Skocz do zawartości
Skuwa

Telemetria napięcia z dwóch różnych baterii

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. 

Mam na imię Adrian i zaczynam z modelarstwem.

Mam moduł Xjt i odbiornik X8R. Chciałbym podłączyć czujniki napięcia baterii dla dwóch różnych baterii. Jedną z nich jest lipo 4s, a drugą żelowa bateria 12v. Dla lipo można użyć mlvss, ale nie wiem, co można użyć do akumulatora żelowego 12v. I chciałbym przekazać informacje o napięciu przez telemetrię do mojego radia turnigy  9xr pro.

Czy możecie mi pomóc i wysłać mi jakikolwiek shemat, jak mogę to zrobić?

Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, Skuwa napisał:

Mam moduł Xjt i odbiornik X8R. Chciałbym podłączyć czujniki napięcia baterii dla dwóch różnych baterii. Jedną z nich jest lipo 4s, a drugą żelowa bateria 12v. Dla lipo można użyć mlvss, ale nie wiem, co można użyć do akumulatora żelowego 12v. I chciałbym przekazać informacje o napięciu przez telemetrię do mojego radia turnigy  9xr pro.

Czy możecie mi pomóc i wysłać mi jakikolwiek shemat, jak mogę to zrobić?

Hej Adrian i witaj na naszym Forum.

Do akumulatora wystarczy czujnik analogowy, np. taki:

https://77hobby.pl/frsky-fbvs-01-czujnik-napiecia-p-37.html

przy ustawieniu odpowiedniego zakresu i po kalibracji będzie poprawnie pokazywał napięcie w odpowiednim zakresie. Jeśli masz zacięcie DIY, można zrobić to samo na prostym dzielniku napięcia, dobranym tak, by maksymalne napięcie na baterii (albo nawet nieco wyższe), odpowiadało 3.3V na wejściu analogowym.

Niestety X8R wejścia analogowego nie ma. Możesz użyć X6R, albo SP2UART:

https://77hobby.pl/frsky-sp2uart-smart-port-to-uart-konwerter-p-98.html

SP2UART przyłącza się do do Smart Port dowolnego odbiornika posiadającego taki port, także X8R. Może służyć jako modem, ale ma także dwa porty analogowe do dowolnego wykorzystania.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok czyli kupię czujnik analogowy (nie mam żadnych części w domu do wykonania samodzielnie)  i SP2UART. 

Którą wersję SP2UART muszę kupić? B? 

W które miejsca SP2UART muszę wpiac czujnik analogowy?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
38 minut temu, Skuwa napisał:

Którą wersję SP2UART muszę kupić? B? 

W które miejsca SP2UART muszę wpiac czujnik analogowy?

Nie ma znaczenia, którą wersję SP2UART użyjesz - to ważne tylko jeśli chce się korzystać z funkcji przesyłania danych (wtedy trzeba mieć parę A i B).

SP2UART ma pady portów analogowych do przylutowania czujnika oznaczone jako A1 i A2 (porty analogowe włącza się przez zwarcie padów S1 i S2 do masy, jest to dosyć dobrze opisane w instrukcji).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za pomoc. Udało mi się znaleźć fajne foto jak to ma wyglądać. 

Screenshot_20171127-141145.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze pytanko gdyż radio już mi podaje napięcie  a1 z odbiornika.  Co zrobić aby a1 było z analogowego i a2 też analogowe zczytywane przez SP2UART

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jeszcze pytanko gdyż radio już mi podaje napięcie  a1 z odbiornika.  Co zrobić aby a1 było z analogowego i a2 też analogowe zczytywane przez SP2UART

Zobacz artykuł o telemetrii OpenTX w naszym Warsztacie FrSky. Linki do wszystkich artykułów są w oddzielnym dziale na Forum.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Już się biorę za lekturę.  Kolejne pytanko które się narodziło brzmi: czy do X8R można bezpośrednio podpiąć lipo 3s? To by mi rozwiązalo problem z czujnikami napięcia. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie sobie uświadomiłem, że ten artykuł już mam kilka razy przeanalizowaniu. Problem w tym, że w moim radiu turnigy 9xr pro nie ma możliwości dodawania czujników. Dziś zaktualizowałem soft do ersky9x-220. Doszło parę nowych funkcji lecz tego czego potrzebuje brak. Co w takiej sytuacji? 

Czy mogę wgrać open TX 2.2.0? Czy tylko telemetria będzie dzialac w 2.1 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Czy mogę wgrać open TX 2.2.0? Czy tylko telemetria będzie dzialac w 2.1 

Telemetria została mocno zmieniona w OpenTX wersji 2.1 względem wersji 2.0 (w zasadzie przepisana od nowa). Wersja 2.2 nie ma już tak znaczących zmian.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok teraz pozostał mi zakup u Państwa czujników I będę liczył na pomoc jak to wszystko ustawić 😉. 

Chciałbym się dowiedzieć kiedy i czy w ogóle będzie dostępny czujnik fuel na smport 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chciałbym się dowiedzieć kiedy i czy w ogóle będzie dostępny czujnik fuel na smport 

Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat z FrSky, ale to już jakiś czas temu. Nic mi nie wiadomo, żeby taki czujnik miał się w najbliższym czasie pojawić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To może jest jakiś czujnik który by się nadawał do mojego zadania. Ogólnie mam łódkę do wywozu zanety i potrzebuje w jakiś sposób kontrolować czy łódka czasem nie zaczęła nabierać wody. Potrzebne mi są dwa sensory gdyż jest to katamaran i dno ma przedzielone na dwie części.

PS nie koniecznie frsky 😉 - jak coś to pisać pw 😉

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta