Jump to content
jack-33

odbiornik S6R konfiguracja nie zapisuje się

Recommended Posts

Witam Szanownych Kolegów Modelarzy,

z odbiornikami FrSky mam do czynienia już od dłuższego czasu łącznie z tymi ze stabilizacją S6R/S8R, ale niestety zaskoczył mnie odbiornik S6R.

Pierwotnie został ustawiony na podstawową konfigurację skrzydeł, teraz chciałem zmienić na skrzydło typu delta.

Cała konfiguracja, tj. odczyt ustawień odbiornika, wybór nowego usterzenia, kalibracja żyroskopu przebiega poprawnie... Nie da się tylko tego zapisać do odbiornika.

Komunikat "Tip: Writing configuration" świeci się cały czas na czerwono (kilkanaście minut) i nie pojawia się oczekiwany komunikat "Complete write configuration"

Próbowałem z włączona opcją "Quick mode" i z wyłączoną. Bez zmian.

Natomiast jak powróciłem do podstawowych ustawień, ale z zaznaczoną opcją "Quick mode" i spróbowałem zapisać konfiguracje, to po niedługim czasie wyświetlania się komunikatu "Tip: Writing configurationpojawia się komunikat "Complete write configuration".

Zmieniałem firmware z ostatniej wersji na przedostatnią i tez nic nie pomogło..... zabrakło mi pomysłów.

Proszę o pomoc, może ktoś z was spotkał się z takim problemem..... i pomoże mi go rozwiązać. Z góry dziękuję....

Witam ponownie,

udało mi się rozwiązać problem i jednocześnie chciałbym poinformować o błędach w 2-ch ostatnich firmware.

Wgrałem 3-ci pod względem aktualności firmware (z 2017 roku) i wszytko można zmieniać, ustawić i da się poprawnie zapisać w odbiorniku.

2019-06-05 v.190531 - ostatnia wersja uniemożliwiająca zapis jakichkolwiek zmian w odbiorniku S6R
2018-04-17 v.180328 - przedostatnia wersja uniemożliwiająca zapis jakichkolwiek zmian w odbiorniku S6R
2017-12-27 v.171204 - TA WERSJA UMOŻLIWIA WSZELKIE ZMIANY I PRAWIDŁOWY ICH ZAPIS W ODBIORNIKU S6R

WEDŁUG MNIE 2 NAJNOWSZE WERSJE FIRMWARE OGRANICZAJĄ FUNKCJONALNOŚCI ODBIORNIKA S6R WYŁĄCZNIE DO USTAWIEŃ FABRYCZNYCH.

Czy może "konsultowałeś" swoje wnioski z forami zagranicznymi? Problem, jeśli istnieje,  byłby dość ważny dla użytkowników S6R, byłby prawdopodobnie już rozkminiany "na świecie". Sam posiadam, ale jeszcze nie używałem.

Napisałem do FRSKY do wsparcia technicznego i czekam na odpowiedź.... Ale wysłałem do nich maila, zanim  udało mi się samemu rozwiązać problem.

Na forach zagranicznych nie pisałem...

Męczyłem się z tematem tydzień, a że wcześniej już pracowałem z S6R i S8R i tam problemu nie miałem, wiec doszedłem do wniosku, że coś nie tak jest z firmware...

I miałem rację....

Ale spróbuj z nowszym firmware, może znajdziesz obejście tego problemu ?

Właśnie sprawdziłem najnowszy firmware v190531 odbiornika, oraz v1.8.3 SxR Config Software – faktycznie się zawiesza przy zapisie. Trzeba użyć programu FrSky FreeLink.

Tutaj opisałem instalację i uruchomienie FreeLink:

Po instalacji już standardowo:

image.thumb.png.1dad5f181eafff6c6370a6262f2edaf9.png

1. Wybieramy (lub wpisujemy) numer portu, np. COM13
  2. Klikamy OPEN
  3. Klikamy READ
  4. Zmieniamy co trzeba w konfiguracji
  5. Klikamy WRITE
  6. Klikamy CLOSE

Warto też pamiętać, że konfigurację S6R / S8R można zmieniać z poziomu radia za pomocą skryptów LUA.

Odezwał się do mnie dział techniczny FrSky i tez przekierowali mnie do Freelinka, ale nie uruchamiałem go bo po chińsku wszytko.....

Napisałem im co i jak, że chodzi o STK w wersji USB i czekam na odpowiedź.

A jak się uruchamia skrypty LUA w radiu do konfiguracji odbiornika?  - bardzo przydatne już w terenie, może nie w czasie lotów, a raczej międzylądowań ;-)

39 minut temu, jack-33 napisał:

Odezwał się do mnie dział techniczny FrSky i tez przekierowali mnie do Freelinka, ale nie uruchamiałem go bo po chińsku wszytko.....

Przecież opisałem w szczegółach jak uruchomić FreeLink po angielsku. Wystarczy kliknąć w link z mojego poprzedniego posta (FreeLink - instalacja i uruchomienie). Czasem się zastanawiam po co ja się produkuję... ;):)

A ja przecież poinformowałem tylko "co odpisałem wcześniej wsparciu FrSky".....  i o uzyskanych od nich informacjach (nie doczytane do końca....... po co zaraz nerwy?).

