Jump to content
wicek

Podłączenie aparatury FrSky do symulatora

Recommended Posts

Wszystkie aparatury RC FrSky (Taranis X9D / Plus, X9E, X10 / X10S, X12S, QX7, etc.) można wykorzystywać w popularnych symulatorach lotu.

Podłączenie przez port USB

Aparatury FrSky mogą być widoczne w systemie operacyjnym jako joystick (gaming device). W takim przypadku przyłącza się zwykłym kablem USB (mini-USB po stronie nadajnika). Aby ta funkcjonalność działała, należy włączyć ją w opcjach podczas wgrywania OpenTX, przez odznaczenie opcji massstorage (zamiast pamięci masowej, nadajnik będzie widziany w systemie jako joystick).

image.thumb.png.b5b925c0ccde9b0b14338d93e9175d75.png

W OpenTX serii 2.2 i nowszych nie trzeba już odznaczać opcji massstorage podczas wgrywania OpenTX (w zasadzie ta opcja nie jest już nawet dostępna). Zamiast tego - w domyślnej konfiguracji - przy podłączaniu do komputera OpenTX pyta się, w jakim trybie ma się podłączyć (joystick / mass storage). Można to zmienić, tak by zawsze (bez pytania) w trakcie podłączania do komputera aparatura pracowała jako joystick, albo jako pamięć masowa.

Podłączenie przez port Trener / DSC

Niektóre komercyjne symulatory (np. Real Flight, Phoenix RC, etc.) mają własne adaptery, będące jednocześnie zabezpieczeniem przed nieuprawnionym kopiowaniem. Zwykle w takiej sytuacji nadajnik podłącza się przez port trenera / PPM. Aparatury FrSky są wyposażone w taki port, w popularnym standardzie mini-jack (Horus X12S także w standardzie Futaby). Port trenera oznaczony jest "DSC" na obudowie.

W przypadku podłączania aparatury do komputera przez port trenera (DCS) należy w OpenTX / FrOS ustawić port trenera jako "slave" (uczeń) w konfiguracji modelu.

Konfiguracja modelu w OpenTX

W obu przypadkach (DSC / USB) należy skonfigurować w OpenTX / FrOS dedykowany dla symulatora model, z odpowiednimi kanałami i innymi funkcjami (wg potrzeb / instrukcji symulatora) – zwykle minimum cztery podstawowe kanały, przypisane do drążków aparatury.

Zrobiłem to na Horus X12S i faktycznie działa. W końcu będę mógł wykorzystać w symulatorach (niektórych) więcej niż 4 kanały, na razie mam aktywne pod Windows drążki plus 4 przełączniki - razem 8 kanałów. Interfejs PPM/USB od Lamy (tani chińczyk) ograniczał mnie do 4 kanałów, to samo interfejs na Arduino.

Brak dostępu przez USB do karty SD jest trochę kłopotliwy. Mam nadzieję, że kolejne wersje OpenTX rozwiążą to.   

Szczególnie dla Horusa może być to kłopotliwe, gdyż tam praktycznie wszystko jest na karcie SD. W Taranisach przynajmniej konfiguracja modeli jest w pamięci radia.

Nie wiem niestety, czy w OpenTX (albo samej platformie sprzętowej) nie ma jakiegoś ograniczenia, które powoduje, że obecnie jest albo massstorage albo joystick...

Mam nadzieję, że w Horusie niebawem w OpenTX zostanie oprogramowany bluetooth i problem  SD czy symulator się rozwiąże. Sterownik pod Win myślę, że ktoś szybko napisze.

Było by to bardzo eleganckie bezkabelkowe rozwiązanie. 

Witam.

Mam problem z nadajnikiem Ftrsky x9d Taranis Plus. Otóż mój symulator PhoenixRc nie wykrywa nadajnika. Podłączam go specjalnym kabelkiem "adapterem" przez gniazdo DSC i USB.

Nie ma tego problemu z nadajnikiem Turnigy 9xr pro używając tego samego kabelka.

Ok, ale napisz coś więcej, bo na razie poinformowałeś, że masz problem z podłączeniem Taranisa do PhoenixRC i że z 9X działa. Jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł, podaj jak najwięcej informacji: opisz jak skonfigurowałeś Taranisa, jeśli trzeba załącz zrzuty ekranu, etc. W przeciwnym razie, nawet jeśli ktoś chciałby Ci pomóc, nie bardzo ma jak.

Po włączeniu symulatora i podłączeniu nadajnika, w symulatorze pokazuje się komunikat, że nie wykryto nadajnika i żeby go podłączyć.

Co do konfiguracji w oknie jak wyżej mam zaznaczone tylko "lua" i "noheli"

Dnia 9/8/2017 o 17:41, wicek napisał:

W przypadku podłączania aparatury do komputera przez port trenera (DCS) należy w OpenTX / FrOS ustawić port trenera jako "slave".

Witam.

Działa !!

Musiałem ustawić w miejscu "port trenera tryb" Uczeń/Jack ( mam soft z polskim menu nie znam angielskiego:-(  )

Dziękuję !!

• Like 1

Dnia 2/13/2018 o 03:06, gucio72 napisał:

Działa !!

Musiałem ustawić w miejscu "port trenera tryb" Uczeń/Jack ( mam soft z polskim menu nie znam angielskiego:-(  )

gucio72 - to może Cię zainteresować :).