Jump to content
Arek

S8R kolejność podłączenia kanałów a Mode

Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie walki z s8r (wykonałem aktualizację bo nareszcie się pojawiła, przeprowadziłem kalibrację, zbindowalem i zamontowałem w modelu podpinając serwa) i teraz - jest napisane, że do prawidłowego działania wymaga odpowiedniej kolejności podłączenia serw jak opisane na odbiorniku. I teraz jak to się ma do Mode1? Jeśli podpiąłem serwa adekwatnie do opisu to wychodzą głupoty w sterowaniu czyli lotka działa wraz ze sterem kierunku itp. Jak to rozwiązać? Podłączyć do odbiornika tak jak zwykle czyli w kolejności KWGL I 5 kanał druga lotka czy pozmieniać gdzieś kolejność kanałów? Gdzie? Na wejściach? Wyjściach?

Jeżeli masz nadajnik pod kontrolą Open TX to przekieruj sobie kanały w mixerach tak jak tego wymaga odbiornik i powinno być po kłopocie.

Gdyby odbiornik miałby jeszcze mieć możliwość wyboru MODE to musiałby mieć bardziej skomplikowane oprogramowanie.Przy tej filozofii otwartości oprogramowania nadajników to mijało by się z celem ale to tylko moje dywagacje.

Układ drążków aparatury (mode 1, mode 2, etc.) nie ma żadnego związku z kolejnością kanałów. Odbiorniki ze stabilizacją oczywiście wymagają jakiejś konkretnej kolejności kanałów, gdyż muszą wiedzieć gdzie są podłączone konkretne powierzchnie sterowe.

Kolejność kanałów ustala się w mikserze. Tutaj masz przykładową konfigurację kanałów dla S6R / S8R:

Czyli jeśli dobrze rozumiem to jeśli kolejność kanałów mam KWGL, na prawym drążku gaz i lotki a na lewym wysokość i kierunek to w mikserze muszę przypisać drążki do odpowiednich kanałów? I tak jeśli w s8r na 1 kanale mamy Ail1 to do ch1 w mikserze przypisuje prawy drążek (ruch lewo i adekwatnie na 5 kanale Ail2 to w prawo); na 2 kanale Ele to do ch2 w mikserze przypisuje lewy drążek ( ruch góra - dół), itd. dobrze kombinuję??

Zostaw te drążki i domyślny porządek kanałów w spokoju 🙂.

Wymaganą kolejność kanałów podstawowych masz wydrukowaną na odbiorniku:

• AIL / 1
  • ELE / 2
  • THR / 3
  • RUD / 4
  • AIL2 / 5
  • ELE2 / 6

I taką trzeba ustawić w mikserze. Jeśli czegoś nie wykorzystujesz (np. ELE2), to nie konfigurujesz danego kanału wcale (zostawiasz pusta linię w mikserze).

Ogarnąłem temat i jestem niezmiernie wdzięczny za porady, ustawiłem s8r zgodnie z instrukcją, oblot się udał i teraz tak:zawis lot nożowy ok natomiast autopoziomowanie owszem działa tylko 'trzepie' modelem na zasadzie wachlowania sterem wysokości, zmiana czułości stabi nic nie wnosi. Kolejna rzecz to nie mogę sobie poradzić z ustawieniem na jednym przełączniku 3 pozycyjnym tzn górne położenie Hover, środkowe stabilizacja i dolne knife edge, dodatkowo autopoziomowanie na chwilowym, jak to rozwiązać? Wedle instrukcji wszystko ogarniam ale własną inwencję mam znacznie ograniczoną, jestem już w sumie starszym panem i nie do końca sobie radzę z filozofią opentx, jeśli już coś raz zrobię to potem jest proste ale wymyślenie od początku sprawia problem, jeśli więc ktoś byłby uprzejmy popełnić coś na wzór instrukcji na dwóch przełącznikach i stworzyć takową przy moich założeniach tzn 3 pozycję + chwilowy autopoziomowanie byłbym niezmiernie wdzięczny. Dodatkowo jestem w stanie odwdzięczyć się również ale to na priv 

Czy nie istnieje  jednak sposób  na dowolne przypisanie wyjść odbiornika ze stabilizacją, na przykład na używany prze zemnie układ TERA?
Brak takiej opcji w konfiguracji stabilizacji odbiornika S8R ogranicza te możliwości tylko do układu AETR.
Może jednak istnieje skrypt lua, inny firmware lub program konfiguracyjny który to umożliwia.

10 godzin temu, woj napisał:

Czy nie istnieje  jednak sposób  na dowolne przypisanie wyjść odbiornika ze stabilizacją, na przykład na używany prze zemnie układ TERA?
Brak takiej opcji w konfiguracji stabilizacji odbiornika S8R ogranicza te możliwości tylko do układu AETR.
Może jednak istnieje skrypt lua, inny firmware lub program konfiguracyjny który to umożliwia.

