Jump to content

parametr SWR a Taranis X9D+


lotos
 Share

Recommended Posts

Witam bardzo proszę o pomoc chciałem aby  na ekranie telemetrii pokazywał się parametr SWR.

RSSI pięknie pokazuje a SWR nie mogę znaleść. Mam w Taranisie X9Dplus oprogramowanie 2.2.4 odbiornik

X8R w trybie telemetri 8ch. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Z tego co pamiętam w OpenTX 2.2 parametr ten jest nazwany RAS. Nie wszystkie egzemplarze X9D Plus podają ten wskaźnik.

Generalnie SWR w aparaturach FrSky to parametr mocno przeceniany. Niekoniecznie musi być na poziomie 0-1.

Wskazanie SWR (RAS w OpenTX 2.2) nie ma nic wspólnego z prawdziwym SWR. Aparatury ani moduły nadawcze FrSky nie są wyposażone w rzeczywisty miernik SWR. Jest jednak instalowany układ, którego zadaniem jest sygnalizowanie poważnych usterek w obwodzie anteny. Jeśli aparatura / moduł nadawczy wykryje takie uszkodzenie, wyświetli odpowiednie ostrzeżenie. Wyższe wskazania "SWR" są często spotykane w aparaturach / modułach wyposażonych w demontowalne anteny (choć nie jest to regułą).

Wskazania układu "SWR" w modułach nadawczych FrSky są umowne i nie są traktowane jako dokładne pomiary. Wartości do 55 nie powinny stwarzać problemów, aczkolwiek powyżej wartości 33 wskazane jest zrobienie testów zasięgu na ziemi (testy zasięgu są zresztą zalecane przed każdym lotem, nie tylko przez FrSky). Wartość 33 wynika z konstrukcji układu testowego, którego "rozdzielczość" jest co 16, tj. wskazania 1-16, 17-32, etc., prawie się od siebie nie różnią. Wskazania SWR do 17 przechodzą jako poprawne w fabrycznych testach jakości FrSky.

Najważniejszym parametrem jest RSSI i test na ziemi. Jeśli wskazania RSSI są dobre – a SWR (RAS) do 55 – wskazania SWR można zignorować.

Test zasięgu przed lotem opisujemy szczegółowo w naszych polskich instrukcjach do nadajników FrSky:

https://77hobby.pl/polskie-instrukcje-frsky-n-31.html

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

W taranisie x9dplus se RAS wskazuje 1 i oscyluje czasami miedzy 0 a 1 gdy zasłonię antenę ręką RAS zaczyna oscylować w granicach 7-16.

natomiast w taranisie x9d plus se 2019 RAS wskazuje tylko 0/--- nic się nie zmienia 

w jednym i drogim jest OTX 2.3.9  na githubie wersia OTX 2.3.8 ma wprowadzoną poprawkę do wyświetlania RAS dla nowych aparatur 

co może być nie tak ?

 

Link to comment
Share on other sites

Jednak działa po prostu starsza wersja taranisa  wskazuje 0-1 a gdy przykryję ręką dochodzi do 16 pod warunkiem ze antena będzie mocno zasłonięta 

w taranisie 2019 ras wskazuje twardo 0/--- i wydawało mi się że jest ta wartość "martwa/ zawieszona" ponieważ zakrywanie ręką nic nie zmieniało, aby to sprawdzić i stłumić antenę jak to możliwe nałożyłem na nią całą rolkę foli aluminiowej (kuchennej) i wówczas RAS wystartował max do 17-18.

Czyli wewnętrzny moduł ISRM radzi sobie o wiele lepiej jak starszy XJT o ile dobrze to rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

Cała rolka foli aluminiowej kuchennej założona na taranisa 2019 powoduje wzrost swr do ok 17 natomiast przy starszej wersji szybko podbija na 50+ po czym wyskakuje komunikat o defekcie anteny. Fajnie że jest takie zabezpieczenie. Ciekawy też jest spektrum analizer w nowej wersji, wydaje się że działa bo gdy zbliżę się do mojego domowego wifi to widać lecące ramki, wiadomo to nie oscyloskop ale w zatłoczonym mieście gdzie jest sporo BTSów i różnych wifi można coś wywnioskować. Nie sprawdzałem czy ten spektrum działa z modułem na pasmo 868mhz to by było fajne ale pewnie z obcym organem we wnęce modułowej działać nie będzie. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Dnia 1.07.2020 o 12:19, MAK napisał:

Nowe moduły mają faktycznie zwiększony zasięg

Mają zwiększoną moc ostatnio zaopatrzyłem się w miernik RF ImmersionRc v2 z wbudowanym tłumikiem -30dbi i z ciekawości zmierzyłem 2 sztuki aparatury x9d+se i na wyjściu w granicach 75-85 mw taki sam wynik dla jeszcze starszego srebrnego taranisa natomiast wersja 2019 mocno mnie zaskoczyła bo na wyjściu pokazuje 145-155 mw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...