Jump to content
osteon

Horus x12s problem z Open TX

Recommended Posts

Horus X12S po pdłaczeniu do Open TX nie czyta modeli a można wgrać oprogramowanie. Jak chcę wczytać modele z radia do Open TX Companion 2.2 to wyświetla komunikat ze nie widzi karty SD. Proszę o pomoc!!!

Przydało by się więcej szczegółów (jaka dokładnie wersja OpenTX, jaki system operacyjny, zrzuty ekranów).

Do Horusa oprogramowanie wgrywa się w trybie STM Bootloader, a do wgrania modeli karta SD musi być widoczna w trybie storage. Dlatego może tak być, że można uaktualnić oprogramowanie, ale nie można go konfigurować.

Czy widać kartę Horusa jako dysk w "Mój Komputer" (zakładając, że pracujesz pod Windows) ?

Open TX 2.2.1. system Windows 10. Nie widzę karty po podłaczeniu do kompa. W Horusie jest widoczna po przejsciu w opcje wyświetl kartę. Na komputerze brak.

Open TX 2.2.1. system Windows 10. Nie widzę karty po podłaczeniu do kompa. W Horusie jest widoczna po przejsciu w opcje wyświetl kartę. Na komputerze brak.

I tu jest zapewne problem. Do uaktualniania OpenTX Horusa podłącza się wyłączonego. Do zarządzania trzeba go włączyć i dopiero podłączyć do komputera. OpenTX domyślnie zapyta, w jakim trybie ma się podłączyć (joystick / storage). Trzeba wybrać „storage”. Jeśli nie pyta, to albo zostały zmienione opcje w konfiguracji OpenTX, albo nie zostały zaznaczone odpowiednie własności w trakcie wgrywania OpenTX.

W skrócie: Horus musi być podłączony do komputera włączony (bez żadnych ostrzeżeń typu „Throttle warning”) i w trybie „mass storage”.

Włączyłem Horusa nastepnie podłączyłem do komputera pokazał mi sie komunikat joystik czy karta, wybrałem kartę, sprawdziłem w Companion 2.2 czy widzi moje modele i nadal jest komunikat ze nie moze odczytać karty.

Mam zainstalowany  w apce open-TX-X12s-pl, być moze trzeba zainstalować inną wersję np lua lub iiną funkcję zaznaczyć. Sam już nie wiem??

Włączyłem Horusa nastepnie podłączyłem do komputera pokazał mi sie komunikat joystik czy karta, wybrałem kartę, sprawdziłem w Companion 2.2 czy widzi moje modele i nadal jest komunikat ze nie moze odczytać karty.
Mam zainstalowany  w apce open-TX-X12s-pl, być moze trzeba zainstalować inną wersję np lua lub iiną funkcję zaznaczyć. Sam już nie wiem??

Jest widoczny w „Mój komputer” jako dysk? Powinien być.

Możesz jeszcze spróbować procedury: restart komputera, podłączenie Horusa, upewnienie się, czy jest widoczny jako dysk, dopiero wtedy uruchomienie OpenTX Companion i próba odczytania modeli.

Jeśli nie Horus nie jest widoczny jako dysk, problem może być z hubem / portem USB, sterownikami Windows, albo z kablem USB (zadziwiająco częsty przypadek).

Po otwarciu panelu sterowania wyświetla urzadzenia i drukarki. Tam w zakładce urządzenia jest Frsky Horus mass Storage. Jest napisane, ze sterownik jest prawidłowy. Nie ma go widocznego w ekspolatorze plików Mój komputer.

4 godziny temu, osteon napisał:

Jeśli nie widzisz karty włożonej do komputera, a Win jest w pełni sprawny, to prawdopodobnie karta jest uszkodzona. Sprawdź komputer i Horusa na innej karcie SD.
Mi raz już karta w Horusie uległa uszkodzeniu. Widać ją było, ale nie dało się jej odczytać w całości ani nawet sformatować.

Edited by komarkus

Po otwarciu panelu sterowania wyświetla urzadzenia i drukarki. Tam w zakładce urządzenia jest Frsky Horus mass Storage. Jest napisane, ze sterownik jest prawidłowy. Nie ma go widocznego w ekspolatorze plików Mój komputer.

Bez tego Companion go nie zobaczy, musi być widoczny jako dysk.

Po wyjęciu karty z nadajnika włozylęm ją do komputera i wszystko jest ok. Wszystko czyta.

jakie oprogramowanie nalezy zainstalować w aparaturze tzn jakie opcje zaznaczyć lua, czy inne. Być może mam złą wersję oprogramowania...

15 minut temu, osteon napisał:

Edycja ustawień tam jest wybór opcji w Open TX być może tam coś nie zaznaczyłem ...

W ustawieniach jest opcja do zaptaszkowania "pcbdev". Jest przeznaczona dla wczesnych X12D. Chyba tylko to z ustawień może mieć znaczenie w Twoim problemie.

Przy wgrywaniu oprogramowania do horusa jakie opcje zaznaczyć:  lua, luac, ppmus, multimodule, eu, czy jeszcze jakieś inne.....

Wszystkie próbowałem ale tego nie. Zaraz spróbuję.

Zainstalowałem i pojawił się taki momunikat:

File downloaded successfully

No valid DFU suffix signature

Warning: File has no DFU suffix

Po wgraniu tego aparatura przestała działać. Wracam do poprzedniej wersji.

Jak komarkus pisze - PCBDEV jest dla wczesnych, developerskich wersji. Mało prawdopodobne, abyś taką miał - no ale tego nie wiem. Pozostałe opcje nie mają znaczenia dla rozważanego przypadku (BTW: jeśli przytrzymasz kursor nad daną opcją, wyświetla się podpowiedź dot. działania tej opcji).

Zmień jeszcze kabel USB. To naprawdę zaskakująco często pomaga, szczególnie przy ostatnim zalewie tanich kabli, dodawanych za darmo prawie do wszystkiego. 

O ile pamiętam, ten komunikat jest nieznaczący, jeżeli upgrade przebiegł pomyślnie. DFU to inne możliwe rozszerzenie nazwy pliku z systemem OTX, normalnie dostajemy  plik *.bin

Zaznaczyłem w opcjach lua , eu,  noheli . Wgrałem nowe oprogramowanie, zmieniłem przewód USB. Nadal nie czyta karty. Czy ktoś mi pomoze ????????????????

Zaznaczyłem w opcjach lua , eu,  noheli . Wgrałem nowe oprogramowanie, zmieniłem przewód USB. Nadal nie czyta karty. Czy ktoś mi pomoze ????????????????

Staramy się usilnie :).

Copmanion nie czyta karty, bo jej nie widzi jako dysk pod Windows (jak już pisałem). Nie ruszysz dalej, dopóki tego nie rozwiążesz.

Port USB jest fizycznie raczej OK, bo daje się przez niego robić upgrade. Karta USB też, bo Horus na niej działa i potrafi ją odczytywać w menu OpenTX. OpenTX jako taki też (działa „paru” innym użytkownikom na całym świecie). Kabel wymieniłeś.

Zatem prawie na pewno jest problem z komputerem / Windows.

Podłaczam inne urządzenia i komputer widzi np kartę telefonu, aparatu, kamery. Wcześniej widział kartę przed aktualizacją do Open TX Companion 2.2.1.

Sterowniki w Windows są przyporządkowane per urządzenie i może zdarzyć się, że dane urządzenie ma przypisany nieprawidłowy sterownik. W przypadku USB można je łatwo podmieniać programem Zadig. To, plus „Menedżer urządzeń” może pomóc rozwiązać problem. Nic innego nie przychodzi mi już do głowy.