Jump to content

Polskie dźwięki do OpenTX 2.2.0

Ryan
 Share

Recommended Posts

Wywaliłem wszystkie hello jakie miałem i wstawiłem swoje po edycji tego co miałem w 2.0.9. Zarąbiście to działa. A ta edycja tych komunikatów to fajna zabawa. Można sobie wstawić co się chce w miejsce tego co powinno być. W miejsce gaz otwarty np.wstawiłem " doj....łeś gazu,będzie drift. Ale zabawa.

• 1 month later...

Staram się poprawić polskie głosy i zastanawiam się jak powinna być odczytywana wartość dziesiętnych np. 22,1 V. Obecnie OpenTX ma odczytać to jako: dwadzieścia dwie całe i jedna wolta. Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić to jak w angielskim czyli: dwadzieścia dwa przecinek jeden wolt

Postanowiłem troszkę poprawić sposób odczytywania wartości w OpenTX. Postanowiłem, że odczyt wartości z dziesiętnymi będzie realizowany inaczej niż przewidziano dotychczas. Obecnie założenie miało odczytywać wartość np. 2,3V jako: dwie całe trzy wolty. U mnie odczytuje jako: dwa przecinek jeden wolt.

Odczyt timerów dla jeden i dwa poprawiłem aby odczytywał rodzaj żeński czyli jedna, dwie sekundy, jedna, dwie minuty, dwadzieścia dwie sekundy ...

Obecnie sprawdziłem tylko timery, wolty i ampery.

Raczej nie uda Ci się zrobić odczytu w pełni poprawnego,  musisz pójść na kompromisy. A takie  kompromisy znajdziesz we wcześniejszych postach. Szkoda czasu.
Trzeba rozpracować i poprawić gramatykę pl w  "tts_pl.cpp" i do tego dopasować mapę dźwięków. To nie byłby zmarnowany czas. Ale chętnych/potrafiących aktualnie brak.

No i właśnie to robię poprawiam tts_pl.cpp.

Usunąłem odczyt w odmianie bezosobowej JEDNO, chyba nie mamy takich jednostek.

Muszę jeszcze poprawić odczyt dla wartości z dziesiętnymi bo mi nie odmienia poprawnie, ciągle używa odmiany mnogiej.

Na teraz mam zrobione odczyty:

wolty: od 0 w górę, źle czyta dziesiętne np. 1,1V czyta jako jeden przecinek jeden woltów, zamiast wolta? Pytanie, jak powinien odmieniać ?

ampery: od 0 w górę, źle czyta dziesiętne

RPM - odczytuje mi tylko zero ale to coś mam chyba źle z companionem.

m/s - wszystkie poprawnie, tu nie używamy dziesiętnych więc nie ma problemu

% - wszystko poprawnie, o ile nie używamy dziesiętnych

stopnie - poprawnie bez dziesiętnych

Timery - odczytuje poprawnie timery (czas) np. jedna sekunda, jedna minuta pięć sekund, itp.

Nie sprawdzałem: *C, dB, miliwatów, ml, stóp, - nie wiem jakie są ID sensorów aby sprawdzić to w companionie.

Mam jeszcze problem z odczytem prędkość i wysokości z GPS bo zaniża o 1km/h tzn. 2 odczytuje jako 1

Wydaje mi się, ze zostały mi tylko dziesiętne, muszę chyba tylko zmienić podejście bo obecnie np. przecinek 1 ma w jednym pliku audio przez co nie wie jak odmienić. Jak rozdzielę przecinek o liczby to powinno się udać.

Edited by rafalski

Nie sprawdzałem jeszcze wartości ujemnych, ale wydaje mi się, że są poprawne :)

Sprawdziłem:

mAh -  ok bez dziesiętnych  :)

mA - ok bez dziesiętnych (jaka powinna być prawidłowo odmiana ?, 1 miliamper, 2,3,4- miliampery, 5+ miliamperów, 22,23,24... miliampery ?)

No to mnie zażyłeś, byłem w mylnym błędzie, myślałem, że podpasowujesz dźwięki do mapy. A tu się szykuje poważna sprawa z tts_pl.cpp. Brawo. Kibicuję.
Trochę zastanawiałem się nad problemem, mam przemyślenia, ale ostatecznie uznałem, że to ponad moje siły.
Z tego co napisałeś wnioskuję, że dokonujesz poprawek w kodzie źródłowym na zasadzie korekt ad-hoc. Jeśli tak, mam wątpliwość, czy uda się to połatać do stanu w pełni poprawnego, i ciągle będzie coś nie tak. Nie uznaj tego za krytykę, ale jako wkład do dyskusji. Moim zdaniem lepiej by było podejść metodycznie. Przeanalizować działanie kodu, nakreślić użyty algorytm tworzenia komunikatów, sprawdzić gdzie gramatyka się wysypuje, rozbudować/przebudować algorytm i potem zakodować. Nasza gramatyka jest złożona i kluczem jest dobry algorytm.
Co sądzisz? Wybiegam za daleko?
Jak to robisz i sprawdzasz działanie? Kompilujesz na nowo firmware z poprawionym tts_pl.cpp ?
PS. jeden przecinek jeden wolta, jeden wolt, dwa wolty, pięć woltów
     dB (RSSI) ma ID 25 (ale ostatnio coś jest grzebane z ID czujników, chyba niebawem zmieni się konwencja)

