Jump to content

Wyłączanie się nadajnika.


Recommended Posts

Dzień dobry.

Dotyczy Taranisa X9E.

Problem, który dotyka kolegi z lotniska: czy spotkał się ktoś już z przypadkiem samoistnego (samowolnego) wyłączania się aparatury?

Wygląda to tak, że po wylądowaniu (na szczęście nie było takiego przypadku w trakcie lotu modelem), kiedy kolega przenosi model "na stojankę"

aparatura się wyłącza. Po ponownym, ręcznym włączeniu, wskaźnik napięcia baterii przez ok. 2 - 3 sekundy wskazuje, że akumulator jest rozładowany (wartości różne, ale w okolicach 0.2V)

a po tym czasie wskazania są poprawne. Połączenia kablowe sprawdzone, nie ma luzów, nic nie lata, nie brzęczy itd. itp.

Bateria podtrzymująca pamięć jest nowa, aparatura nie ma aktualizowanego firmware.  

Link to post
Share on other sites
  • Moderators

W całej naszej historii mieliśmy jedno zgłoszenie dot. samoczynnego wyłączenia się radia, którego na dodatek nie udało się nam potwierdzić po wysłaniu aparatury do nas (mimo wielodniowych, wielogodzinnych per dzień testów).

Bateria zegara nie ma znaczenia, ona tylko podtrzymuje zegar czasu rzeczywistego, nie pamięć.

Ile lat ma bateria główna? Tutaj trochę dziwne było to, że wyłącza się tylko podczas przenoszenia.

Link to post
Share on other sites

Witam. Jerzy pisał o moim problemie aparatura ma prawie 3 lata i od tego czasu jest bateria oryginalna kupowana aparatura u was w 77 hobby. Wyłączanie nie występuje tylko przy przenoszeniu modelu ale chodzi o to że wyłącza się po wylądowaniu kołuję do stojanki powiedzmy odchodzę na chwilę od modelu patrzę aparatura jest wyłączona Szkoda że nie nagrałem włączenia aparatury po rozłączeniu bo oczywiście samego wyłączenia nie jestem w stanie nagrać bo nie wiemy kiedy ono występuje.  Dziwne jest to że po takim samoczynnym rozłączeniu i ponownym włączeniu zachowuje się inaczej przy normalnym uruchomieniu Postaram się potestować to jeszcze na lotnisku latając FunCubem bo tylko na razie i na szczęście w tych sytuacjach mi się to działo. Postaram się też nagrać włączenie aparatury po samoczynnym rozłączeniu by było to bardziej czytelne. 

Link to post
Share on other sites
  • Moderators

Czyli wyłącza się za każdym razem jak jest pozostawiona bez ruszania? W środku na pewno nic nie ma? Jakiejś obluzowanej śrubki, innego metalowego elementu?

Jeśli zachowuje się nietypowo po włączeniu, to może faktycznie będzie to jakiś trop, który mógłbym wysłać do FrSky.

Link to post
Share on other sites

Nie wyłącza się za każdym razem. Jednego dnia Wyłączyła się trzy razy ,innego dnia tylko raz, a dzisiaj na przykład będąc na lotnisku wylatał 3 pakiety kombinowałem jak koń pod górkę i nie wyłączyła się ani razu. Żadnych stałych.

Link to post
Share on other sites
  • Moderators

Przy takich objawach trudno cokolwiek wywnioskować. Sugerowałbym wymianę baterii. Być może po prostu napięcie zasilania spada nagle, szczególnie przy niższych temperaturach. Zawsze też warto mieć najnowszą wersję OpenTX - choć nie są mi znane problemy w żadnej z wersji, które powodowałyby wyłączanie się radia. Prawie na pewno problemem jest jakiś problem "kabelkowy", defekt elektroniki lub bateria właśnie. Przy czym ze względu na niepowtarzalność objawów stawiałbym na problemy z dostarczaniem zasilania lub baterią.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Nie nie miałem żadnych problemów. Ani po wyjęciu pakietu przy sprawdzaniu przewodu i połączenia z płytą główna, ani po  samoczynnym wyłączeniu się nadajnika na lotnisku, gdzie po ponownym włączeniu wskaźnik wskazywał 0,2V i ostatnie również nie było problemów przy wymianie baterii podtrzymującą pamięć nadajnika.

Od tego czasu nie miałem żadnych problemów z wyłączaniem się nadajnika, ale w końcu nie latamy za często w tych warunkach, może z raz czy dwa byłem na lotnisku i to na krótko.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Wracam do tematu bo problem pojawia się ponownie

Po wnikliwym przejrzeniu aparatury przez mojego kolegę, łącznie z pakietem postanowiłem dzisiaj ponownie polatać.

Niestety problem pojawił się znowu trym razem przy innym modelu ( Albatrosie ) choć to nie ma żadnego znaczenia bo problemem jest nadajnik.

Nadajnik wyłączył się jak zwykle samoczynnie i na szczęście gdy model był już  na ziemi. Tym razem po jego ponownym włączeniu pojawił się ekran z informacja o błędzie karty.  Nie wiem co mam z tym fantem zrobić strach latać. Aparatura będzie miała w tym roku 4 lata ;(     

 

20210427_192849.jpg

20210427_192940.jpg

Link to post
Share on other sites

Jeżeli da się odczytać tą kartę z nadajnika to może skopiuj ją na nową kartę i zobacz co się będzie działo. Jeżeli to się zawsze powtarza gdy model jest już na ziemi to wygląda że ta sytuacja powtarza się zawsze po jakimś konkretnym czasie. Załącz nadajnik i czekaj czy się sytuacja powtórzy.

Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, modelhobby napisał:

po jakimś konkretnym czasie

Na razie i na szczęście aparatura wyłącza się po wylądowaniu modelem. Ten "konkretny czas", to czas po locie. Nie ma stałej czasowej. Jeden lot trwa 10-15-20 minut, inny 30 czy 60 minut.

Link to post
Share on other sites

Z karą jest tak że to dopiero pierwszy przypadek że się wywaliła. Po ponownym wyłączeniu i włączeniu nadajnika wszystko wróciło do normy, nie było już błędu karty. Z karty już wszystko zgrane ,nowa już kupiona i będziemy z Jerzym wszystko wgrywać od nowa ;) co Jerzy :) 

Wiadomo że już nie latałem po incydencie , ale tak jak pisał Jerzy żadnych stałych  czasowych. Jednego dnia wyłączy się 3 razy, a potem przez kilka dni lotnych ani razu i to przy różnych modelach. 

Ciężki temat :( 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, JerzyR napisał:

Na razie i na szczęście aparatura wyłącza się po wylądowaniu modelem. Ten "konkretny czas", to czas po locie. Nie ma stałej czasowej. Jeden lot trwa 10-15-20 minut, inny 30 czy 60 minut.

Widze ze masz zalozonego gps-a moze tu problem wylacz go Tak tylko spakuluje

Link to post
Share on other sites

Ja mam Taranisa X9D chyba 2013 lub 14. Teraz mi się przypomniał taki przypadek. Używam wersji 2.0.20 i wszystko działa , ale dawno temu zmieniłem wersję na 2.2 bo kolega kupił odbiorniki w wersji EU i potrzebował żeby je przeprogramować do wersji międzynarodowej nie EU. W tej wersji można to zrobić z nadajnika kabelkiem z gniazda modułu zewnętrznego. Wszystko mu zmieniłem bez problemu. Potem się zawiesił nadajnik w domu (ekran ciemny), wyłączyłem ,załączyłem wszystko wróciło do normy. Potem sytuacja powtórzyła się na pikniku. Wróciłem do poprzedniej wersji i tak zostawiłem. Nie pamiętam tylko czy jak wyświetlacz zgasł radio działało czy nie.

Link to post
Share on other sites

Może to coś związanego z zapisem logów po locie? Kończysz lot i kończy się zapisywać dziennik, czyli zamykany jest plik. Jeśli faktycznie coś jest z kartą lub systemem plików na niej (wskazywałby na to komunikat jaki dostajesz) to może powoduje to wywałkę systemu w radiu? Tak tylko gdybam ... nie wiem jak zbudowany jest otx jako system i jak wrażliwy/odporny jest na uszkodzenia systemu plików.

Link to post
Share on other sites

Ciężko powiedzieć 

Zauważyliśmy że włączając radio ( po takim samoczynnym rozłączeniu) najpierw na wyświetlaczu wskakuje na chwilę napięcie 0,2V a po chwili faktyczne  z pakietu. Tak samo dzieje się gdy rozłączysz radio przez wyjęcie wtyczki pakietu i ponownie je włączysz.

Zrobiliśmy na razie tak z kolegą Jerzym:

Zamieniliśmy się pakietami z radyjek i czekamy na efekty. Jeśli to wina pakietu choć był przejrzany wyłączy się radio Jerzego, Jeśli moje to szukamy dalej raczej problemu  na płycie głównej :( i twardego resetu z niewiadomego powodu. 

Link to post
Share on other sites

Oba nadajniki zachowują się tak samo na obu pakietach? Czy tylko Twój i tylko na Twoim pakiecie? Jeśli da się to wskazanie 0.2V zreprodukować poprzez wyjęcie wtyczki to można mieliście okazję potestować?

Mega dziwne, że dzieje się to zawsze akurat po wylądowaniu. Gdyby to było faktycznie losowe to działoby się też w czasie lotu.

Masz symulator? Możesz polatać na nim trochę?

Link to post
Share on other sites

No to teraz mała aktualizacja.

Typ radia ten sam, ale starsze o rok. Z Tomkiem zamieniliśmy się pakietami

Wczoraj moje radio dość długo było włączone. Przy wyłączaniu radia miernik w radio pokazywał 9.2V. Niby jeszcze ok.

Wieczorkiem radio włączam ponownie, a wyświetlacz pokazuje 0.2V i po ok. 10 - 15 sekundach zmiana i wyświetlacz pokazuje napięcie = 9.5V

Chcąc poczekać aż radio samo się wyłączy, napięcie zeszło do ok. 8.8V i następuje dość szybki spadek do ok. 4V i w tym momencie radio pada.

Na moim pakiecie takiej historii nie miałem, więc domysłem laika jest, że na 99% problemem jest pakiet kolegi Tomka.

Obym się nie mylił...

 

Link to post
Share on other sites
  • Moderators

Dobrze, że temat się (na 99% 🙂) wyjaśnił. Jak pisałem w listopadzie, bateria była głównym podejrzanym. Osobiście wymieniam baterie w radiu co ok. 3 lata, niezależnie od tego czy mam z nią problemy, czy nie (nigdy nie miałem). Koszt niewielki, a element kluczowy ze względu na bezpieczeństwo lotów.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...