Jump to content
Mariusz

Problem z bindowaniem nadajnika FrSky Horus X10 Express z odbiornikiem FrSky S6R.

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam wszystkich.

Mam do Was Koledzy pytanie i prośbę zarazem.

Czy możecie pomóc mi w zbindowaniu nadajnika FrSky Horus X10 Express z odbiornikiem FrSky S6R.

Na wszelkie możliwe sposoby próbuję to zrobić i nie daję rady.

Posiadam też Horusa X10S i tu bez najmniejszych problemów sparowałem oba urządzenia.

Po wielu godzinach ciężkiej walki udało mi się sparować Horusa X10 Express z odbiornikiem FrSky RX8R.

Parowanie odbiornika FrSky RX8R z Horusem X10S nieco różni się od parowania z Horusem X10 Express.

W pierwszym przypadku trzeba użyć zworki, a w drugim już nie. To dlatego tyle się męczyłem w przypadku parowania Horusa X10 Express z odbiornikiem FrSky RX8R.

Doszedłem do tego metodą prób i błędów, ale w końcu się udało.

Może w przypadku parowania odbiornika FrSky S6R z Horusem X10 Express też jest jakiś patent, o którym jeszcze nie doczytałem?

A może to nie jest możliwe? Do odbiornika FrSky S6R wgrałem wszystkie aktualizacje. Wersja Firmware, to FCC.

Jeżeli możecie, to pomóżcie.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam serdecznie.

Mariusz Kasprzak

Edited by Mariusz

W przypadku X10/S Express najwyższym wspólnym mianownikiem będzie firmware D16 v1. FrSky nie wypuścił jeszcze firmware D16 v2 dla modułu nadawczego Horusów Express.

Posted (edited)

Dzień dobry.

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Zapoznałem się z tymi wszystkimi informacjami jednak nadal nie udało mi się zbindować nadajnika FrSky Horus X10 Express z odbiornikiem FrSky S6R.

Piszesz mi kolego o firmware D16 v.1 jako najwyższym "wspólnym mianowniku" dla możliwości zbindowania tych urządzeń. Problem w tym, że na stronie FrSky, dla modelu Horusa X10 Express, do pobrania są tylko dwie pozycje: firmware FrOS v2.0.02 Beta i ISRM v1.1.3 (prawdopodobnie do optymalizacji modułu wewnętrznego RF).

Może wiesz, gdzie zdobyć takie firmware?
Ubolewam nad tym, że firma FrSky wypuszcza na rynek kolejny (unowocześniony) model nadajnika Horus, z zapewnieniem kompatybilności wstecznej, a w rzeczywistości tak nie jest.
Oba odbiorniki: FrSky RX8R i FrSky S6R kupiłem jakieś trzy lata temu.
Do tej pory nie miałem najmniejszych problemów ze zbindowaniem ich z Horusem X10S. Zajmuje mi to kilkadziesiąt sekund. Przy parowaniu nadajnika Horus X10 Express z odbiornikiem FrSky RX8R też już nie mam najmniejszych problemów, bo znalazłem typowy sposób bindowania (tryb D16 + wciśnięcie przycisku F/S na odbiorniku w trakcie podłączenia zasilania).

Jeżeli chodzi o Horusa X10S i odbiornik FrSky RX8R, to parowanie wykonuję w trybie D8, zwartych pinach sygnałowych w odbiorniku na kanale 7 i 8, bez wciskania przycisku F/S w trakcie podłączania zasilania do odbiornika. Dodam, że przy spełnieniu tylko takich ww. warunków udaje mi się sparować Horusa X10S z odbiornikiem FrSky RX8R.

W instrukcji podane są jeszcze cztery inne kombinacje parowania w trybie D16, jednak tylko w trybie D8 udaje mi się wykonać bindowanie.

To dlatego tak długo męczyłem się przy parowaniu Horusa X10 Express z FrSky RX8R. Ciągle powielałem ten sam błąd myśląc, że tutaj będzie podobnie. 

Jeżeli chodzi o odbiornik FrSky S6R, to wgrałem mu przy pomocy Horusa wszystkie możliwe aktualizacje firmware pobrane ze strony FrSky dla tego modelu.

Zwróciłem też szczególną uwagę, aby nie pomylić firmware EU z NEU.

Nie wiem. Może w wersji OPEN TX da się zbindować Horusa X10 Express z odbiornikiem FrSky S6R? Oba nadajniki Horusa i wspomniane odbiorniki mam w wersji oprogramowania NEU (FCC). Horus X10 Express ma wersję firmware FrOS 2.0.01, a Horus X10S posiada FrOS 1.3.07.

Może spróbować zewrzeć losowo (metodą prób i błędów) piny sygnałowe w czasie bindowania? Trochę boję się tego robić, aby nie uszkodzić odbiornika.

Chyba na razie odpuszczę sobie tę dalszą walkę. Może w przyszłości coś doczytam na innych forach na ten temat, albo dowiem się od jakiegoś modelarza?

Może firma FrSky podejdzie do tego tematu poważnie i zapewni wreszcie kompatybilność wsteczną wydając odpowiednią aktualizację oprogramowania dla Horusa X10 Express lub odbiornika FrSky S6R?

A może chodzi o to bym do Horusa X10 Express dokupił nowy odbiornik np.: R9 STAB OTA, a nie używał "starych" odbiorników?

Pozdrawiam serdecznie.

Mariusz Kasprzak

Edited by Mariusz

Nie ma co ubolewać nad firmą FrSky i brakiem zapewniania przez nią kompatybilności (co po prostu nie jest prawdą), a raczej trzeba zająć się uporządkowaniem firmware w posiadanych odbiornikach i modułach nadawczych. Wszędzie muszą być albo wersje E-LBT albo FCC. Dla trybu D16 wersja OpenTX / FrOS nie ma nic do rzeczy. Oczywiście, że bindowanie wykonuje się przytrzymując przycisk F/S w trakcie włączania odbiornika.

Z tego co piszesz nie masz zgodności nawet z Horusem X10S, bo musisz bindować RX8R w trybie D8 (to działa, to tryb D8 nie ma wersji EU-LBT / FCC). Tryb D16 nie działa, bo masz firmware FCC w module nadawczym radia, a w odbiorniku EU-LBT (albo odwrotnie).

Zrób porządek już na tym etapie. Wszystko musi Ci działać na X10S w trybie D16. Moduł nadawczy i odbiorniki muszą mieć jednolite firmware EU-LBT albo FCC. Wszystko powinno się bindować w trybie D16. Jak do tego dojdziesz, będziesz też wiedział jakiego firmware (FCC czy EU-LBT) używasz (z punktu widzenia obowiązujących regulacji w Europie należy oczywiście używać EU-LBT).

Horus X10 Express ma tryb kompatybilności wstecznej D16. Jeśli jego moduł nadawczy będzie miał taką samą wersję regionalną firmware (EU-LBT lub FCC) jak posiadane przez Ciebie odbiorniki, to też będzie można zbindować oba odbiorniki, tak samo jak dla Horusa nie-Express.

Jedynym problemem jest to, że dla modułu nadawczego Horusów Express nie ma jeszcze firmware D16 v2 (2.X.X). Dlatego pisałem, że na razie (jako najwyższego wspólnego mianownika) możesz użyć tylko firmware D16 v1, nie wersji 2.X.X.

2 godziny temu, Mariusz napisał:

Jeżeli chodzi o odbiornik FrSky S6R, to wgrałem mu przy pomocy Horusa wszystkie możliwe aktualizacje firmware pobrane ze strony FrSky dla tego modelu.

2 godziny temu, Mariusz napisał:

Horus X10 Express ma wersję firmware FrOS 2.0.01, a Horus X10S posiada FrOS 1.3.07.

Po mojemu zakręciłeś się już w wersjach firmware. Jeżeli chcesz mieć kompatybilność, to oprócz wspólnego FCC/LBT ... potrzebujesz na dziś nie używać ACCST D16 v2 w żadnym urządzeniu, bo np. w S6R masz najnowsze firmware (czyli D16 v2), którego aktualnie X10 Express nie trawi (bo jeszcze nie ma dla niego aktualizacji dla D16 v2). Na dziś, powinno zadziałać, gdy:
- X10 Express będzie miał FrOS v. 2.0.01 - najnowszy, ale bez v2
- X10S będzie miał FrOS  v. 1.3.06 z 11 grudnia 2019 (jeszcze bez v2)
- S6R będzie miał v. 190531 z 5 czerwca 2019 (jeszcze bez v2)

