Jump to content
mundek

Horus X10s kompatybilność odbiorników .

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam , posiadam nadajnik Horus x10s z oprogramowaniem FrOs wersja Eu i sporą ilość odbiorników kompatybilnych z tą wersją . Moje pytanie , czy po wgraniu do nadajnika oprogramowania Open Tx w wersji Eu będę musiał przeprogramować odbiorniki ? Trochę przeraża mnie myśl gdy będę musiał to zrobić i od tego uzależniam swoją decyzję . Czytając to forum i nie tylko jestem już bardzo zmotywowany do tego kroku . Czy jest jakaś duża różnica w zasięgu między wersją europejską a Non Eu ? 

Edited by mundek

Wersja oprogramowania systemowego radia (FrOS vs. OpenTX) nie ma związku kompatybilnością odbiorników. Spokojnie możesz przejść na OpenTX.

Niezależnie od powyższego firmware odbiorników warto uaktualniać do najnowszej wersji dostępnej na stronach FrSky. Nie jest to skomplikowana ani ryzykowna operacja. W naszym Warsztacie FrSky mamy szczegółowe poradniki na ten temat.

Dzięki za szybką odpowiedź , odnośnie odbiorników , to jeżeli nie mam z nimi żadnych problemów , nie chcę nic zmieniać . Nie jestem być może świadomy tego , dlaczego warto uaktualniać oprogramowanie odbiorników , muszę doczytać temat . Nadajnik uaktualniam do najnowszej wersji , na razie FrOs

52 minuty temu, mundek napisał:

Dzięki za szybką odpowiedź , odnośnie odbiorników , to jeżeli nie mam z nimi żadnych problemów , nie chcę nic zmieniać . Nie jestem być może świadomy tego , dlaczego warto uaktualniać oprogramowanie odbiorników , muszę doczytać temat . Nadajnik uaktualniam do najnowszej wersji , na razie FrOs

Obecnie wszystkie urządzania mają firmware, w którego nowszych wersjach poprawiane są znane usterki, wprowadzane nowe funkcjonalności, etc. Dlatego warto uaktualniać firmware do najnowszej dostępnej wersji, nawet na wszelki wypadek. Nie jest to może bardzo krytyczne w odbiornikach pracujących w trybie D16, ale np. seria R9 miała sporo poprawek (obecnie jest już stabilna).

Mam tylko dwa odbiorniki pracujące w systemie D8 , pozostałe już w trybie D16 . Oczywiście przyjrzę się bliżej tematowi aktualizacji odbiorników .

W związku z informacją o zalecanej aktualizacji wszystkiego co pracuje w systemie Frsky D16 , mam pytanie . Czy można aktualizować z poziomu nadajnika z FrOs , po wcześniejszym ściągnięciu aktualizacji i zapisanych na karcie SD , odbiorniki ? Z nadajnika z OpenTX wiem że można przy pomocy zwykłego kabelka .

W związku z informacją o zalecanej aktualizacji wszystkiego co pracuje w systemie Frsky D16 , mam pytanie . Czy można aktualizować z poziomu nadajnika z FrOs , po wcześniejszym ściągnięciu aktualizacji i zapisanych na karcie SD , odbiorniki ? Z nadajnika z OpenTX wiem że można przy pomocy zwykłego kabelka .

W FrOS też można uaktualnić. Jeśli dobrze pamiętam, w menu System / Update.

Witam i dzięki za odpowiedź . Mam jeszcze jedno pytanie w związku z aktualizacją . Po ściągnięciu ostatniej zalecanej aktualizacji do Horusa X10S na FrOS , jest dostępna aktualizacja tylko dla wersji z MODE 2 . We wcześniejszych aktualizacjach była wersja zarówno dla MODE 1 i 2 . Czy ma to jakieś znaczenie ? W menu nadajnika na początku programowania nowego modelu jest możliwość wyboru MODE 1 - 4 . Jestem dinozaurem i latam w MODE 1 .

Dnia 20.01.2020 o 22:08, mundek napisał:

Witam i dzięki za odpowiedź . Mam jeszcze jedno pytanie w związku z aktualizacją . Po ściągnięciu ostatniej zalecanej aktualizacji do Horusa X10S na FrOS , jest dostępna aktualizacja tylko dla wersji z MODE 2 . We wcześniejszych aktualizacjach była wersja zarówno dla MODE 1 i 2 . Czy ma to jakieś znaczenie ? W menu nadajnika na początku programowania nowego modelu jest możliwość wyboru MODE 1 - 4 . Jestem dinozaurem i latam w MODE 1 .

Szczerze mówiąc nie śledzę FrOS aż tak dokładnie. Być może w nowszych wersjach zrezygnowano z sztywnego przyporządkowywania mode do pliku firmware. Jeśli w menu modelu jest wybór, to zapewne tak jest. Choć raczej powinno być to w menu SYSTEM radia – to jednak ustawienie globalne, nie per model.

Niezależnie od powyższego, jeśli wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami (najlepiej podejrzeć w monitorze kanałów, lub po prostu podłączyć model), to nie będzie żadnych problemów.

Sprawdziłem , wystarczyło wgrać najnowszą wersję aktualizacji w wersji takiej jak jest , czyli w mode 2 , następnie na kartę pamięci nadajnika wgrać zalecaną aplikację dla modułu wewnętrznego IXJT_ACCST_V2.0.1 . Z poziomu nadajnika po włożeniu karty SD ,  w menu UPDATE , wykonać aktualizację modułu wewnętrznego nadajnika . 

-

Witam  , po uaktualnieniu nadajnika Horus X10S i odbiornika RX8R do wersji NEU , nie dają się zbindować . Nadajnik i odbiornik zakupiony w Waszym sklepie w wesji EU LBT . Czy nadajnik i odbiornik zakupiony w wersji Eu  da się zaktualizować do wersji NEU ? Wiem że powinno używać się wersji EU i z takowej będę korzystał .

Nadajnik i odbiornik muszą mieć tę samą wersję ACCST i tę samą wersję lokalizacyjną (europejska LBT=EU=LBT-EU, lub nieeuropejska FCC=NEU=NONEU).  Prawdopodobnie masz coś pomieszane, nie podałeś plików aktualizacyjnych. Jeśli dasz poniższe, będzie dobrze - z nowym ACCST i w wersji EU:

RX8R_ACCST_V2.0.1_LBT.frk
IXJT_ACCST_V2.0.1_LBT.frk