Jump to content
MAK

Podstawowa konfiguracja kanałów w OpenTX dla S6R / S8R

Recommended Posts

Poniższa instrukcja zakłada, że odbiornik pracuje w trybie normalnym, nie w Quick mode (nazywany także simple lub convenient).

Od jakiegoś czasu Quick mode jest domyślnym trybem, w jakim dostarczane są odbiorniki serii S. Zalecamy używanie trybu normalnego, gdyż jest znacznie bardziej przejrzysty (dedykowany kanał dla aktywacji self-check) i daje możliwość konfiguracji wszystkich opcji odbiornika serii S.

W celu przestawienia odbiornika w tryb normalny, należy odznaczyć opcję Quick mode w oprogramowaniu konfiguracyjnym pod PC:

image.thumb.png.c242fb3c39396e0589dd4a101a5cbb94.png

lub przy pomocy skryptów LUA w przypadku konfigurowania odbiornika przez aparaturę RC (OpenTX).

Po odznaczeniu opcji trzeba zapisać konfigurację odbiornika (przycisk "Write" w oprogramowaniu konfiguracyjnym PC).

Odbiorniki S6R / S8R oferują funkcje stabilizacji lotu oraz wspomagania wykonywania niektórych figur akrobacyjnych. Przed lotem wymagają one jednak kalibracji, konfiguracji odbiornika, wykonania procedury self-check oraz odpowiedniej konfiguracji OpenTX w nadajniku.

Konfigurację odbiorników serii S należy rozpocząć od pobrania najnowszej wersji firmware (ze stron FrSky) i uaktualnienia posiadanego odbiornika. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych odbiorników, jako że są one obecne w sprzedaży od stosunkowo niedawna, a dodatkowo ich specyfika (funkcje stabilizacji) powodują, że FrSky wypuszcza nowe wersje firmware znacznie częściej niż dla innych odbiorników.

Opis przeprowadzenia uaktualnienia firmware znajdziecie w niniejszych artykułach Warsztatu FrSky:

http://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-n-15.html
http://77hobby.pl/uaktualnienie-firmware-urzadzen-smart-port-przez-opentx-21-n-20.html

Możecie mieć też dylemat, czy użyć wersji firmware międzynarodowej, czy EU-LBT. Tutaj pomocny będzie ten artykuł:

http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html

W Europie należy oczywiście używać firmware EU-LBT.

Uaktualniony odbiornik jest gotowy do kalibracji, konfiguracji i wykonania procedury self-check. Opiszę to w innym poście / artykule Warsztatu FrSky, jako że tutaj skupiam się na konfiguracji OpenTX. Nie zapomnijcie jednak o kalibracji i self-check – bez tego nie wolno Wam wystartować modelu!

Zgodnie z instrukcją obsługi, kanały 9, 10, 11 i 12 służą do sterowania funkcjami odbiornika. W OpenTX można ustawić je na wiele sposobów. Tutaj pokażę najprostszą konfigurację, w której wszystkie kombinacje funkcji będą dostępne.

Ilość kanałów

Przede wszystkim należy ustawić ilość kanałów, jaka będzie wysyłana z nadajnika do odbiornika. Domyślnie jest to 8 kanałów, co nie zapewni przekazywania kanałów 9-12. W konsekwencji niezależnie od tego, co ustawimy w mikserze kanałów, i tak nie będzie to wysyłane do odbiornika (bo będą wysyłane tylko kanały 1-8). Zmieniamy zatem ilość wysyłanych kanałów do dwunastu:

59afc9902d8dd_screenshot_x9d_17-09-06_20-10-11.png.23e51d67c621e761a234727ab5072e99.png

Dla pewności dopiero teraz bindujemy odbiornik.

Kanał 9

Służy do ustawienia czułości aplikowanej korekty (stabilizacji), oczywiście jeśli stabilizacja została aktywowana kanałami 10 i 11.

