Jump to content
qwertxx

Dron DJI + Horus X10S + odbiornik X8R

Recommended Posts

Cześć.

Zakupiłem hexacopter DJI, w którym użyty został odbiornik X8R. Poprzedni właściciel do jego sterowania wraz z gimbalem 3D używał jednego nadajnika (jeśli dobrze pamiętam) Taranis X9.

Na standardowych wyjściach PWM odbiornika X8R podpięte są:

1 - chowane podwozie

2-5 - gimbal

Złącze SBUS z X8R jest podpięte do kontrolera lotu WooKong M. Czyli sterowanie lotem z użyciem odbiornika X8R było realizowane przez SBUS, a sterowanie podwoziem i gimbalem przez standardowe porty PWM.

Zbindowałem odbiornik X8R z moim HORUS X10S w trybie D16 i próbuję ustawić tak samo sterowanie dronem jak przez poprzedniego właściciela.

Na przykładzie sygnału Aileron, wytłumaczę z  czym mam problem. Fragment instrukcji kontrolera lotu WooKong M:

image.thumb.png.bfe30751c712cd5c39b769367cee9b08.png

Kontroler WooKong oczekuje Aileron na kanale pierwszym SBUS (DBUS). Gdy w aparaturze ustawię Aileron na kanale 1 to zamiast wysyłać to na kanał 1 w SBUS, wysyła na kanał 1 standardowy PWM. Skutek jest taki, że steruję podwoziem ponieważ jest podpięte do standardowego kanalu nr 1 PWM w X8R.

Gdy bindowałem odbiornik po prostu przytrzymałem F/S w trakcie włączania zasilania. Nie uwzględniałem zworek, o których jest mowa w instrukcji:
 image.thumb.png.447fed09396b464a60d2b0b91da32192.png

Czy mój problem związany jest z niewłaściwym zbindowaniem odbiornika X8R nie uwzględniający w/w zworek?
Jeśli tak to, który tryb powinienem wybrać?

Proszę o podpowiedź.

image.png

Posted (edited)

Już sprawdziłem. Tak jak pisałem wyżej, należy włączyć Mode 4 w X8R.

Edited by qwertxx

3 minuty temu, qwertxx napisał:

Już sprawdziłem. Tak jak pisałem wyżej, należy włączyć Mode 4 w X8R.

W nowym OpenTX (i jeśli firmware odbiornika jest odpowiednio nowy) można to też wybrać z menu, z trakcie bindowania (np. TELEMETRY CH9-16).

Dziękuję za info. Aktualnie jeszcze mam FrOS.

Na razie małymi kroczkami wkraczam w ten świat :)