Jump to content
Norimbo

Aparatura Horus X10 Express dla dużego wielowirnikowca

Recommended Posts

Witam

Używam obecnie systemu graupnera hott (aparaturę mx20) z różnymi oktokopterami do filmowania i zdjęć. Zastanawiam się nad wymianą aparatury na system bardziej kompatybilny z arducopterem i pewniejszy w zasięgu w różnych środowiskach np w mieście. Chciałbym się dowiedzieć:

1. Czy niezależnie od firmware ta aparatura obsługuje dwa odbiorniki w jednym modelu ?

2. Czy mogę użyć odbiornika FrSky G-RX8 i mieć jednocześnie dane z variometru i telemetrię z Cube Black ? Tak żeby słyszeć jak zmienia się wysokość lotu i jednocześnie z autopilota mieć dane przez telemetrię frysky o stanie baterii itd...?

3.Jakie są różnice oprócz maksymalnego zasięgu odbiorników 868 (R9) i 2,4 Ghz (G-RX8) ? Czy jest duża różnica w szybkości reakcji drążków ? Czy telemetria działa podobnie ?

4. Z tego co czytam na forach jest jakiś problem z firmware openTX i dziwne utraty kontroli nad modelem czy te problemy są już naprawione w najnowszym firmware frysky czy one też dotyczą tego firmware  ? Czy tylko opren tx ?
http://www.open-tx.org/2020/01/15/opentx-2.3.5

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W trybie ACCST D16 można zbindować dwa odbiorniki do jednego modelu w radiu, aczkolwiek tylko jeden z telemetrią. W nowszym ACCESS będzie można zbindować do trzech odbiorników, wszystkie z telemetrią.

Co do G-RX8 to po pierwsze nie jest dobrym pomysłem użycie wariometru do pomiaru wysokości. Wariometr jest urządzeniem do mierzenia prędkości wznoszenia / opadania, nie wysokości. Wskazania wariometru 0m pomiędzy startem a lądowaniem mogą się znacząco różnić. Do pomiaru wysokości znacznie lepiej użyć czujnika GPS.

Telemetria Smart Port umożliwia podłączenie wielu czujników. W przypadku stosowania czujników innych niż FrSky czasem trzeba pobawić się z ustawianiami ich ID, czasem odświeżania, etc. Ale nie ma z tym większych problemów.

Nie ma problemów z OpenTX dot. kontroli nad modelem. FrSky opublikował niedawno komunikat o zalecanym uaktualnieniu dla ACCST D16 EU-LBT (uaktualnienie do D16 v2). Jest to uaktualnienie dla modułów nadawczych i odbiorników. Nie ma nic wspólnego z OpenTX:

https://77hobby.pl/wazne-uaktualnienie-firmware-frsky-accst-d16-v2-n-51.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dziękuję za odpowiedz co do odbiornika g-rx8 to zależy mi nie na dokładnej informacji o wysokości tylko sygnale dźwiękowym z aparatury czy się wznoszę czy opadam. Miałem coś takiego w Mikrokopterze i było to bardzo przydatne przy lotach. Nie działa to natomiast przy telemetrii graupnera z arducopterem. Nie wiem czy działało by z telemetrią z arducoptera przez frsky dlatego ten wariometr mnie tak zainteresował bo widziałem na filmikach, że działa tak jak mój stary mirkokopter.

A czy można coś napisać o różnicach między działaniem na 2,4 a 868 MHz oprócz zasięgu? Czy są jakieś gorsze strony odbiorników r9 na 868 MHz ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 5.02.2020 o 02:46, Norimbo napisał:

A czy można coś napisać o różnicach między działaniem na 2,4 a 868 MHz oprócz zasięgu? Czy są jakieś gorsze strony odbiorników r9 na 868 MHz ?

Odbiorniki działają podobnie, mają te same porty. Nie ma istotnej różnicy pomiędzy nimi, poza częstotliwością. Przy czym R9 wymaga dodatkowego modułu w radiu, więc jeśli się nie potrzebuje zasięgu znacząco większego od 1km, to nie ma sensu używać R9.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...