Jump to content
MAK

Bindowanie - najczęstsze problemy

Recommended Posts

Przede wszystkim zalecamy uważnie zapoznać się z artykułem naszego Warsztatu FrSky:

http://77hobby.pl/bindowanie-odbiornikow-frsky-serii-lr-x-d-oraz-v-n-8.html

Opisana w artykule kolejność wykonywania działań nie jest warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia poprawnego bindowania, ale pozwala na klarowne obserwowanie kolejnych etapów bindowania, co jest szczególnie istotne w przypadku występowania problemów.

Jeśli wszystko wykonywane jest dokładnie z zalecaniami w artykule, a mimo to odbiornik nie chce się bindować, warto sprawdzić opisane niżej punkty. 

Najczęstsze przyczyny problemów z bindowaniem:

  • Niekompatybilność firmware (dotyczy trybu D16, czyli odbiorników serii X, S, XM, etc.). W takim przypadku odbiornik w ogóle nie reaguje na uaktywnienie trybu bindowania w nadajniku (czerwona dioda nie zaczyna migać). Wszystkie informację na temat firmware odbiorników i nadajników FrSky – także dokładne opisy jak ujednolicić firmware w posiadanych urządzeniach – znajdują się w artykule naszego Warsztatu FrSky: http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html
  • Zbyt bliska odległość odbiornika od nadajnika (aparatury RC). FrSky zaleca minimalną odległość 1m (choć poszczególne egzemplarze mogą działać nawet przy mniejszej odległości). Dotyczy to nie tylko bindowania, ale pracy odbiornika w ogóle. Przy mniejszej odległości mogą występować problemy z bindowaniem, chwilowe utraty telemetrii lub połączenia RC w ogóle.
  • Niestabilne lub niewydajne prądowo źródło zasilania. Jeśli występują problemy z bindowaniem, dla testu najlepiej odłączyć odbiornik od innych elementów w modelu (serwomechanizmów, czujników, etc.) i zasilić go z akumulatorów lub baterii 4.8 ~ 6.0V.
  • Zbyt krótkie przytrzymanie przycisku F/S podczas włączania zasilania odbiornika. Objawem jest zapalenie się światłem ciągłym diody czerwonej, ale nie zielonej. Po uruchomieniu trybu bindowania w nadajniku dioda czerwona zaczyna migać, tak jakby bindowanie się powiodło – co jednak nie jest prawdą. Podczas włączania zasilana odbiornika przycisk należy trzymać tak długo, aż zapalą się obie diody.
  • Zły tryb bindowania. Protokół ACCST FrSky przewiduje tryby D8, D16, LR12. W nadajniku należy wybrać tryb właściwy dla danego odbiornika (D8 dla serii V / D, D16 dla serii X / XM / S oraz LR12 dla serii LR).
  • Zły sposób bindowania odbiorników serii V. Odbiorniki serii V binduje się, na czas bindowania zakładając zworkę na wskazane piny sygnałowe (oznaczone na obudowie). Oryginalna instrukcja FrSky niestety pisze o wciskaniu przycisku F/S, co nie powoduje wejścia odbiornika serii V w tryb bindowania.

 


Jeśli przychodzą Wam do głowy inne problemy, które warto tutaj wymienić – piszcie poniżej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...