Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przywrócić w Horusie oprogramowanie FrTx ?  Aktualnie jest OpenTX EU (LBT).  Wraz ze zmianą oprogramowania nadajnika wymagana jest zmiana oprogramowania odbiorników ?

Pozdrawiam - Jurek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Jurek napisał:

Jak przywrócić w Horusie oprogramowanie FrTx ?  Aktualnie jest OpenTX EU (LBT).  Wraz ze zmianą oprogramowania nadajnika wymagana jest zmiana oprogramowania odbiorników ?

Pozdrawiam - Jurek

Tutaj jest szczegółowa instrukcja flashowania z powrotem FrOS https://www.frsky-rc.com/wp-content/uploads/Downloads/HOW TO/FrSky Horus X12 Production System Firmware Flashing Companion 10-29-17.pdf. My w najbliższym czasie nie planujemy tworzenia poradników na temat FrOS, choć może odnośnie wgrywania i uaktualniania FrOS wyjątkowo napiszę krótki artykuł w dziale FAQ.

Oprogramowanie systemowe OpenTX / FrOS vs. firmware modułu nadawczego i odbiorników, to dwa oddzielne tematy. Wszystko jest szczegółowo opisane tutaj:

https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html

Przy czym faktycznie w przypadku FrOS, wgrywając plik BIN, aktualizuje się jednocześnie firmware modułu nadawczego. Dlatego trzeba wybrać odpowiedni plik BIN, np. X12S_EU_1403_frtx.bin dla firmware EU-LBT oraz X12S_NEU_1403_frtx.bin dla firmware wersji międzynarodowej (Non-EU).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Horus uruchomiony na oprogramowaniu FrOs. Wersja 1.04.

2 pytania po 100 pkt. za każde...:

- jak wyświetlić poziom napięcia akumulatora nadajnika na ekranie głównym ?

- odbiornik zbindowany. Nadajnik wyświetla napięcie odbiornika. Programuję nowy model. Przypisane wejścia i wyjścia. Zakres wychyleń na serwach + _ 100%. Ograniczenie ruchu fabryczne: + - 110%.  Podłączam serwa - ani drgną ! Uruchamiam funkcję testowania - ładnie podążają. Uruchamiam funkcję - ustaw w neutrum: ładnie centrują. Ruszam drążkami: nic ! Co jeszcze należy zrobić w trakcie programowania ?

Ten sam odbiornik z serwami podłączony na wzorcowym modelu wywołanym z pamięci działa prawidłowo. Przejrzałem i porównałem ekrany obu modeli - nie zauważyłem różnicy... Gdzieś coś jest głębiej, czego nie dostrzegam ?

Pozdrawiam - Jurek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

0 reakcji........ Tak sobie pomyślałem - może mnie lubią ? Może 100 pkt to za mało ? Ludziska do kumulacji przyzwyczajeni ?

Ale chyba wiem, co jest przyczyną !

FrOs nawet po kilku  "poprawkach" (1.4.04.) - to kompletna porażka !!!!  FrSky stanowczo nie odrobił zadania domowego, mimo wcześniejszych wpadek. Oprogramowanie napisane przez uczniów 1 klasy chińskiego Technikum Rolniczego, kierunek: informatyka w domu i zagrodzie.......

Ale najważniejsze:  MARKETING na "6" !!!

Gdyby ktoś miał wątpliwości jakie radio wybrać - to spoglądania w tym kierunku zdecydowanie odradzam !!!   Za takie pieniądze można kupić naprawdę 2 dobre, dobrze oprogramowane radia !

Pozdrawiam - Jurek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

100 punktów wcale nieźle :).

Niektóre osoby preferują FrOS, ale to raczej wyjątki. Sam FrOS nie używam i raczej nie zanosi się, żebym zaczął. Radia FrSky kupuje się dla OpenTX. Zastanawiamy się nawet, czy standardowo nie dostarczać Horusów z OpenTX. Oczywiście można sobie wgrać samemu, ale może byłoby mniej rozczarowań FrOS.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W/g mojej oceny - oficjalny "Dystrybotor"  FrSky na Polskę  -100 pkt-ów ! 

Jak są problemy - brak reakcji...

Jak negatywna  wypowiedź - reakcja natychmiastowa.....   Puk, puk, puk - witamy ! A to Polska ... właśnie !

Masz rację Przyjacielu - wyjątki !  Bo - jak już się ktoś zdecyduje - to szybko z tego ucieka ? I nie wypada się przyznać, że -  wywaliło się kupę kasy na   - no właśnie, na co ??? Na ładnie umiejscowiony wyświetlacz ?

Na ten temat - marketing milczy ? Przynajmniej - nie spotkałem żadnych sugestii na ten temat....

Dalibor Szczerba próbował przed 2 laty coś - niecoś podpowiedzieć czeskiemu "beta-testerowi" - ale dość szybko Go uciszyli - żelaźni dyskutanci.... vide: rcmania

Jak zadzwonisz - nie rozmawiamy, proszę napisać. Jak napiszesz - brak odpowiedzi. Jak napiszesz - co myślisz: reakcja natychmiastowa ! 

Miłej zabawy !

- J.M.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na forach ogólnych odpisuję, jeśli tylko mogę pomóc (w dziale Wsparcia Technicznego, w zakresie kupowanego u nas sprzętu, odpisujemy zawsze; nawet jeśli czasem zdarza się, że pomóc nie potrafimy, ale przynajmniej dajemy znać). Ale to forum otwarte i jeśli nie mam nic do powiedzenia, to nie piszę. Być może znajdą się inni koledzy, którzy będą potrafili pomóc. Taka jest przecież idea każdego forum internetowego.

Nigdy nie kryliśmy się z opinią, że OpenTX jest preferowaną przez nas platformą, dla niej przygotowujemy sporo materiałów i na niej od już ponad 3 lat skupiamy nasze wsparcie. FrSky zdecydował się na wprowadzenie FrOS, co w mojej opinii nie ma większego sensu (piszę to otwarcie - mimo, że jesteśmy autoryzowanym dealerem FrSky). Od początku radia FrSky były tworzone jako najlepsza platforma na której działa społecznościowy OpenTX i tutaj właśnie tkwi siła Taranisów, czy Horusów.

FrOS jest bardzo nowym oprogramowaniem i - jak każde oprogramowanie - zapewne w przyszłości dojrzeje. Od zawsze zachęcam jednak do przejścia na OpenTX i w miarę posiadanej wiedzy chętnie pomogę w każdym aspekcie. Nauka OpenTX - nawet jeśli na początku nie najłatwiejsza, szczególnie jeśli ma się przyzwyczajenia z zamkniętych systemów - jest z nawiązką rekompensowana przez możliwości tego systemu, gdzie praktycznie nie ma żadnych ograniczeń w konfigurowaniu modeli.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słusznie zauważone - to jest forum. Dział wsparcia technicznego... - ładnie, dyskretnie zauważone: - w zakresie kupowanego U NAS sprzętu - . Ponieważ mój Horus pochodzi z dystrybucji Lindingera - nie kwalifikuje się do zadawania pytań. 

Pytań by nie było gdyby istniała jasna i jednoznaczna instrukcja, a takiej brak. Te 107 str. wydane jako instrukcja może posłużyć jako wskazówka do wykorzystania Horusa w zakresie możliwości.... Fly Sky 6, Turnigy 6i ?? Większość z pozostałych prezentowanych możliwości jest bezużyteczna lub rodzi więcej problemów niż korzyści z zastosowania.

Wystarczyła jedna prosta informacja - Horus to Taranis w nowej obudowie. A dodatkowo wyposażono go w bezużyteczny FrOs. Ale taka informacja zmniejszyłaby ilość potencjalnych klientów ?  Dopiero uczę się sztuki czytania (ze zrozumieniem ?) tego, co nie napisane. Bo w tym jest clou ! Chyba tutaj wyczytałem, że "EU LBT" w/g producenta miałby zapewniać większą niezawodność ? Czyli producent zapewnia ale ja się od tego póki co, dystansuję ?

Wszystko wskazuje, że będę zmuszony powrócić do Open Tx, chociaż w przypadku modeli szybowców czy modeli akrobacyjnych to oprogramowanie jest nieporozumieniem. Całkiem nie rozumiem (przez analogię), dlaczego chcąc trochę ściszyć telewizor i naciskając właściwy przycisk w pilocie na ekranie wyświetli mi się 6 grup suwaków dla 6 głośników, gdzie w każdej jest 5 przedziałów częstotliwości dla każdego głośnika i trzeba dla każdej częstotliwości zmniejszyć głośność, żeby ściszyć całość ? Trochę może przekontrastowane - ale chyba oddaje ideę tego oprogramowania. A wszystko po to, by móc skorzystać z większego wyświetlacza umieszczonego przed sobą (a nie pod smyczą czy mięśniem piwnym) ?

No to jeszcze raz - Miłej Zabawy !

- J.M.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na forum staramy się pomagać każdemu. Chociażby w tym wątku odpowiadałem na wcześniejsze pytanie, wiedząc przecież, że Twój Horus nie u nas był kupowany. Można zajrzeć też do innych wątków: gdzie mogę i mam odpowiednią wiedzę, to odpowiadam - nie tylko naszym Klientom. Przygotowaliśmy też masę materiałów, dostępnych on-line, za darmo, dla wszystkich. Stworzyliśmy i utrzymujemy to Forum, też otwarte dla wszystkich, gdzie koledzy modelarze mogą wymieniać się doświadczeniami. Tym niemniej chyba zrozumiałe jest, że w pierwszej kolejności rezerwujemy nasz czas i wysiłki (w ramach Wsparcia Technicznego, bez dodatkowych opłat), aby odpowiedzieć właśnie naszym Klientom i w zakresie kupowanego u nas sprzętu (vs. np. sprzętu sprowadzanego z Chin, czy z innych krajów).

Nie sądzę, żeby jakakolwiek informacja o FrOS zmniejszyła liczbę kupujących Taranisy / Horusy. Jak pisałem, te radia słyną (duże słowo, ale tak jest) z tego, że idealnie pracuje na nich OpenTX. Znakomita większość - przynajmniej naszych Klientów - w pierwszej kolejności wgrywa najnowszą wersję OpenTX. Wiem do dokładnie, bo na co dzień pomagam w tym zakresie i potem w wykorzystaniu OpenTX. Nie bez powodu też tworzymy wiele materiałów dla OpenTX, a zero dla FrOS. Być może zmieni się to z czasem, ale na razie tak to wygląda.

Nie u nas wyczytałeś, że EU LBT ma zapewniać większą niezawodność.

Czy Horus to Taranis w nowej obudowie? To jest bardziej prawdziwe dla pulpitowego X9E vs. X9D - mają niemal dokładnie to samo w środku. Horus miał być o klasę wyżej z jakością wykonania i ma dodatkowy sprzęt na pokładzie, np. lepszy wyświetlacz, głośniki, standardowo czujniki Halla w gimbalach, GPS czy czujniki położenia. Ale faktycznie - jest to kolejna w rodzinie FrSky platforma dla OpenTX. I tak ma być.