Nie ma możliwości zmiany. Odbiorniki S wymagają konkretnej kolejności kanałów.

Przy czym nie jest to żaden problem. Chyba, że jesteś jakoś emocjonalnie związany z układem TERA i z tego powodu nie chcesz go zmienić w żadnym modelu? ;) Przecież kolejność kanałów ustawiona w konfiguracji radia w OpenTX, jest tylko domyślną kolejnością używaną do kreowania nowych konfiguracji modeli. Wystarczy w danym modelu zmienić kolejność w zakładce Mixer i tyle.

Kolega MAC ma rację, też miałem z tym duży problem i nie mogłem tego ogarnąć umysłem, ale jak już się zrobi to jest tak oczywiste, że aż kłuje w oczy. Tak jak wszyscy piszą musisz się przestawić na zupełnie inne myślenie w opentx - ja jeszcze się nie przestawiłem😂 nadal nie mogę sobie uzmysłowić jak ustawić to na jednym przełączniku jak w poście powyżej 😤

Godzinę temu, Arek napisał:

Kolega MAC ma rację, też miałem z tym duży problem i nie mogłem tego ogarnąć umysłem, ale jak już się zrobi to jest tak oczywiste, że aż kłuje w oczy. Tak jak wszyscy piszą musisz się przestawić na zupełnie inne myślenie w opentx - ja jeszcze się nie przestawiłem😂 nadal nie mogę sobie uzmysłowić jak ustawić to na jednym przełączniku jak w poście powyżej 😤

A jak konfigurujesz na dwóch przełącznikach? Zapewne tworzysz dwie linie w mikserze, jedną per kanał, każda podpięta pod swój przełącznik.

Zrób te same linie miksera, tylko używaj tego samego przełącznika do ich sterowania. W zależności od żądanego efektu być może będziesz musiał pokombinować z negatywnymi wagami.

Napisz jaki efekt chcesz osiągnąć (jakie mają być wyjścia kanałów) przy jakim ustawieniu jednego przełącznika. W wolnej chwili spróbuję coś Ci podpowiedzieć.

Nie ma możliwości zmiany. Odbiorniki S wymagają konkretnej kolejności kanałów.

Przy czym nie jest to żaden problem. Chyba, że jesteś jakoś emocjonalnie związany z układem TERA i z tego powodu nie chcesz go zmienić w żadnym modelu? ;) Przecież kolejność kanałów ustawiona w konfiguracji radia w OpenTX, jest tylko domyślną kolejnością używaną do kreowania nowych konfiguracji modeli. Wystarczy w danym modelu zmienić kolejność w zakładce Mixer i tyle.

Szkoda. Przyzwyczaiłem się do  układu kanałów TERA. Często wypinam wtyczki serw z odbiornika.
Open TX pozwala na dowolne konfigurowanie wyjść co jest jest jego przewagom nad innymi systemami.
Odbiorniki serii S ograniczają te możliwości, szkoda że Frsky nie pomyślał nad opcjami które by umożliwiały na dowolne przypisanie kanałów których stabilizacja ma działać.

Edited by woj

9 minut temu, woj napisał:

Szkoda. Przyzwyczaiłem się do  układu kanałów TERA.
Open TX pozwala na dowolne konfigurowanie wyjść co jest jest jego przewagom nad innymi systemami.
Odbiorniki serii S ograniczają te możliwości, szkodą że Frsky nie pomyślał nad opcjami które by umożliwiały na dowolne przypisanie kanałów których stabilizacja ma działać.

Wszystkie znane mi kontrolery ze stabilizacją (do samolotów i do heli) wymagają określonej kolejności kanałów. Przy stabilizacji kontroler musi wiedzieć, gdzie są przyłączone konkretne powierzchnie sterowe, czy serwa odpowiadające za konkretne płaszczyzny (cyclic, tail). OpenTX umożliwia dowolną konfigurację kolejności, co ułatwia spełnienie tego typu wymagań. Można by to też robić po stronie kontrolera. Tylko po co? Żeby mieć literki kolejności kanałów w konfiguracji modelu poukładane w kolejności w jakiej lepiej brzmią? Tak naprawdę spowodowałoby to tylko większą komplikację i zamieszanie dla użytkowników. Już teraz nie wszyscy mogą się przyzwyczaić do tego, że na odbiornikach FrSky nie jest wskazane jakie porty są przypisane dla jakich kanałów. Co dopiero, gdyby dla kontrolerów ze stabilizacją  te kanały można by konfigurować zarówno po stronie kontrolera, jak i po stronie OpenTX...

Też używam domyślnie TERA, ale nie mam problemu skonfigurować wymaganej kolejności dla kontrolerów FrSky S, Spirit, Brain, Futaby, czy innych.

Dziękuję. Trzeba będzie się przyzwyczaić do nowego :)

Edited by woj

6 godzin temu, MAK napisał:

A jak konfigurujesz na dwóch przełącznikach? Zapewne tworzysz dwie linie w mikserze, jedną per kanał, każda podpięta pod swój przełącznik.

