Jump to content
Norimbo

Aparatura Horus X10 Express dla dużego wielowirnikowca

Recommended Posts

Witam

Używam obecnie systemu graupnera hott (aparaturę mx20) z różnymi oktokopterami do filmowania i zdjęć. Zastanawiam się nad wymianą aparatury na system bardziej kompatybilny z arducopterem i pewniejszy w zasięgu w różnych środowiskach np w mieście. Chciałbym się dowiedzieć:

1. Czy niezależnie od firmware ta aparatura obsługuje dwa odbiorniki w jednym modelu ?

2. Czy mogę użyć odbiornika FrSky G-RX8 i mieć jednocześnie dane z variometru i telemetrię z Cube Black ? Tak żeby słyszeć jak zmienia się wysokość lotu i jednocześnie z autopilota mieć dane przez telemetrię frysky o stanie baterii itd...?

3.Jakie są różnice oprócz maksymalnego zasięgu odbiorników 868 (R9) i 2,4 Ghz (G-RX8) ? Czy jest duża różnica w szybkości reakcji drążków ? Czy telemetria działa podobnie ?

4. Z tego co czytam na forach jest jakiś problem z firmware openTX i dziwne utraty kontroli nad modelem czy te problemy są już naprawione w najnowszym firmware frysky czy one też dotyczą tego firmware  ? Czy tylko opren tx ?
http://www.open-tx.org/2020/01/15/opentx-2.3.5

W trybie ACCST D16 można zbindować dwa odbiorniki do jednego modelu w radiu, aczkolwiek tylko jeden z telemetrią. W nowszym ACCESS będzie można zbindować do trzech odbiorników, wszystkie z telemetrią.

Co do G-RX8 to po pierwsze nie jest dobrym pomysłem użycie wariometru do pomiaru wysokości. Wariometr jest urządzeniem do mierzenia prędkości wznoszenia / opadania, nie wysokości. Wskazania wariometru 0m pomiędzy startem a lądowaniem mogą się znacząco różnić. Do pomiaru wysokości znacznie lepiej użyć czujnika GPS.

Telemetria Smart Port umożliwia podłączenie wielu czujników. W przypadku stosowania czujników innych niż FrSky czasem trzeba pobawić się z ustawianiami ich ID, czasem odświeżania, etc. Ale nie ma z tym większych problemów.

Nie ma problemów z OpenTX dot. kontroli nad modelem. FrSky opublikował niedawno komunikat o zalecanym uaktualnieniu dla ACCST D16 EU-LBT (uaktualnienie do D16 v2). Jest to uaktualnienie dla modułów nadawczych i odbiorników. Nie ma nic wspólnego z OpenTX:

https://77hobby.pl/wazne-uaktualnienie-firmware-frsky-accst-d16-v2-n-51.html

Ok dziękuję za odpowiedz co do odbiornika g-rx8 to zależy mi nie na dokładnej informacji o wysokości tylko sygnale dźwiękowym z aparatury czy się wznoszę czy opadam. Miałem coś takiego w Mikrokopterze i było to bardzo przydatne przy lotach. Nie działa to natomiast przy telemetrii graupnera z arducopterem. Nie wiem czy działało by z telemetrią z arducoptera przez frsky dlatego ten wariometr mnie tak zainteresował bo widziałem na filmikach, że działa tak jak mój stary mirkokopter.

A czy można coś napisać o różnicach między działaniem na 2,4 a 868 MHz oprócz zasięgu? Czy są jakieś gorsze strony odbiorników r9 na 868 MHz ?

Dnia 5.02.2020 o 02:46, Norimbo napisał:

A czy można coś napisać o różnicach między działaniem na 2,4 a 868 MHz oprócz zasięgu? Czy są jakieś gorsze strony odbiorników r9 na 868 MHz ?

Odbiorniki działają podobnie, mają te same porty. Nie ma istotnej różnicy pomiędzy nimi, poza częstotliwością. Przy czym R9 wymaga dodatkowego modułu w radiu, więc jeśli się nie potrzebuje zasięgu znacząco większego od 1km, to nie ma sensu używać R9.