskawicznie a później utrzymuje się dość długo nim spadnie o kilka kolejnych wartości.