Zrób te same linie miksera, tylko używaj tego samego przełącznika do ich sterowania. W zależności od żądanego efektu być może będziesz musiał pokombinować z negatywnymi wagami.

Napisz jaki efekt chcesz osiągnąć (jakie mają być wyjścia kanałów) przy jakim ustawieniu jednego przełącznika. W wolnej chwili spróbuję coś Ci podpowiedzieć.

Cytat z wcześniejszego posta:nie mogę sobie poradzić z ustawieniem na jednym przełączniku 3 pozycyjnym tzn górne położenie Hover, środkowe stabilizacja i dolne knife edge, dodatkowo autopoziomowanie na chwilowym, jak to rozwiązać?  Ustawione w tej chwili mam wedle jakże pomocnej instrukcji kolegi autorstwa na 2 przełącznikach + "moc" stabilizacji na potencjometrze.

Zatem dla żądanych funkcji na trójpozycyjnym przełączniku SA musimy mieć na kanałach CH10 / CH11 następujące pary wartości:

• SA↑ Hover ( +100% / -100% )
  • SA– Stabilizacja ( +100% / 0% )
  • SA↓ Knife Edge ( -100% / 0% )

Do tego w każdej sytuacji nadpisujemy kanały CH10 / CH11 dla funkcji auto-poziomowanie (przełącznik chwilowy SH aktywny):

• SH↓ Auto-poziomowanie ( +100% / +100% )

(kombinacje wartości +100% / 0% / -100% dla każdej funkcji odbiornika wynikają z instrukcji obsługi)

Podane wyżej nastawy kanałów CH10 / CH11 realizują to następujące reguły miksera:

image.thumb.png.9908f47521c83393a270bc88b0058cff.png

Dla łatwego czytania ustawiań jako wejście kanałów ustawiłem wejście specjalne MAX (czyli logiczne 1 lub 100%), które następnie mnożę przez wagę +100%, 0% lub -100%. W efekcie wartość wagi przypisanej do kanału definiuje wprost wartość wyjściową danego kanału (w momencie, gdy dana linia jest aktywna, co jest uzależnione od pozycji przypisanego do danej linii przełącznika).

Jak widać powyżej reguły działają w parach, dla kanałów CH10 i CH11, aktywowane dla każdego z kanałów pozycją tych samych przełączników (SA i SH). Oczywiście można sobie wybrać dowolne inne przełączniki.

Pierwsze trzy reguły realizują funkcje Hover, Stab i Knife Edge – w zależności od położenia przełącznika SA. Ponieważ w danej chwili może być aktywna tylko jedna para (przełącznik SA nie może być naraz w dwóch pozycjach), to tryb miksowania dla pierwszych trzech reguł nie ma znaczenia (zostawiłem domyślne ADD, oznaczone jako "+=" ).

Ostatnie reguły dla każdego z kanałów aktywują się w momencie gdy przełącznik chwilowy SH jest aktywny. Ponieważ jest to ostatnia linia i tryb miksowania ustawiony jest na REPLACE (ang. zastąp, oznaczone jako ":=" na liście zakładki miksera), to gdy ta linia staje się aktywna nadpisuje wartości ustalane przez poprzednie linie. Zatem niezależnie od pozycji przełącznika SA, w momencie aktywowania przełącznika SH oba kanały zostaną nadpisane wartościami +100% / +100% (czyli kombinacją wartości wyzwalającą funkcję Auto-Level).

image.png.0a940c5963de0f572f5fac16dadd11f8.png

Się napisałem, bo chciałem dosyć dobrze wytłumaczyć, ale wszystko powyższe można podsumować tak:

W zależności od położenia przełącznika SA ustalamy pary wartości kanałów CH10 / CH11 odpowiednio dla funkcji Hover, Stab i Knife Edge. Przełącznikiem SH nadpisujemy wartości tych samych kanałów tak, by w każdej chwili aktywować funkcję Auto-Level.

Proste? Proste! :)

Oczywiście w przykładzie powyżej skupiam się wyłącznie na kanałach CH10 i CH11, pomijając inne kanały konieczne do poprawnego działania odbiorników S, które opisywałem tutaj:

• Thanks 1

Heh, no niby proste jak już się wie🙈będę kombinował w wolnej chwili, zobaczymy co mi wyjdzie, w każdym razie póki co bardzo dziękuję.

Cześć ,

wlasnie ustawiam kanały do S8r aby były odpowiednie jak w odbiorniku. Mam problem, ze przy przenoszeniu kanałów nie przenoszą się zakresy pracy danych kanałów. Czy trzeba to robić ręcznie czy jest inny sposób ?

Robert jeżeli masz na myśli zakładkę "Wyjścia" to tam ustawienia kanałów są przypisane do danego kanału na sztywno. Zrób to ręcznie.

• Thanks 1