Z X10S jest teraz kolejny problem, bo jeśli zrobisz downgrade FrOS, to nie wiem, czy moduł iXJT zostanie też sflaszowany do wersji D16 v1, w opisie tej wersji FrOS nie ma nic wspomniane o aktualizacji modułu nadawczego, więc prawdopodobnie pozostanie w nim aktualnie niekompatybilny z S6R - D16 v2.1.0, i nie bardzo jest jak wrócić do v1.
Raczej poczekaj, aż wszystkie urządzenia będą miały aktualizację do ACCST D16 v2 (obecnie 2.1.0), co powinno nastąpić raczej w ciągu kolejnych dni (o ile twórcy firmware nie zaplątali się w dobrych chęciach). Chwilowo lataj na tym co działa ;). Takie czasy, postęp ma swoje niedogodności.

Sam mam dylemat, bo szybko poaktualizowałem do D16 v2.1.0, a dwa odbiorniki pozostają na v2.0.1 - tu kompatybilności też brak niestety.
Może jednak warto czasem poczekać z aktualizacjami, aż społeczność nie powie - jest OK?

Posted (edited)

Witajcie Koledzy.

Na początek pragnę przeprosić Kolegę Michała za te moje narzekania na firmę FrSky. Wszystko jest już w porządku, a przyczyną tego stanu rzeczy było moje zagalopowanie się

bez jakiejkolwiek kontroli z aktualizacjami nadajników i odbiorników.

Niesłusznie zgłaszałem nieuzasadnione niczym pretensje do firmy FrSky. Te moje komentarze mógł ktoś inny przeczytać i wyciągnąć niewłaściwe wnioski.

Mogłem w ten sposób bardzo zaszkodzić firmie FrSky. Wina leżała całkowicie po mojej stronie. Bardzo za to przepraszam.

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że niewłaściwe wersje Firmware nadajnika i odbiornika mogą się ze sobą "gryźć".

Bardzo dziękuję Koledze Komarkusowi za dokładne wyjaśnienie problemu. Po przeczytaniu tych wskazówek wszystko nagle stało się dla mnie jasne.

Zaktualizowałem Horusa X10S do wersji Firmware 1.3.06. Moduł wewnętrzny iXJT dał się chyba sflaszować do wersji D16 v1, bo bindowanie odbiornika FrSky S6R i FrSky RX8R przebiegło podręcznikowo, bez najmniejszych problemów.

Z nadajnikiem FrSky Horus X10S Express było podobnie. Właściwie przy nim nic nie robiłem. Jak już uporałem się z bindowaniem Horusa X10S pomyślałem, że może spróbuję zbindować Horusa X10S Express z odbiornikiem FrSky S6R. Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu udało mi się sparować oba urządzenia za pierwszym podejściem.

A przecież od tego wszystko się zaczęło.

Z odbiornikiem FrSky RX8R, to już była formalność. Wcześniej z nim nie miałem problemów, to i teraz też było tak samo.

Wszystkie bindowania udało mi się przeprowadzić w trybie D16.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Dzięki temu problemowi z bindowaniem bardzo dużo nauczyłem się w temacie flaszowania Firmware nadajników i odbiorników itp.

Jeszcze raz bardzo Wam Koledzy dziękuję za wyświadczoną pomoc.

Na koniec życzę Wam spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w rodzinnym gronie oraz tyle samo startów co lądowań w najbliższym czasie.

Pozdrawiam serdecznie.

Mariusz Kasprzak

Edited by Mariusz

Hej Mariusz, cieszę się, że wszystko działa jak powinno.

Nie ma też co przepraszać. FrSky co prawda na ile może dba o kompatybilność wsteczną, ale też nie jest szczególnie łatwo ogarnąć zgodność  poszczególnych wersji firmware. Szczególnie modelarzowi, który dopiero wchodzi w system FrSky. Jednak jak już się to ogarnie, to nie jest tak źle. Wkrótce – jak D16 v2 będzie już dostępny dla wszystkich modułów nadawczych i odbiorników – dla nowych użytkowników będziemy mieli tylko dwa systemy FrSky do rekomendowania: ACCESS lub ACCST D16 v2. Będzie to o wiele prostsze i bardziej przejrzyste.

Dzięki za życzenia i wzajemnie – życzę spokojnych, przede wszystkim zdrowych Świąt :).