Skocz do zawartości
Skuwa

Zasilanie x8r

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 14.12.2017 o 11:29, Skuwa napisał:

Witam. Czy do odbiornika X8R mogę wpiąć dwa regulatory z bec'ami? 

Myślę, że w zasadzie to można tak zrobić, ale może to być niebezpieczne dla regulatorów, jeżeli napięcia wyjściowe BEC-ów będą się zauważalnie różniły. Bezpieczniej by było wyjąć z wtyczki któregoś BEC-a pin z "plusem". Tak się zwykle robi w dronach, tam jest zwykle więcej BEC-ów i elektronikę zasila tylko jeden z nich, reszta ma "plusy" odłączone.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na chwilę obecną mam odpiete plusy z dwóch regulatorów a odbiornik zasilam zewnętrznym bec'iem. 

Regulatory prawdopodobnie od prolam 12v lecz przy napięciu 9.6v z aku Pb przestają żyć tzn nie napędzają silników (silniki 12v). Sprzedawca powiedział że ob plusy regulatorów powinny być wpiete w odbiornik - nie wydaje mi się aby to robiło różnicę, według sprzedawcy regulatory powinny działać nawet przy 6v. Mój sprzęt to łódka do wywozu zanęty. 

Edytowane przez Skuwa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
25 minut temu, Skuwa napisał:

Na chwilę obecną mam odpiete plusy z dwóch regulatorów a odbiornik zasilam zewnętrznym bec'iem. 

Regulatory prawdopodobnie od prolam 12v lecz przy napięciu 9.5v z aku Pb przestają żyć tzn nie napędzają silników (silniki 12v). Sprzedawca powiedział że ob plusy regulatorów powinny być wpiete w odbiornik - nie wydaje mi się aby to robiło różnicę, według sprzedawcy regulatory powinny działać nawet przy 6v. Mój sprzęt to łódka do wywozu zanęty. 

Twój opis jest mało konkretny. Jaki to masz aku Pb, który ma 9,5V ? Typowy z 6 ogniwami ma ok. 12V. Może Twój jest mocno rozładowany i nie daje już "prądu", i dlatego regulatory przestają żyć przy 9,5V? Z tego co piszesz mam rozumieć, że przy wyższym napięciu wszystko działa?

Odbiornik ma dostać zasilanie, mało istotne z którego BEC-a. Wszystkie BEC-e wraz z odbiornikiem muszą mieć tę samą masę (połączone "minusy"). Jeśli wypiąłeś plusy z regulatorów silników, podłączyłeś oba do odbiornika (czyli minusy i sygnały), do tego podłączyłeś do odbiornika BEC zewnętrzny (plus i minus), to powinno być wszystko dobrze. Sprawdź, czy którejś wtyczki w odbiorniku nie masz obróconej o 180 stopni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aku mam dokładnie 2x 6V 12ah. Przy wyższym napięciu wszystko ok. Minusy połączone. Nie ma szans aby wtyczka była obrucona  o 180°. Wtedy minus znalazł by się na wyjściu sygnału. Możliwe że aku już przy 9.5V nie mają czym karmić moich regulatorów. Trzeba będzie zrobić jakiegoś back up'a

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aku mam dokładnie 2x 6V 12ah. Przy wyższym napięciu wszystko ok. Minusy połączone. Nie ma szans aby wtyczka była obrucona  o 180°. Wtedy minus znalazł by się na wyjściu sygnału. Możliwe że aku już przy 9.5V nie mają czym karmić moich regulatorów. Trzeba będzie zrobić jakiegoś back up'a. 

A czy jest szansa na wyrzucenie zewnętrznego bec-a i podłączenie obu bec-ow z regulatorów przed diody np 1n4004? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, Skuwa napisał:

Aku mam dokładnie 2x 6V 12ah. Przy wyższym napięciu wszystko ok. Minusy połączone. Nie ma szans aby wtyczka była obrucona  o 180°. Wtedy minus znalazł by się na wyjściu sygnału. Możliwe że aku już przy 9.5V nie mają czym karmić moich regulatorów. Trzeba będzie zrobić jakiegoś back up'a. 

A czy jest szansa na wyrzucenie zewnętrznego bec-a i podłączenie obu bec-ow z regulatorów przed diody np 1n4004? 

No to jesteśmy w domu. Taki 12V Pb już przy 11V jest prawie pusty. 