Robię to w wolnych chwilach w pracy stad takie "partyzanckie" działanie, nie mam kiedy usiąść i przemyśleć jak ma działać. Zmieniam coś w wolnej chwili właczam kompilowanie i robie swoją robotę. Po każdej zmianie kompiluje na nowe compniona i symulator.

Osoba pisząca to wcześniej miała inne założenie niż ja, wcześniej w przypadku dziesiętnych miało czytać  JEDNA CAŁA JEDEN WOLT, mnie się to osobiście nie podoba dlatego to zmieniam.

Na chwilę obecną zostały mi tylko dziesiętne, może jutro nad tym jeszcze posiedzę.

Wraz ze zmianą kody zmieniam dźwięki aby pasowały.

W jakich jednostkach używane są dziesiętne, tylko volty ? Pytam bo nie chce mi się potem sprawdzać działania dla wszystkich jednostek.

Skoro ogarniasz ten temat, to super. Jak będziesz miał wersję beta, udostępnij, przetestujemy.
Dziesiętne są niezbędne dla woltów i wskazane dla amperów, metrów, metrów na sekundę, chyba tyle.
Ostatnio dla wysokości zmieniłem precyzję czujnika do pełnych metrów, bo wkurzały mnie błędnie komunikowane dziesiąte części. Okazało się, że tak jest lepiej  i nie potrzebuję dziesiątych, ale domyślnie jest "0.0". Z kolei wolty (np. pakiet napędowy) nie zaszkodzi domyślna precyzja do setnych wolta.

Mamy pytanie, co by jutro nie tracić czasu na rozmyślenia. Jak powinny być odczytywane dziesiętne.

Dla jedności: jeden wolt, dwa/trzy/cztery wolty, pięć/sześć/siedem/... woltów

Dla dziesiątych tak jak dla jedności?:

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek jeden wolt

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek dwa wolty

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek trzy wolty

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek cztery wolty

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek pięć woltów

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek sześć woltów

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek siedem woltów

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek osiem woltów

jeden/dwa/trzy/cztery/... przecinek dziewięć woltów

2 godziny temu, rafalski napisał:

Z tego co pamiętam w kodzie używana jest jedynie precyzje do 1 miejsca po przecinku, a więc będzie zaokrąglać. Trzeba by sprawdzić w angielskiej wersji dźwięków.

Faktycznie, w komunikatach jest maksymalnie tylko jedno miejsce po przecinku, pomimo, że na wyświetlaczu i w logach zapis np. Cells ma dwa miejsca po przecinku.

Godzinę temu, rafalski napisał:

Mamy pytanie, co by jutro nie tracić czasu na rozmyślenia. Jak powinny być odczytywane dziesiętne.

Dla jedności: jeden wolt, dwa/trzy/cztery wolty, pięć/sześć/siedem/... woltów    [...]

To jest OK. Ale dalej już nie.

W ułamkach będzie raczej zawsze "wolta"
1,1 V - jeden przecinek jeden wolta
1,5 V - jeden przecinek pięć wolta
5,1 V - pięć przecinek jeden wolta
Wolty odmieniają się tak samo jak np. kilogramy, metry, procenty.
Uszy mnie bolały, gdy po wyborach zacny człowiek czytał w telewizorze wyniki i po liczbie dodawał "procent" (28 procent, 6,78 procent). Generalnie jednostki miary się odmienia, ale jak jest ułamek, to jest: wolta, metra, procenta, kilograma. Myślę, że śp. Bielicka dobrze mnie uczyła.
W mojej poprzerabianej wersji sounds to wolty akurat działały raczej dobrze. Nie pamiętam za bardzo, co zmieniałem.

Zagoolowałem i znalazłem, ze słownika poprawnej polszczyzny PWN:

"W liczebnikach wielowyrazowych, złożonych z liczebnika głównego i ułamkowego, o formie składniowej określenia rzeczownikowego decyduje człon ułamkowy, nie zaś – liczebnik główny, np. Przyniosłam dwa i trzy czwarte kilograma truskawek (nie: *…dwa i trzy czwarte kilogramy); Przebywał na placówce tylko trzy i pół miesiąca (nie: *trzy i pół miesiące); Samolot spóźnił się aż sześć i pół godziny (nie: *sześć i pół godzin). "

"Liczebniki ułamkowe wymagają określenia rzeczownikowego w dopełniaczu; najczęściej jest to dopełniacz liczby pojedynczej. "

Wiec wszystko z poprzedniego mojego postu jest aktualne - 3,1 wolta, 15,8 ampera, 99,5 metra, 6,79 procenta.