Zapoznałem się z opisem uruchomienia FreeLinka i zamierzam go przetestować.

A Szanowny Kolega nie odpowiedział na pytanie, które wytłuściłem:

"A jak się uruchamia skrypty LUA w radiu do konfiguracji odbiornika?  - bardzo przydatne już w terenie, może nie w czasie lotów, a raczej międzylądowań ;-)"

Będę wdzięczny za odpowiedź...

9 godzin temu, jack-33 napisał:

A ja przecież poinformowałem tylko "co odpisałem wcześniej wsparciu FrSky".....  i o uzyskanych od nich informacjach (nie doczytane do końca....... po co zaraz nerwy?).

Nie denerwuję się w sprawach hobby. Ostatnie zdanie w moim poprzednim poście napisałem raczej z odwrotnym zamiarem, żartobliwie (patrz emotikonki na końcu zdania, one jednak coś znaczą).

9 godzin temu, jack-33 napisał:

A Szanowny Kolega nie odpowiedział na pytanie, które wytłuściłem:

"A jak się uruchamia skrypty LUA w radiu do konfiguracji odbiornika?  - bardzo przydatne już w terenie, może nie w czasie lotów, a raczej międzylądowań ;-)"

Będę wdzięczny za odpowiedź...

Nie odpowiedziałem, bo nie zawsze mam wystarczajaco dużo czasu, choć staram się jak mogę odpowiadać szybko i wyczerpująco. Pamiętajmy, że to jest forum, nie płatne wsparcie techniczne z zakontraktowanym SLA ;).

Pytanie jest dobre i zasługuje na nieco obszerniejszą odpowiedź. Odpowiem w formie FAQ albo artykułu. Na szybko: skrypt ściąga się ze strony FrSky, kopiuje na kartę SD i uruchamia z menu konfiguracji radia (nie konfiguracji modelu).

Przetestowałem skrypt LUA SXR_config, wg wskazówek

Na szybko: skrypt ściąga się ze strony FrSky, kopiuje na kartę SD i uruchamia z menu konfiguracji radia (nie konfiguracji modelu).

który jest w zbiorze przeznaczonym do karty SD np. dla wersji OpenTx 2.2.4 link: https://downloads.open-tx.org/2.2/release/sdcard/

Rzeczywiście jest fajny dostęp do zamontowanego w modelu odbiornika S6R/S8R z poziomu aparatury.

Można ustawić:

1. typ skrzydła
  2. rodzaj zamontowania odbiornika
  3. zakres wychyleń powierzchni sterowych w każdym z trybów: stabilizacja, auto-poziomowanie, lot nożowy, zawis..
  4. włączanie stabilizacji, wyłączanie kanału 5 i 6 ze stabilizacji, etc...

ale brak wg mnie najważniejszego;

• możliwości kompensacji kąta położenia odbiornika (zakres +/- 20 stopni)

co można zrobić poprzez STK w programie konfiguracyjnym w przedostatniej zakładce.

A przecież na "polu walki" tj. lotów, to to jest potrzebne, aby stabilizacja, a przede wszystkim auto-poziomowanie działało poprawnie , czyli model trzymał poziom.

Proszę o korektę, jeżeli się mylę....

..........a może jest jeszcze inny skrypt do S6R/S8R ???

pozdrawiam serdecznie zaangażowanych w temat ;-)

Kiedyś skrypty LUA były do ściągnięcia ze działu Download odbiorników S8R / S6R – ale ich już tam nie ma.

Skrypty z karty SD OpenTX 2.2 są datowane (daty plików) na 7. lipca 2019, ale to może być po prostu data przygotowania archiwum karty SD.

Zapytam FrSky o najnowsze skrypty LUA.

Witam,

prostuję swoją ostatnią wypowiedź:

Dnia 26.09.2019 o 20:13, jack-33 napisał:

ale brak wg mnie najważniejszego;

• możliwości kompensacji kąta położenia odbiornika (zakres +/- 20 stopni)

co można zrobić poprzez STK w programie konfiguracyjnym w przedostatniej zakładce.

A przecież na "polu walki" tj. lotów, to to jest potrzebne, aby stabilizacja, a przede wszystkim auto-poziomowanie działało poprawnie , czyli model trzymał poziom.

Jest regulacja na samym dole drugiej strony skryptu LUA (uruchamianego z poziomu aparatury) - punkty OFFLINE dla trybów; auto-poziomowania, lotu nożowego, i zawisu.

Tam jest możliwość kompensacji "nieidealnego mocowania" odbiornika w modelu w zakresie +/- 20 stopni, czyli to co jest w przedostatniej zakładce programu konfiguracyjnego do STK.

Dzisiaj przetestuję to na "polu walki" tj. lotów.

Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych w temat.

Testy w terenie poszły bardzo dobrze.

Po lądowaniu skompensowałem błąd położenia odbiornika względem osi lotu modelu i jest OK.

Zauważyłem, że w innym odbiorniku S8R czasami skrypt SXR_config.LUA nie wczytywał danych 2 ustawień (włączona/wyłączona stabilizacja i ustawnień dot. CH5 i/lub CH6),

a czasami jednego tylko..... coś chyba nie halo z firmwarem odbiornika, bo w tym odbiorniku, gdzie cofnąłem się o 2 wersje czyta idealnie....