Jump to content
RookFPV

Pytanie o baterie?

Recommended Posts

Cześć czy "Bateria 3000mAh do aparatury Taranis X9D Plus / SE 2019" będzie pasowała do starszego taranisa "X9D+SE" ? 

Wiem że nie naładuje, od tego mam "imax b6 mini" i bez adaptera nie mogę naładować obecnej NIMH, ładuję ją tylko przez aparaturę od 2 lat i nadal jest w świetnym stanie. Chciałem mieć po prostu 2 pakiet na wymianę a nie czekać prawie 8 godzin aż NIMH się naładuję. Na 99% byłem pewien że będzie pasować dlatego wolałem upewnić się przed zakupem.

Pozdrawiam.

Czy "Zasilacz 5V DC 2A 10W gniazdo USB A" wystarczy do Taranisa x9dplus se 2019 ?

Rozumiem że zasilacz nie może przekraczać napięcia wyjściowego jak 8.4V?

Tak, wystarczy. Zasilacze USB same ustalają napięcie, wyższe niż 5V tylko jeśli wykryją po drugiej stronie urządzenie zdolne odebrać więcej niż te 5V (różnorakie standardy szybkiego ładowania). Standardowe napięcie USB to 5V i takie należy stosować.

p.s. Nie używaj proszę powiększonej i pogrubionej czcionki.

Sorki za czcionkę po prostu skopiowałem opis zasilacza i nie zwróciłem na to uwagi.

Jakiś czas temu widziałem tutaj akumulatory 3000mah do tej wersji taranisa w przystępnej cenie co z nimi będą jeszcze na sklepie? bo prawdę powiedziawszy obecna oferta z akumulatorkiem 2040mah i do tego DIY lub prawie 150 zł za gotowy to trochę lipa w porównaniu z poprzednią ofertą.

Ciekawi mnie jeszcze działanie tej nowej rolki nawigacyjnej czy ona wbudowana jest w płytę główną ? i czy będą dostępne jakieś części do tej apki ?

Jakiś czas temu musiałem wymienić boczne przyciski nawigacyjne w starszej wersji taranisa ponieważ pakiet lipo wyleciał mi z ręki i w nie uderzył wciskając je do środka i naprawdę świetne jest to że jest to tak  prosta w budowie aparatura z dostępnymi wszystkimi częściami zamiennymi.

Tamtych baterii nie będzie w przewidywalnej przyszłości. Pojemność 2040mAh oryginalnych ogniw Panasonic jest aż nadto wystarczająca, ale rozumiem, że opcja DIY nie jest dla każdego (choć napisałem szczegółowy poradnik wykonania takiego pakietu – https://77hobby.pl/budowa-pakietu-do-zasilania-aparatury-rc-n-53.html). Z tego powodu zaoferowaliśmy opcję zlecenia wykonania pakietu przez nas. Ręczne wykonanie pakietu zajmuje jednak sporo czasu = musi kosztować. Tym niemniej jest to jakaś opcja dla tych, co z lutowaniem na bakier. Dla wszystkich pozostałych pakiet z dwóch Panasoniców jest tańszy i lepszy niż 3000mAh noname.

Większość części do wszystkich aparatur mamy i są przeznaczone do ewentualnych napraw aparatur z naszej dystrybucji. Nie wystawiamy ich jednak w sklepie, przynajmniej na razie.

Owszem pojemność 2040mAh jest ok z tym że mam crossfire ustawiony tylko na 100 mw i już czuć różnice. z 1 taranisa który tutaj kupiłem jestem mega zadowolony i nawet nie będę się rozpisywał bo to po prostu jak dla mnie najlepsza apka, bardzo poważnie zastanawiam się nad zakupem 2 taranisa oczywiście x9d+se2019 i to dzięki temu że nadal będzie od razu w 100% zgodny z CRSF. mam jeszcze jedno pytanie bo nowa wersja ma bezprzewodowego trenera rozumiem że będzie działać bezprzewodowo tylko z wersją 2019? do mojej starszej będę musiał użyć mini jacka ?

W sumie decyzja podjęta dzisiaj zamówię taraniska  z pakietem i jednak będę wolał żeby pakiet był już gotowy zawsze zrobisz to lepiej tylko czy przy takim zamówieniu tz Taranis x9dplus se 2019 + akumulator złożony przez 77hobby mogę liczyć na jakiś drobny kodzik rabatowy ?

Nie testowałem tego jeszcze w praktyce, ale z tego co wiem, to PARA nie będzie działał z bluetooth nie-PARA. Ale muszę to sprawdzić, żeby na 100% potwierdzić.

Postaram się zrobić pakiet jeszcze dzisiaj, najpóźniej jutro.

Jeśli kupowałeś wcześniej, to powinieneś mieć punkty rabatowe do wykorzystania 🙂. Innych rabatów nie udzielamy, staramy się mieć po prostu najlepsze ceny.

Słuchaj bo zamówiłem wczoraj ładowarkę do tego taranisa dokładnie taką uniwersalna-ladowakra-zasilacz-usb-5v-2a-10w.Czy byłby jakiś problem gdybym zastosował ładowarkę o takich samych parametrach z tym że była by to ładowarka "impulsowa" lup z rzekomo "inteligentnym chipem"? pytam ponieważ taranis ma wbudowaną ładowarkę która reguluje prąd ładowania.

Godzinę temu, MAK napisał:

Postaram się zrobić pakiet jeszcze dzisiaj, najpóźniej jutro.

A miałem cichą nadzieję że jutro kurier przyjedzie hehe. nie no tak na serio to na spokojnie, ja nie mam zaciskacza i pasty odpowiedniej  dlatego zleciłem jego wykonanie poza tym zrobisz to na pewno lepiej.

6 minut temu, RookFPV napisał:

Słuchaj bo zamówiłem wczoraj ładowarkę do tego taranisa dokładnie taką uniwersalna-ladowakra-zasilacz-usb-5v-2a-10w.Czy byłby jakiś problem gdybym zastosował ładowarkę o takich samych parametrach z tym że była by to ładowarka "impulsowa" lup z rzekomo "inteligentnym chipem"? pytam ponieważ taranis ma wbudowaną ładowarkę która reguluje prąd ładowania.

To jest zwykły zasilacz USB, i dobrze – taki ma być. Taranis ma wbudowaną ładowarkę LiIon / LiPo z balanserem. Ten zasilacz ma mu tylko dostarczyć wystarczająco dużo prądu (stąd te 2A, choć nieco mniej też da radę).

6 minut temu, RookFPV napisał:

A miałem cichą nadzieję że jutro kurier przyjedzie hehe. nie no tak na serio to na spokojnie, ja nie mam zaciskacza i pasty odpowiedniej  dlatego zleciłem jego wykonanie poza tym zrobisz to na pewno lepiej.

Od biedy można polutować zamiast zaciskania. Nie będzie pięknie, ale będzie działać. Tym bardziej, że raz włożonej i podpiętej baterii się praktycznie nie rusza. Ale jasne, zrobię jak umiem najlepiej 🙂.

Cześć paczka przyszła cała i zdrowa wszystko przetestowane nawet z obcymi organami we wnęce modułowej działa jak stary taranis 5/5.

Sprawdziłem te baterie w specyfikacji producenta co o nich piszą i z tego co wyczytałem to maxymalny prąd ładowania wynosi 0.7C czyli ok 1.35A, a w związku z tym że moja ładowarka jeszcze nie przyszła postanowiłem naładować apke do pełna z portu USB z PCta wiadomo szału niema bo te porty podaja 0.5A czyli wychodzi ok 4h do pełnego naładowania również w praktyce wyszło na to samo co moim zdaniem jest na prawdę dobrym czasem dla akumulatorka li-ion.

Mak nie wiem może się mylę ale czy na pewno zasilacz 2Amperowy będzie odpowiedni ? czy ładowałeś już w ten sposób te akumulatorki  jeśli tak to w jakim czasie? bo generalnie ok 1 godziny powinno trwać ładowanie co raczej nie jest zdrowe dla Li-Ion  a jeśli ładowanie trwało dłużej to znaczy że wbudowana ładowarka w apce wie co ma robić i niema problemu.

No i jeszcze pytanie czy mogę otworzyć obudowę w celu wyregulowania miękkości "patyków" ? przepustnica jest dla mnie zbyt luźna a lewy "patyk" zbyt sztywny. nie jedno krotnie dokonywałem takiej regulacji w starszym taranisie tylko co z gwarancją ?

Możesz otworzyć obudowę i ustawić drążki jak potrzebujesz. Celowo nie plombujemy aparatur tak, by nie można było ich otworzyć.

Prąd ładowania wbudowanej ładowarki Taranisa nie ma nic wspólnego z wydajnością prądową zasilacza (zasilacz to nie ładowarka). Taranis pobiera z ładowarki USB prąd o napięciu 5V i maksymalnym prądzie 2A. Używa go do poprawnego ładowania akumulatora LiPo / Li-Ion (ładowanie CC/CV). Oczywiście musi napięcie z zasilacza podbić, a co za tym idzie zmniejszy się prąd. Poza tym ładowarka bierze tyle prądu ile potrzebuje, niekoniecznie całe 2A. Jak bardzo Cię to ciekawi, to naładuj aku przez amperomierz 🙂.

Dnia 25.06.2020 o 20:59, MAK napisał:

Jak bardzo Cię to ciekawi, to naładuj aku przez amperomierz

Tak Ciekawi bo to ciekawe hobby jest :)  ale bardzo fajne jest to że można naładować do pełna apkę z portu USB z PCta w 4 godzinki to niewiele jak na późniejszy czas używania apki do ponownego ładowania, a akurat jak 1 raz podłączyłem apkę aby ją naładować do PCta to były skoki napięcia w sieci listwa ups i w koncu zasilacz PCta wszystko ma jakieś zabezpieczenia więc nic się niestało ciekawe jak chiński noname zasilacz za kilka złoty by się zachował spotkałem się z opiniami na temat tych najtańszych zasilaczy że są wybuchowe. Więc jestem zdania że warto było by zaznaczyć tłustym drukiem jako jeden z nowych plusów aparatur "2019" że można ładować z PCta i nie wymaga dokupienia żadnego zasilacza. za niedługo naładuję apkę tym kupnym zasilaczem 2A i zobaczę jaki będzie czas ładowania na pewno w godzinę ani nawet 2 nie naładuje bo to niezdrowe dla tych aku by było a do tego częste skoki napięcia zwłaszcza jak pogoda nie sprzyja.

Pecet z USB 3.0 wg standardu daje max. 900mA per port. Potem mogą się włączać zabezpieczenia (albo palić porty jeśli takich zabezpieczeń nie ma, albo nie zadziałają prawidłowo). Niektóre PC na niektórych portach mogą dawać więcej prądu. Niektóre porty – przeznaczone do ładowania urządzeń – mogą dawać nawet 1.5 czy 2A. Taki sam prąd mogą dać niektóre porty USB w samochodach. Nie oznacza to jednak, że w opisie dodam notkę, że każdy PC lub każdy port USB w samochodzie może być użyty do zasilania ładowarki Taranisa. Bo nie każdy może.

Producent podaje 2A przy 5V i każdy zasilacz / port USB, który jest w stanie dostarczyć podobny prąd da radę zasilić ładowarkę aparatur FrSky z 2019 i nowszych. Każdy może łatwo sprawdzić jaki zasilacz ma lub jakie są możliwości prądowe w jego PC, samochodzie, czy najnowszej kosiarce z portem USB 😉.

Jak pisałem wyżej, faktyczny prąd ładowania akumulatora przez ładowarkę Taranisa to oddzielny temat. Na pewno ten prąd jest mniejszy niż 2A, choćby dlatego, że ładowarka musi prawie dwukrotnie podbić napięcie. Powtórzę jeszcze raz, że zasilacz 5V/2A w żadnym razie nie ładuje tych akumulatorów, tylko zasila wbudowaną ładowarkę.

Napięcie ładowarek / portów USB jest już stabilizowane (standardowo do 5V), a potem jeszcze prądem ładowania steruje wbudowana ładowarka Taranisa. O żadnych przypadkowych wahaniach końcowego prądu ładowania nie ma mowy. Oczywiście należy użyć rozsądnie dobrej jakości zasilacza USB, ale też nie przesadzajmy – to nie rocket science.

Dokładnie myślałem o USB 3.0  tak jak napisałeś według standardu, wiadomo nie "ziemniak" i niekoniecznie "UFO PC". Ładowałem z portu 0.5A z funkcją szybkiego ładowania 1.5A (była wyłączona) następnym razem ją włączę i porównam czas ładowania (tak lubię zajmować się pierdołami 🙂) Dla mnie to + że mogę apke po prostu z PC naładować.