Wartość kanału 0% odpowiada całkowitemu brakowi stabilizacji (czułość zero), a wartości +100% lub -100% wymuszają maksymalną czułość. W praktyce sensowne wartości czułości są od 10% do powiedzmy 90%. Taki zakres umożliwi testowanie praktycznie całego zakresu czułości i dobranie najbardziej odpowiedniej wartości dla danego modelu.

Problemem pozostaje, że czułość minimalna jest w "środku" kanału, a maksymalne wartości osiągane są na obu skrajach kanału (+100% lub -100%). Znacznie fajniej byłoby mieć ustawienie minimalnej czułości (w naszym przypadku 10% czułości) przy wychyleniu -100% kanału, a maksymalnej czułości (90%) przy maksymalnej wartości kanału +100%. Dzięki temu moglibyśmy przyporządkować do kanału 9 jeden z potencjometrów i płynnie regulować zakres czułości 10-90% w pełnym zakresie obrotu potencjometru.

(nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować zakres czułości do pełnych 100%, ale w tym przykładzie lepiej jest mi posłużyć się zakresem do 90% - aby odróżnić go od wartości +100% kanału)

Do "zmapowania" pełnego zakresu obrotu potencjometru z zakresem 10-90% czułości posłuży nam krzywa:

59afccbd19513_screenshot_x9d_17-09-06_20-23-45.png.2e574cf7160c2f0a546e8a7d636943b2.png

Wystarczy krzywa dwu-punktowa, standardowa liniowa, o nazwie "GN", gdzie wartości -100 kanału (oś X) odpowiada wartość 10 czułości (oś Y); natomiast wartości 100 kanału odpowiada wartość 90 czułości. W ten sposób mapujemy wartości kanału do pożądanych wartości czułości.

Następnie przypisujemy potencjometr S1 do kanału nr 9:

59afd19428820_screenshot_x9d_17-09-06_20-44-27.png.83b5df0de4eca2ee1ffd5f4ad58464c4.png

59afce3c8f977_screenshot_x9d_17-09-06_20-29-38.png.1b1c13d5aeffedfb87f40e5f4a443d22.png

Zwróćcie uwagę na krzywą GN przypisaną w konfiguracji kanału (Curve Cstm GN).

Sprawdzamy w monitorze kanałów OpenTX, czy wszystko działa jak powinno. Potencjometr S1 obrócony maksymalnie w lewo powinien wymuszać wartość kanału nr 9 na 10%, obrócony maksymalnie w prawo na 90%, a w trakcie obrotu przechodzić płynnie w zakresie 10-90%.

59afd48fc816f_screenshot_x9d_17-09-06_20-57-13.png.78005a3083f660d6d0cb0135dd43c333.png

(monitor kanałów uaktywnia się w dowolnym momencie konfiguracji modelu w OpenTX, przytrzymując przez chwilę przycisk MENU nadajnika)

W tym przykładzie zwróćcie uwagę na wartość kanału 9 (nazwanego dla wygody S6GAIN) - wartość kanału wynosi 10%, podczas gdy potencjometr S1 obrócony był maksymalnie w lewo.

Kanały 10 i 11

Kombinacja wartości ustawiona na tych kanałach aktywuje poszczególne tryby pracy odbiornika. Szczegóły znajdziecie w tabelce naszej polskiej instrukcji do odbiorników S6R / S8R. Na przykład kanał 10 ustawiony na +100% i jednocześnie kanał 11 ustawiony na 0% powodują aktywowanie trybu stabilizacji.

Pamiętajcie, że czułość tej stabilizacji będzie ciągle regulowana wartością kanału nr 9. Nie zostawiajcie go zatem na 0% (co równe jest 0% czułości = brak stabilizacji).

Podstawowa konfiguracja w OpenTX będzie zatem bardzo prosta. Przypiszemy kanały 10 i 11 bezpośrednio do dwóch przełączników trój-pozycyjnych, powiedźmy odpowiednio SB i SC:

59afd1cb3a99e_screenshot_x9d_17-09-06_20-45-26.png.606f4b7a24e2a2841247df357f7fff3c.png

Szczegóły kanału 10:

59afd206b306c_screenshot_x9d_17-09-06_20-45-59.png.578a250e28b33cb05fe2f4c60ef226a2.png

Szczegóły kanału 11:

59afd23ce915a_screenshot_x9d_17-09-06_20-46-11.png.436d91c80dfd8333e8e74cf81103dc2b.png

W takiej konfiguracji możemy łatwo wymuszać dowolne kombinacje kanałów 10 i 11, gdzie każdy z kanałów może przyjmować wartości -100%, 0% i +100% w zależności od położenia trój-pozycyjnych przełączników SB i SC.

Znowu warto sprawdzić w monitorze kanałów, czy wszystko działa jak zakładaliśmy:

59afd5ed811e4_screenshot_x9d_17-09-06_21-02-57.png.12f499dbf827ca3bf1d4606f813456a2.png

Przełączniki w pozycjach: SB↓ SC– co odpowiada wartościom kanałów -100% i 0%, odpowiednio dla kanału 10 i 11. Potencjometr w środku, co ustawia wartość kanału 9 na 50%.

W zasadzie jesteśmy gotowi do testowania odbiornika.

Kanał 12

Do skonfigurowania pozostaje nam jednak kanał 12. Służy on do uaktywnienia procedury self-check.

Kanału 12 można w nadajniku nie konfigurować wcale. Procedurę self-check należy aktywować wyłącznie na ziemi i można to zrobić przy pomocy przycisku F/S odbiornika. Tak też zalecamy to zrobić (patrz poniżej: uaktualnienie maj 2019).

Jednak gdyby konfiguracja kanału 12 była jednak potrzebna (np. odbiornik zamontowany w trudno dostępnym miejscu modelu) po prostu przypiszcie kanału 12 do jakiegoś trój-pozycyjnego przełącznika, podobnie jak dla kanałów 10 i 11.

Pamiętajcie jednak, że trzykrotne "przejście" kanału przez wartość 0% (w nowszych firmware odbiornika) lub ustawienie go na wartość +100% lub -100% (dla starszych wersji firmware) spowoduje aktywowanie procedury self-check. Jeśli stanie się to w locie, stracicie kontrolę nad modelem!

Uaktualnienie maj 2019: w firmware dla 181108 wyłączono możliwość aktywacji self-check przy pomocy przycisku F/S. Dodatkowo, aby zadziałała aktywacja self-check przez kanał CH12, drążek przepustnicy musi być w pozycji maksymalnie do dołu (CH3 na -100%).

To tylko przykład podstawowej konfiguracji. W praktyce pewnie skonfigurujecie kanały 10 i 11 tylko dla trybów, których używacie. Może na jednym tylko przełączniku, wyzwalającym konkretne tryby pracy nadajnika (ustawiając naraz dwa kanały). Jak to w OpenTX – możliwości jest mnóstwo. Mam jednak nadzieję, że niniejszy opis przyda się Wam jako punkt startowy dla własnej konfiguracji, dostosowanej do konkretnego modelu.

To wszystko w tym krótkim FAQ. Raz jeszcze powtórzę, żeby wgrać najnowszy firmware odbiornika, skalibrować go, skonfigurować i przeprowadzić procedurę self-check – koniecznie przed pierwszym lotem :).

W FAQ używałem ekranów Taranisa X9D+ jako przykładu. Ekrany X9D dają niewielkie obrazki, a sam X9D jest najpopularniejszym radiem FrSky. W OpenTX dla Taranisa Q X7 albo Horusa ekrany będą nieco inne, ale ciągle bardzo podobne. Może lepiej jednak używać ekranów z OpenTX Companion? Dajcie znać co sądzicie.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie poniżej.

Witam.Zakupiłem odbiornik S8R parę dni temu. Chcę go użyć do latającego skrzydła.

Pytanie.Czy muszę zakupić dodatkowy interfejs do ustawienia tegoż odbiornika?

Pyt.2 Czy samo ustawienie odpowiednich kanałów pozwoli użyć stabilizacji w zwykłym

modelu samolotu,czy też trzeba dokupić FrSky STK. 

Radio posiadam Taranis 9XD Plus zakupione razem z odbiornikiem.