Zastanawiam się jeszcze jak zrobić odczyt dziesiętnych.

Opcja 1: Dodajemy dźwięki przecinek jeden, przecinek dwa ... Dochodzi nam 9 dodatkowych dźwięków

Opcja 2: Dodajemy dźwięk przecinek i wykorzystujemy już posiadany dźwięk jeden, tutaj można by się pokusić o odczyt do dwóch miejsc po przecinku. Tutaj dodajemy tylko jeden dodatkowy dźwięk.

Widzę, że są dwa zdania co do odczytu dziesiętnych przy jedności = 1

Edited by rafalski

6 godzin temu, MAK napisał:

Z tego co czytam powyżej, w ułamkach z jeden będzie raczej wolt? np. jeden przecinek trzy wolt?

Skąd taki wniosek?
" .... decyduje człon ułamkowy, nie zaś – liczebnik główny ..."
Jeśli występuje ułamek, zawsze będzie forma wolta, metra, kilograma itd.  (0,9 wolta, 1,1 wolta, 1,3 wolta, 55,9 wolta ...).
A dla całych: 0 woltów, 1 wolt, 2-4 wolty, 5-9 woltów, 10-21 woltów, 22-24 wolty, 25-31 woltów, 32-34 wolty .....

59 minut temu, rafalski napisał:

Zastanawiam się jeszcze jak zrobić odczyt dziesiętnych.

Opcja 1: Dodajemy dźwięki przecinek jeden, przecinek dwa ... Dochodzi nam 9 dodatkowych dźwięków

Opcja 2: Dodajemy dźwięk przecinek i wykorzystujemy już posiadany dźwięk jeden, tutaj można by się pokusić o odczyt do dwóch miejsc po przecinku. Tutaj dodajemy tylko jeden dodatkowy dźwięk.

Nie potrafię podpowiedzieć.
Tu pojawia się kolejny dylemat dotyczący konwencji tworzenia komunikatów. Dlatego wcześniej pisałem o potrzebie rozpracowania "idei" tworzenia komunikatów w oryginale i dopiero potem wypracowaniu poprawek lub stworzeniu algorytmu na nowo. Metoda łatek na kolejne problemy spowoduje, że łatki zaczną zachodzić na siebie, a każda w innej konwencji. Bez "systemu" w postaci algorytmu trudno będzie zapanować nad efektem końcowym. Być może dotychczasowy tts_pl.cpp jest całkiem dobry i wymaga niedużych korekt. Musisz też pamiętać o "mapie" dźwięków, to jest mocno powiązane i błędy mogą wynikać z mapy. Problem obecnie błędnego działania komunikatów po części wynika z tego, że mapa dźwięków pl powstała kilka lat temu, a potem dokonywano zmian w konwencji tworzenia komunikatów, i nowa procedura trafia na starą mapę. Stąd pojawiają się błędy typu "dwie i osiem wolta". We wcześniejszych postach pisałem o moich walkach z mapą dźwięków, ale to było działanie "od tyłu". Trochę się udało poprawić jakość komunikatów. Ale mapa musi współgrać z algorytmem tworzenia.
Ja nie potrafię z pliku źródłowego rozrysować algorytmu. A od tego warto by zacząć. Problem stałby się przyjazny i przeźroczysty, więcej osób mogłoby się włączyć w analizę i główkowanie nad systemowym rozwiązaniem problemu.

Mapę komunikatów tworzę na nowo wraz ze zmianą kodu.

Przedstawione powyżej obie opcje działają poprawnie.

Skoro przy ułamkach zawsze ma być wolta to można wykorzystać wolny 4 dźwięk każdej jednostki bo mamy coś takiego:

dla wartości: wartość = 1 odczytaj volt0.wav (wolt)

dla wartości:  1 < wartość < 5 odczytaj volt1.wav (wolty)

dla wartości 22,23,24,32,33,34,42,43,44 ... odczytaj volt1.wav (wolty)

dla reszty wartości odczytaj volt2.wav (woltów)

zostaje nam volt3.wav, który może brzmieć WOLTA i posłuży do ułamków.

Algorytm do przydzielenia odpowiedniej odmiany wykorzystuje jeżeli oraz resztę z dzielenia.

Problem jest kiedy algorytm natrafia na 1,1 wtedy odczytuje jako resztę czyli volt2.wav (woltów).