Jump to content
Totalos

Bindowanie X9D plus SE oraz R9 mini

Recommended Posts

Nowy zakup w 7hobby: X9D plus SE, R9 mini, R9M.

Mam problem z bindowaniem.

Do aparatury włożyłem moduł. W drugiej zakładce modelu wysłączyłem interlnal i ustawiłem R9M na EU oraz 1-8Ch potem en na bind.

W odbiorniku (podłączonym do FC przez SBUS i zasilony 5V) przyciskam i włączam zasilanie: dwie LED-y świecą i nic nie wskazuje aby się zbindowało.

Co mogę robić źle? Czy switche na R9M trzeba jakoś specjalnie ustawiać? Do czego służy przycisk na R9M (nie znajduję w ulotce).

Na module R9M na stronie czerwonej jest czarna naklejka z napisem EU LBT a na drugiej stronie jest biała prostokątna naklejka z napisem FCC ID: XYFR9M09T.

Może to FCC znaczy że coś nie jest kompatybilne?

Poproszę o pomoc: co sprawdzić i jak to poprawnie zbindować.  Może coś robię nie tak.

Posted (edited)

Wszystko jest kompatybilne w 100%.

1.W Companion zaznaczyłeś ptaszkiem na "R9" podczas wgrywania OpenTX ?

2.Wgrałeś nowy firmware do modułu i odbiornika ? (Raczej nie jest to koniecznie jeśli kupiłeś z 77hobby) ale jest nowy flex firmware nie wiem czy go masz.

3.Na pewno dobrze masz ustawione porty w FC dla odbiornika ?

co do swiczy i przycisku to nie mam pojęcia w crossfire głowny przycisk na module służy do jego zresetowania gdy kliknie się szybko 5 razy coś jak w e papierosach żeby zablokować lub odblokować.

Edited by RookFPV

Dziękuję za odpowiedź.

1. Companion jeszcze nie wgrywałem. Według numerka od razu był wgrany najnowszy - nie wiem czy flex ale w menu ma ustawienie R9M i EU (tak ustawiam).

2. Do odbiornika nic nie wgrywałem bo jeszcze nie wiem jak ;).  Natomiast po tych niepowodzeniach wgrałem do nadajnika najnowszy soft z Frsky (nie wiem jaki był tam wcześniej).

3. wyjście SBUS działa więc port od sterowania był prawidłowo. Od telemetrii był zaznaczony Frsky jak się później okazało błędnie (zmieniłem na Smart i jest ok). Czy ustawienie portów w kontrolerze do bindowania ma jakieś znaczenie? Myślałem, że to nie ma nic wspólnego - chyba że odbiornik blokuje się w jakiś sposób. Podłączam do Kakute F7 AIO.

Po poradzie z obsługi sklepu wgrałem do R9M ten soft z Frsky ale to raczej nie pomogło.

Potem przywróciłem ustawienia fabryczne aparatury a następnie ponowiłem próby i raczej przypadkiem udało się zbindować.

Jednak to bindowanie przebiega jakoś inaczej niż w znalezionych opisach i nawet nie mam pewności dokładnie jak. Przy bindowaniu jedna dioda w odbiorniku gaśnie dopiero gdy nacisnę w aparaturze enter na zakończenie Bind. W każdym razie wgranie firmware lub reset aparatury musiały coś pomóc bo wcześniej próbowałem bindować wiele razy na różne sposoby.

Poproszę o ewentualny opis własnymi słowami procesu bindowania praktyka dokładnie R9M i R9 mini (czy ten sposób może zależy od softu?)

Posted (edited)

Fakt do zbindowania nie trzeba mieć ustawionych portów wystarczy samo zasilanie odbiornika.

Flashowanie odbiorników frsky jest problematyczne bo trzeba je wpinać w miejsce modułu do apki wgrywać soft dla danego odbiornika a następnie odpalić flashowanie !!!ZEWNĘTRZNE!!!!! jeśli się pomylisz i odpalisz firmware dla RXa na INTERNAL to będziesz miał problem z modołem XJT w taranisie

frsky już dawno powinien zrobić to bezprzewodowo ale to tylko tyle z minusów.

Jeśli działa i jest ok to zostaw tak na razie i przeglądaj sobie po woli tutoriale, co i jak flashować na przyszłość.

Dla kompletnie nowego użytkownika może wydawać się że jest tego zbyt wiele ale z czasem przyjdzie samo.

Co do procesu bindowania to dokładnie w R9 nie wiem jak to wygląda ale podejrzewam ze standardowa procedura frsky.

1 Włączamy bindowanie w apce.

2 Trzymamy F/S na odbiorniku

3 Włączamy  zasilanie odbiornika po kilku sekundach puszczamy przycisk F/S 

4 Wyłączamy zasilanie odbiornika i wychodzimy z trybu bindowania po ponownym włączeniu odbiornika aparatura powinna go widzieć

ps. zawsze tak robiłem z odbiornikami R-XSR oraz XSR i zawsze działało bez zadnych problemów z ninnymi do czynienia nie miałem od frsky.

Edited by RookFPV

Ad. p. 4. Co po kolei? Najpierw zakończyć bindowanie w aparaturze przez wciśnięcie Enter na polu Bind czy najpierw wyłączyć odbiornik? Czy czekać na zgaśnięcie jednej z dwóch LED w odbioniku czy kończyć bindowanie bez tego? ( u mnie nie gasła LED w trakcie bindowanie tylko po zakończeniu)

Posted (edited)

Zaktualizowałem również odbiornik. Przy okazji sposób bindowania dokładnie tematycznego zestawu:

1. Podłączyć odbiornik do zasilania trzymając wciśnięty przycisk, zapalą się w sposób ciągły obie LED czerwona i zielona - puścić przycisk.

2 W  aparaturze w  menu modelu, wybrać R9M i EU oraz ilość kanałów np. 8.

3. Najechać na BIND w tym samym menu i zatwierdzić przyciskiem EN.

4. Aparatura zaczyna piskać natomiast czerwona LED w odbiorniku zacznie migotać a zielona świeci bez zmian. UWAGA: zależnie od firmware i pewnie innych czynników migotanie czasem jest z dużą częstotliwością tak, że należy się dobrze przyjrzeć.

5. Zakończyć bindowanie wybierając ponownie BIND przyciskiem EN. W tym momencie czerwona LED w odbiorniku powinna zgasnąć ale czasem tak się nie dzieje ale to nie znaczy, że bindowanie nie powiodło się.

6. Wyłączyć odbiornik z zasilania a potem włączyć. (aparaturę w tym czasie nie wyłączałem). Po włączeni zasilania w odbiorniku powinna zapalić się zielona LED oznaczająca poprawne zbindowanie i komunikację z aparaturą.

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem

Edited by Totalos