Pozdrawiam

Dobrze mieć STK w warsztacie, ale można także skonfigurować odbiorniki serii S przy pomocy skryptów LUA uruchomionych w radiu. Na lotnisku ma to jak najbardziej sens, do zmiany parametrów i drobnych poprawek. Do pierwszej konfiguracji i kalibracji zdecydowanie polecam STK.

Cieszę się, że prowadzicie tak profesjonalne wsparcie.

Patrząc na najnowsze oprogramowanie FrSky dla S8R i instrukcję do nich:

https://www.frsky-rc.com/s8r/
https://www.frsky-rc.com/wp-content/uploads/Downloads/Manual/SxR-说明书.pdf

Strona 3, pierwsza tabelka: CH12 SW Down: urgent mode: Automatic Level Mode
natomiast strona 11, na dole: NEver operate the stick bound to CH12 during flight session (...) self-check...

Więc jak to jest z tym kanałem nr 12? Jeśli on służy faktycznie do Automatic Level Mode, to jak wyzwolić self-check(?) - niestety instrukcja z FrSky nie opisuje tego (albo nie potrafię tej informacji odszukać).

Ponadto mam wrażenie, że w Quick Mode kanał 10 jest odwrotnie, niż opisano to na stronie nr 3 w pierwszej tabelce.

Jestem praktycznie pewien, iż mam wgrane oprogramowanie wersji 171213 (najnowsze na dzień dzisiejszy): https://www.frsky-rc.com/s8r/.

Niestety, ale self-check jest także na kanale nr 12.

Może komuś się przyda, jak rozwiązałem temat.

Do tematu podszedłem nieco inaczej. Na lewym suwaku mam poziom stabilizacji (kanał nr 9), na SE mam typ stabilizacji (brak, stabilizacja, auto-level), na SH mam auto-level. Dzięki logicznym przełącznikom ustawiłem zabezpieczenie przez self-check w locie...

Self-check także na SH, lecz gdy SA oraz SF są dole. Należy zaznaczyć, że SA w pozycji do góry nadpisuje kanał dla THR na -100, tak więc nie ma możliwości włączenia silnika: wniosek, self-check można wykonać tylko i wyłącznie przy wyłączonym silniku.

Poniżej screeny z ustawień:

Mixes:
Mixes.thumb.PNG.3a0057210e0acdd5f86f00ca343d4c87.PNG

Mixes_type.PNG.93a345bd0830ffcc20d651010a83986e.PNG

Mixes_autoLevel.thumb.PNG.d512ef735a2194af3e156c8c74ec7ded.PNG

Outputs:
Outputs.thumb.PNG.2485902136e0bb304e9ee05c37edf53c.PNG

Logical Switches:
LogicalSwitches.thumb.PNG.a1765324d929817aba1901700993eff1.PNG

Special Functions:
SpecialFunctions.thumb.PNG.198326e730bceca9684f202784746ec2.PNG

Pozdrawiam

Na tym polega elastyczność OpenTX - można wszystko, na wiele sposobów.

Wracając do odbiornika, na początku lutego FrSky wypuścił nowy firmware i manual. Standardowo włączony jest teraz Quick Mode (w wersjach beta nazywany Convenient Mode) - przeznaczony dla początkujących, ale nie oferujący wszystkich funkcji odbiornika. W Quick Mode inne jest przypisanie funkcji, jedna funkcja per kanał (a nie kombinacja ustawień kanałów CH10 i CH11). W Quick Mode (poza CH9, gain) wykorzystywane są tylko kanały CH10 (do zmiany funkcji) oraz CH12 (auto-level). Kanał CH11 nie jest wykorzystywany.

W normalnym trybie wykorzystywane są kanały CH10 i CH11 do wyboru trybu (funkcji), a kanał CH12 do aktywowania self-check. Ten tryb mamy dokładnie opisany w naszej instrukcji do S8R / S6R:

https://77hobby.pl/polskie-instrukcje-frsky-n-31.html

Będziemy musieli uaktualnić instrukcję, aby odzwierciedlała ostatnie zmiany.