Rozumiem, że każdy ma swoje zdanie i nie każdy musi być wielbicielem OpenTX. Ale twierdzenie, że konfiguracja szybowców lub modeli akrobacyjnych w OpenTX jest nieporozumieniem - jest zdecydowanie na wyrost, żeby nie powiedzieć dosadniej. Większość naszych Klientów, osób na innych forach, na forach międzynarodowych, używa i ceni OpenTX - mówimy tutaj o dziesiątkach tysięcy osób, latających bardzo różnymi modelami. W OpenTX to, co początkowo wydaje się skomplikowane, po poznaniu OpenTX staje się proste i naturalne do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie powrót do świata zamkniętych systemów. Tak naprawdę proste modele programuje się za pomocą kilku linii w mikserze, wystarczy zatem poznać, jak działa mikser. Za to nawet najbardziej skomplikowane modele można w OpenTX dowolnie zaprogramować, nie walcząc z pre-definiowanymi układami zamkniętych systemów, bez żadnych ograniczeń - choć oczywiście za cenę nauki jak to zrobić. Więcej nie piszę, bo nie mam zamiaru na siłę przekonywać. FrOS natomiast nie mam zamiaru bronić, bo sam uważam, że bez sensu używać FrOS, mając możliwość korzystania z OpenTX. I to, że jesteśmy autoryzowanym dealerem FrSky nie ma nic do rzeczy. Zawsze będziemy polecali wyłącznie to, do czego sami ze wspólnikiem mamy przekonanie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O.K. wszystko (dla mnie przynajmniej) -  jasne.

Sytuacja zmierza do boksu - więc się wycofuję !

Może nie całkiem, ale zaczynam to rozgryzać. Po 2 dniach siedzenia nad nadajnikiem udało mi się zaprogramować 7 kanałowy szybowiec z 4 serwowym skrzydłem. Dokładnie tak, jak chciałem. Mało tego - dokładnie tak, jak nie udawało mi się w innych systemach. 

Natomiast polemika na temat wyższości Open Tx  nad innymi systemami zamkniętymi dla mnie ma wymiar trochę śmieszny ! Tak  może bardziej obrazowo: mam 2 500 zł. Lepiej je nosić jako banknoty czy w bilonie po 1 zł ?  Argumentacja, że w sklepie za rogiem mogą nie mieć drobnych i trudniej będzie wydać resztę po zakupie 2 bułek z banknotu 200 zł a przed sklepem mogą być żebracy dla których warto mieć po 1 zł - słabo mnie przekonuje. Nawet, jak ktoś będzie bardzo starał i użyje argumentu, że mi ten bilon podzieli na sakiewki po 200 zł....

Już taki jestem..... zimny drań !

Dla mnie Horus - to taka Skoda 1000 MB. Ktoś jeszcze pamięta ? 1000 MB w 60 latach tłumaczyło się na  - 1000 Małych Błędów !

Jak na "flagowca" Fr Sky - trochę (?) wstyd !

Dla mnie koniec polemiki i wylewania żółci !  Miłej zabawy w odważny marketing - J.M.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam wrażenie, że faktycznie wylałeś trochę żółci - nie wiem tylko czemu na nas. Horusa sprowadziłeś zza granicy, a do nas miałeś pretensje, że nie raczymy rozwiązywać Twoich problemów / pytań, zadanych na otwartym forum (mimo, że pomogłem z wcześniejszym pytaniem). Horus się nie podoba, bo FrOS nie spełnia oczekiwań, ale temat społecznościowego OpenTX - który od zawsze jest pierwszym oprogramowaniem systemowym wszystkich aparatur FrSky - ma śmieszny wymiar. Rozumiem, że fajnie ponarzekać jak można, ale to chyba nie do końca fair. Tyle z mojej strony.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, Jurek napisał:

O.K. wszystko (dla mnie przynajmniej) -  jasne.

Nie sądzę. Podświadomie szukasz winnych, a sam popełniłeś kardynalny błąd. Źle dobrałeś sobie aparaturę! Ja osobiście tak ważne rzeczy kupuję po długich analizach, zasięgnięciu opinii, obczytaniu tego co dostępne. Zawczasu wiedziałem, że będę używał OpenTX, że nie jest on prosty ale  ma bardzo istotne zalety, że telemetria będzie dla mnie ważna, że radio ma być nie tanie ale przyszłościowe i na lata. A Ty po prostu kupiłeś aparaturę i dziwisz się, że jest inna niż zakładałeś (zbyt nowoczesna).

