Jump to content
Arek

Konfiguracja 3 poz. przełącznika do stabilizacji

Recommended Posts

Witam, jak w temacie nie mogę poradzić sobie z konfiguracją przełącznika 3 pozycyjnego do ustawienia trybów stabilizacji.

Flight mode: non-locking, Range of switch: Less, Signal pulse width 1320US

Flight mode: Gyro off, Range of switch: Middle, Signal pulse width 1520+/-200US

Flight mode: Locking(AVCS), Range of switch: Mode, Signal pulse width 1720US

Nie mam pojęcia gdzie i jak ustawić te zakresy🤔

IMG_20200503_213649.jpg

Opisałeś bardzo skromnie sprzęt, oprogramowanie i o co chodzi.

Odpowiem na "oko".

Przełącznik 3-pozycyjny określa (u Ciebie) 3 stany kontrolera lotu (poprzez któryś z kanałów). Ten stan może być wyrażony w % albo mikrosekundach (w OpenTX można to wybrać). Twoja tabelka od kontrolera posługuje się mikrosekundami. Kanał PWM podręcznikowo korzysta z zakresu 1000-2000 mikrosekund (procentowo w OpenTX to jest -100% do +100%). "Normalny" przełącznik 3 pozycyjny  dobrze skonfigurowany ma 3 pozycje:
1000 ms = -100%;  mieści się to w  "Flight mode: non-locking, Range of switch: Less, Signal pulse width 1320US"
1500 ms = 0 %; mieści się to w "Flight mode: Gyro off, Range of switch: Middle, Signal pulse width 1520+/-200US"
2000 ms = +100%; mieści się to w  "Flight mode: Locking(AVCS), Range of switch: Mode, Signal pulse width more 1720US"

Jeśli dobrze przyporządkujesz wybrany przełącznik do kanału sterowania stanem kontrolera, wszystko powinno zadziałać prawidłowo bez dodatkowych ustawień. Warunkiem jest "naturalny" stan wybranego przełącznika.

Fakt, byłem już tak zdegustowany brakiem powodzenia w ustawieniach że zupełnie zapomniałem o sprzęcie; Horus X12S, najnowszy opentx noneu. Ustawiłem toto (Stabilizator lotu 3D HSM-132 - 3 osiowy do samolotu) na przełączniku SC - nie "kombinowanym czyli fabrycznym", niby wiem jak powinien działać stabilizator, jednak mam wrażenie, że działa we wszystkich 3 pozycjach, a przynajmniej w jednej powinien być wyłączony.

Wydaje mi się, że nie do końca rozumiesz, jak to wszystko działa.
W Horusie trzeba przypisać przełącznik sterujący stabilizacją do niewykorzystywanego kanału (przełącznik np. SC do kanału np. 8, nie wiem jaki masz odbiornik, u Ciebie musi być to wolny kanał z fizycznym wyjściem PWM w odbiorniku). W tym celu w mikserach dodajesz linię dla kanału 8: źródło SC, waga 100%, reszta ustawienia domyślne. Po sprawdzeniu zachowania się SC na monitorze kanałów (powinieneś mieć dla trzech pozycji SC: -100%, 0%, 100%), będziesz miał załatwiony tor nadawczy (pomijam bajery typu komunikaty głosowe).

W torze odbiorczym musisz połączyć kabelkiem serwowym fizyczny kanał PWM - tutaj 8 - do wejścia AVCS (SW) kontrolera. 

W ten sposób przełącznik SC w Horusie poprzez kanał 8. będzie podawał do kontrolera lotu 3 komendy z tabelki wyżej. Dane w milisekundach z tabeli zmieszczą się w % Horusa, tutaj nic nie musisz robić.

Opisałem ogólną zasadę działania, Twojego kontrolera obejrzałem w necie, nie znam go. Prawdopodobnie kontroler da się połączyć do jakiegoś programu konfiguracyjnego na PC. Tam też zwykle można coś ustawić,  coś pokalibrować, można coś monitorować. Ale to może podpowie jakiś użytkownik kontrolera, albo musisz się zagłębić sam.  Może to będzie przydatne:
https://abc-rc.pl/product-pol-5871-Stabilizator-lotu-3D-HSM-132-3-osiowy-do-samolotu.html

Wykasowałem wszystko co nakombinowalem w wejściach i wyjściach zamiast w mikserach i od początku ustawiłem: kabelki wszystkie ok, SW na kanale 5 i tenże fizycznie połączony ze stabilizatorem, teraz na kanale 5 dodana linia miksera i teraz SA górna pozycja stabi ok zgodnie z tabelka dioda niebieska, SA środek brak stabi, brak diody, pozycja SA dół dioda ok - czerwona i tu powstaje problem-kierunek i wysokość wydaje się działać prawidłowo bo podtrzymuje pozycję wychylenia natomiast lotki natychmiast po przełączeniu SA w dolną pozycję wychylają się do pochylenia modelu w lewo natomiast drążek lotek działa od pozycji neutralnej w prawo, czyli tak jakby cały zakres od -100 do 100 przesunął się na prawą stronę drążka. Ten stabi zakupiłem właśnie w abc tylko nie podawałem linka żeby nie reklamować, mam też s8r z 77hobby na razie włożony do parkmastera tylko jeszcze nie ustawiony, do tego letadelka chciałem włożyć coś najlżejszego, to jakaś kopia bigaole tylko jeszcze lżejsza niż oryginał.IMG_20200504_201301.thumb.jpg.8aa7df97e07e3b6393a9eb1aff0e77f1.jpg

IMG_20200504_201317.jpg

IMG_20200504_200925.jpg

23 minuty temu, Arek napisał:

...  teraz na kanale 5 dodana linia miksera i teraz SA górna pozycja stabi ok zgodnie z tabelka dioda niebieska, SA środek brak stabi, brak diody, pozycja SA dół dioda ok - czerwona i tu powstaje problem-kierunek i wysokość wydaje się działać prawidłowo bo podtrzymuje pozycję wychylenia natomiast lotki natychmiast po przełączeniu SA w dolną pozycję wychylają się do pochylenia modelu w lewo natomiast drążek lotek działa od pozycji neutralnej w prawo, czyli tak jakby cały zakres od -100 do 100 przesunął się na prawą stronę drążka.

Trochę nie rozumiem, bo nie znam tego kontrolera. Ale wnioskuję, że teraz masz z nadajnika kontrolę nad "flight mode" kontrolera (mikser wygląda dobrze). Kontroler konfiguruje się "na diodę". Prawdopodobnie trzeba go skalibrować, ustawić ewentualne rewersy, jakoś ustalić pozycję stabilną. Musisz przetrawić jego instrukcję. Potem potestować na modelu. Stabilizacja ma przeciwdziałać odchyłom od pozycji stabilnej poprzez wychylenia odpowiednich sterów, więc test "na sucho" wykaże prawidłowość ustawień.

Dokładnie, dioda na kontrolerze sygnalizuje flight mode adekwatnie do pozycji przełącznika SA, kontroler skalibrowany i rewersy też ustawione - działają w poprawnych kierunkach, w skrócie odpowiedni ster kontruje pochylenie modelu. Jedyny problem pozostał z lotkami i tylko w trybie Locking(AVCS), spróbuję jeszcze skontaktować się z abc być może coś wymyślą.

Dziękuję Ci za dotychczasową pomoc, wpadłem jeszcze na taki pomysł; stabilizator jest przeznaczony do sterowania lotkami na 2 serwach Y kablem, czy jeśli lotki są sterowane jednym serwem to może to wpływać na jakiś inny "podział impulsów" czy coś w tym stylu?

10 minut temu, Arek napisał:

stabilizator jest przeznaczony do sterowania lotkami na 2 serwach Y kablem

Skąd to wziąłeś? Dla kontrolera nie ma znaczenia, czy masz jedno serwo lotek, czy też dwa serwa z kablem Y. Ważne jest to, że obsługuje tylko jeden kanał dla lotek, które muszą wychylać się naprzemiennie. Na dwóch serwach z Y nie ma żadnego "podziału impulsów" , one dostają identyczny sygnał i zawsze pracują "współbieżnie" i jednocześnie, ale mechanika powoduje, że w tym układzie lotki pracują w przeciwnych kierunkach (zwykle poprzez odpowiednie zamontowanie serw). Trochę inaczej jest przy sterowaniu serwami lotek na osobnych kanałach, wtedy można zrobić np. różnicowość wychyleń, są możliwe klapolotki, można zrobić inne cuda. Ale u Ciebie jest tylko jeden kanał dla lotek.

Najpierw upewnij się, że z nadajnika wychodzi prawidłowy sygnał dla lotek. Na monitorze kanałów zobacz, czy zakres jest od -100% do +100%, a przy drążku lotek wycentrowanym 0%. Jeśli tak, problem znajduje się w konfiguracji kontrolera. Obowiązkowo przeprowadź kalibrację (ponowną?) dla kanału lotek. Przy braku sukcesu, przetraw instrukcję kontrolera - zdanie po zdaniu. Cudów nie ma, prawdopodobnie coś Ci się zagubiło. Po za tym, ważny jest montaż kontrolera w odpowiednim położeniu (instrukcja). Pokrętełko czułości kontrolera dla lotek (Aileron gain adjust) ustaw na początek w środkowym położeniu, skrajne może  czynić "cuda".  Melduj o sukcesach.

Hmm, pierdoły typu komunikaty głosowe np silnik włączony/wyłączony, usterzenie motylkowe, różnicować lotek jak również mix wysokości z lotkami żeby model lepiej "zawijał" oczywiście przy zachowaniu sterowności na lotkach nie bez bólu ale jakoś ogarnąłem, z tym walczę już dłuższy czas i nic, będę dalej kombinował i meldował 🤔

Może coś przekombinowałeś. Może warto zacząć od początku, bez bajerów, wszystko ze zrozumieniem, prosto i kolejno. I dopiero po pierwszych sukcesach dokładać kolejne elementy.

Ale jak zrobiłeś różnicowość lotek z wykorzystaniem jednego kanału? Może tu jest problem.

Różnicowość i reszta "bajerow", wariometr w motoszybowcu to w innych modelach. W tym postanowiłem sprawdzić działanie stabilizacji, czeka mnie jeszcze konfiguracja S8R- tutaj nie powinno być chyba problemu bo bardzo dokładnie jest to opisane w instrukcjach natomiast będę musiał zmienić soft w rx na noneu i tego bardziej się obawiam, odbiegłem od tematu, jutro może będę miał więcej czasu i natchnienia do dalszej walki, dam znać. Stawiam jeszcze na jedną rzecz, przy ustawieniu rewersu na lotkach zamiast zmieniać te rewersy drążkiem rudder jak w instrukcji jakoś tak odruchowo przytrzymałem drążek aileron i być może to jest przyczyna, przed chwilą właśnie zaskoczyłem przeglądając po raz n-ty manual. Swoją drogą nielogiczne zmieniać kierunek działania każdego steru drążkiem kierunku.

9 minut temu, Arek napisał:

... W tym postanowiłem sprawdzić działanie stabilizacji, czeka mnie jeszcze konfiguracja S8R- tutaj nie powinno być chyba problemu ...

To teraz chyba się tutaj zapętliłeś. S8R to odbiornik ze stabilizacją, podobną lub raczej lepszą od tego kontrolera. Niepotrzebnie skomplikujesz sprawę. W takiej sytuacji wywaliłbym ten kontroler i zdałbym się na sam S8R, kontroler nie ma nic lepiej niż ten odbiornik, np. S8R pozwala na dwa kanały dla lotek (a kontroler tylko na jeden), a to są nowe dodatkowe możliwości. S8R posiada funkcję stabilizacji zawisu na śmigle i lotu nożowego, a ten prosty kontroler nie. Dodatkowe zbędne okablowanie i pośrednik, to potencjalne dodatkowe problemy. Przemyśl.

S8R włożyłem do innego modelu (ParkMaster) i tam czeka na konfigurację natomiast tak jak pisałem wcześniej do tego papirzoka jak nazywam tę cienką piankę chciałem włożyć coś jak najlżejszego, poza tym ten stabi kupiłem wcześniej niż S8R i stwierdziłem że trzeba go też gdzieś wykorzystać.

Wszystko posprawdzalem, usuwałem model, konfigurowałem wszystko od początku i niestety bez zmian, wszystko wskazuje jednak na uszkodzony stabilizator, (model o wadze 220gr - już ulotniony - przy wietrze 20km/h stabilizacja w normalnym trybie działa rewelacyjnie), można powiedzieć "wyłącza wiatr". Dziwne tylko jest to, że problem powstaje tylko i wyłącznie w trybie AVCS. Póki co temat otwarty może ktoś kiedyś natrafi na temat i rozwiązał już taki problem bo pozostaje jednak jeszcze jakiś procent mojego błędu, nie mam jednak drugiego takiego stabi na podmianę. Jeszcze raz dziękuję za włożony trud aby spróbować mi pomóc.

Problem został rozwiązany, kilkukrotne szybkie przełączenie 3pozycyjnego pomiędzy trybem AVCS a wyłączony spowodowało skalibrowanie sterów i teraz wszystko działa bez zarzutu, ostatnio ciągle wieje po przełączeniu w tryb AVCS i locie nożowym pod wiatr, odpowiednim ustawieniu gazu spowodowalo, że model stał w miejscu niejako przyklejony do nieba, widok dla osób postronnych bezcenny tym bardziej że ręce rozłożyłem na boki nie dotykając aparatury👍

Angielski niby jako tako ogarniam aczkolwiek jakoś mi to umknęło 🤔