Firmware widzę z 2017-12-27 i taki mam załadowany (wczoraj wgrywałem na S8R). Niestety udało mi się na kanale 12 w quick mode na tym oprogramowaniu wyzwolić self-check, co powoduje możliwość przypadkowego wyzwolenia self-check z kanału 12 chcąc wyzwolić auto-level-mode na kanale 12... Stąd moja interwencja. Myślę, że FrSky powinien poinformować o tym.

Tak, masz rację – tylko nowy manual jest wypuszczony. W tymże manualu właśnie piszą, że Quick Mode jest teraz domyślny.

Być może w ogóle nie przeprowadzałeś jeszcze procedury self-check i to był pierwszy raz?

Przed chwilą wyczyściłem kanały 9, 10 i 12, na 12 dałem min / max 0 - 100, self-check był aktywowany przy przejściu przez 0 (szybkie chyba trzykrotne przejście o ile się nie mylę). Przy min / max +/- 100% aktywowany jest auto-level-mode. Przy przełączniku 2-pozycyjnym nie powinno być problemów, lecz gdyby ustawić na 3-pozycyjny, można przypadkiem wyzwolić self-check. Dlatego wolałem ustawić auto-level jako nadpisanie kanału 10 na odpowiednią pozycję (tak, dla pewności).

Faktycnie, wcześniej nie zwróciłem uwagi na przesyłany sygnał min/max. Dzięki.

OK, już wszystko jasne, źle Cię zrozumiałem. Trzykrotne, szybkie (w ciągu 3 sekund) przejście przez zero CH12 aktywuje procedurę self-check (jest to opisane w instrukcji FrSky i naszej).

Dlatego właśnie wolę tryb zwykły. Programujesz CH10 i CH11, kanał CH12 w ogóle nie programujesz. W ten sposób nie ma ryzyka przypadkowej aktywacji. Quick Mode ma chyba sens tylko jeśli ktoś naprawdę zaczyna z OpenTX i ma problem ze skonfigurowaniem zmiany dwóch kanałów pod jednym przełącznikiem.

Aktywować self-check można przyciskiem F/S na odbiorniku lub ze skryptu LUA. Ponieważ robi się to raz, nie ma większego sensu mieć tej funkcji podpiętej pod przełącznik nadajnika.

To tutaj moja prośba o skrypt LUA - muszę się w końcu zabrać za te skrypty...

A tryb QuickMode jest dla mnie po prostu wygodny :) Choć zastanawiam się nad powrotem do kanałów 10 i 11 (tylko, czy chce mi się zmieniać we wszystkich modelach znowu...).

Skrypty LUA są w komplecie "Tool" – do ściągnięcia ze strony produktu (tam gdzie manual i firmware) :).

Chyba jednak lepiej konfigurować odbiornik w trybie normalnym. Masz większą kontrolę. OpenTX ogarniasz, więc tym bardziej. Kilka chwil klikania w Companion i pozamiatane :).

Witam, mam pytanie odnośnie działania odbiornika s8r, wgrałem w odbiornik najnowsze firmware ze strony frsky, następnie zbindowałem odbiornik z radiem taranis plus wcześniej ustawiając zakres kanałów 1-12. Odbiornik się zbindował ale powstał jeden duuuzy problem- odbiornik reaguje tylko na gaz (Kan3) oraz 2 pozostałe kanały nie przypisane do żadnej funkcji (kan 7 i 8), nie działają kanały od lotek, kierunku i wysokości. Czy wiecie w czym może tkwić problem?

Dnia 2/27/2018 o 01:43, marcinolesno napisał:

Witam, mam pytanie odnośnie działania odbiornika s8r, wgrałem w odbiornik najnowsze firmware ze strony frsky, następnie zbindowałem odbiornik z radiem taranis plus wcześniej ustawiając zakres kanałów 1-12. Odbiornik się zbindował ale powstał jeden duuuzy problem- odbiornik reaguje tylko na gaz (Kan3) oraz 2 pozostałe kanały nie przypisane do żadnej funkcji (kan 7 i 8), nie działają kanały od lotek, kierunku i wysokości. Czy wiecie w czym może tkwić problem?

Konfigurowałeś w jakikolwiek sposób odbiornik?

Witam,

W jaki sposób po zakończeniu self check poruszać drążkami w radiu? I kiedy? Robić kółka zaraz po zgaśnięciu niebieskiej diody? Czy oba drążki na raz, czy każdy kanał osobno, szybko, wolno, zostawać w pozycji max?

Mój przypadek:

Skonfigurowałem S6R przez PC, stabilizacja włączona, tryb quick mode wyłączony. Model Pioneer II 1400. Radio Taranis QX7. I mam taki objaw:

podłączam zasilanie, model wydaje różne dźwięki, przez kanał 12 uruchamiam Self Check odbiornika, odbiornik coś tam robi, na koniec rusza trochę wszystkimi sterami, niebieska dioda gaśnie (koniec self check jak mniemam), model wciąż wydaje dźwięk sugerujący jakiś błąd, stery reagują, silnik nie reaguje na sygnał THR, stabilizacja po włączeniu działa.

Jak rozumiem po zakończeniu SC powinienem wykonywać ruchy drążkami Taranisa tak długo jak dźwięk o błędzie zmilknie. Ale czasami mi się to udaje, dźwięk milniknie, silnik działa i mogę lecieć. A czasami "macham jak głupi" przez 3 minuty a odbiornik wciąż nie jest usatysfakcjonowany. Więc coś robię źle.

Self-check robi się raz, po instalacji odbiornika w modelu, przed pierwszym lotem, ewentualnie ponownie po wprowadzanych zmianach. Z tego co piszesz odnoszę wrażenie, że robisz to przed każdym lotem?

Tak, bo inaczej w 9 przypadkach na 10 nie mogę uruchomić modelu. Tzn model robi "bip-bip-bip" i nie reaguje na THR.

Z tego komentarza wnoszę, że źródłem problemu może być regulator? 

Dodam, że na "fabrycznym" odbiorniku ROplanes działało zawsze OK, i teraz na S6R też często po dłuższym "machaniu drążkami" dźwięk też ustaje i można latać.

Model mam stąd: [LINK USUNIĘTY]

Odbiornik nie ma możliwości wydawania dźwięków. Pika zapewne ESC silnikiem. Być może w wyniku tego, że przepustnica nie jest w zerze w momencie uruchomienia zasilania modelu, ESC nie został skalibrowany, albo z jakiegoś innego powodu.

Proponowałbym rozdzielić diagnostykę. Przyłącz sobie do kanału przepustnicy jakieś małe serwo i zobacz, czy poprawnie oddaje ruchy drążka. Będziesz wiedział, czy problemem jest sterowanie od strony odbiornika, czy reakcja ESC.

p.s. Skąd masz model raczej nieistotne - usunąłem link z Twojego posta.

Dziękuję bardzo za podpowiedzi.

Małe serwo podłączyć równolegle z ESC do wyjścia THR?

Jak zrobić kalibrację ESC z tym odbiornikiem? Bo z poprzednim faktycznie robiłem...

12 minut temu, Wicher napisał:

Małe serwo podłączyć równolegle z ESC do wyjścia THR?

Jak zrobić kalibrację ESC z tym odbiornikiem? Bo z poprzednim faktycznie robiłem...

Możesz równolegle, albo prościej – zamiast. Ważne, że na serwie będziesz widział co robi odbiornik na kanale Throttle.

Kalibrację ESC zwykle robi się włączając zasilanie modelu z przepustnicą maksymalnie otwartą, ESC sobie pogra melodyjkę, przepustnica maksymalnie w dół, ESC znowu coś tak pogra i już. Aczkolwiek sprawdź w instrukcji do ESC, może są jakieś drobne różnice. Do takiej zabawy dobrze jest zdjąć śmigło.

Dzięki za pomoc, chodziło o kalibrację ESC ! 

Dobrze, że się wyjaśniło :).

Zawsze warto rozdzielać problemy. Rozwiązywanie ich jako całości jest zwykle o wiele trudniejsze.