Skoro dajesz sobie radę z OpenTX, za niedługi czas polubisz i docenisz Horusa, nie pozbywaj się go pochopnie.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 19.01.2018 o 11:29, komarkus napisał:

Nie sądzę. Podświadomie szukasz winnych, a sam popełniłeś kardynalny błąd. Źle dobrałeś sobie aparaturę! Ja osobiście tak ważne rzeczy kupuję po długich analizach, zasięgnięciu opinii, obczytaniu tego co dostępne. Zawczasu wiedziałem, że będę używał OpenTX, że nie jest on prosty ale  ma bardzo istotne zalety, że telemetria będzie dla mnie ważna, że radio ma być nie tanie ale przyszłościowe i na lata. A Ty po prostu kupiłeś aparaturę i dziwisz się, że jest inna niż zakładałeś (zbyt nowoczesna).

Skoro dajesz sobie radę z OpenTX, za niedługi czas polubisz i docenisz Horusa, nie pozbywaj się go pochopnie.  

Podzielam również to co napisał kolega komarkus.
Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że do Taranisa i do Open TX dojrzewałem baaardzo długo, wcześniej używając TG9X z oryginalnym softem.
Potem nastąpiła zmiana na ER9X który jest  bardzo podobny do Open... a w rezultacie przesiadka na Taranisa i tak samo było by w przypadku Horusa.
Zakup radia z takim softem był jak najbardziej świadomy i słowa złego nie mogę powiedzieć. Oczywiście na początku byłem zakłopotany widząc mnogość możliwości konfiguracyjnych itp. Sporo pozytywnych opinii czytałem że na spokojnie radio jest do ogarnięcia i tak też się stało. Jeśli z czymś nie mogłem sobie poradzić atakowałem ,,wujka Google,, i rozmaite fora ,przy okazji dowiadując się nowych ciekawych rzeczy.
Natomiast nie przyszło mi nigdy do głowy aby mieć do kogoś pretensje że nie odpowiedział na zadane pytanie, a czasem tak bywało że pytanie zostawało bez odpowiedzi.
I nie chodzi o to czy aparatura kupiona w 77Hobby czy u innego dystrybutora.

Edytowane przez Boguslaw

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trzeba też oddać prawdę, że nie każdy ma ochotę i potrzebę grzebać się w zawiłościach OpenTX. Możliwości są bardzo duże, ale to kosztuje dupogodziny szukania informacji i poznawania systemu. Niektórzy wolą ten czas poświęcić na budowanie lub latanie, telemetria dla nich jest zbędnym bajerem, a miksery i automatykę sterowania mają w palcach i dwóch drążkach. Dlatego tak ważne jest samookreślenie potrzeb  i zamiarów przed zakupem, bo  zalety i elastyczność Horusa (OpenTX) mogą się okazać poważnymi wadami. I to nawet dla wieloletnich i bardzo doświadczonych modelarzy. To taka cena rozwoju technologicznego, nie wszyscy akceptują nowe trendy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak to prawda co piszesz. 
Mi podjęcie decyzji zajęło sporo czasu zanim dojrzałem do wejścia w Open TX.
Nie ukrywam że i tak wszystkiego nie wiem ale to co potrzebowałem na obecną chwilę mam z nawiązką i na razie starcza.
Pozdrawiam...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja używam FrOS i jestem bardzo zadowolony.

Uważam, że oprogramowanie od nowa motoszybowca F5J z pełną mechaniką skrzydeł dla wszystkich faz lotu w FsOS jest łatwiejsze niż modyfikacja dostępnych w internecie szablonów dla Open TX nie mówiąc o oprogramowaniu od początku.  Dziwię się Polskiemu Dystrybutorowi, że nie  promuje tego wspaniale rozwijającego się systemu. Oczywiście to jest jego model biznesowy aby ograniczyć się do Open TX i mi nic do tego. Frsky też olewa, Instrukcja na ich stronie jest przedpotopowa i tylko wprowadza w błąd. Aktualizacje są opisywane bardzo skromnie i trzeba się przekopywać przez fora aby zrozumieć co autor miał na myśli. 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta