Jump to content

Recommended Posts

59d8121639460_TaranisX9DPinout.thumb.png.7afde283659ee5807199aa2a9a545b88.png

Wszystkie aparatury FrSky (Taranis / Horus, patrz uwaga poniżej o X9E) wyposażone są w gniazdo modułów zewnętrznych. Dzięki temu można przy pomocy radia FrSky sterować praktycznie dowolnym innym odbiornikiem.

Jeśli chodzi o wymiary modułów, gniazdo kompatybilne jest ze standardem JR.

Rozkład pinów

Rozkład pinów pokazujemy na rysunku powyżej. W kolejności od góry do dołu są to piny:

  • OUT (obecnie OpenTX 2.2 obsługuje XJT / PPM / DSM / DSM2 / DSMX / Multi)
  • IN (PPM / SBUS)
  • BATT (plus zasilania, patrz uwaga poniżej)
  • GND (masa)
  • Smart Port (standard do komunikacji między urządzeniami FrSky – np. telemetria, uaktualnianie firmware)

Znaczenie PPM (CPPM), SBUS, Smart Port opisujemy szczegółowo w artykule Porty nie tylko FrSky.

Istotna uwaga dotycząca zasilania: na pinie BATT podawane jest bezpośrednio napięcie bieguna dodatniego akumulatora zainstalowanego w aparaturze (NIE jest to napięcie stabilizowane do np. 5V). Podłączając jakikolwiek moduł (lub inne urządzenie) należy upewnić się, że podane na pinie BATT napięcie nie uszkodzi go (w skrajnym przypadku może to nawet doprowadzić do uszkodzenia radia).

Podłączając jakiekolwiek urządzenie do pinów w gnieździe modułów należy zawsze upewnić się, że masy łączonych urządzeń są ze sobą połączone (GND).

Taranis X9E

Taranis X9E także posiada gniazdo modułów. Znajduje się ono wewnątrz obudowy. Nie jest jednak w pełni kompatybilne wymiarowo (moduły mogą wymagać przeróbek lub wyjęcia ich elektroniki z obudowy).

Dodatkowo gniazdo obrócone jest o 180°, zatem rozkład pinów jest dokładnie odwrócony (pin SMART PORT znajduje się na górze).

Instalacja modułu w standardzie JR

Mając moduł w standardzie JR wystarczy go zainstalować w gnieździe, włączyć i odpowiednio skonfigurować w OpenTX – aktywować moduł zewnętrzny (External RF) oraz ustawić parametry wysyłanego do modułu sygnału (zgodnie z dokumentacją danego modułu).

59d8223d1706e_screenshot_x9d_17-10-07_10-58-01.png.0e8ff2d119b21e843831e4b2b2663143.png

Dzięki Smart Port moduł nadawczy FrSky XJT (lub inne moduły nadawcze FrSky oraz niektóre moduły firm trzecich) będzie można w pełni kontrolować z poziomu OpenTX. Inne moduły mogą wymagać ustawienia swoich parametrów pracy na mikro-przełącznikach lub zworkach.

Istotna uwaga dotycząca anteny: instalując jakikolwiek moduł nadawczy, przed jego włączeniem, należy bezwzględnie podłączyć antenę. Bez podłączonej anteny wiele modułów ulegnie uszkodzeniu krótko po włączeniu zasilania.

Instalacja dowolnego modułu nadawczego

Do nadajników FrSky można podłączyć prawie dowolny moduł nadawczy, nawet wymontowany ze starej aparatury 35MHz. Większość takich modułów pracuje z sygnałem PPM.

Trzeba upewnić się, że napięcie zasilające modułu jest w akceptowanym zakresie (ewentualnie zastosować układ dostosowujący napięcie z pinu BATT do wymaganego poziomu). Dostosowany napięciowo moduł wystarczy podłączyć do pinów GND, BATT oraz wyjścia PPM (OUT) nadajnika FrSky oraz – analogicznie jak w przypadku modułów JR – aktywować i odpowiednio skonfigurować w OpenTX.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...