Skocz do zawartości
MAK

Instalacja OpenTX w nadajnikach Horus (zamiast FrOS)

Rekomendowane odpowiedzi

Horus fabrycznie dostarczany jest z firmowym oprogramowaniem systemowym FrSky – FrOS. Nadajniki FrSky cenione są jednak – między innymi – za możliwość instalacji OpenTX, które to oprogramowanie daje praktycznie nieograniczone możliwości programowania modeli.

Instalację OpenTX należy przeprowadzić zgodnie z procedurą opisaną w tym artykule naszego Warsztatu FrSky:

https://77hobby.pl/uaktualnienie-opentx-w-trybie-stm32-n-14.html

Należy ją wykonać praktycznie 1:1, po prostu podmieniając słowo "Taranis" na "Horus" :).

Taranis przechowuje konfigurację modeli w swojej wewnętrznej pamięci, więc teoretycznie nie ma konieczności używania karty SD. Nie będą co prawda działały komunikaty głosowe ani logowanie telemetrii, ale poza tym wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Jednak Horus – pracując pod OpenTX – zapisuje wszystkie informacje (także konfigurację modeli) na zewnętrznej karcie SD. Dlatego po zamianie FrOS na OpenTX należy upewnić się, że w gnieździe znajduje się odpowiednio przygotowana karta SD.

Ze stron projektu OpenTX należy ściągnąć zawartość karty SD, pasującą do właśnie zainstalowanej w Horusie wersji oprogramowania OpenTX.

Obraz karty – jako skompresowane archiwum ZIP – dostępny jest w dziale Downloads stron projektu. W tym celu trzeba wejść w link odpowiadający konkretnej wersji (np. 2.2.0) i ściągnąć plik ZIP znajdujący się pod linkiem "SD card content for 2.2.0" (dla wersji OpenTX 2.2.0), w katalogu odpowiadającym modelowi posiadanej aparatury (np. dla Horusa X12S jest to plik sdcard-horus-2.2V0010.zip z katalogu /2.2/sdcard/opentx-x12s.

UWAGA: Bardzo ważne jest, aby ściągnąć archiwum obrazu karty SD do konkretnej wersji OpenTX i na konkretny sprzęt.

Kartę – praktycznie dowolnej wielkości – należy sformatować w systemie plików FAT32. Następnie należy rozpakować archiwum ZIP i skopiować je na kartę. Po tej operacji zawartość karty powinna wyglądać podobnie, jak w poniższym okienku:

image.thumb.png.b33287b3bb1c19f54f8417724c85fdd5.png

Tak przygotowaną kartę można włożyć to Horusa, odłączyć nadajnik od komputera, włączyć go i już od tej chwili można cieszyć się najnowszą wersją OpenTX na Horusie :).


W chwili pisania tego artykułu polskie pliki komunikatów dźwiękowych nie są jeszcze opublikowane na stronach OpenTX. Jak tylko się pojawią, będzie można je ściągnąć, rozpakować i skopiować do katalogu SOUNDS/pl (należy go założyć) karty SD.

Nadajniki Horus X10 i X10S nie są wspierane przez OpenTX 2.2.0. Wsparcie tych nadajników rozpocznie się od wersji 2.2.1.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2017 o 10:37, MAK napisał:

[...]  Instalację OpenTX należy przeprowadzić zgodnie z procedurą opisaną w tym artykule [...]

[...]  Należy ją wykonać praktycznie 1:1, po prostu podmieniając słowo "Taranis" na "Horus"  [...]

O ile pamiętam, na Horusie w FrOS wejście do bootloadera odbywa się nie przez przesunięcie do siebie dolnych trymerów (jak w Taranisie), tylko przez naciśnięcie Enter (pokrętło enkodera).

Dobrze pamiętam?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
O ile pamiętam, na Horusie w FrOS wejście do bootloadera odbywa się nie przez przesunięcie do siebie dolnych trymerów (jak w Taranisie), tylko przez naciśnięcie Enter (pokrętło enkodera).
Dobrze pamiętam?


W tym przypadku w żadnym momencie nie wchodzimy w tryb bootloader. Całą procedurę wymiany oprogramowania wykonuje się na wyłączonej aparaturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×