Jump to content
qwertxx

FrOS: Zmiana zakresu pracy serwa

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć,

Zapoznaję się z FrOS  i mam pytanie:

Pod jakimi hasłami i w jakiej kolejności (procedura) mam szukać w manualu informacji jak zmienić zakres pracy serwa podłączonego do przełącznika monostabilnego SH w Horus X10S Express?

Udało mi się połączyć serwo z tym przełącznikiem, ale kąt obrotu to zaledwie 90 stopni. Serwo obsługuje zakres 180 stopni i taki właśnie zakres chciałbym ustawić.

Innymi słowy, gdy przycisk jest zwolniony serwo ma stanąć w pozycji początkowej, a gdy naciśnięty serwo ma się obrócić o 180 stopni. 

Edited by qwertxx

Może pomoże:

Okno "Edycja modelu" zakładka  "Ustawienia" zaznacz Rozszerzone limity ( 125%)

W tym samym oknie zakładka "Wyjścia"  na kanale który Cię interesuje  ustaw -150% do 150%.

Może wtedy serwo będzie miało obrót 180 stopni chociaż taki obrót powinno mieć dla standardowych impulsów ale kto wie.

Posted (edited)

Dziękuję sprawdzę. Aktualnie RX4R generuje PWM o wypełnieniu 975us - 2100us (przy ustawieniach od -100% do 100%), a serwo HiTEC które mam potrzebuje 840us - 2450us. Wartości te są przybliżone, bo sprawdzałem je przedwczoraj oscyloskopem, więc mogłem minimalnie się pomylić pisząc je dzisiaj.

Edited by qwertxx

U mnie w Taranisie przy normalnym ustawieniu kanałów pokazuje 988- 2012 us

Przy rozszerzeniu do 125%  732 - 2268 us. Tak pokazuje na wyświetlaczu.

Standardowo radia FrSky z OpenTX mają zakres 1500 +/-512us – czyli 988-2012us. Zakres ten można zwiększyć do 150%, czyli +/-768us, co daje zakres 732-2268 (jak napisał modelhobby). Nie sprawdzałem na FrOS, ale zapewnie jest tyle samo. I to jest maksymalny zakres jaki da się uzyskać, i tak bardzo szeroki na standardy RC (nie wszystkie serwa akceptują tak szeroki zakres, inne systemy maja często zakres ok. 900-2100us).

Zakres 840-2450us wydaje się dziwny. Jego środek wypada w 1645us, a górny zakres jest BARDZO wysoki.

Niestety takie serwa HiTEC mam. 
A czy w OpenTX jest większy zakres regulacji?

Kiedy powstawały systemy RC proporcjonalne przyjęto impulsy sterujące serwem w zakresie 1-2 ms. Teraz w epoce mikroprocesorów zakresy są trochę poszerzone ale do granic jakie wcześniej podaliśmy. Bardzo dziwne serwo że wymaga impulsów jakich chyba nie dostarczy nawet nowy nadajnik. Możesz podać jakie to serwo.

Posted (edited)

HiTEC HS-322HD - kupione jakieś 10-13 lat temu, praktycznie nieużywane.
Dokumentacji nie znalazłem jedynie to: https://drive.google.com/file/d/1B1uBQQ5AiGxw8RDYRtRp-DQBMuPR_iyJ/view?usp=sharing

Sprawdzę jeszcze raz aby dokładnie określić zakres wypełnienia sygnału PWM, przy którym osiąga maksymalny obrót.

Edit:

Ale na tej stronie jest podane:  Max PWM Signal Range (Standard)    553-2450μsec
https://www.servocity.com/hs-322hd-servo

Edited by qwertxx

To już prędzej, bo środek zakresu 553-2450us wypada w 1500us. Choć i to niedokładnie.

Dokumentacja serwa z PDF podaje, że jest to serwo 1500 +/-400us. Czyli standard Spektrum 1100-1900us.

image.thumb.png.85ec0a5302fded216c12c1d9a4cb1e38.png

Tak jak pisałem wcześniej podawałem "z głowy" po testach dzień wcześniej.

Jak napisałem wyżej, PDF to nie jest dokumentacja serwa, tylko dane zebrane przez kogoś.

Niemniej jednak, serwo przy 1100-1900μsec obraca się jedynie o 90 stopni. Serwo to może obracać się natomiast o kąt 201 stopni.

Aby wykonać obrót o 180 stopni należy użyć właśnie zakresu około 800-2450μsec. Na stronie z parametrami tego serwa (link podałem w poprzednim poście) podane jest pełny zakres 553-2450μsec dla 201 stopni.

Czyli nie ma szans na to, aby FrOS lub OpenTX tym serwem w zakresie 180 stopni poruszać?

Nie. Żaden ze znanych mi nadajników, żadnej firmy, nie zejdzie z zakresem do 550us, ani nie dojdzie do 2450us. Taki zakres może uszkodzić wiele serwomechanizmów. Starsze serwa nie wytrzymają niczego poza 900-2100, niektóre 1000-2000.

Szczerze wątpię, że serwo sprzed 20 lat ma tak szeroki zakres jak podają na servocity. Nie byłoby ono w pełni sterowalne żadnym normalnym nadajnikiem.

Nawet najnowsze serwa nie mają takich zakresów (z wyjątkiem serw ogonowych heli 760us, ale to inna bajka). Serwa robo albo szkutnicze (360st), mimo że potrafią się obracać ciągle, też działają w maksymalnym zakresie ok. 800-2200us. Także strona producenta nic nie wspomina o tak egzotycznym zakresie:

https://hitecrcd.com/products/servos/sport-servos/analog-sport-servos/hs-322hd/product

No ale nieważne. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: OpenTX, FrOS ani żaden ze znanych producentów aparatur RC nie oferuje zakresu 550-2450us.