Możesz dać te diody, ale po co. Znacznie prościej i pewniej będzie wypiąć jednego plusa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zawsze to zasilanie będzie z dwoch bec-ow. Padnie jeden to drugi dociagnie. Nie chciałbym stracić tej łódki gdyż będzie Echosonda za parę groszy i ogólnie łódka trochę kosztowała. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ogólna zasada jest taka, że BECe liniowe można łączyć. Nie powinno łączyć się SBECy (BECe przełączające - z przetwornicą).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

podepne sie pod temat. mam odbiornik XR8R Pro, zasilany jest z polaczenia z pixhawkiem przez jego wyjscie wyjscie RC. czy mozna dla bezpieczenstwa podpiac dodatkowe zasilanie dla odbiornika? jezeli tak to w jaki sposob? uzyl bym do tego przetwornicy step down. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odpowiedź masz powyżej. Przy czym zasilać będziesz pewnie cały układ, bo linie GND i zasilania są zwykle połączone.

Jeśli wszystkie urządzenia to akceptują (także serwa), to warto zastanowić się nad bezpośrednim zasilaniem z akumulatora 2S. Eliminuje się wtedy najbardziej awaryjny punkt, tzn. BEC.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli podlaczajac dodatkowe zasilanie na obojetnie ktore piny z przetwornicy (nie z beca) nie uszkodze odbiornika, pixa czy jakiegos serwa? Czy zlikwidowac kable zasilajace z pixa i zostawic tylkk sygnalowy przewod do niego?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

BEC to tylko nazwa elementu / układu, który stabilizuje napięcie do jakiegoś poziomu. Obecnie są to zwykle SBEC, czyli przetwornice przełączające.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, obojetnje czy bec czy przetwornica, wszystko to punkt zasilanka ale czy nie dodac diode zenera na kazde z punktow zasilania (od pixa i od przetwornicy)

Edytowane przez Wania

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pixhawk sam nie jest przecież źródłem zasilania. Zasilasz go pewnie z innego BEC / przetwornicy, albo bezpośrednio z akumulatorów. Jeśli obecnie zasilasz X8R z Pixhawk, to przy dokładaniu kolejnego źródła musisz uważać na to, aby w obwodzie nie pojawiły się dwie przetwornice / SBEC oraz żeby napięcia obu źródeł były bardzo podobne (inaczej jedno źródło będzie „ładowało” drugie). Jeśli nie wiesz co robisz, to lepiej sobie odpuść.

Dioda zenera nie ma nic do podwójnego zasilania. To tylko ograniczenie przed ewentualnym przepięciem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

tak sam z siebie nie jest ale tego akurat nie trzeba tlumaczyc, chodzilo o to, ze wlasnie z niego zasilany jest odbiornik. moj blad o zenerze, ale zeby zrobic drugie zabezpieczajace zrodlo zasilania wlasnie z przetwornicy/beca/czy czegokolwiek innego to chyba powinnienem dac je przez schottkego 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Napisz coś więcej, gdyż chyba nie do końca rozumiem. O co chodzi z tymi diodami? co chcesz nimi osiągnąć (w szczególności diodą Schottky'ego) ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

chce miec dodatkowe zasilanie odbiornika jako zabezpieczenie gdyby jedno przestalo dziala. skoro w odbiorniku wsztstie wyjscia + i - sa ze soba polaczone to uzycie diody schottkego umozliwi mi na podanie dwoch osobnych zrodel zasilania na odbiornik

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

blokuje jedno zrodlo zasilania (o mniejszym napiecu), gdy pierwsze zrodlo zostaje z jakiegos powodu przerwane, drugie zasila odbiornik. dzieki temu nie mam w obwodzie dwoch roznych zrodel zasilania jednoczesnie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dioda będzie blokować zawsze w jedną stronę, niezależnie od wartości napięcia. Możesz dać dwie diody (niekoniecznie Schottky’ego), po jednej na wyjściu każdego źródła zasilania, ale i tak możesz mieć problem z oddawaniem ciepła przez te diody, w zależności od obciążenia. Nic to jednak nie zmieni w przypadku przetwornic przełączających / SBEC – i tak do obwodu zasilającego będą podawane dwa źródła naraz. Nie jest to problemem w przypadku liniowych BEC albo bezpośredniego zasilania z baterii, ale nie można dawać dwóch SBEC do jednego obwodu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta