Jump to content
Wicher

RX4R, RX6R - ile serw można podłączyć?

Recommended Posts

Witajcie,

mam taki kłopot - zbudowałem kolejny model do walk powietrznych ESA z odbiornikiem FrSky RX4R i serwami Tower Pro SG-92R. Tym razem użyłem wszystkich 4 wyjść PWM odbiornika - podłączyłem regulator obrotów, ster kierunku, ster wysokości i lotki (2 serwa na jednym wyjściu). Czyli mam 4 serwa zasilane przez odbiornik. I w takiej konfiguracji przy pewnych wychyleniach sterów odbiornika mi się "wiesza" i restartuje i czasem w tej sytuacji serwa lotek przechodzą w bardzo skrajne pozycje. Przy dołączeniu steru kierunku albo wysokości problem nie występuje. Inny egzemplarz odbiornika tego samego typu zachowuje się tak samo. Stąd hipoteza, że odbiornik nie ma wystarczającej mocy na 4 serwa - czy dobrze myślę?
Czy RX6R będzie miał większą moc?

Inna opcja jaka mi przychodzi do głowy to zasilanie serw poza odbiornikiem, ale w tak małym modelu byłoby to kłopotliwe.

Literówka -  Przy ODŁĄCZENIU steru kierunku albo wysokości problem nie występuje.

Posted (edited)

Masz problem z zasilaniem. Odbiornik restartuje się w momencie nadmiernego spadku napięcia zasilania. To nie jest wina odbiornika. Prawdopodobne przyczyny problemu to:

• zła praca BEC w regulatorze, przy takich małych serwach powinien dawać radę, ale uszkodzony może kiksować, najprościej jest sprawdzić przez podmianę regulatora lub zasilenie odbiornika z innego źródła ok. 5V.
  • serwo z kierunku (lub też inne) może pobierać zbyt duży prąd, jeśli jest uszkodzone albo zmuszane do pracy pod zbyt dużym obciążeniem mechanicznym (np. usiłuje wychylić ster poza zakres jego możliwych ruchów). W takiej sytuacji mało wydajny BEC nie poradzi sobie i jego napięcie krytycznie spadnie. Możesz to sprawdzić przez podmianę serwa.

Jeśli masz miernik uniwersalny, możesz zmierzyć napięcie i prąd w instalacji.

Edited by komarkus

Dzięki za podpowiedź. 

Problemem nie jest obciążenie serw, bo gdy odłączę je od popychaczy i pracują bez obciążenia to też pojawia się ten problem.

BEC/ESC mam faktycznie z tych najtańszych, ale wg opisu powinien mieć 30A: "XXD HW30A 30A Brushless Motor ESC For Airplane Quadcopter"

Możliwe, że serwa i silnik przekraczają 30A? Dodam, że silnik chodzi bez śmigła. EMAX CF2822. Ale problem pojawia się często w momencie gdy przy wychylonych serwach zwiększam obroty silnika od 0.

Wypnij wszystkie serwa i sprawdź z samym regulatorem działanie odbiornika, później wpinaj jedno serwo sprawdzaj potem drugie i tak dalej. Woltomierz prawdę powie.

Serwo bez obciążenia jak jest uszkodzone też obciąża BECa i napięcie spada.

4 godziny temu, Wicher napisał:

[...] BEC/ESC mam faktycznie z tych najtańszych, ale wg opisu powinien mieć 30A: "XXD HW30A 30A Brushless Motor ESC For Airplane Quadcopter"

Zacznij od regulatora. Kiedyś miałem tani Mist......, też 30A. Po kilku sekundach obciążony na ok. 60% zjarał się. Dobry pewny regulator musi kosztować :(  Tani model można stiuningować, a regulatora raczej nie. Lichy ESC ma też lichy zasilacz BEC, a to stąd zasilany jest odbiornik. Tam może brakować wydajności prądowej, napięcie może falować, mogą pojawiać się gwałtowne skoki. Mikroprocesory tego nie lubią. Wydajność Twojego BEC to 2A, u Ciebie powinno spokojnie wystarczyć, pod warunkiem, że BEC jest sprawny.

Drugi podejrzany element, to pakiet zasilający. Może jest już troszkę zgniły?
Użyj miernika uniwersalnego. Jeśli jesteś mało elektryczny, to zaprzyjaźnij się z nim (wystarczy 20 zł), to jest "oko" do rozwiązania wielu problemów nie tylko modelarskich.  Pomiary szybko wskażą przyczynę problemu.

Komarkus bardzo ładnie wszystko opisał.

Dodam jeszcze, że miernik uniwersalny nie zawsze wyłapie krótkotrwałe spadki napięcia, bo po prostu nie próbkuje ani nie wyświetla pomiarów wystarczają często.

W razie wątpliwości najlepiej zasilić model z pominięciem BEC, np. z pakietu NiMH 4.8V lub LiPo 2S (ale LiPo tylko, jeśli wszystkie elementy w modelu tolerują napięcie 8.4V).

Generalnie odbiorniki modelarskie nie ingerują w zasilanie, nie mają parametru maksymalnej mocy, etc. Z punktu widzenia obwodów zasilania modelu odbiornik to kawałek drutu, plus i minus, na płytce PCB oczywiście. Ścieżki PCB mają jakiś maksymalny limit przesyłanego prądu, wynikający z ich przekroju, ale to ma znaczenie w przypadku naprawdę dużych modeli, z serwami 20-30kg.

Dlatego do takich pomiarów używam miernika analogowego ( wskazówkowy) lub oscyloskop.

Jeżeli chcesz wykorzystać ten regulator a okaże się że BEC w nim jest do d.py to a wystarczy do zasilania procka samego ESC to wypnij czerwony przewód z wtyczki do odbiornika i zastosuj zewnętrzny dobry BEC 

Dziękuję za pomoc. Winne było serwo - po wymianie nie obserwuję problemów.