Jump to content
MAK

FrSky FreeLink - instalacja i uruchomienie

Recommended Posts

FreeLink jest oprogramowaniem FrSky, umożliwiającym ustawianie parametrów urządzeń Smart Port (np. czujniki Smart Port) oraz kompletną konfigurację np. odbiorników S6R / S8R (w przyszłości być może także innych urządzeń).

FreeLink można pobrać ze stron FrSky, np. z działu Download odbiornika S8R:

image.thumb.png.6d0c2efab8a4747c95dc9b03938f138f.png

Niestety oprogramowanie jest jeszcze rozwijane i ma kilka błędów. Na przykład instalacja jest po chińsku. Na szczęście to klikanie Next, więc nie jest to większym problemem.

Po ściągnięciu rozpakowujemy plik ZIP i uruchamiamy instalatora MSI dla x86/x64,w zależności od używanej wersji Windows (x86 powinien działać także na architekturze x64 procesora, więc jeśli nie wiesz co to wersja x86/x64 – wybierz x86).

image.thumb.png.48a6f2506af13d11b00bd24540969562.png

Standardowa instalacja, klikamy Next (N):

image.png.b9cbd5950f8bddc2d567acbb5f9c9ada.png

Aby sam program komunikował się po angielsku trzeba wybrać "E" na tym ekranie:

image.png.ad2e23d88d2cf8c7f183a868fb988746.png

Program instalacyjny zapyta o prawo do wykonania zmian na komputerze. Jeśli chcemy z programu korzystać, trzeba się zgodzić.

Ostatni ekran wygląda tak jak poniżej (klikamy zaznaczone):

image.thumb.png.ce2d3cdb34c50ce6a7cad0ebf6fc9536.png

FrSky FreeLink jest już zainstalowany, ale będzie działał tylko uruchomiony jako Administrator. Zatem przechodzimy do katalogu, gdzie był zainstalowany, klikamy na plik FreeLink.exe prawym przyciskiem i wybieramy:

image.thumb.png.e84a5b27912eaafb2c157f2f00edd992.png

Program zapyta o możliwość wykonania zmian na komputerze (musi mieć dostęp do portów COM).

Po udzieleniu zgody na dostęp zapyta, czy sprawdzić aktualizacje:

image.png.ed435c25e2e16cb8eb8dd9ba18169b39.png

(funkcjonalność sprawdzania aktualizacji nie działała w momencie pisanie tego posta, więc wybierałem Cancel).

Na koniec tego procesu mamy wreszcie całkiem ładny screen FreeLink:

image.thumb.png.1dad5f181eafff6c6370a6262f2edaf9.png

Numer portu COM być może trzeba wpisać "ręcznie" (np. u mnie COM13 nie był na liście rozwijanej, choć programator był widoczny w Menedżerze Urządzeń pod tym numerem).

Dla wygody można przygotować sobie skrót, który będzie miał domyślnie zaznaczoną opcję "Run as administrator":

image.png.b091390748a1c9c3b68d71fff19eb339.png

image.thumb.png.49a40b6596903ebb17c28a14cfc85ccb.png

image.png.07f292d43e95abf5d5c19b1fa4b8ad67.png

Voila!

Programem FreeLink można ustawiać parametry urządzeń Smart Port na liście Sensors and Control. Używany programator musi pracować w trybie UPGRADE, a konfigurowane urządzenie (np. sensor) przyłączone do portu programatora odpowiadającemu pracy w tym trybie (jeśli używany programator ma dwa tryby pracy i dwa odpowiadające im Smart Port).

FreeLink może także służyć do kompletnej konfiguracji innych urządzeń Smart Port. Obecnie są to odbiorniki SxR (S6R / S8R), widoczne na liście Receivers programu.

Więcej informacji na temat programatorów oraz różnych programów FrSky:

https://77hobby.pl/programatory-i-aplikacje-frsky-smart-port-n-45.html

Na stronie producenta jest nowa wersja FreeLink20190830. Nie ma już krzaczków (prawie). Jako, że nie znalazłem oczywistej informacji, czy z FreeLink będzie działał z programatorem STK - sprawdziłem to. Z S6R wszystko dobrze - łączy się, zapisuje, odczytuje, ale tylko w trybie "config". Więc rozpędziłem się i sprawdziłem też Vario, GPS i VoltageSensor. I tutaj działa, ale tylko w trybie "upgrade". Trochę to dziwne.

Wysłałem naszemu opiekunowi w FrSky link do FAQ, które przygotowałem, z komentarzem, że psują sobie całkiem dobrą już aplikację niepotrzebnym detalem (instalator po chińsku). Może poskutkowało, a może przypadek :).

Ciągle wymaga praw administatora do uruchomienia?

Nazewnictwo trybów jest faktycznie dziwne, ale na obronę FrSky nieco historyczne. Tryb UPGRADE kiedyś był tylko do uaktualniania firmware. Potem dołożyli możliwość zmiany podstawowych parametrów (np. ID czujnika). Następnie (ale po kilku już latach) został wprowadzony tryb CONFIG, wymagający z jakiegoś powodu także przyłączenia do innego portu odpowiedniego programatora (posiadającego dwa porty) i służący do kompleksowej konfiguracji S6R / S8R (i na razie tylko tych odbiorników, być może w przyszłości innych urządzeń).

Pisałem o tym wszystkim tutaj: https://77hobby.pl/programatory-i-aplikacje-frsky-smart-port-n-45.html

Uprawnienia administratora są dalej potrzebne, inaczej program w ogóle się nie uruchamia. Nie warto wybierać propozycji uaktualnienia programu, bo pojawia się failed i pasek postępu pozostaje na ekranie zasłaniając część programu. Trochę mnie dziwi, że FrSky traktuje po macoszemu oprogramowanie wspomagające swoje produkty. Jest kilka programów "pchełek", są niedopracowane i mało intuicyjne. Np. Frsky_update_sport zadziała tylko wtedy, gdy urządzenie upgradowane podłączy się dopiero po wyborze firmware. Można się zamęczyć, jeśli tego się nie wie. Powinien być jeden program kombajn do konfiguracji i upgrade, z opisem co jest do czego i jak postępować, a nowe firmware powinno być proponowane i automatycznie ściągane od producenta. Obecnie trzeba wszystko sprawdzać "ręcznie". Może FreeLink pójdzie w tym kierunku.
PS. wydano stabilny OpenTX 2.3.0. Nie działa mi dobrze symulacja telemetrii.

To, że potrzebuje uprawnień administratora nie jest jeszcze problemem. Problemem jest brak jakiegokolwiek komunikatu, jeśli FreeLink jest uruchamiany przez zwykłego użytkownika. Program się po prostu nie uruchamia.

Mam nadzieję, że FreeLink pójdzie w kierunku, o którym piszesz, tj. stanie się uniwersalnym kombajnem do wszystkiego związanego ze sprzętem FrSky.